Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

crjules

Film me mile prekvapil! Po Skryte identite dalsi prvotridni gangsterka.Washington vyborny, rezie taktez. Jen jako hnidopich (jsem milovnik tohoto zanru) bych uvital trochu vic drsnejsich scen. A prosim , nesrovnavat s Kmotrem, nebo s Tenkrat v Americe,tyto fimy jsou ryzi zlato tohoto zanru. ()

Theplak

Škoda slov, Crowe i Washington imho skvělí, o režii nemluvě. Sice mi to přijde trošku jako Catch me if you can v gansterském prostředí, ale tedle film je fakt perfektní a to že má 150 minut si ani neuvědomíte protože tam není ani jedna slabá chvilka. proste ***** ()

aik

Výborné drama po všech stranách, ale na absolutní vrchol mi zde chyběla nějaká skutečně strhující scéna nebo něco co by mě dokázalo zaskočit, jako u jiných špiček tohoto žánru. 90% ()

fojtas

nemuzu si pomoci ale co se gangster filmu, nikdy jsem nebyl asi jejich velkym zastancem..az na par vyjimek, bohuzel tahle se mi mezi ne nezaradila. ()

Wolf

Bohužel slabý rozjezd, který naštěstí vystřídá přibližně v polovině filmu napínavá akce s promyšleným příběhem, u kterého se nudit nebudete, ale film by mohl být klidně kratší, začátek je opravdu zbytečne rozvleklý ()

Nostos

Po relativně dlouhé době se objevil film, který mi vzal dech. Neuvěřitelně skvěle natočený, obrazové sekvence působí tak nějak "opravdově", prostředí je barevně sladěné, prostě konečný výsledek pohladí duši. To ale není zdaleka všechno. Washington a Crowe podávají výkony založené ne na vyčerpávajících dechberoucích scénách, ale na svém zřejmém charizmatu, který se do toho filmu skvěle hodí. Film na vás působí tak seriózně, že vás přesvědčí, že si ho máte pamatovat jako klenot tohohle žánru. ()

Magnuss

Tak na tenhle film jsem se těšil jednak kvůli oslavným preview, jednak kvůli neobvyklejší stopáži, u které jsem byl zvědavý, co nabídne. Trochu jsem se u gangsterky odehrávající v „černém New Yorku“ obával soundtracku, ale nakonec jsem ho díky grandiózně zrežírovanému příběhu ani nevnímal. Krásně ztvárněné prostředí odvrácené tváře sedmdesátých let a skvělý výkon Denzela Washingtona dělají z Amerického gangstera novodobou klasiku. ()

DonTommy

V úvodní scéně této gangsterky gorily Denzela Washingtona polijí nějakého muže benzínem, Denzel ho potom zapálí velmi drahým doutníkem a když ten hořící nešťastník spadne ze židle kde seděl tak Denzel vytáhne pistoli a nasází do něj spoustu kulek. To vše vykoná s tak dokonalým pokerovým výrazem že i Daniel Craig ustupuje do pozadí (a to Daniela požaduju za klasika tohoto umění :). Prostě takový úvod si může dovolit za a) totální brak, nebo za b) mistrovské dílo. A čím že je tento film? Bé je správně, Ridley Scott strikes back! ()

Tiiso

Nejsem možná dostatečně objektivní, jelikož Ridley Scott je můj kůň a New York 70´s přímo zbožňuji. A protože se tyto předpoklady spojili v jednu kombinaci, naprosto jsem si film užil. Na dvd se objevila prodloužená verze (170 minut), a při jeho sledování mě ty skoro tři hodinky doslova uběhly. Děj mě dokázal dobře strhnout, až na malé vyjímky jsem nikde neobjevil nudnou pasáž. Na Crowea a Washingtona (pokud je někdo ovšem nesnáší) se dá opravdu koukat do nekonečna. Film je udělán poctivě a místa v NYC byla vybrána opravdu s velkou pečlivostí. Do atmosféry sedmdesátých let se divák dostane, svým sledováním, raz dva. Všiml jsem si někde uprostřed filmu, že se na pozadí ozvala skladba, která otevírá Tarantinův film Jackie Brownová (Bobby Womack - Across 110th Street). Přiznám se, že na mě ta píseň působila rušivě. Ale to je jen tak na okraj. ()

Erian

Americký gangster...oblíbený režisér si znovu vybral oblíbeného herce Russela Crowea a chybu neudělal, ačkoli jeho postava vám byla mnohem méně sympatická než hlavní představitel Franka Lucase-Denzel Washington...mělo by to být naopak, to on přece prováděl černé komunitě tu špinavost, že jim sehnal levné a kvalitní dorgy, díky čemuž mohly kokainové opojení prožívat i děti, to on převážel drogy v rakvích amerických vojáků zahynuvších ve Vietnamu, ale přesto všechno, má v sobě Danzel něco víc. Jednak nechodí jako šupák v rozhalenkách, ale v sáčku, má vychování a vystupuje jako gentleman, který ale na správném místě dokáže přitvrdit, možná až moc a s bratříčky se nemazlí. Troufám si říct, že by zasloužil znovu Oscara. Dalším nezpochybnitelným kladem filmu je kamera a nadupaný scénář, který ani ve chvílích oddychu a zdánlivě nic "nedělajících" scén pořád upoutává pozornost. A ačkoli člověk už na začátku ví, jak to dopadne, přesto až do konce sedíte zmrazeni v sedadle a nevnímáte popcornové žrouty. ()

