Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (viac)
Animovaný / Dráma / Krimi / Mysteriózny / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Mamoru Mijano, Aja Hirano, Kazuja Nakai, Šidó Nakamura, Akeno Watanabe, Maaja Sakamoto, Nozomu Sasaki, Hiroši Ótake, Ken'iči Macujama, Keidži Fudžiwara (viac)

logosi

Už dlouho mě nic tak nepřikovalo k židli jako intelektuální souboj Lighta Yagamiho a tajemného L.Jak už někdo napsal,snad nejlepší scénář co jsem kdy viděla i když souhlasím,že jen tak do dvacátého dílu.Akorát mě lehce znepokojuje,že jsem si nemohla pomoci a celou dobu jsem fandila padouchovi Lightovi.Co to o mě asi vypovídá? ()

Maou

Jeden z najlepších japonských seriálov vôbec. Tiež dobrá vstupná brána do sveta anime. Výrazné postavy a napínavý dej si dokážu udržať pozornosť diváka. V poslednej tretine to už však výrazne stráca dych, no skvelý záver to zachraňuje. ()

mcclane412

Death note z Death note je ten nejbrilantnější nápad, s naprosto neměřitelným potenciálem (btw neměří se potenciometrem). Zápisník do kterého, když se napíše jméno, dotyčná osoba zemře - bomba. Navíc k tomu hodíme dva geniální mozky a necháme péct po dobu pětadvaceti dílů - přesně tak dlouho, než se to všechno připálí (anime vzdělaní lidé jistě vědí o čem mluvím). Nicméně i poté je to vcelku výživná žranice, slušně okořeněná genialitou, ale mírně plavající v překombinovanosti. V každém případě si Death note získá každého anime fandu a/nebo každého kdo se nepovažuje za úplného idiota. ()

Anime2

Velmi chytlaví a napínavý anime.Hned jsem si ho dal Top 1.Můj problém byl že jsem si oblíbil Kiru a i L. Po tom jsem si oblíbil ještě N. Začátek se mi nijak zvlášť nelíbil ale ve chvíli kdy se L setkal s Yagamim tak se všechno změnilo.Byla to doslova válka myslí.Vyhraje ten nejinteligentnější. Nad celým anime se musí hodně přemýšlet a někomu by se to mohlo zdát otravné mě se to moc líbilo.V konečným díle bylo víc napětí než ve všech předchozích dohromady.Ale nakonec si uvědomuji že ve skutečnosti moje nej postava byl po celou dobu Ryuk. Ode dneška jsem závislí na jablkách :) ()

B.e.r.n.y

Death Note aneb moje první větší zkušenost s japonským anime. Zkrátka mi to vyrazilo dech. Ta preciznost, se kterou je zpracované myšlení hlavních postav a vůbec charaktery jako takové... Děj mě v žádném případě nenudil a několikrát mi připravil větší překvapení a v některých momentech i mrazení v zádech. Bez okolků dávám pět hvězd. ()

Shaman1135

„Chceš začať s anime? Začni s týmto." Na začiatku semestra som dostal takúto radu. Poslúchol som. Dobre som spravil. Je jedno, či máte japonské animáče v obľube alebo ich beriete len ako menejcenné umenie. Detah note je skvelá podívaná pre všetkých fanúšikov krimi a thrilleru, s jemným nádychom fantasy ako pridanou hodnotou. Začiatok na vás vybehne s tým najlepším čo má a bude vás držať až do konca, i keď dej už bude upadať a niektoré časti skôr pretrpíte. Škoda hlavne druhej polovice seriálu, v ktorej sa postavy akoby začali topiť vo vlastných rozhodnutiach a hlavne v hre okolo zápisníkov. Ak si nechcete kaziť názor na tento skost, skončite s ním pri 25. časti, presne tam, kde končí i originálna manga. Sledovanie ostatných častí je skôr na vlastné riziko. Tak či onak sa ale jedná o jeden z najlepších animovaných seriálov a ja osobne ho beriem ako jeden z naj seriálov vôbec. ()

stLukaz

První anime které sleduji , a musím říct že sem si vybral dobře, protože mě baví. Úvodní znělka dvacáté epizody mě dost,.......opravdu dost zaraz.... překvapila. ()

Marselus517

Skvelé anime , ktoré som zhltol za 5 dní ... do 25. dielu jasných 5 hviezdiciek vďaka hlavnej dvojici hrdinov a rafinovanému príbehu , ktorý Vás núti púštať další a další diel ... ale bohužial od 26. dielu to išlo s kvalitou dole a bolo z toho cítiť priživovanie na už uzavretom príbehu. ()

StereoHearts

Od prvého dielu ma to upútalo až po úplne posledný. Skvelý príbeh, dobré postavy, originálny nápad a na to že anime nikdy nebol môj obľúbený žáner tak je to super. Light je skvelý hlavný hrdina a celá zápletka okolo Kiry je tak neskutočne premyslená že som sa nestačil čudovať a stále ma niečo prekvapovalo. Jednoducho nemám tam čo vytknúť. Ešte by som rád videl 38 časť ktorá bola vysielaná iba v Japonsku aspoň s titulkami. Veľký potlesk tomuto seriálu, Itovi, a mange z ktorej to všetko vychádza :) ()

Starejsi

Dávam 5 hviezd lebo aj horším seriálom som dal rovnaké hodnotenie. Je to výborný nápad, s anime nemám veľké skúsenosti ale bolo to príjemné prekvapenie, zápletka je s odstupom času možno zbytočne naťahovaná a bolo mi ľúto niektorých postáv, ktoré tam zomreli, čiže som si ten seriál/postavy aj relatívne obľúbil. Pre tých, ktorým nevadí Japončina a piskľavé ženské hlasy odporúčam pozrieť, také scifi-krimi na nudné večere. ()

KeskarM

První třetina úžasná, je až děsivé, jak se můžou původně snad i morální úmysly změnit ve spasitelský syndrom. Druhá třetina lehce zaostává, poslední část se změnou většiny hlavních postav mne tak zklamala, že jsem Death Note skoro nedokoukala. Poslední díl o něco lepší, přesto je pro mne první třetina suverénně nejlepší, konkrétně souboj mezi Lightem a "L" na stejné intelektuální úrovni. ///// Ad. vážně jsem nepochopila tu příšernou změnu úvodní a závěrečné znělky, nutila mne vypínat zvuk, asi ze mne nikdy nebude fanda japonského metalu. ()

Aquaponik

Opravdu jedno z nejlepších anime, které jsem kdy viděl. Nejenže postavy mají opravdu výborně napsanou charakteristiku, animace je na tu dobu skvělá, ale hlavně s sebou každý díl přináší nějaký velký zvrat, takže musíte vidět další díl. To vše se skrývá v sešitě Death note a nakonec to vše vyvrcholí v grandiózním finále. Dokonalost. ()

Slezi

Na anime nekoukám, ale existuje pár vyjímek. Nikdy bych ale tyhle vyjímky neudělal, dokud bych neviděl tenhle skvost, který mě přesvědčil o kvalitách japonské animované tvorby. Druhá série malinko pokulhává, ale jinak je na co se dívat. Pokud váháte, tak dejte tomuhle seriálu aspoň šanci. Alespoň do S01E07 (moje oblíbená epizoda). ()

maneki_neko

Začíná to nevinnou myšlenkou nadaného studenta Lighta Jagamiho stát se bohem nového, lepšího světa. K tomu se mu náhodou naskytne příležitost, když najde na zemi na první pohled obyčejný zápisník. Ze zvědavosti ho zvedne a začne si ho pročítat. Zprvu nechce uvěřit ničemu, co je v něm napsáno. I přesto si ho však bere domů.  V televizních zprávách se zrovna mluví o jednom zločinci. Light tedy dle uvedených instrukcí zapíše jeho jméno do zápisníku. Zločinec vzápětí zemře na infarkt. Light neváhá během dalších pěti dnů zapsat jména ostatních zločinců, a to nejen z Japonska, ale z celého světa. Po té době ve svém pokoji spatří boha smrti Ryuka, který mu sdělí, že to on je původním majitelem zápisníku smrti a jeho povinností je Lighta doprovázet až do jeho vlastní smrti. Light se ho překvapivě ani nebojí. Už od začátku je patrné, že Light není obyčejný člověk. Způsob jeho uvažování a silná psychická odolnost se zcela vymyká lidskému chápání. Po nějaké době si hromadného zabíjení zločinců všimne policie, která to začne vyšetřovat. Později se toho dokonce ujme i Interpol, který však na nic kloudného nepřijde. A tak jim nezbývá nic jiného, než povolat geniálního detektiva jménem L. Začíná napínavá bitva mezi Lightem a L, jejichž uvažování je jakoby vzájemně propojené. Lighta a L od sebe odlišuje snad jen to, že zatímco Light zvládá ukázkové chování ve společnosti, na L je znát, že v této oblasti pokulhává. Přesto ale mají ti dva velmi podobný způsob uvažování. Rivalové, a přesto jsou si svou inteligencí nesmírně podobní, téměř vyrovnaní. V seriálu se opakovaně polemizuje nad tím, zda je Kira dobrý či špatný člověk. Vzhledem k tomu, že Light od začátku usiluje o to, aby se stal bohem nového, lepšího světa jen s čestnými a laskavými lidmi, může se zdát, že Light zde není jednoznačným záporákem. V seriálu se z něj postupně stává masový vrah, ale zpočátku začínal s dobrým úmyslem. Jen chtěl změnit svět k lepšímu. Ocitl se však v nesprávnou dobu na nesprávném místě, a byl zcela pohlcen neuvěřitelně zlou schopností zápisníku zabíjet. Myslel si, že tak zbaví svět zlých a prohnilých lidí, a všichni budou šťastní. Neuvědomil si však, jak fatální následky by to mohlo přinést. Po zhlédnutí tohoto seriálu si troufám říct, ačkoli je to zcela subjektivní názor, že se jedná o jeden z nejlepších počinů ze světa anime. ()

SewekiX

První polovina seriálu je skutečně LUXUSNÍ, zhruba od 20 dílu mi místy přijde natáhlý, jinde zase jako strašnej overkill nebo nelogičnost. Nicméně jeden z nejkvalitnějších seriálů svého žánru. :3 ()

gonzo

Prvních cca 15 dílů je úžasných a na 5 hvězd. Pak kvalita pomalu klesá a posledních 10 dílů už jsem shlédl jen tak z nutnosti dostat se na konec. ()

pisvejc

Takto perfektní a neskutečně promyšlený seriál sem dlouho neviděl. Myslím si, že je správné aby tento seriál měl takto dobré hodnocení. Opravdu velký potlesk. I zároveň děkuji, že sem si mohl takto užít perfektní promyšlenost celého seriálu a scény které jsou nezapomenutelné. Také si myslím, že tento seriál nechá na člověku skvrnu po celý život "na čí straně stojím". Celý seriál má v sobě zabudovanou velmi silnou myšlenku. Opravdu perfektní dílo. ()

Tezuka

Desu Nóto (死のノート) pro mě jako anime znamená strašně moc. Když jsem se jej jal poprvé sledovat před nějakými x lety, a to ještě s českým dabingem, tak jsem pochopil, že anime není jen žánr pro děti, ale je to nekonečný mix různých žánrů pro všechny věkové kategorie, jehož hlavním rozlišovacím znakem od filmu je pouze to, že je animovaný. Od té doby jsem si jej nikdy nepustil s originální japonštinou, což byla obrovská chyba, protože s češtinou to absolutně nemá to, co to má s japonštinou. Hlavní protagonista Light Yagami, dabovaný dle mého skromného názoru nejlepším japonským mužským hlasem - Mamoru Miyanem, je naprosto perfektně ztvárněný villain. Naproti němu stojí největší vyšetřovací eso, známý pod zkratkou L, který byl namluven neméně skvělým hlasem Kappeie Yamaguchiho, který se snaží vypátrat, kdo onen tajemný zabiják Kira je. Na tomto anime je zajímavé to, že stojíte jakoby nad věcí, protože od začátku víte kdo je Kira, zatímco policie a vyšetřovací služby to definitivně zjistí až v poslední epizodě. Cílem autorů bylo divákům naservírovat dokonale zmáknuté psychologické krimi drama, které má hlavně vystihnout souboj myslí dvou geniálních stratégů, přičemž jeden se snaží za každou cenu dopídit po jménu druhého, aby ho mohl zabít, čímž by mu nestálo nic v cestě k jeho cíli, a druhý se snaží vypátrat prvního, aby jej mohl poslat za mříže nebo na popravu, což není v Japonsku v případě hromadných vražd vzácné. Na druhou stranu, Lightova myšlenka na vytvoření světa bez kriminálníků a vrahů v podstatě špatná nebyla, avšak největší zlo je pácháno vždy ve jménu obecného dobra. Jeho osobní touhy nakonec převládly, když dal najevo, že se chce stát Bohem nového lepšího světa. Mimo jiné bych rád vysekl poklonu hudbě v pozadí, která je absolutně geniální a vystihující. Jedna mě obzvláště nabourala tak, že se mi začaly valit slzy po tváři. Její název Death Image s překrásným pianem a smrtelně depresivní hudbou, naplnil přesně účel k jakému byla vytvořena. Smutnější závěr tohle anime mít asi nemohlo, protože všichni zúčastnění de facto prohráli, někteří méně, někteří více, někteří zaplatili životy, jiní utrpěli psychicky jako Misa nebo Sayu. Myslím si, že každého, kdo si tohle pustil, to muselo nějak poznamenat. ()