Pán času - Série 7 (2012) (séria)

Sněhuláci (S07E06)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Snowmen

Utopit sníh dokáže jediná síla na Zemi. Vánoční speciál kultovního britského sci-fi seriálu. Anglie roku 1892 prožívá opravdu bílé Vánoce. Blíží se Štědrý den a na Londýn se snáší sněhové vločky. Do zimní pohádky to ale má daleko. Sníh z neznámých příčin vytváří krvežíznivé sněhuláky. Je na Doktorovi a mladé guvernantce Claře, aby zachránili Vánoce i lidstvo jako takové. Má to ovšem háček – Doktor se totiž zařekl, že už nikoho zachraňovat nebude. (Česká televize)

Jinny

Atmosféra je podobná jako ve Vánoční koledě a to je jenom dobře. Zápletka je typicky whoovská (přitažená za vlasy a trochu kouzelná), ale působivá je tentokrát hlavně interakce Doktora a jeho nové (a nebo vlastně ne) společnice, která jediná ho dokáže dostat z deprese. Na tu kombinaci flirtování a přátelského pošťuchování je radost pohledět. Mezi Clarou a Doctorem funguje skvělá chemie a na rozdíl od Amy je to děvče se smyslem pro humor, které se každému kolem sebe nesnaží rozkazovat a je plné pozitivní energie. Moffat ovšem co se týče ženských postav příliš široký repertoár nemá, a tak se zase jednou setkáváme se samostatnou zlobivou holkou (jako by ten part už nehrála River Song). ()

Nevka

Zatraceně jsem se bál, jak bude série pokračovat bez Amy, ale pravdou je, že Clara (Jenna Coleman) je perfektní společnice a k Smithovi se náramně hodí. Interakce mezi jejich postavami je dokonalá a hlášky sednout jako prdel na hrnec. Zřejmě jeden z nejlepších dílů, které jsem zatím viděl. Moffatovy scénáře mi totiž sedí dokonale. ()

BMW12

Nějak se mi ty Moffatovi speciály začínají nelíbit. U Rusella mi vadilo, že se skoro každý speciál odehrával v Londýně, u Moffata jsem proto ocenil, že se každý odehrává na jiné planetě, ovšem přijde mi, že nedokáže využít všechen potenciál. Ono nápad tohoto vánočního speciálu je velice dobrý, vraždící sněhuláci jsou super, Clara je také celkem fajn, ale myslím, že z toho šlo vytěžit daleko více. Možná nejslabší speciál spolu s Doktor, vodva a skříň. Jinak mě hrozně překvapilo, že Doktorovi dali novou společnici v polovině série, vždycky se to dělo na začátku série. ()

filmmovier

Po Sněhulácích už nemůže být žádný Vánoční speciál lepší (což ostatně potvrdil Doktorův čas). Tenhle kousek je to nejlepší, co Doctor o Vánocích zažil, vskutku velkolepý kousek. Naprosto dokonalá zápletka s krásnou viktoriánskou atmosférou, napínavá a ohromně vtipná, Doyleova múza Paternoster gang, hlášky chrlící Strax, věčná poker face Richarda E.Granta, Velká inteligence, úžasná hudba, skvělé triky, kouzelné prostředí a znovupředstavení dívky, která zemřela dvakrát - Clary, dosud nejhezčí Doctorovy společnice - Amy Pondová jest překonána. Nejlepší díl, jaký Moffat napsal a asi i vrchol jeho Doctorovské éry. Na ten speciál se koukalo vážně nádherně a navíc tady Doctor čelil dosud nejlepšímu záporákovi - sníh umí být krutý a Doctor obzvlášť perlil. Ta Clara je fakt kočka a těším se na její éru. 100%. ()

Allien.9

Oproti všemi zbožňované "Vánoční koledě" (92%?!?), kterou považuji za jeden z nejhorších dílů seriálu (a zároveň za úplně nejhorší doctorský speciál), jsou "Sněhuláci" téměř uctívání hodnou záležitostí. Je sice pravda, že z nich dýchá spíš zima než Vánoce, ale to se dá - vzhledem k tomu, že tu nejsou ani otravné skoky v čase, ani Amy Pondová - lehce odpustit. Matt Smith mi poprvé sedl na 100% a Clara... No, myslím, že budu spokojená; je to ostatně lichá společnice.:-) ()

• Vo tomto vianočnom špeciáli z decembra 2012 sa v úlohe záporáka objavil Richard E. Grant (Dr. Simeon). Práve tento herec sa v minulosti predstavil v animovanom výročnom príbehu Doctor Who: Scream of the Shalka (od r. 2003) v roli Deviateho Doktora. Táto inkarnácia sa však nikdy nerátala ako oficiálna, nakoľko neskôr vzniklo oficiálne pokračovanie Doctora Who, v ktorom hral Deviateho Doktora Christopher Eccleston. (The M)