Ako som spoznal vašu mamu

• Česko Jak jsem poznal vaši matku (viac)
Ukážka z filmu 67
USA, (2005–2014), 76 h 7 min (Minutáž: 20–22 min)

Hudba:

John Swihart

Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan, Cobie Smulders, David Henrie, Lyndsy Fonseca, Alexis Denisof, Jayma Mays, Eva Amurri Martino (viac)

Ted a Barney se hádají o sexy kočku. Ted zjišťuje, že je v baru s dívkou, se kterou kdysi chodil. Robin je stále zdrcena z rozchodu a příšerně se zanedbává. A Marshall nedokáže přestat mluvit o založení rodiny...
Píše se rok 2030 a přibližně padesátiletý Ted vypráví dospívajícím dětem, co všechno se stalo, než poznal jejich matku. Děj seriálu se tak odehrává v jeho vzpomínkách, počínaje rokem 2005. Tehdy mu táhlo na třicítku, žil s nejlepším kamarádem z vejšky Marshallem a s další neoficiální spolubydlící, učitelkou z mateřské školky Lily. Ti dva se zrovna zasnoubili, což přivedlo Teda k zamyšlení. Uvědomil si, že je právě ten správný čas najít si také ženu svého srdce. A shodou okolností zrovna stála na protější straně hospody krásná reportérka Robin... Posledním členem party je neuvěřitelný frajer a „balič" Barney. Manželství a monogamii vůbec považuje za jeden z největších hříchů lidstva a užívá si nevázaného života, plného sexu a zábavy. Ostatní si občas nejsou tak úplně jisti, proč se s ním vlastně kamarádí. No, on jim vlastně nedal na vybranou... Děj sitcomu je zasazen do prostředí New Yorku a bývá často popisován jako „Přátelé 21. století". Populární se stal nejen díky vytříbeným hláškám, ale také zásluhou originálního konceptu vyprávění, jenž umožňuje starému Tedovi velice zábavně komentovat děj, který leckdy skočí třeba do dětství nebo naopak pokročilého věku postav. Seriál a jeho protagonisté získali mnoho cen a na spoustu dalších byli nominováni. V letech 2007 a 2008 vyhráli Emmy a Neil Patrick Harris (Barney) byl za rok 2009 nominován na Zlatý Glóbus za nejlepší vedlejší roli v televizním seriálu. V sérii si také zahrála například zpěvačka Britney Spears, Mandy Moore nebo Enrique Iglesias, jejichž písničky pochopitelně některé z dílů provázejí. (TV Prima)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (217)

Deset sezení (2008) (S03E13)

Hned na počátku tohoto komentáře/recenze musím oznámit, že opravdu nemám rád Britney Spears a hned, co jsem ji uviděl, jsem se těšil, jak ji zkritizuji. No jo, ale když ona tu bytost, jíž se rozzáří oči vždy, když jí posvítíte do ucha, zahrála tak přesvědčivě... Ve chvíli, kdy je ve hře jakýkoli jeho vztah, stává se Ted neuvěřitelně otravnou postavou a i tentokrát to u mě ostatním málem pokazil. / Poučení: Někdy je lepší jít cestou nejmenšího odporu. 4*- ()

Pavouk (2008) (S03E14)

Čtrnáctá epizoda nebyla úplně bez vady, ale kdybych tvrdil, že jsem se nudil, lhal bych. Jen těžko bych se mohl nebavit u dílu, v němž byl hlavní postavou Barney Stinson. Tvůrci mu navíc připravili novou životní překážku. Definování, rozbor a pokus o řešení nezvyklé životní situace se mi postaraly o velmi dobrou zábavu, ale i tak se našly dva vlivy, které mi trochu kazily výsledný dojem. / Poučení: Nevzdaluj se od kořisti. ()

Řetězec řvaní (2008) (S03E15)

Patnáctá epizoda třetí sezóny byla slabá. Děj se po většinu dílu držel v mírném nadprůměru, nesoustředěná Lily mě docela bavila, ani všechny navrhované variace možného rozhovoru s Arthurem nebyly špatné, nakonec i společné posezení v Tedově novém přibližovadle bylo celkem fajn, ale ten příval moralizování v závěru to celé potopil. Jasně, k čemu jsou mrzké peníze a bydlení, jen když pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Ideály jsou moc fajn, pokud vážně neonemocníte a nezjistíte, že pojišťovna ani zdaleka neplatí všechno, co potřebujete. / Poučení: Ideály jsou fajn, ale život něco stojí. ()

Hrady z písku v písku (2008) (S03E16)

Šestnáctá epizoda mě bavila, přesto se tu a tam vyskytl nějaký ten slabší moment, proto jsem nakonec nešel do plného počtu hvězdiček. Proti předchozímu dílu došlo ale rozhodně k enormnímu nárůstu kvality scénáře a místo přihlouplého moralizování se tady slušně humorovalo. Děj byl vtipný, Dawson....James van der Beek se do něj vložil skvěle a i ten závěr pobavil. / Poučení: Neztrácej dobrý úsudek. ()

Koza (2008) (S03E17)

Podobně jako předchozí díl obsahovala i sedmnáctá epizoda nějaké ty slabší chvilky, tentokrát mi to ale vadilo jaksi méně. Počítám, že to můžu připsat jako zásluhu dvojici Barney/Marshall a extrémně výkonné skartovačce. Můj velký problém spočívá v tom, že při své povaze a způsobu myšlení prostě nechápu některá pravidla. / Poučení: Lidstvo vymře na blbost. ()

Parťák z trucu (2008) (S03E18)

Přestože byl Barney opět skvělý a Lily si osedlala zemětřesení, osmnáctá epizoda mě zrovna nenadchla, protože se v jejím průběhu řešily převážně záležitosti, které mě nezajímaly, a lidé se chovali způsobem, kterému nerozumím. Vážně, mně to nějak neleze do hlavy; fakt si nedokážu představit, že bych se s kýmkoli bavil o tom, jak často a na jaký způsob si to s partnerkou užíváme. Nebo, jako v Tedově případě, neužíváme. To jde mimo mě. / Poučení: Nesdílej. ()

Totální výprodej (2008) (S03E19)

Devatenáctá epizoda byla skvělá a za mě to byl nejlepší díl třetí sezóny a dost možná i celého seriálu. No, a po tomto kompletně vylhaném úvodu můžu přejít k věci. Tento zážitek ve mně vzbudil dojem, že tvůrcům došly s blížícím se závěrem třetí série nové nápady, a tak vytvořili tuhle bizarní podívanou. Když jsem nebyl dějem přímo otrávený, nudil jsem se. / Poučení: Velkým umělcem se staneš většinou až posmrtně. ()

Zázraky (2008) (S03E20)

Dvacátá epizoda uzavřela celou třetí sezónu a z mého pohledu to nebyl úplně nejlepší korkový špunt. Byla to spíš taková ta plastová náhražka. Tedy takto. Zázraky byly vcelku vtipné a já jsem se u nich zasmál, takže potud to bylo fajn; i Barney mě bavil ale pouze zčásti. Valná většina děje byla ale typickou vztahovou slátaninou, která se měla zřejmě stát dojemnou, slzopudnou záležitostí, a to je něco, co u sitcomu nehledám. / Poučení: Při přecházení silnice se vždy podívej doleva, doprava a znovu doleva. ()

Season 4 (2008) (S04)

Když jsem v komentáři/recenzi ke třetí řadě seriálu smutně vtipkoval o pravidelně se snižujícím počtu hvězdiček za sérii, ještě jsem nevěděl, že se to stane trpkou skutečností. Čtvrtá sezóna pro mě nebyla dobrá, byla vlastně dost špatná, protože mě opravdu bavilo jen sedm epizod z celkových čtyřiadvaceti. Tvůrcům se mě sice nedařilo bavit, zato mi ale dokázali jednu z postav totálně zhnusit a utvrdili mě v mém dlouhodobém názoru, že přátelství vnímám výrazně odlišným způsobem než většinová populace a tvůrci tohoto "sitcomu". / Poučení: Když nebudeš mít dostatek "přátel", kdo ti bude organizovat život? ()

Známe se? (2008) (S04E01)

No, sice jsem nebyl otrávený tak jako po závěrečném dílu třetí sezóny, přesto na mě ale úvodní epizoda čtvrté série příliš dobře nezapůsobila. I v tomto případě šlo totiž hlavně o vztahy a já jsem musel dost složitě hledat důvody, proč se mám na něco takového dívat. Já jsem si vždycky myslel, že je termín sitcom zkratkou pro situační komedii, ale tady se s humorem dost šetřilo. / Poučení: Pokud se s někým rozcházíš, formuluj přesně. ()

Nejlepší hamburger New Yorku (2008) (S04E02)

Druhá epizoda třetí sezóny nebyla o vztazích, což pro mě mělo být pozitivním zjištěním. Negativním zjištěním byl ten fakt, že byla o ničem. Příběh tohoto dílu mě vlastně vůbec nezajímal (pokud tedy vůbec existoval), a přestože jsem schopen pochopit, že se někde může připravovat lepší jídlo než jinde, pokud by po mě někdo chtěl, abych s ním kvůli tomu obrážel restaurace jako důchodce supermarkety v honbě za slevami, poslal bych dotyčného tam, kam mu slunce nesvítí. / Poučení: Když ti někde chutná, zapiš si adresu a neotravuj. ()

Miluju New Jersey (2008) (S04E03)

Tak teď už fakt nevím; buď už na seriál nemám náladu, nebo byly první tři díly čtvrté sezóny opravdu tak chabé. Vážně nevím, která možnost je správná, možná je to i kombinace obou. Jistě vím jen to, že mě ani třetí epizoda nebavila. Děj nestál za mnoho, a ani Barney, má stálice mezi zdejšími postavami, tady neměl co předvést. S jistotou poznám, že mě ten který díl seriálu nebaví, podle dojmu, že se jeho stopáž protáhla na dvojnásobek. No, a tady k takové situaci došlo. / Poučení: Pozor na datum spotřeby. ()

Promluva do duše (2008) (S04E04)

Po celý život i po něm jsem měl/mám problém věřit lidem, proto jsem udržoval počet svých přátel na nízkém čísle (můj rekordní počet vyjadřuje číslo tři). No, a protože to tím pádem byli/jsou lidé, s nimiž jsem na jedné vlně, nehrozí mi, že bych se kvůli nim musel zaobírat stejnými kravinami jako postavy seriálu ve čtvrté epizodě. Navíc jsem měl pocit, že se děj kolem stěhování těžce zacyklil a Tedovi už chyběla jen kopretina, aby se mohl rozhodnout. Situaci zase jednou zachraňoval Barney Stinson, místní hrdina. / Poučení: Nestaň se patetickým blbem ()

Prokletý ostrov (2008) (S04E05)

Měl jsem velké obavy, že bude pátá epizoda zase hlavně o vztazích, ale ukázalo se, že byla i o svatbě. A to je přece výhra, že? To zase bylo utrpení sledovat jednotlivé postavy, jak deklamují pasáže z nevkusného scénáře a přijímají rozhodnutí tak pevná, že to celé vypadalo jako parodie na Pyšnou princeznu a na slavný výrok: "Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil." Jo, jo, jak už jsem napsal výše, bylo to opět spíše utrpení a pobavil mě zase jen Barney; sledovat jeho vnitřní boj, bylo jediným světlým bodem v této šedi. / Poučení: Chceš se oženit? No, jak myslíš... ()

A žili šťastně až do smrti (2008) (S04E06)

Šestá epizoda čtvrté sezóny se lehce vymykala standardům, které v této řadě tvůrci zavedli. Bylo to tím, že mě zčásti docela bavila. Kromě Barneyho, který byl ve své tradiční formě, se tady totiž taky vzpomínalo, a právě tyto vzpomínky mě dokázaly rozesmát. Ale každý líc má svůj rub a i v tomto případě jím byl jako obvykle Ted. Já fakt nevím, jestli jsem taková cynická svině, nebo je scénář k jednotlivým dílům této série opravdu tak pateticko-otravně-nudný. / Poučení: Vyber si správný stůl. ()

Den neotců (2008) (S04E07)

Nejsem já šťastlivec? Chci se pořádně zasmát a třetí sezóna tohoto "sitcomu" byla zatím jen o vztazích, pak o svatbě a teď ještě o dětech. No, fakt nevím, jestli vůbec vydržím sledovat i další díly; směju se sice rád, ale že bych si kvůli tomu chtěl potrhat bránici, to zas ne. Sedmá epizoda úspěšně pokračovala v úsilí tvůrců o potlačení humoru ve prospěch hlubokomyslného vztahového a reprodukčního filosofování. Tentokrát selhal i Barney a musel jsem vzít zavděk sťatou Lily. / Poučení: Vytvoř nový svátek. 1*- ()

Jéé! (2008) (S04E08)

Hmmm, tři hvězdičky jsou zatím ve třetí sezóně mým maximem. Na tom můžu jasně pozorovat, jak těžce u mě kvalita seriálu upadla. S povděkem jsem sledoval, že tvůrci nevybavili osmou epizodu dalším filosofováním nad vztahy, případně nad jejich neexistencí a zaměřili se raději na večerní život v New Yorku a na Tedovu práci. Na druhou stranu zůstává faktem, že humoru příliš nepřibylo, takže tři kousky celkem vystihují mé pocity. / Poučení: Hodně hydratuj pro případ, že by tě někdo naštval. ()

Naháč (2008) (S04E09)

Ježíš se rozplakal! Kdyby mi někdo před dvaceti minutami řekl, že ocením některý z dílů čtvrté sezóny pěti hvězdičkami, vysmál bych se mu a mumlal bych si něco o doktoru Chocholouškovi. Devátá epizoda mě tedy zaskočila zcela nepřipraveného a já jsem se mohl po velmi dlouhé době konečně pořádně zasmát, protože tohle se tvůrcům opravdu povedlo. / Poučení: Neboj se experimentovat. ()

Rvačka (2008) (S04E10)

Neuvěřitelné se stalo skutkem. Dvě za sebou. Čekal bych leccos, ale tohle fakt ne. Tvůrci nabrali v odepsané čtvrté sezóně jakousi zvláštní energii, a potom, co si dlouho hráli na vztahové poradenství, se vrátili k natáčení sitcomu. Desátá epizoda mě převelice bavila, a přestože se v ní vyskytl barman, kterého jsem nikdy neviděl, ale všichni se tvářili, že trpím Alzheimerem, hodnotím plnou palbou, protože Marshall. / Poučení: Morální převaha je moc fajn, ale ve rvačce se moc nepočítá. ()

Malá Minnesota (2008) (S04E11)

Po dvou skvělých dílech jsem tentokrát tak spokojený nebyl, ale nešlo zase o příliš velký problém. V jedenácté epizodě mě neoslovila dějová linie s Tedovou sestrou (s výjimkou koled), ale jinak jsem se bavil výborně, protože Marshall s Robin si tuto část ukradli pro sebe a zvládli to na výbornou. A taky jsem si vzpomněl, proč mi byla kdysi Lily tak protivná. Už se mi to vrací. / Poučení: Netlač se tam, kde nejsi vítán. ()

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

07.11.2021

Seriál Jak jsem poznala vašeho otce (How I Met Your Father) se pomalu ale jistě blíží, desetidílný sitcom mimo jiné taky od tvůrců původního HIMYM Cartera Bayse a Craiga Thomase dorazí už příští rok,… (viac)

Spin-off HIMYM dostal zelenou

Spin-off HIMYM dostal zelenou

21.04.2021

Seriálový spin-off Jak jsem poznal vaši matku s názvem How I Met Your Father má na stanici Hulu oficiálně zelenou. Tvůrci Isaac Aptaker a Elizabeth Berger projekt obnovili pár let poté, co se původní… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Meg Ryan pozná Vašeho otce

Meg Ryan pozná Vašeho otce

25.04.2014

Tedy, ne doslova samozřejmě... CBS již vloni oznámilo spinoff k populárnímu seriálu Jak jsem poznal vaši matku, který bude sledovat příběh Sally (Greta Gerwig), která byla divákům představena již v… (viac)