Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

honajz

I kdybych nesrovnával s BoB, tak je Pacifik plochý jak ta žena z Cimrmanů, co taky nosila pohlednici na prsou. Co naplat technická dokonalost, když tady postavám nevěřím ani sayonara. Nehledě na to, že chybí jakékoliv minipříběhy a vše je nahrazováno rozvláčnou, nudnou vatou. ()

Kailo

Skvělá vizuální mlsanda - Ostrov, sluníčko, tropy - to vše vytváří krásný obraz. Jediné, co bych vytkl, moc střihů v akčních sekvencích. ()

Janek

Nelze nesrovnat s románem Nazí a mrtví. The Pacific mi ještě ani jednou nerozbušil srdce. Scénáristi zvolili románové vyprávění. Bohužel doba je taková, že je člověk přesycen tímto klasickým vyobrazením "šíleného masakru" s prvky chlapáckého přátelství. Čekal jsem trochu jiné pojetí, snad autentičtější. Takže zatím překvapivě konzervativní dílo. Ale uvidíme, jak to Špilberg uhraje. PS - Bratrstvo je jiná liga. ()

Sofia

Bratrstvo neohrožených drželo víc pohromadě a bylo komplexnější, v Pacifiku se dočkáme i několika naprosto zbytečných romantických linií (díly 3 a 8), ale na druhou stranu je v několika dílech (4, 5, 6, 7, 9) ukázána pacifická válka ve své pravé a hodně syrové podobě. Bylo to peklo a skláním se přede všemi, kteří se něčeho takového zúčastnili a dokázali přežít. ()

ARI50

Něco velkolepého a úžasného toto nemá chybu kláním se vám protože natočit něco takového je brutální hudba výborná bezpochyby a celých 10 dílu naprosto bez pochybu užasne, ukázka o Pearl Harbor a válce proti Japoncům no tet s toho nemůžu. je to jako jeden velký film který prožíváte s vojáky od začátku až do konce jako kdybys tet tam vlastně byli mezi ně mi užasna podívaná dějově hodně výborná. Je až neuvěřitelné co vše jsi vojáci musely zažit tak výborný příběh nelítostná džungle kde se snaží přežit jak před Japončíky tak před samotnou džungli. Mělo by jsi to zasloužit mnohem větší hodnoceni než je tohle. ()

Necrotongue

Oproti Bratrstvu je to zklamání.Opět musím pochválit historickou věrnost,problém je ale ve scénáři,který na mě tentokrát příliš nezafungoval,charaktery jednotlivých postav jsou spíše načrtnuté,zatímco v Bratrstvu byly vykresleny do úplných detailů.A přesně takhle na mě působí celý Pacifik,připadá mi prostě nedotažený,což je škoda,protože si myslím,že tichomořské válčiště je pro filmaře ideální,na rozdíl od Evropy tady nepotřebují ukazovat pohyby statisícových armád,postačí malá skupina vojáků,ale z toho mála musí být schopni vytěžit maximum.To se ovšem v případě Pacifiku nestalo.Škoda. ()

becki_tu

Projekt, který sliboval tichomořskou variaci na Band of Brothers, nemohl dopadnout špatně. Šlo v podstatě jen o to, zda překoná vysoko nastavenou laťku nejlepšího hraného válečného seriálu. Spielberg a Hanks sehnali opět dostatek peněz, což je také vidět na luxusních bojových a akčních scénách, ale Band of Brothers nepřekonali. Ve spoustě (především technických) aspektech drží krok, ale obsahově je tu pár dílů, které nejsou tak zajímavé a v podstatě mají jen za úkol "navozovat dobovou atmosféru". Celkově jde však o výborný válečný seriál a HBO může být jen rádo, že Spielberg s Hanksem pořád nemají toho válčení dost. 85% ()

Bauer

Když byla premiéra seriálu The Pacific, tak jsem viděl jen 5 dílů. Bohužel se tento seriál vysílal v době, kdy jsem měl jiné starosti. Bylo to pár týdnů před maturitou, takže je jasné, že jsem to nemohl sledovat, tak jak jsem chtěl a věnoval jsem se něčemu jinému. Ovšem byl jsem velmi nadšen. A to pouze po 5-ti dílech. Kdybych věděl, co bude následovat poté, tak bych koukal i přesto, že jsem měl myšlenky jinde. V současné době jsem na vysoké škole a jelikož zkouškové období probíhá velmi dobře, tak jsem se musel nějak odměnit. Seriál The Pacific ve steelbooku pro mě byl jasnou volbou. Ještě před premiérou se hodně psalo, že půjde o pokračování Band of Brothers. Ale bohužel srovnávat tyto dva seriálY je zcela nemístné. Ano, jsou válečné. Ano, jsou z producentské dílnY Toma Hankse a Stevena Spielberga. Ale každý seriál je o něčem jiném. Těžko říct, který z nich se mi líbil více. The Pacific se pohybuje někde mezi Tenkou červenou linií a Zachraňte vojína Ryana, což mě absolutně vyhovuje. Najdeme zde pár dílů, kde se neválčí a to mi také nevadilo. To jak je zde zpracován život hlavních postav před válkou a po válce je perfektní. Akce je znamenitá. Devatý díl pro mě byl něčím, na co jen tak nezapomenu. Snad to nejlepší, co jsem měl možnost z válečné kinematografie vidět. Tak reálně podané, že z toho šel mráz po zádech. Desátý díl byl velice dojemný a při kterém musela snad každému ukápnout slza. Hudba od Hanse Zimmera? Absolutní skvost. Už jen "Main Title Theme From The Pacific" nemá chybu. Mimochodem, již delší dobu jsem neslyšel tak povedený soundtrack s tak nádhernou hudbou. Nemám rád český dabing. Když si vzpomenu na česky dabovaný Training day, tak je mi špatně. Ovšem The Pacific se může pochlubit výborným českým dabignem. Může za to především vynikající Ondřej Vetchý a další. Jediné, co mi zde vadilo, tak že hlavní tři postavy (Robert Leckie, Eugene Sledge a John Basilon) se neobjevují v každém díle. 77% je na můj vkus velmi málo! Myslím, že by si to zasloužilo daleko víc. The Pacific ve mě vyvolal hodně pocitů. Strávil jsem zhruba deset hodin s perfektním seriálem a těším se, až si to někdy zopakuju! VYNIKAJÍCÍ!!!! ()

Beastmaster4

Další válečný seriál z produkce HBO a další nářez s velkým N :-).....Na Pacifik jsem koukal na blu-ray a proto hodnotím film i po technické stránce. Mohl jsem si vychutnat všechny detaily výbuchů, střelby aj. - po této stránce nemá film chybu. Ale nechci hodnotit kvalitu obrazu a zvuku a tak jdeme na samotný seriál. Pacifik je stejně jako Bratrstvo neohrožených rozdělené na fáze, v kterých nám ukazuje jednotlivé bitvy v Pacifiku za 2. světové války.. Na rozdíl od Bratrstva je Pacifik více zaměřen na všechny aspekty války a tím pádem i více řeší jednotlivé postavy, jejich život, jejich osudy aj. Bratrstvo bylo hlavně o válčení. Oba seriály jsou hodně podobné, ale i rozdílné. Každý je naprosto špičkový a doufám, že to není poslední válečný seriál z dílny Toma Hankse, Stevena Spielberga a Garyho Goetzmana. ()

Lucasion

"God created everything, right? The heavens, seven seas, Marine Corps... God created Japs too, right?" 10-ti dílný válečný epos z Pacifiku. Steven Spielberg a Tom Hanks po vzoru Band of Brothers (2001) nám ukazují další krvavý konflikt během WWII. K seriálu patří vynikající úvodní titulky s hudebním motivem od Hanse Zimmera. Asi nikdy nezapomenu, jak jsem vydržel celý natěšený vzhůru, abych měl možnost vidět na HBO premiérový díl jako jeden z prvních. Příběh sleduje několik mariňáků, kteří se v průběhu seriálu střídají. Herci jsou neznámý, za to, ale vcelku sympatičtí. Akční scény jsou udělány velmi dobře a výpravu seriálu je opět výtečná. Válečná vřava, zelená džungle, černý písek, bílé skály. A, nebo hnusné bláto. Prostředí se střídá poměrně rychle a každý díl se může chlubit perfektně natočeným vizuálem okolí. Některé díly jsou takřka bez chyby. Například právě Peleliu má skvěle udělané bitvy, Guadalcanal úžasné prostředí, Okinawa bláto. Divák pak má skutečně pocit, že se jedná pravděpodobně o nejdrsnější část války. Na druhou stranu některé díly nejsou válečné vůbec. Třetí díl sleduje odpočinek a užívání si v Melborne v Austrálii. Osmý díl zase ukazuje výcvikový tábor. Z vyloďování na Iwo Jime je pak pouhých posledních deset minut epizody. I když se tím tvůrci jistě snaží o navozování emocí, tak ve výsledku je to jen promarněný čas. Deset hodin v případě válečného konfliktu, který trval bezmála tři roky, je prostě málo. Chápu, že si těžko televize dovolí uvolit dalších deset epizod. Pak ale nechápu, proč zabijí čas ukazováním Melborne a táborem, když některé válečné konflikty jsou sestřihány do několika minut, přitom ale trvaly i měsíce. Seriál není procítěný a emocionální jako jeho předchůdce, zato to nahrazuje opravdu dobrou vizualizací bitev. The Pacific je trošku odlišný od Bratrstva a i, když jsou zde nějaké výtky. Pořád je to výborný válečný seriál. "You wanna live?! Get off the beach!" (92 %) ()

PROROK14

1. časť: Začalo to pekne. Dúfam, že toto bola len taká malá rozcvička a poriadny masaker ešte len príde. 80% / 2. časť: Trocha bohatšie o akciu a vcelku lepšie ako prvá časť. 85% / 3. časť: Bez válčenia to nie je ono. 70% / 4. časť: To isté čo tretia časť. 70% / 5. časť: Tak zatiaľ najlepšia časť zo všetkých. 90% / 6. časť: Krása, konečne to má to čo treba. 90% / 7. časť: Tak to už hej. Už je to tak ako sa patrí. 90% / 8. časť: Neviem prečo tam pchajú tie nezáživné žvásty, na ktoré niesom zvedavý. Zčasti to zachraňuje posledných pár minút. 80% / 9. časť: Tak toto bola totálna vojna. 95% / 10. časť: V pohode. 80% ... ()

Lacike

Najvacsim problemom tohoto serialu su nevyrazne postavy. Okrem ustrednej trojice, bol jedinou vyraznejsou iba Snafu. Ostatni mi splývali. Dalsim problemom su bitky, ktore su velmi monotonne. Naviac na tie kvalitnejsie si musite par dielov pockat. Vzhladom na to, ze su vam postavy lahostajne, tak zomieraju anonymné neznáme postavy nielen na strane Japoncov, ale aj Americanov. A to je velky problem. Skratenie serialu na polovicny pocet dielov by vôbec nebolo na škodu. Jediné čo sa tvorcom podarilo kvalitne vykreslit, su neludske podmienky spiny, hladu, strachu a celkoveho hnusu ake vojaci v Pacifiku zazivali 5/10. ()

rawen

Vezměte si Bratrstvo neohrožených a rozemelte ho v kafemlejnku na ohřívanou sekanou. I když mě Pacific bavil, nemůžu se zbavit dojmu, že byl příliš rozmělněný, nevyrovnaný a trošku utahaný, aby se nakonec propadl patosem do ztracena jako jeho poslední díl... Nevyužitý potenciál. 7/10 ()

ProjectAlice

Milión krát lepšie než Band of Brothers. Príbehy sú veľmi kvalitné u všetkých troch hlavných postáv. Predovšetkým príbeh Eugena Sledgeho bol výborný. Veľmi emotívny. Skvelý výber hercov a perfektné výkony podali hlavne Joseph Mazzello, James Badge Dale, Rami Malek a Jon Bernthal. V seriáli sa vystriedali snáď všetky druhy počasia a prostredia. Naozaj si každý fanúšik vojnových filmov prišiel na svoje. Prepracované boje, špičkové efekty a silné príbehy - to je hlavným lákadlom tohto skvelého seriálu. Škoda že len 10 dielneho. Niektoré postavy mi naozaj prirástli k srdcu. Najobľúbenejšie postavy: PFC Eugene Sledge & Sgt. Manuel Rodriguez. 100% ()

