Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

Dejvid007

Lehce batmanovská atmosféra a celkově velmi slušně zpracovaný Superman. Parádní herecké obsazení, efekty a hlavně Henry Cavill, který se narodil už pouze jako Superman. Lepšího herce do téhle role si neumím představit..... No je vidět, že v tom mám prsty Ch. Nolan:)...80% ()

misbos

Uff. Kde začít? Žuk Šnajdr je co se designu a formy týče až zoufale nepůvodní. Tenhle zběsilej zoom používal Lukas během závěrečný bitvy v Klony Útočí, ta Jor-elova létající potvora taky jakoby vypadla z nový série Hvězdnejch Válek, Kryptonský komunikátory - měnící se něco v oválným tvaru - to je samozřejmě Matrix trojka - "obličej" Zdroje, kryptonská líheň, to je zase Matrix, tentokrát jednička (včetně několikanohý potvory, která embria sbírá), tvar Zodovejch vznášedel na Kryptonu je stejnej jako vznášedla Lucasovi kloní armády, snová část "pokušení na poušti" (rozhovor Zod - Kal-El), to je jak z Terminátora dvě (včetně pole lebek a ohořelý dětský houpačky), ta průpovídka s "měřením dyků" taky není nová, jen si teď nevybavím, kde jsem ji slyšel.... kdyby to člověk viděl víckrát, asi by se dalo pokračovat. V tomhle směru dám plus body snad jen za hezký skafandry Zodovejch nohsledů. Co se příběhu týče: Když už se nám tady okatě presentuje paralela s Kristem (33 let, kostel, son of El jako son of God...), čekal bych taky nějaký hutný pokušení, nějaký hutný váhání (nejlíp v noci v zahradě :-)) ), a nějaký hutný "křižování". Není tam ani jedno. No, pokud to vezmeme hrdinskou linkou, čekal bych přinejmenším, že Kal-El dostane od kryptoňanů nejdřív zhusta po držce, že ho ponížej jak sviňa, že zkrátka projde aspoň náznakem něčeho, čemu se říká "iniciační smrt" (a hrdinům se to většinou stává - dokonce i Tonymu Starkovi ve trojce Ironmana :-) ), a že teprve ohrožení celýho mankind ho vyburcuje k nadkryptonskejm výkonům. Nestalo se. Tenhle maník z vocele to má na můj vkus až moc jednoduchý. Snyder klouže po nablejskaným povrchu, ve "vzpomínkách" na dětství a půbertu toho má tak maximálně po kotníky, do hloubky opravdu nejde ani jednou - a musím dodat, ža Arbiter má ohledně Sucker Punch asi pravdu. Zachraňujou to herci - s vyjímkou Ayelet Zurer, ta je v roli Kal-elovy máti otřesná - který i to málo, maloučko, co k zahrání bylo, odvedli tak, že to celý z halabala digi slátaniny vytáhli na snesitelnej biják. Shrnuto - nenudil jsem se, ale "nenatáhlo mě to", zůstal jsem mimo. Slabší tri. No a nevim, jak s takovoudle chtěj poladit tu Juicytits League, fakt nevim :-)___ dodatek jedna: Světovej motor připomíná jeden futuristickej snobskej vymačkávač citrónů :-D ___Dodatek dvě: Kde se na půzkumný lodi z dávný kryptonský minulosti vzal voblek echt pro Kal-Ela???? Proč do psí prd.le chtěl Zod mít na palubě svý lodi Lojs Lejnovou????? Jen proto, že to bylo ve scénáři? Nebo mi něco uteklo? Dík za případný odpovědi.___ Dodatek tři: Nemůžu si pomoct, ale ten Zodův proslov k pozemšťanům mi hrozně připomínal proslov Galaxara v Monsters vs aliens :-D.____27.6.2013 Při bližším a delším pohledu se to celý drolí. Snižuju na slabší dvě. Taky pro ten nechutnej útok na evoluční teorii (Faora). ()

Stíba

Výborné úseky (Krypton by sám o sobě postačil na několik filmů) střídají ty o něco slabší ale celková atmosféra příběhu ve spojení se Zimmerovou mrazivou hudbou dává dokupy velmi silný blockbuster. 4,5* (IMAX 3D - 24.6.2013) ()

PanMaur

Autoři to vzali za správný konec. Nápad jít na to přes Clarkovo hledání se ve světě a srovnávání se se vším na Zemi je super. Nicméně celý film je hrozně nevyvážený. První půlka je skvělá, ale pak se to změní v naprostý bordel. Extrémně mi vadila závěrečná až nesmyslná demolice. A ještě jedna věc se nepovedla - ani Henry Cavill, ani Amy Adams to zkrátka herecky nezvládli. Snad každý jiný herec v tomto filmu je lepší než oni. Bohužel. Celkový dojem tak na 75%. ()

Jajar

Film o bohovi pojatý z velké části jako vizuální atrakce. Zack Snyder rozhodně v přístupu k univerzu Supermana nezvolil špatnou cestu. Z počátku se mu daří dostat se pod kůži hlavního hrdiny a přiblížit jeho jednání divákovi, podrobněji propracovává hned několik vedlejších postav (především brilantní Costner a Crowe). A dokonce ani tolik nevadí, že většinu klíčových scén už jste mohli vidět v trailerech. Jenže, všechny digitální triky, výbuchy a jednolité akční pasáže v druhé části snímku odsouvají psychologii Supermana do ztracena a hatí tak dosavadní vynikající dílo. Je hrozná škoda, že Snyder to zase jednou nezvládl na sto procent, protože tentokrát tam byl potenciál obrovský (a do budoucna stále je). ()

ptsd

Skvělé akční scény, poutavý místy i dramatický příběh. Klidně by mohl být o kousek delší aby se dostalo víc prostoru na vztahy mezi hrdiny. Počáteční bitva a pád planety Krypton mě pohltil do děje a vydželo to až do konce. Takhle nadšen jsem z kina odcházel naposledy po T.D.K.R. ()

NiaWolf

Superman to neměl zrovna snadné, protože laťka komiksových filmů se za posledních pár let nachází hodně vysoko a režisér vůbec nezvládl se k této laťce přiblížit. Hned na začátku filmu mě začala nervovat třesoucí se kamera, ta je pochopitelná u akčních scén, aby to dodalo obrazu trochu té dramatičnosti, ale je to nutné u dialogů? Také střih je poněkud chaotický a celý film tak působí jako sestříhaná koláž Smallvillu a hry Injustice. Kdyby se vyhodily nudné a nedůležité části dětství, byl by film mnohem svižnější. Také se nemuseli být přidat humor, který se osvědčil jak v Temném rytíři, tak v Avengers, bohužel ve filmu jsem zaznamenala jen dva chabé pokusy o vtip, což je velká škoda. Není se však čemu divit, když filmu chybí charismatičtí herci, sice se zde objeví známé tváře, ale herecké výkony jako by zůstali u televizního sitcomu. Jediné v čem MoS opravdu exceluje jsou dech beroucí souboje, které vyplňují poslední třetinu filmu. To je snad to jediné kvůli čemu bych se na tenhle filmu znovu podívala, protože jinak mě děsí představa 100 minut nudy a vykradaček z úspěšnějších filmů (Avatar, Avengers..) ()

Ondr@932

Muž z oceli je naprosto výjimečný, originální, vskutku epický blockboster! A rozhodně nejlepší z celé série Superman. Film má neuvěřitelné tempo a od jiných komiksovek se výrazně liší jako například od Agengers a Temnýho rytíře. Prostě tenhle si jede svou cestou! A byl to opravdu vynikající kino zážitek! Velký plus má tento film, že má opravdu hutný a zajímavý příběh. A konečné finále bylo opravdu EPICKÉ! Zřícení mrakodrapů, souboj muže z oceli proti lidu z planety Krypton. Prostě pecka! A soundtrack ten je taky úžasný! Není víc co dodat! 95% 1x v kině. ()

sumperacek

Velká blockbusterová podívaná, vyplněná akčními scénami skoro celou stopáž. Co se v Avengers dělo v posledních minutách, to Man of steel ukazuje v půlce filmu. Příběh okolo Kryptonu a supermanova původu moderně a stylově podaný a kupodivu nepůsobí jako klišé. Přidat trochu vtipu by neškodilo, trocha Iron Mana by supermanovi určitě prospěla. Jeden z postřehů pro honest trailer: proč sakra postává mezi vojáky v první řadě při střetu s mimozemšťany malej kluk ve vojenským mundůru? ()

loleknos

Hezky herecky zpracované, resp. dobré obsazení rolí. Ale jinak mi přišlo že je všech těch efektů a destruktivity nějak přehršle moc. Samozřejmě to k filmu patří, ale dle mého názoru né tak moc. Ke konci jsem se spíš nudil než bavil :( ()

tomik99

Po režisérské stránce je tento film naprosto bezchybný. Je natočen naprosto skvěle, digitální efekty a jejich vykreslení vám vezmou dech. Hudba je velice zajímavá a neobvyklá, sice jsem čekal od Zimmera jiné hudební motivy než hlasité dvouhodinové burácení, ale budiž – bylo to zajímavé. V čem „Muž z oceli“ naprosto u mě selhává, je příběh a celkově scénář, který je velice slaboučký. Úvodní scéna je fajn a navnadí na film, zbytek už je jen slátanina špatných dialogů bez příběhu a akčního hodinového nářezu. Supermanovo charakter není vůbec vykreslen a důvod, proč si oblékne kostým, je opodstatněn jednou větou Clarkova otce. Navíc by filmu neuškodilo chronologické vyprávění děje – příběh neustále skáče z minulosti do přítomnosti podobně jako v „Batman začíná“. I zde bych řekl, že tomu bylo více na škodu. Akce je sice mohutná, ale celý film mi spíš přišel jako reklama na demolici budov a veškerých staveb v Americe. Jestli se těšíte na nějakou zajímavou bojovou choreografii, budete zklamáni – většinou se Superman rozletí na protivníka, společně smetou tři budovy a to se opakuje celý film. Snímek mě celkově hodně zklamal a čekal jsem mnohem víc, hlavně jsem postrádal hlubší příběh a větší chemii mezi hlavními představiteli (Amy Adams byla příšerná). ()

towstit

Kde sa vytratila ta vizualna jedinecnost zacka snydera? Film ma dve polovicue prvu osobnostnu a druhu demolicnu. Ta prva je priemerna, bez poriadnej atmosfery, ale zato so slusnymi emociami, a az prilis dlhym uvodom na kryptone. Ta druha demolicna je famozna. Takto som si predstavoval supermana, a jeho akcne suboje, kde budu mrakodrapy padat, budu po sebe hadzat kamiony, lokomotivy ci vesmirne druzice. Suboje su rychle, tvrde, demolicne absolutne bez hanby superman nici mesto. Po akčnej stranke je to TOP, kam sa hrabe daky detsky iron man 3. Marvel nech si zoberie priklad ako spravit poriadne akcne finale pre druhych avengers. Prva polovica 3 hviezdy, druha za 5. Vysledok 4. uvidime druhu projekciu. S druhou projekciou sa zazitok len zhorsil.musim strhnut na tri. ()

glumka

Nejsem zrovna fanoušek Supermana a už vůbec ne těch nových filmu/seriálů. Asi jsem zavrhla Supermana po filmu Superman se Vrací, protože ten film byl pro mě děsuplný zážitek. Proto jsem taky Muže z Oceli předem tak nějak odepsala. Ale nakonec jsem se rozhodla, že musím být spravedlivá a vydala se do kina. Můj verdikt, ohromil mě. Ohromil mě díky tomu, že z mého pohledu byl odzačátku podceňován a říkala jsem si, že horší než Superman se Vrací to být nemůže. Nebylo. Byla tam akce, sympatický Superman a zajímavý příběh. Hlavně první půlka byla dost dobrá, druhá půlka se nesla v duchu digitálu a heslem: pokud mimozemšťane nezničí celý NY tak to není ono. Hrdinská smrt Kevina Costnera mě dostala. Přestože film hodnotím kladně, jsou 2 věci přes který se nemůžu přenést. První je otravná Lois Lane. Bože ona je děsná všude, ale tadyk obzvlášť. Totiž ať se v NY stane cokoliv, ať se ve filmu stane cokoliv, tak ona přiběhne. Ona je snad převtělená Wonder Woman, jinak si tu rychlost skoku ze scéna na scénu nedovedu vysvětlit. Druhá věc je, že mi chyběla základní věc Supermana ( ne nejsou to jeho červené slipy:D ). Tou věcí je zelený kryptonit, aneb achilova pata. Jo to mi fakt chybělo, doufala jsem, že aspoň jednou ho vytáhnou proti němu :-p ()

Viky.05

A když už nebylo co zničit na Manhattnu, tak zničime nějaky ten satelit. Nevim, čekal jsem supermana a dostal jsem jen průměrmana. Vyborny začatek, kde je Krypton zničen, přes poznavani sebe sama až po "co nezniči emzak, zniči superman, když zahodi emzaka." Škoda, mělo to potencial byt daleko lepši... >Kino ve 2D ()

Eki

Nejlepší momenty byly ty nejlevnější. Ten CGI guláš mě už nějak přestává po všech Transformerech bavit. V Transformers mi to přijde zábavné, ale tady mi to nepřišlo zábavné ani epické. Škoda, že neupřednostnili spíše Costnera před ničením všeho možného. ()

Jakubik

Za plný počet to bohužel není a myslím si, že ani druhá projekce hodnocení nezvedne. Man of Steel není v žádném případě průměrný či dokonce špatný film ale také není tím nejlepším, co lze v rámci žánru vidět. K dokonalosti chybí pár drobností, které nemohu odpustit. Snyder nebude asi patřit mezi mé oblíbené režiséry z několika důvodů. Neumí totiž moc vyprávět. A také natočit krásnou a přehlednou akci jak se sluší a patří. Můj názor je ten, že kdyby nebyl k projektu přizván Nolan dopadlo by to naprosto katastrofálně. Ale to kdo a proč to spasil hodnotit nebudu. A teď zpátky k samotné akci, které je tu opravdu hodně a vypadá naprosto skvěle. Jenže je hóóódně nervózní. Kamera se tu chvěje a každou chvilkou je tu nějaký střih a akce tak působí dost kostrbatě a neuceleně. Samotná kamera se nechvěje jen v akčních scénách ale po celou dobu filmu. Nějak zvlášť tomu nerozumím, ale dnes existuje řada pomocníků při držení kamer. Takhle to vypadá, že jí měl pořád někdo v ruce a chodil s ní. Proto jsou některé letecké záběry dost rozmazané. Další věcí kde Snyder nezvládá je bohužel vyprávění. Samotné fragmenty v první části filmu jsou dobré, ale už je tam moc skákaní sem a tam a jako celek to moc pohromadě nedrží. Po herecké stránce je vše jak má být a DC už našli svého Supermana. Cavill je sympaťák a v roli je fakt dobrej. Závěrem lze MoS shrnout tím, že je naprosto destruktivní, velkolepý, chaotický a díky Zimmerově naprosto skvělé hudbě i hlučný. V Marvelu můžou v klidu spinkat, seč toto je další povedený krůček z řady DC. Do kvalit Avengers daleko a díky drobným nedostatkům o malinko horší než trojka Iron Mana… ()

ortoncz

Superman po 100. Tentokrát , ale velmi dobře zpracováno. Už začátek dává tušit , že to bude něco velkého. Plno výbuchů a hrdinských frází. Sledujeme jak se vůbec tato legenda zrodila. A to od úplného narození až po to co známe odjinud. Musím říct , že to Snyder zvládl velmi dobře , ikdyž mám tušení , že ho ostatní dost hlídali (Nolan , studio). Akce je tam solidní a dobře zvládnutá. Russell Crowe a Kevin Costner velmi dobře vyplňují prostor , ale přtom bezastiňují Henryho Cavilla , který dokázal , že na tuto roli má. Nevím jestli to šlo vůbec zvládnout lépe. 80% ()

Broxigar

Nový Superman není vůbec o Henry Cavillovi nebo Amy Adams. Jde tu především o tradičně netradiční režii Zacka Snydera, o výjimečně standardní hudbu Hanse Zimmera, ale hlavně a především tu jde o skvělé herecké výkony Russella Crowea a Michaela Shannona. Inovovaný Superman působí v moderním podání stejně skutečně jako fantasticky a je nejlepším možným vykročením do nových filmů série. ()

darkreider

Akčne a digitálne naládovaný až po vrch, dokonca je tam toho až toľko, že na záver už to začne byť trochu monotónne. Cavill na sebe v posilke asi riadne zamakal, alebo ho dofúkli digitálne. Každopádne som si po kine odpustil sladkosť po tom jeho výstupe na plošine. Strašne som chcel, aby záverečný boj skončil epicky (napríklad zhorením v slnku) a tak ma trošku finálne sklamalo. No tak, či tak solídne. Ale cítiť, že supermanov príbeh je celkom rozsiahli a dal by sa roztiahnuť ešte na minimálne hodinu a stále by bolo, čo prerozprávať obšírnejšie. Takto sa môže zdať, že začiatok robí veľké skoky, ale Snyder sa s tým pobil statočne a nasekal informácie tak akurát, aby ušetril filmový čas, ktorý potom naplnil akciou a povedal všetko, čo podchytilo príbeh. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera