Death Note - Zápisník smrti

Znovuzrození (E01)

(epizóda)
  • Japonsko Šinsei (viac)

Nadaný, ale znuděný středoškolský student Light Yagami znenadání získá moc nad životem a smrtí. (Netflix)

Bordoshut

Recenze na 1. epizodu japonského anime seriálu Death Note: Pokud nepočítám dny, kdy jsem jako malý seděl v sobotu brzo ráno na gauči a koukal na televizi, tak tohle je moje historicky první setkání s anime vůbec. Říká se, že je to správná volba pro "začátečníky", a už jen kvůli kladnému hodnocení zde jsem se to rozhodl vyzkoušet. Musím říct, že mě to zaujalo. Překvapilo krátkou minutáží, potěšilo příjemnými znělkami a lehce zarmoutilo absencí anglického dabingu, na to japonské žvatlání si budu chvíli zvykat. Celkový koncept je zajímavý, jsem zvědavý, jak propracovaný bude lore. ()

honajz

Mno, hned jsem si vzpomněl na ten filmový americký remake, který jsem viděl před časem. Tady se s věcmi naštěstí moc nes.erou a hned se klukovi zjeví šibalský démon. Všichni se nudí (démon i hlavní hrdina), a tak z nudy zabíjejí lidi - samozřejmě nejprve ty zlé, odsouzené kriminálníky. Jako chápu to téma, to se dalo pochopit už i u toho zpackaného amerického remaku (a který remake vlastně Američané nezpackali?), jakože kdo má právo rozhodovat, a pokud to vezmeme do vlastních rukou a začneme si hrát na boha, že je to nebezpečné (což nemusí platit jen o zápisníku smrti, ale i politice - kdo bude rozhodovat, co je lež, a co pravda? To tu bylo už za komunistů, tyhlety výbory pravdy.) - ale to zpracování mi přijde takové dryáčnické včetně té písničky, zkratkovité a útržkovité. Přitom natočit to jako psychologické drama / horor bez všech těch ozdobiček, bude to mít daleko silnější dopad. ()

Frajer42

Velice zajímavá myšlenka se zápisníkem, který dokáže sprovodit ze světa kohokoli si majitel usmyslí. Nepřetržitě mě to nutí k zamyšlení, co bych si s takovou mocí počal a jak bych přetvořil svět. Jediný Japonec se zapamatovatelným jménem Light se rozhodl ujmout této role zodpovědně a odstranit všechny zločince Japonska. A teď už je vyloženě na tvůrcích, co si pro diváky připraví v dalších dílech. Pilot sympatický. [80 %] ()

honajz2

Tak jsem se rozhodl snad poprvé v životě rozkoukat anime seriál. Jestli toho budu časem litovat se teprve uvidí, nicméně co se pilotního dílu týče, moc mě nenadchl. Stopáž jednotlivých dílů je mi sice hodně sympatická, ale ta snaha do ní do úvodu vecpat tolik informací mi přišla, no... taková typicky japonská. Chce to být hrozně efektivní, takže je tu nejeden split screen, zvláštní úhly scén a když někdo krvavě umře, uvidíme to hned třikrát z různých úhlů pohledu, jenže mě většinou tyhle scény iritují a kazí zážitek ze zajímavého děje, což se bohužel stalo i tady. A dojmy mi pokazily ještě ty neustálé monology, jako bych si nemohl nic vyvodit z obrazu a úplně, doslova úplně všechno musím dostat naservírované na stříbrném podnose, aby to každý jo pochopil. Nápad to má sice hodně dobrý a rozjezd je dějově sám o sobě zajímavý, nicméně z Lighta se stal vyšinutý (v podstatě) diktátor příliš rychle a vůbec mi jeho postava přijde blbě představená - geniální a nejchytřejší student na světě, ale jako důkaz jeho nesmírné geniality vidíme jen to, že má nejlepší známky ze všech? Zatím mi je dost nesympatický, stejně jako všichni s obrovskou chutí hrát si na boha a myslet si, že jeho postoj je správný a že jen on může vytvořit ráj a mír na Zemi, ale uvidím, co z něj vypadne později. Nebudu úplně odsuzovat žádnou z postav, aspoň pro teď, když jsem slyšel, jak propracované charaktery to má mít. Ale i sebepropracovanější charaktery nerozhodnou o mém dalším sledování seriálu tolik, jako spíš to, jak moc mě jejich osudy budou zajímat. Zatím mi jediný zajímavý přijde Ryuk, jinak nikdo, ale zase na druhou stranu musím uznat, že se tu moc dalších postav neobjevilo a tak opravdu nechci soudit předem. Dojmy ale mám zatím hodně rozporuplné. 3* ()