Baxt

Vzhůru na Guadalcanal a ještě dál. První díl - Guadalcanal: 75% Tak stačilo 5 minut a bylo jasné, že druhé Bratrstvo neohrožených z toho nebude ani omylem, pokud teda seriál nechytne extra silný druhý dech, aby tyhle nánosy typické americké hrdosti zničil. První díl se nezdržuje výcvikem. Zato se pár postav snaží narychlo představit i jinak, než jak tomu bylo v Band of Brothers, kde se charaktery dostávaly na povrch bezprostředními reakcemi na těžké situace. V The Pacific, jak se obávám, se budeme muset spokojit s ovědčenou (a méně účinnou) technikou. ; Druhý díl - Basilone: 80% "Nebyla to náhoda!", dralo se z mého vnitra po začátečním nudném dokumentárním šotu a nicneříkajícím žvatláním několika dědulů. Tito pánové měli v Band of Brothers své místo, tady působí jako pěst na oko. Ze všech postav poznám v davu se vším všudy čtyři a jen jedna mi přijde něčím zajímavá. To ve mě navíc budí pocit, že se dívám na nějakou počítačovou hru, kde vám na kulomet nabíhají japončíci a ne na vážnou výpověď z WWII. Ale což o to, natočené je to opět skvěle, až na povinnou návštěvu doktora, domácí vězení Eugena a závěrečnou větu, která snažení filmařů docela pohřbila, neboť jak se zdá, patos vládne. ; Třetí díl - Melbourne: 75% Héj, tohle mi vůbec nepřišlo špatné a dokonce mi třetí díl byl docela k užitku. Udělal mi přehled v postavách, víc jsem si je oblíbil a trocha idylky rozhodně prospěje víc teď, než v rozjetém seriálu. Sledování neukončím jako ostatní hrdinové, kteří čekali druhé Band of Brothers. BoB se vyrovná jen BoB. Ale jestli je tohle realistický válečný seriál, tak ať se propadnu. ; Čtvrtý díl - Gloucester/Pavuvu/Banika: 45% Just into my face! Demence tohoto seriálu se u mě doma opozdila o jeden díl. Na čtvrté části mě nezaujalo zhola nic a zaměřením na postavu Leckieho si u mě tvůrci pohřbili možnost utvořit si vztah ke zbytku mužstva. A ano, tentokrát stálo noční střílení za starou bačkoru. Po čtyřech dílech opatrně balancuje na hranici 3* a 4*. ; Pátý díl - Peleliu Landing: 80% Fajn, jsme zase na vrcholu, tento díl dokonce snese porovnání s Band of Brothers, minimum zbytečných keců, příjemné momentky "bažantů" po příjezdu a skvěle natočené vylodění a následná bitva. Nejen režijně zatím nejlepší díl. ; Šestý díl - Peleliu Airfield: 85% Konec rozvleklosti, šestý díl je v podstatě jedna velká válečná scéna, ve které konečně jdou vidět ty miliony dolarů, kompozičně tomu nechybí drajv ani pročisťující závěr, díky kterému mám poprvé v historii seriálu chuť na další díl. ; Sedmý díl - Peleliu Hills: 70% Skrz postavu Eugena funguje většina emocionálně nadějných scén, které by normálně vyšuměly do prázdna. Jedna povedená akce, zábavný zbytek (záchod, žbluňk :), ale když já mám furt pocit, že proti americké armádě bojuje Japonsko pouze několika nekoordinovanými skupinkami 5 - 15 vojáků. Válka se hlásí o slovo jen okrajově. ; Osmý díl - Iwo Jima: 90% Romantika je lepší, než v Melbourne, válečné scény jsou lepší, než v Peleliu Langing, a Basilone Jona Seda má větší, než jen dvojrozměrnou hloubku. Věřím, že pokud divák slepě neprahne po velkolepých bitvách, může si tenhle osobitý pohled za čelní linii války v tichomoří i užít. U mě The Pacific konečně dosáhnul na pětihvězdičkovou metu. ; Devátý díl - Okinawa: 95% Totally awesome. Emocionální prožitek na maximum i díky několika chytlavým gore záběrům a všudypřítomnému bahenímu humusu. ; Desátý díl - Home: 75% Podle příručky zakončená jalová epizoda, kterou do nebes vynáší hlavně Joseph Mazzello, který by za svojí úspornost měl dostat Emmy a seriálový Glóbus, nehledě na to, že hlavně díky jeho poslední vypjaté scéně si tenhle díl připsal 10% navíc. Inu, celkově to HBO špatnou reklamu nedělá, jenom je potřeba se předem smířit s várkou patosu a dialogové vaty. Nádherné scenérie, skvělí herci a rozporuplné bitky jsou druhou nejčastější náplní. Naštěstí. () (menej) (viac)

hejahou

Moc pěkně natočený seriál z druhé světové války. Skvělé efekty, dobré obsazení.....hlavně vyprávění válečných hrdinů dodává seriálu důvěryhodnost.... ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)