john.h

Tento film mě hodně dlouho obcházel a dostal jsem se k němu až dnes. A fakt mě mrzí, že se ke mě nedostal dřív. Od samýho začátku až do závěrečných titulků jsem se ani jednou nezanudil. Navíc to je skvěle natočené a zahrané. Jediné co mi trochu vadilo byly až moc šedé kamerové filtry a malý kontrast obrazu, ale na druhou stranu k těm sedmdesátým létům se to hodilo. Americký Gangster je jeden z nejlepších filmů, co jsem za poslední rok viděl. Bez debaty pět hvězdiček. Mouchy na kráse tohoto filmu jsou opravdu malé. ()

wito

ak mam na mysli kvalitny hollywoodsky film, pristupny sirsim masam, urcite nemozem opomenut americkeho gangstra. film ma zaujal a drzal celu dobu. rezia ridleyho scotta nesklamala, naopak, bavila ma viac ako pri gladiatorovi. skvele charaktery vytvorili dvaja hlavni protagonisti, washington a crowe. netvrdim, ze tento film sa stane mojim zivotnym snimkom, ale jeho kvality mu netreba odopierat. ()

TSZ

Ridley Scott nám ve svém tříhodinovém dramatu přibližuje vzestup a pád jednoho z nejznámějších amerických obchodníků s drogami, Franka Lucase (film hlásá že je natočen podle skutečné události, nakolik ovšem děj reflektuje Lucasův život mi není známo, jak to u podobných snímků bývá, bude to tak půl na půl), který "proslul" mimo jiné tím, že jako první v historii obešel dovozce drog a začal heroin dovážet přímo z Vietnamu, který mohl tudíž prodávat levnější a čistší, tj. méně naředěný. Zcela ovládl trh a jeho rodinný gang brzy zlikvidoval či ovládl všechny konkurenty. Lucasovi (Denzel Washington) jde po krku jeden z mála poctivých poldů tehdejšího NY, Richie Roberts (Russel Crowe) se svou skupinou. Bojovat musí nejen proti drogové mafii, ale i zkorumpovaným kolegům, kteří si z dohledu nad drogovým trhem udělali výnosný byznys. Celý snímek prokázal několik věcí: a) Ridley Scott je stále schopný natočit dechberoucí film plný napětí a i po 3 hodiny udržet divákovu pozornost na maximální úrovni, b)žít v šedesátých letech v NY a nemít moc peněz asi nebyla žádná legrace, c) Russel Crowe bohužel není příliš dobrý herec. Celá dějová linie, která se točí kolem jeho hrdiny, policisty Robertse, mi totiž přišla o několik stupňů "nezajímavější" než když se kamera věnovala jeho protivníkovi, Franku Lucasovi. To je však zřejmě jediná vada na kráse jinak téměř dokonalého filmového díla (pokud samozřejmě pominu fakt, že drogový dealer, vrah a násilník je zde znázorněn jako téměř polobůh). Každopádně palec nahoru za vynikající Ridleyho práci a už se nemohu dočkat Body of Lies. ()

Nixon

Stejný problém jako u Scorseseho SKRYTÉ IDENTITY. Nezaujalo mě to na sto procent. Je to dlouhé, je to poměrně dynamické, ale tak trochu nezajímavé. Den po zhlédnutí jsem skoro marně přemýšlel, o čem že to bylo. Mně osobně spíš sedí starší, jednodušší a roztahanější gangsterky. Jasně, je to silný nadprůměr, má to opravdu úžasného Washingtona a atmosféru, ani chvílu jsem se nenudil, ale něco mi tam chybělo - něco, co by mě pohltilo, vrylo se mi do paměti a přinutilo mě se podívat znovu. 80-85% ()

Zajija

Jedním slovem ,, Brilantní ". Americký gangster mě dostal. Film podle skutečné události, která mě fascinovala. Jak dobře to měl Frank Lucas (Denzel Washington) vymyšlené a jak ho Richie Roberts (Russell Crowe) dokázal odhalit. Výborný film, který bych doporučil každému *****. ()

stiewe

Že i v nynější době je možno natočit gangsterský film, který by stál za zapamatování a neskončil v propadlišti minulosti o tom nás přesvědčil skvělý Ridley Scott. Vyprávět život černocha který se postavil proti zločineckým pravidlům a zavedl vlastní systém obchodu s drogami je výborný nápad a po pravdě bych chtěl i Franka Lucase poznat ani nevím proč. Co pro mě bylo nečekané byl slabý výkon Russella Crowa jenž nepředvedl nic zářivého jako v ostatních jeho filmech naopak Denzel washington byl hlavním tahákem a upínal na sebe všechnu pozornost filmu. ()

lenzi

Napriek dĺžke to nudné nebolo, to nie, možno niekomu vadilo menej brutality, ako v iných klasikách žánru. Film bavil, napriek tomu mi tam niečo chýbalo - minimálne taký mega gangster, ktorý spôsoboval utrpenie toľkým ľuďom a sám bol aj vrah, by mal v človeku vyvolávať odpor. Niekedy sa mi zdalo, že z Lucasa robia skôr hrdinu. ()

Kostiwar

Ridley Scott je muž mnoha tváří, v jeho filmografii lze nalézt různorodou všehochuť, která vyhovuje mnoha divákům jednotlivě a z jeho fanoušků dělá labužníky, kteří nikdy nezůstávají příliš dlouho u jedné pochoutky. Americký gangster je filmem natočeným podle skutečného příběhu, objevuje se v něm možná méně akce, než je u podobného žánru obvyklé. Takže pokud patříte k těm méně krvelačným divákům, které spíše než vizuální efekty uchvátí kvalitní příběh plný zajímavých postav a promyšlený děj podložený skvělým scénářem, tak Vám jistě tento film může směle doporučit. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz