Napínavý thriller zaoberajúci sa komplikovanou politikou americkej vlády týkajúcej sa tzv. "mimoriadneho vydávania podozrivých" – extraordinary rendition - globálneho tajného systému prepravy, väznenia a vypočúvania, ktorý bol zriadený po útokoch z 11. septembra 2001 a nepodlieha súdnej kontrole ani požiadavkám extradície. Rendition sa zameriava na životy Douglasa Freemana (Jake Gyllenhaal) – analytika CIA, ktorý začne pochybovať o svojom povolaní po tom, čo bol svedkom brutálneho a nekonvenčného vypočúvania Američana egyptského pôvodu tajnou severoafrickou políciou; Anwara El Ibrahimiho (Omar Metwally) – egyptského chemického inžiniera, ktorý ešte ako chlapec spolu s rodinou emigroval do Spojených štátov, a ktorý je teraz podozrivý z teroristickej činnosti; jeho tehotnej ženy Isabelly El-Ibrahimi (Reese Witherspoon) snažiacej sa nájsť svojho manžela, ktorý údajne zmizol počas letu z Cape Townu do Washingtonu; Alana Smitha (Peter Sarsgaard) – poradcu senátora Hawkinsa (Alan Arkin), ktorý odhalí, že Anwara na príkaz šéfky CIA v boji proti terorizmu (Meryl Streep) odtransportovali do krajiny tretieho sveta, kde ho vypočúvajú; a Abasi Fawala (Igal Naor) – šéfa tajného väzenia, ktorý má svoje vlastné osobné problémy s rebelantskou dcérou Fatimou (Zineb Oukach) a jej priateľom – islamským fundamentalistom Khalidom (Moa Khouas). Rendition trúfalo skúma šedú oblasť medzi správnym a nesprávnym, medzi vpravo a vľavo a odpovede, ktoré nachádza, nie sú jednoduché... (oficiálny text distribútora)

Arsenal83

Keď človek počuje arabský jazyk, hneď sa cíti bezpečnejšie. Hlavne Alah akbar je božská hymna do uší, môj obľúbený song na Spotify. Toto mierumilovné posolstvo, ktoré šíria bratia z krajín, kde je povolené súložiť s ovcami a kameňovať ženu, pretože jej vykuklo oko spod kapucne, by sme si mali vziať za vzor. Ale ak si chcete pozrieť niečo s terorizmom a Američanmi, určite radšej seriál Homeland. V tomto filmíku totiž len pospájali super herecké tváre, primiešali pár pričmudencov a ideme na to. Namiesto akčnej drámy to je skôr politický pokec a to nemá nikto rád. ()

Scalpelexis

Nepřesvědčivý. U filmu jsem se z většiny dost nudil, protože se tam toho moc neděje a krom Reese jsem si neužil ani ničí herecký výkon. Možná to bylo dáno mdlou režií a nijak úchvatným scénářem? Kamera je slušná. Možná jsem si to dostatečně neužil, protože jsem se přitom věnoval studiu, ale u dobrých filmů si mě vždy najde scéna, která mě od vedlejší činnosti odtrhne a připoutá. Nestalo se a když jsem si náhodou všiml klasického amerického konce..tak bylo jasno. ()

honajz

V severní Africe: "Přiznej se." - "Nemám k čemu, je to omyl." - "Přiznej se..." A tak dokola. --- V USA: "Přiznejte, že ho máte." - "Neznám ho." - "Přiznejte, že jste ho odvlekli." - "Mou odpověď znáte..." A tak dokola. Dvě hodiny. Mezi tím se ještě hlavnímu šéfovi bezpečnostních sil v Africe zaplete dcera se začínajícím teroristou. Atmosféra je zajímavá, ale vydrží maximálně půl hodiny. Být to celé tak hodinovka, dalo by se to zkouknout a mít z toho nějaké pocity. Kamera překvapivě zmatená, příliš časté střihy přes osu. ()

Pítrs85

Plochej film, pracující se všema těma stereotypama, ale nějakým zvláštním způsobem vlastně hrozně zajímavej, navíc, a to jako fakt nebývá pravidlem, vás bude zajímat, jestli to támhleten přežije, co je zač ten arabskej James Franco (a co je zač jeho přítulkyně, arabská Jennifer Lawrence), kdo lže, kdo je obětí systému a koho budou brnět bradavky... Fajnovej cast dělá své, ale nakonec by to bylo koukatelný i bez všech Jakeů, Reese, Meryl, Alanů, Džej Kejů nebo Peterů. A souhlasím s mad_ness, z tý arabský muziky by jeden potřeboval transplantaci sluchovodů... ()

Sofia

Zajímavý námět, ale poněkud nezajímavé zpracování. Charaktery mi přišly ploché (např. Corinne Whitman alias Meryl Streep by si zasloužila více psychologického pozadí – jaké byly její pohnutky, přesvědčení; jaký měla vztah ke svému manželovi apod.). Je to jeden z těch filmů, kde se spíše hodnotí vážnost tématu než filmové zpracování. Pro mě bohužel jen průměr, z bonusů na DVD rozhodně doporučuju půlhodinový dokument s autentickými výpověďmi obětí podobných praktik, běhal mi při tom mráz po zádech. Filmu vévodí nádherný soundtrack. ()

Morholt

Možná že režie nebyla dokonalá, že scénář neměl tu správnou hloubku a že Meryl Streep si tuhle hereckou kreaci za rámeček nedá, ale ten příběh měl v sobě tolik opravdovosti, že mi ty nedostatky ani tolik nevadily. Navíc, jak už zde bylo napsáno, mile překvapili mě neznámí etno herci, takže čtyři hvězdy jsou tak akorát. ()

Lucasion

Politický thriller o vyšetřovacích metodách CIA. Někdy je vážně chyba nekoukat na trailer. Někdy naopak trailer zkazí celý film, ale tady upřímně už nebylo co kazit. Čtení obsahu by mi taky pranic nepomohlo, protože "napínavý thriller" tohle fakt není. Thriller by měl mít napětí a v tom lepším případě způsobovat mrazení v zádech. Ovšem v Odvlečen není žádné napětí ani omylem. Jake Gyllenhaal je absolutně nevýrazný a vůbec by se dalo říct, že se nejedná o hlavní roli. U filmu je jak páté kolo u vozu a nedostává žádný svůj prostor. Máme tu i Streep a Simmonse, ale většinu času se příběh točí okolo zcela jiných postav. Zajímavá je myšlenka dvou časových rovin, ale ve výsledku je to kormě Jakea to jediné, co je na filmu trošku zajímavé. Dvě hodiny je Odvlečen ubíjející nuda, kde se manželka snaží najít uneseného manžela. Pro mě v tom nebyli žádné emoce a děj byl nezajímavý. Navíc i trochu předvídatelný. Řekl bych, ať si CIA s teroristama dělá, co chce, ale nakonec já bude ten poslední, kdo se bude smát, až tady začnou lítat bomby i na Hlavním nádraží. (40 %) ()

BoPo

Film, ktorý okolo Vás len tak preletí. Niečo zapôsobí, ale veľa nie. Na to aký herci sa tomuto dielku upísali, to dopadlo dosť bezvýrazne. ()

MoiJe

Podobne filmy nie su nic pre mna, len som tak nejak myslela, ze Witherspoon, Streep a Gyllenhaala pohromade by si nechal ujst len blazon... Nakoniec by sa ale nic nestalo:( ()

brutale

Zlátanina o politike, strachu s terorizmu a jednom amíkovi "hrdinovi", čo zachráni nevinného. Pod Gavinom Hoodom vznikla jedna veľká zbytočnosť, plná nelogických ťahov! A pointa? Čo sa vlastne snaží film povedať? Jedno veľké sklamanie, paradox je, že vďaka terorizmu sa dá zarábať napríklad takouto naivnou snímkou, ktorá sa drží pod hranicou priemeru. Keď sa odosobním od tematiky, tak film neponúka skoro nič. Dynamika tu absolútne chýba, nuda sa stane vašim priateľom na 120 minút! Dopozeral som to, iba kvôli očakávaniu, že záver bude pre film záchranou, no ničoho takého sa nedokčáte! A thriller od toho rozhodne nečakajte... ()

murakamigirl

Hmm...... síce neznámy režisér, ale nečakala som, že s takýmto ansámblom ma ovanie takáto nuda...... Odvlečen považujem za podpriemerný thriller s prvkami naozaj slabej drámy (alebo pokojne aj naopak), ktorý utužujú priemerné a nadpriemerné výkony (Gyllenhaal, Streep), výborná hudba a vždy, keď to ide, klasické klišé (najmä v správaní charakterov)- klišé býva škodlivé, a aj tu vlastne prekáža, lenže zároveň akosi tých 120 minút drží pohromade, viaže jednotlivé príbehy..... Problém pre mňa predstavuje naratívny štýl. Tým, že režisér tak kúskuje osudy postáv, kúskuje sa z ich príbehov aj hĺbka- teda aspoň z tých, kde by sme našli podobný potenciál. Naratívnym kúskovaním je však akýkoľvek potenciál na kúsky. :) A vo mne opadáva záujem o vývoj postáv, vynímajúc Gyllenhaalovho Douglasa, pre ktorého to neplatí. Gyllenhaal nás chladným nenechá a až na part, kedy sekunduje pri mučení (to pôsobí dosť komicky- nie tak on ako skôr jeho postava v tej situácii), hrá veľmi presvedčivo. Odvlečen je nenásilne tušiteľný, vyústenie síce môže zaskočiť. Mňa zaskočila iba absencia najmenšieho náboja. (Keď dochádza dych, obyčajnejšie dobehnutie do cieľa môže byť prospešnejšie... Táto verzia postráda drámu...) Hudbe sa často darí navodzovať hĺbku, no pôjde o hĺbku k niečomu takmer prázdnemu, z čoho vzniká klam, čo zapácha výraznou nevyrovnanosťou a faktom, že skladatelia (Paul Hepker a Mark Kilian) trafili do čierneho na rozdiel od Gavina Hooda..... Bližšie k 2*. ()

Dale

Veľmi silný a napínavý thriller s jedným prekvapivým okamihom na záver. Síce vás nezarazí tak, ako v Šiestom zmysle, ale filmári si zaň zaslúžia poklonu, pretože to spravili mimoriadne šikovne. Čo sa týka hercov, Jake Gyllenhaal bol dosť nevýrazný, zato Meryl Streep sa opäť raz zaskvela v úlohe chladnej beštie. ()

Terva

Co když někdo, koho milujete, prostě zmizí? Rendition troufale zkoumá šedou oblast mezi správným a nesprávným, mezi vpravo a vlevo. A odpovědi, které nachází, nejsou tak jednoduché... Scénář : Kelley Sane. Kamera : Dion Beebe. Hudba : Paul Hepker a Mark Kilian. ()

spaceboyCZ

Mirne nadrpumerny politicky thriller s vybornym hereckym obsazenim, bez nehoz by to byl jen dalsi zapomenuvsi film. Takhle je to ale napinava ukazka praktik v novodobe valce s terorismem s pro me pekelne dobre udelanym koncem (to vyusteni, ze se vlastne na zacatku stalo...no, nebudu prozrazovat dej :) ). Kdyz je spachan sebevrazendy atentat na vysokeho politickeho predstavitele, hleda se vinik...a co na tom, ze 20 let zije spokojene s rodinou v USA, je to spickovy vedec a se samotnym atentatem nema vubec nic spolecneho? Je treba prece najit "nejakeho" vinika.... Je jednoduche uverit, ze takove praktiky jsou v dnesni politice bezne, o to vic pak zarazi ta samotna hruznost a bezmoc.... ()

mad_ness

Hudba bola miestami príšerná, Reese otravná, prostredie nesympatické (všetko predpokladám že zámerne), ale aj tak to má na viac ako 3. Jííííííííííííllenheeeeele mňam, tuším ten chlap ani nestarne. ()

Místo Avataru Noc v muzeu 2

Místo Avataru Noc v muzeu 2

20.12.2007

Pravá blondýnka Reese Witherspoon se po těžkotonážním dramatu Odvlečen vrací k lehčím žánrům. Režisér Seth Gordon už brzy odstartuje natáčení komedie Four Christmases, námětem vzdáleně připomínajícím… (viac)