Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (149)

Skoro lidé (2011) (S06E06)

Išlo o pomerne vyvážene smutné a šťastné zakončenie, taký trpký happy ending. Dej sa nám niesol v podobnom duchu ako tomu bolo minule, aj v tomto prípade došlo na nejaké to filozofovanie. Ukončenie konfliktu medzi medzi pôvodnými ľuďmi a klonmi bolo celkom uspokojivé. Najviac však túto epizódu vytiahli posledné mimoriadne emotívne momenty. Počnúc rozlúčkou medzi Doctorovou kópiou a Amy, ktorá bola naozaj veľmi dojemná a tá skutočnosť, že sa Doctor a jeho verná kópia prehodili, bola o to viac zarážajúca a skľučujúca. Totiž obaja Doctori sa dohodli navzájom na spoločnom postupe, ktorý doposaváď zahŕňal to, že sa budú vydávať za toho druhého. Spoločne prišli na skutočne zaujímavú techniku a tento experiment odskúšali práve na Amelii, ktorá si vytvorila rovnako silný vzťah aj k duplikantovi. ()

Dobrý muž jde do války (2011) (S06E07)

Úvodné scény sú naladené v súznení Doctorovho očakávanie príchodu. Skvelo sa nám buduje pôda pre Doctora, ktorý len svojim menom zasieva strach v svojich nepriateľov. A spoločne s badass Rorym zhromažďuje okolo seba armádu s jediným cieľom, a to nájsť a vyslobodiť Amy. A keď konečne nadišiel čas, kedy Doctor sa rozhodol rázne zakročiť, bolo to niečo monumentálne. Celá táto opulentná sekvencia, kedy Doctor predviedol svoju silu v plnej paráde, dýchala pompéznosťou. Doctor bol vskutku čiperný ako vĺča, keď bol schopný takto geniálne naplánovať celú túto operáciu. Došlo aj na emócie, keďže Amelia stihla už aj porodiť zdravé dievčatko Melody. Scény s Amy a bábätkom boli nesmierne silné, rovnako ako aj opätovné stretnutiu rodinky. Takisto i prekvapivé odhalenie Riverinho skutočného pôvodu. ()

Zabijeme Hitlera (2011) (S06E08)

Od samého začiatku to bola neskutočne rozbehnutá zábavná jazda. Doctor Who prišiel s ďalším šialeným nápadom, prečo nie, poďme zabiť Hitlera! Času však neporučíš a tie rozpačité vyrazí na tvárach našich hrdinov, keď si uvedomili, že práve zachránili Hitlerovi život, hovorili sami za seba. Doctor bol zase neskutočne nahláškovaný a prostredníctvom svojich vtipných gagov a groteskných momentov ťahal túto epizódu naozaj znamenito dopredu. A keď si Doctor bez ohľadu na to, že umiera, skočil prezliecť oblečenie, bolo naprosto k popukaniu. Flashbacky na Amy a Roryho boli tiež podarené a pri situácii, kedy Amy konečne doplo, že Rory k nej niečo cíti, som sa jednoducho nezaobišiel bez smiechu. Aj River sa nám priplietla do diania a tu vôbec prvýkrát z jej pohľadu začína jej púť s Doctorom. ()

Noční můry (2011) (S06E09)

Dosť strašidelná epizóda! A dokonca v niektorých aspektoch aj velice nápaditý počin, ktorý nám napríklad priniesol zaujímavý koncept úteku pred strachom v podobe metaforického spravovania skrine a domčeka pre bábiky. Práveže tej domček pre bábiky najlepšie vystihol horrorové propriety a atribúty. Scény boli tmavé a minimalistický osvetlené, čo len pridávalo na hrôzostrašnej atmosfére. Samotné bábiky tiež nejednému dokážu nahnať strach a ako hlavné príšery v tejto epizóde poslúžili veľmi dobre. Končí nám to naozaj krásne, hrôza, des a šero pominuli a boli zahnané do kúta. Ale neviem ako vy, ale mne to vydesené decko prišlo strašne otravné. Chápem, že bolo zámerom, aby ten chlapček trpel fóbiou zo všetkého, ale nemôžem si jednoducho pomôcť, mňa jeho preafektované správanie iritovalo. ()

Dívka, která čekala (2011) (S06E10)

Koncept epizódy bol veľmi znamenitý. Rovnaká miestnosť, ale odlišné časy, čiže dva časové prúdy bežiace rôznou rýchlosťou. Účelom tohoto časového zrkadla bola synchronizácia týchto časových prúdov. A naša Amy nešťastnou náhodou naskočila práve do toho rýchlejšie plynúceho časového prúdu, čím nám vznikli dve časové roviny, ktoré umožnili Amynmu budúcemu ja uzrieť svetlo sveta. Avšak existencia dvoch Amelii súčasne viedla k vzniku časového paradoxu, a taktiež Rory bol postavaný pred ťažkú voľbu. Doctor bol však rázny, keďže si uvedomil, že TARDIS by obe Amy na palube skrátka neuniesol. Rozlúčka to bola teda silná, dojemná a emócie, ale aj slzy, sa len drali výbušne von. Najviac chválim Karen Gillan a Arthura Darvilla, bez ktorích by tieto srdcervúce scény ani zďaleka tak dobre nevyzneli. ()

Božský komplex (2011) (S06E11)

Doctor, Amy a Rory sa objavia v perfektnej imitácii pozemského hotela a to s naozaj neuveriteľnou presnosťou, čo sa týka jednotlivých detailov. Hotelové prostredie, v ktorom bol príbeh situovaný, nápadne pripomína práve to z filmu The Shinning, avšak inšpirácií týmto filmom tu nájdeme i viacej. Prázdne hotelové chodby boli správne stiesnené, čo podnietilo strach a tým ruku v ruke návrat k fundamentálnej viere. K tomu excelentne prispela i mätúca práca s kamerou, chaotické prestrihy a zdĺhavé, ale dynamické nasnímanie sekvencií. A scéna, kedy Doctor primäl Amy k tomu, aby stratila v neho vieru, bola pre mňa veľmi bolestivá a silne ma zasiahla. Aj záverečné emotívne minúty boli taktiež nesmierne silné. Rozlúčkový rozhovor medzi Doctorom a Amy bol velice pohnutlivý a skvelo pôsobil na emócie. ()

Zavíračka (2011) (S06E12)

Nebolo to vyslovene zle, ale skrátka neubránim sa toho pocitu, že zasadenie tejto epizódy presne pred finále dosť narušilo celkovú gradáciu série. Nebolo to moc premyslené a chytré rozhodnutie, to snáď musí uznať každý. Doctor to však výrazne potiahol a jeho humor ma stále udržiaval vo veselej nálade. Tie bláznivosti, ktoré nám ponúkol, boli asi to najlepšie z tejto časti. A jeho komunikácia s bábätkom bola jednoducho podarená. Doctor v príbehu epizódy navštívi Craig, s ktorým podnikne toto dobrodružstvo s cieľom nájsť Cybermenov. A záver bol dosť kľúčový a krásne nám pripravil pôdu pre samotné finále. Takže sa nám konečne odhalila totožnosť toho, kto bol v deň Doctorovej smrti v tom skafandri. Záhadným kozmunautom je River, čo by sa dalo nazvať velice slušným foreshadowingom. ()

Svatba River Songové (2011) (S06E13)

Trošku prekombinované, to musím uznať, ale rozmotať sa to napokon podarilo docela slušne. Na celkovej exhibícii okolo Doctorovej nevyhnutnej smrti si dali mimoriadne záležať a bola vystavaná naozaj precízne. Do posledného momentu sme boli držaní v napätí a v očakávaní, ako sa Doctorova smrť nakoniec vyvŕbi a či sa i tentokrát podarí Doctorovi preľstiť smrť. Doctor sa však napokon zmieril so svojim nepriaznivým osudom a akceptoval svoju smrť ako jediné možné východisko, keďže sa jednalo o fixne daný bod v čase. Avšak to nemohla akceptovať River, ktorá ho vrúcne milovala, a tak prišla s alternatívou. Totiž sa Melodynim zásahom do časového kontinua vytvorila alternatívna realita, ktorá bola stretom hneď niekoľkých časových rovín a polarít. Dve odlišné verzie rovnakého eventu, ktoré sa k tomu všetkému odohrali v rovnakej chvíli mali za následok, že sa čas rozdelil a v podstate celá história sa odohrávala v jednej chvíle. Čas sa nielenže zamrazil, ale dokonca sa začal aj nepretržite rozpadať. A scény medzi Doctorom a Amy som si užíval neskutočne! ()

Doktor, vdova a skříň (2011) (S06E14)

Jeden z tých slabších vianočných špeciálov, ale ako to už býva u vianočných dielov zvykom, aj v tomto prípade príbeh ťaží predovšetkým zo silných emócií. Slzy dojatia a šťastia sa tisli do očí. Najmä pri záverečných minútach som mal zimomriavky a slzy dojatia doslova na krajíčku. Návšteva Pondovcov bola neskutočná a neuveriteľne nostalgická. Veľmi silný a krásny okamžik, Doctor, Amy a Rory, konečne opäť spolu, tak to má byť. A to podarené vyčkávanie Amy a Doctora na vytúžené objatie, nádhera, to bolo také intenzívne. Čo sa týka príbehu, je tu cítiť očividná inšpirácia Narniou, minimálne čo sa týka námetu. Aj v tomto prípade sme mali prechod medzi dvoma svetmi skrz portál. ()

Azyl Daleků (2012) (S07E01)

Doctor, Amy a Rory boli unesený Dalekmi, ktorí žadonili o Doctorovu pomoc. Skrz epizódu sa skvelo načrtáva komplikovanosť vzťahu medzi Amy a Rorym. Ich manželstvo sa otriasa v základoch a nevyzerá to príliš nádejne, že manželská kríza len tak pominie. Veľmi by ma zamrzelo, keby ich úžasný vzťah takto náhle skončil. Tu však nastupuje Doctor, ktorý sa do ich problémov skrátka musel vložiť. Doctor správne nasmeroval Amy a aj Rory urobil svoje, keď preukázal Amelii obrovské gesto. Táto scéna mala skrátka všetko, bolo to srdcervúce i dojemné. Aj slzičku som uronil, veľmi silný a nezabudnuteľný moment týchto holubičkami. Amy a Rory stále nestratili iskru! A finálny plot twist ohľadom dievčiny, z ktorej sa vykľul Dalek, bol šokujúci. A po epických výkrikoch "Doctor Who?" mi nabehli zimomriavky. ()

Dinosauři na vesmírné lodi (2012) (S07E02)

Dinosaury, a to všeho druhu, čo viac treba dodať? S týmito majestátnymi jaštermi sa stretáva iba zriedkavo vo filmovej tvorbe a v seriálovej už takmer vôbec. A o to viacej ma nadchol tento diel Doctora Who, ktorý nám ukázal tieto praveké tvory v plnej ich kráse. Pravdupovediac, na tento okamžik som už tešil naozaj veľmi dlho a sledovať takého rozhnevaného Ankylosaura s jeho kosteným kyjakom, pomocou ktorého udieral do všetkého navôkol, alebo driemajúceho Tyranosaura Rexa, s ktorým bolo o napätie postarané, bolo teda niečo. Taktiež hravý Triceratops pobavil a zajazdiť si na ňom, to mohlo snáď napadnúť iba nášho pojašeného Doctara. Lov na Velociraptorov, či strmhlavý útok Pterodaktylov, boli jednoducho strhujúce. Amy so zbraňou v ruke bola badass a Doctor bol boží. Nezabudnuteľný zážitok! ()

Město jménem Milost (2012) (S07E03)

Ja westerny skrátka zbožňujem, je to taká moja srdcovka, a preto niekoho snáď neprekvapí, že som sa pri sledovaní tejto epizódy naprosto vyžíval. Westernový vibe, atmosféra Divokého Západu a kovbojský nádych sa postarali o tento skvostný zážitok. A ďalší aspekt, ktorú určite kvitujem, bolo skĺbenie Westernu so Sci-Fi žánrom. Z týmto netradičným žánrovým mixom sme sa stretli u takých masterpieceov, akými sú Westworld alebo Firefly. V oboch týchto prípadoch koncept fantasticky fungoval, takže som nevidel dôvod, prečo by aj v tomto prípade tento námet nemohol vyjsť. Myslím si, že sa Doctor Who s týmto experimentom opäť popral vynikajúco a vyšla z toho naozaj originálna podívaná. Doctor bol vynikajúcim šerifom a kovbojský klobúk mu veľmi pristál. A tá Amyna epická reč mi tiež utkvela v hlave. ()

Síla na třetí (2012) (S07E04)

Tento diel krásne preskúmal Amyn a Roryho vzťah k Doctorovi a takisto sa prehlbuje i dilema, či má aj naďalej zmysel pokračovať v jeho bláznivých dobrodružstvách miesto toho, aby sa usadili a žili pokojný život. Paralela medzi týmito dvoma diametrálne odlišnými spôsobmi života je očividná a obe sa skvelo kladú do kontrastu. Amy a Rory stoja pred ťažkou voľbou a tápajú sa v tom, čo od života vlastne očakávajú. Čoraz si začínajú všímať, ako citeľne zasahuje Doctor do ich každodenného života, keďže keď si konečne zvyknú, poprípade usadia sa, Doctor sa v tom náhle zjaví a vtiahne ich do ďalšej avantúry. Do toho nám vstupujú záhadné čierne kocky, ktoré sú po celý čas nečinné, aspoň do okamžiku, kedy sa všetky v jednom a tom istom momente náhle aktivujú. Atmosféra je do značnej miery mysteriózna a brilantne pracuje so tajomnom. Zábery na Doctora, ktorý musí neustále niečo robiť, boli vtipné. A rozhovor medzi Doctorom a Amy bol pekný a mal patričnú hĺbku. Aj keď si Amy bola vedomá toho, že výlety s Doctorom sú pre ňu iba útekom z reality, aj tak sa toho skrátka nemienila vzdať. ()

Andělé dobývají Manhattan (2012) (S07E05)

Neskutočne intenzívny zážitok, jednoducho masterpiece! Epizóda bola správne temná, smutná a pochmúrna, vrátili sa nám späť horrorové anjelské sochy a spolu s nimi aj hrátky s časom. A ten koniec ma tak veľmi obmäkčil, že som už nenachádzal žiadnych slov. Rory bol po dotyku anjela prenesený späť do minulosti, avšak Doctor a Amy sa k nemu nemohli dostať, keďže New York sa zmietal v časových deformáciách. Záverečné scény boli sentimentálne, emocionálne hlboko dojímali, i melodráma fungovala. Vyňatie sa z časovej smyčky pohnutlivým Amynim a Roryho zoskokom z budovy, čím sa vytvoril časový paradox, bolo niečo naozaj silné. Akonáhle keď sa časový paradox zdá byť riešením všetkých problémov, v tom anjel vtiahne Roryho naspäť. Pri posledných minútach som si vážne poplakal, slzy zo mňa tiekli sústavne a neprestajne, bolo to skutočne zdrvujúce a emocionálne vyčerpávajúce. Samotná rozlúčka s Amy vôbec najcitlivejšie chytí za srdce a emocionálne zasiahne. Posledné zábery na Amy sú tie emocionálne najintenzívnejšie a ide o emocionálne silné svedectvo o jej vzťahu k Rorymu. Amyn doslov bol už iba čerešničkou na torte. Tie texty tak získavajú emocionálne podfarbenie a pri slovách "This is the story of Amelia Pond, and this is how it ends" zase padli slzy. ()

Sněhuláci (2012) (S07E06)

Vydarený vianočný špeciál, krásne vyčačkané viktoriánske Anglicko odeté do vianočného šatu. Clara ako nová spoločníčka mi ihneď padla do oka a Jenna-Louise Coleman je veľmi pekná tvárička. Ide o dosť slušnú náhradu za nezabudnuteľnú Amy, s Mattom Smithom ma vskutku iskrivú chémiu. Pri ich vzájomnej interakcii sa neraz začervenám a pousmejem. Scénka, kedy Clara pobozká Doctora, aby mu ukázala, že k nej prechováva city, bola jednou z tých najlepších. Strax to svojimi božími hláškami a podareným mi fórkami neskutočne ťahal. Z Straxa sa stala taká zábavná postavička, ktorá je dobrá na pobavenie. Desivejší snehuliaci snáď už ani nemohli byť a pekne sa vyhrali s ich telepatickými vlohami. A ten plačúci dážď bol mimoriadne dojemný. A záver nám nastienil niečo nemožné, dve Clary v jednom vesmíre. ()

Zvony svatého Jana (2012) (S07E07)

Táto epizóda nám ukazuje odvrátenú a temnú stránku modernej technológia. Páčilo sa mi, ako bola táto epizóda bola do značnej miery štylizovaná po vzoru Black Mirror. Taktiež išlo o chytro napísaný scenár ohľadom pochmúrnosti a morálnosti blízkej budúcnosti. V tomto prípade hrozbu predstavovala internetová sieť. Totiž Wi-Fi extrahuje ľudské mysle a uploadujú do nich extra informácie. Cieľom takéhoto cyber-attacku bola aj naša Clara, ktorú však včas zachránil Doctor. Nikdy som si nemyslel, že ťukanie do klávesnice môže byť také vzrušujúce a napínavá, Doctor ako hacker bol úžasný! I lietadlová sekvencia ma uchvátila. Následne sa Clara dala znovu dokopy s Doctorom a spoločne utvorili parádnu dvojku. Už minulá epizóda ma plne presvedčila o ich chémii, a táto ma i naďalej utvrdzuje o jej jedinečnosti. Doctor na motorke bol absolútne fantastický a hneď nato sofistikovaným spôsobom zvolil správny nástroj na dosiahnutie svojho. ()

Prstence Akhatenu (2012) (S07E08)

Táto epizóda vo mne vyvolala toľko najrôznorodejších emócií, pocitov a nálad. Hlavnou myšlienkou bola obeta, čiže schopnosť sa vzdať niečoho cenného, niečo, k čomu mali naše postavy vytvorený vzťah alebo sentimentálnu hodnotu. Nejedenkrát sa vystriedali medzi sebou smutné a radostné chvíle, ktoré dokázali decentne udrieť presne na to najcitlivejšie miesto na ľudskej duši. Aj keď možno príbeh neuchvátil tak, ako mohol, ale po pocitovej a emocionálnej stránke išlo o naprostú extázu. Záverečné pohnutlivé minúty jednoducho chytili za srdce a držali nás zaň tak veľmi silno a intenzívne a to až do poslednej chvíle. Vskutku išlo o neskutočný extatický zážitok, ktorý sa ma naozaj hlboko dotkli. Tú dojímavú pieseň by sa dalo hravo nazvať emocionálnou horskou dráhou epických rozmerov. Tento nežný hlások vo mne sugestívne vyvolal poriadnu nálož emócií a myšlienok, ktorá na mňa mimoriadne pôsobila. A Matt Smith bol skrátka fenomenálny! Bravo! Tým, ako dokázal svojimi slovami precítiť daný okamžik, ma dohnal až k slzám. ()

Studená válka (2012) (S07E09)

Doctor a Clara sa ocitajú na palube jadrovej ponorky, ktorá sa systematicky rúti ku dnu. Ponárajúca sa ponorka skončí v temných morských hlbinách, kde sú ponechaný napospas marťanskému bojovníkovi. Všetko do poslednej chvíle záviselo od toho, či prejaví súcit a zľutovanie. Toto vzbudilo pocit napätia a neistoty, a obe tieto atribúty vládli celému dielu. Čo sa týka atmosféry, tá bola vďaka klaustrofobickému prostrediu, ktoré nám ponorka ponúkala, bola taká stiesnená a miestami až plazivá. Clare to tiež veľmi slušalo a v tých mokrých vlasoch a s jej peknou tváričkou, po ktorej jej stekali kvapky vody, bola vážne sexy. Jenna-Louise Coleman je skutočne nádherná. Za hneď niekoľkých hercov z Game of Thrones som samozrejme rád. ()

Schovávaná (2012) (S07E10)

Fantasticky uchopení horrorový diel! Myslím si, že táto epizóda je v podstate také ojedinelé multižánrové unikum kvôli hneď niekoľkým faktorom a skutočnostiem. Začne nám to vážne desivo, ihneď sa vžijeme do hutnej, ale prepracovanej  atmosféry, ktorá je do značnej miery gotická. Vedľa celej tej gotickej výstavby sa javí celé toto dielo omnoho decentnejšie, keďže sa kladie veľký dôraz na detaily. Finálny zážitok utvára skvelá práca s kamerou, svetlom a ozvučením, do toho mrazivé až hrôzunaháňajúce pasáže a epicentrom toho všetkého je strašidelný opustený dom, v ktorom sa údajne zdržiava duch. Z duchárskeho príbehu sa nakoniec vykľuje milostný príbeh dvoch časom a dimenziami odlúčených monštier. A zo samotného ducha sa zase stane osoba, uväznená v skreslenej ozvene nášho sveta. Do tejto ozveny sa vydáva aj náš Doctor a nachádza tam silne atmosférický hmlistý les. Preskakovanie medzi rôznymi žánrami je pre tento diel asi to, čo ho najviac vystihuje, však sa tu objavujú propriety mnohých rozdielnych žánrov, od horroru, cez fantasy a sci-fi, až k romantike. ()

Cesta do středu Tardis (2012) (S07E11)

Veľmi inovatívny diel! Je vážne pôsobivé, koľko dobrodružstiev a zábavy nám len samotný TARDIS ponúka. Niekedy nie je potreba cestovať ďaleko, aby ste podnikli nejakú tú adventúru, niekedy je vážne len treba nahliadnuť do vnútra TARDISu a nechať sa unášať tým, čo našim postavám nadelí. Veľmi znamenitým spôsobom sa podarilo rozvinúť plný potenciál Doctorovej vesmírnej ľode, preskúmali sme, akou veľkou atrakciou táto loď vo skutočnosti je a spoločne s Doctorom a Clarou sme prebádali sme i temné zákutia. S touto epizódou sa naozaj vyhrali, je nápaditá a podmanivá, keďže vďaka nekonečnosti a nelimitovanosti sa studňa nápadov nemá ako vyschnúť. Audiovizuálne prevedenie zanechalimo vo mne nezabudnuteľný dojem a svojou bizárnosťou epizóda zachádzala až k surrealizmu. A všetko toto pozlátko by ani zdaleko nefungovalo tak dobe nebyžť krásneho vzťaghu medze Doctorom a Clarou. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner