Newyorský detektív Keith Frazier (Denzel Washington) je typický drsný policajt s neoceniteľnými životnými skúsenosťami nazbieranými za dlhé roky strávené v uliciach Veľkého jablka. Plánovaný kariérny vzostup mu ale komplikujú obvinenia z nezákonného konania, ktoré sa s ním tiahnu od jeho posledného prípadu... Momentálne má však úplne iné starosti - v centre totiž práve došlo k prepadu jednej z najväčších bánk a lupiči v nej zadržiavajú desiatky rukojemníkov! Táto krízová situácia bude ale veľmi neštandardná. Protivníkom detektíva Fraziera je totiž asi najinteligentnejší zločinec, akého za svoju bohatú kariéru stretol - Dalton Russell (Clive Owen). Nuž a navyše sa musí pokúsiť prekaziť zločin, ktorý sa zdá byť dokonalý! A akoby to nestačilo, vo chvíli, keď sa vyjednávanie medzi políciou a chladnokrvným stratégom začne vyostrovať a všetkým zúčastneným začínajú tiecť nervy, vstúpi do hry vplyvná právnička Madeleine Whiteová (Jodie Foster) zastupujúca záujmy majiteľa banky Arthura Casea (Christopher Plummer), ktorý chce túto krízu evidentne využiť vo svoj prospech! Netrvá dlho a detektív Frazier si uvedomí, že karty v tejto hre na mačku a myš neboli rozdané úplne jednoznačne - a že na prvý pohľad dokonalý zločin môže byť... Ešte dokonalejší! (TV Markíza)

Nix

Skvělý heist movie o vykrádání banky. Na jedné straně Clive, který hraje jak o život a na druhé straně Denzel a Jodie. Opravdu zajímavá herecká kombinace, která vyustí ve velký herecký koncert. Loupež je naprosto fantasticky provedená a zajímalo by mne, kde tvůrci vzali inspiraci. Třeba si to vyzkoušeli. Každopádně film má spád, pořád se něco děje a dialogy mají hlavu a patu. Kamera je taky fajn, takže tady nemůžu jinak než abych hodil film do kategorie must see. ()

junxi91

Podle mě takový trochu jiný film o bankovním přepadení, který nejprve vypadá jako klasická loupež, postupně se však změní v něco trochu jiného - v odhalování temné minulosti člena představenstva vyloupené banky. Na začátku filmu v malé polotmavé cele sedí jistý Dalton Russell a prohlašuje, že se mu povedlo spáchat dokonalou bankovní loupež, a odpovídá na otázky co, kdy, jak, a pak během filmu také proč. V New Yorku vtrhnou do jedné banky lupiči maskovaní za malíře, kteří se oslovují různými variantami jména Steve. Chovají se celkem bezohledně, jsou krutí k rukojmím a nutí je se svléknout do spodního prádla a obléci si černé kombinézy. Rukojmí jsou umístěni po různých kancelářích, jsou jim sebrány mobily a peněženky a občas někdo z nich dostane průplesk. Mezitím také demolují podlahu v jednom bankovním skladu. Banka je obklíčena policisty a velí jim nepříjemný vychytralý vyjednavač Keith Frazier a o něco příjemnější detektiv Bill Mitchell. Russell požaduje nějaké jídlo, a tak dostane pro své kumpány a pro rukojmí pizzu a nealko nápoje. V pizze jsou schovány štěnice, které však vysílají pouze žvanění v neznámém jazyce. Jedna kozatá Albánka odhalí, že se jedná o propagandistické kecy Envera Hodži. Lupiči tedy věděli, že budou odposloucháváni. O přepadení se dozví také zakladatel a předseda představenstva banky Arthur Case a najme si schopnou právničku Madeleine Whiteovou, která má ochránit obsah bezpečnostní schránky v bance. Russell je však rychlejší, vleze do trezoru a ve schránce č. 392 najde dokumenty s říšskou orlicí. Whiteová má vliv na starostu New Yorku, dostane se k Frazierovi a přesvědčí ho, aby si mohla promluvit s Russellem. Russell ji pustí do banky a naznačuje, že Case založil banku díky penězům, které získal za kolaboraci s nacisty za druhé světové. Udával jim bohaté Židy, kteří pak skončili ve vyhlazovacích táborech, zatímco on získal jejich majetek. Frazier se nakonec sám dostane do banky, prohlédne si rukojmí, a při odchodu zaútočí na Russella, ale druhý lupič na něj začne mířit AK-47 a jeho pokus o zneškodnění hlavního lupiče sabotuje. Frazier pak pochopí, že Russell není vrah, ale ihned poté vidí záběr z kamery, ve kterém Russell popraví rukojmího. To vyburcuje jednotku rychlého nasazení k akci. Plánují zaútočit na banku se zbraněmi s gumovými projektily. Frazier však zjistí, že lupiči nasadili do policejního karavanu štěnice, a tak o jejich plánech ví. Rozhodnou se tedy odpálit kouřové granáty a opustit banku společně se zbývajícími rukojmími. Policie všechny důkladně vyslýchá, ale nedovede odlišit rukojmí od lupičů. Banka je následně prohlédnuta a je zjištěno, že samopaly byly jen repliky a poprava rukojmího byla fingovaná, a také nebylo nic cenného ukradeno. Frazier dostane rozkaz, ať ukončí vyšetřování, ale on raději prohledá bankovní záznamy a zjistí, že bezpečnostní schránka č. 392 se od založení banky v roce 1948 nikdy neobjevila v žádných záznamech. Dále je to tedy o vyšetřování Case, jeho minulosti, židovských diamantů, a skutečného důvodu celé loupeže. Také zjistíme, jak se povedlo Russellovi uniknout před policisty a nebýt odhalen při prohledávání banky, ale nakonec se přece jen při odchodu z banky střetnul s Frazierem, který o tom ani nevěděl. Jo. byl to dost záživný a napínavý film, který z promyšlené bankovní loupeže přešel na  téma skoro zapomenuté a temné minulosti jejího zakladatele. Loupež to byla sice rafinovaná, ale proč byla spáchána? Asi kvůli nějakému dobrému skutku nebo nějak tak... () (menej) (viac)

burnfly

velmi podareny filmecek, ovsem u konce dost ztraci dech a pointa neuderi divaka tak jak by mela... herecke vykony jsou vyborne, Washington sve poldy ovlada mistrne, v Owenovi lze nalezt skveleho padoucha a Fosterove role sexy advokatky je uplne super... mimochodem, distributor v CR by mel dostat Macka za opravdu vystizny preklad nazvu * po druhem skouknuti 5* bez debat ()

Lichty

Spike Lee není genius. Spojenec je totiž jen dalším z mnoha snímků, kde policisté důmyslně promýšlejí, jak zareagovat proti "geniálně" vymyšlenému přepadu banky. Navíc je postava Jodie Foster ve filmu naprosto tragická a Plummerův nacistický příběh skoro až parodický. Tři hvězdičky jsou pro pár dobrých vtipů a herce, kteří drží díry ve scénáři alespoň trochu nad vodou. BTW: Forest Whitaker je lepší vyjednavač, než Denzel Washington! ()

DENIROSIS

***1/4.Příjemný a mírně nadprůměrný krimi film,s dobrými herci a hudbou.Bankovní loupež,z které nevíte co se vyklube:krvavá jatka,nesmysl nebo vychytralý zločin.Platí to druhé méně a to třetí více.Dobré. ()

Sollozzo

Film o bankovní loupeži, která je do každého detailu naplánovaná. Ještě než začnu hodnotit příběh musím ještě zmínit výkon Jodie Foster, která jakoby se "vostrou" právničku narodila. Ale co už. Spike Lee udržuje diváka v nevědomosti až skoro do konce a pak vyjde najevo překvapivá pointa, která by mě v každém vyvolat d'oh moment. To je vše hezká věc, ale to, že charaktery nejsou vůbec prokresleny, že hlavní postavy jsou nám lhostejné a že vlastně ani samotný konec neudělá pořádnou tečku za příběhem je už věc horší. Takže SPOILERoidními slovy 1.class detektiva Freziera: "Nic nechybí, nikdo nezemřel, všichni jsou spokojení. Případ uzavřen." 65%. ()

Izz

Podobně nevyčnívající thrillerové řemeslo je pod Spikeovu úroveň.Nemá v sobě dostatek sofistikovanosti,žánrové podvratnosti a s výjimkou lahůdkového Clivea Owena se zde herecká elita spíše nudí.Technicky samozřejmě brilantní snímek,ale jen řemeslo po všech stránkách dobrý film prostě nedělá. ()

Lilien

inteligentný a napínavý film plný skvelých dialógov, kvalitných hercov. Dokonalá banková lúpež ktorá sa zaobíde bez jedného výstrelu či megalomanských naháňačiek mestom. A i napriek tomu drží diváka v neustálom napati či v zvedavosti o čo lupičom vlastne ide. ()

Šindy

Tuctovka. Obyčejná tuctovka, která se snaží tvářit převratně, nebo spíše originálně, ale není ničím jiným než další z řady filmů o bankovních loupežích. Snadno předvídatelné. Člověk si snadno domyslí, co se bude dít... Samé negativum píši, že? No moc pozitivních věcí tam vážně není, ale za jedno zhlédnutí to stojí, když už nic jiného. ()

dannyd14

Rozhodne si nenechajte újsť tento snímok a nezačnite ho pozerať od stredu, pretože dopadnete tak ako ja, že neupriamím silné sympatie voči tomuto a toto bola dosť hriešna vec. Skvelá výprava, hlášky Denzela a jeho parťáka a sofistikovaný bankový lupič. ()

vozralec

Objektivně kvalitní film. Subjektivně mi tam cosi vadilo a chybělo. Některé záležitosti prokouknutelné. Musím dát tři hvězdy, i když by to měly být čtyři. ()

kosoj

Spike Lee umí vyprávět. U Spojence nám prostřednictvím skvělých (a věhlasných) herců servíruje příběh o vyloupení banky. Měl jsem za to, že už se nic nového vymyslet nedá (těch „bankovních" filmů je požehnaně – osobně mám rád Bank Job), ale ... dá. A stojí to za to. Navíc jsem díky tomuto filmu narazil na poklad – skladatele Terence Blancharda. Super. ()

D.awi.d

Poctivá heistovka, dobře promyšlený plán vloupačky, sympatičtí ochránci zákona a zvláštním způsobem charismatický záporák. Víc netřeba říkat. ()

TaNya_

Filmů o bankovních loupežích jsem už viděla nespočetně a nezdá se mi, že by tenhle nějak výjimečně vynikal. Dokonalá loupež, dokonalý plán - nic světoborného. Co se mi líbilo, tak ty časový skoky. Ale ani tak si tady nezapamatuje o moc víc než upřenej pohled Cliva Owena. ()

Shitonit

Exclusívně dokonale fajnový pojetí večerní pohodovky s překvapivým finále. Žádná krev, žádný zombíci, žádná politika ani jiný duchaplnosti, od začátku do konce prvotřídní radost. ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (viac)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (viac)