Pán času - Série 7 (2012) (séria)

Sněhuláci (S07E06)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Snowmen

Utopit sníh dokáže jediná síla na Zemi. Vánoční speciál kultovního britského sci-fi seriálu. Anglie roku 1892 prožívá opravdu bílé Vánoce. Blíží se Štědrý den a na Londýn se snáší sněhové vločky. Do zimní pohádky to ale má daleko. Sníh z neznámých příčin vytváří krvežíznivé sněhuláky. Je na Doktorovi a mladé guvernantce Claře, aby zachránili Vánoce i lidstvo jako takové. Má to ovšem háček – Doktor se totiž zařekl, že už nikoho zachraňovat nebude. (Česká televize)

filmmovier

Po Sněhulácích už nemůže být žádný Vánoční speciál lepší (což ostatně potvrdil Doktorův čas). Tenhle kousek je to nejlepší, co Doctor o Vánocích zažil, vskutku velkolepý kousek. Naprosto dokonalá zápletka s krásnou viktoriánskou atmosférou, napínavá a ohromně vtipná, Doyleova múza Paternoster gang, hlášky chrlící Strax, věčná poker face Richarda E.Granta, Velká inteligence, úžasná hudba, skvělé triky, kouzelné prostředí a znovupředstavení dívky, která zemřela dvakrát - Clary, dosud nejhezčí Doctorovy společnice - Amy Pondová jest překonána. Nejlepší díl, jaký Moffat napsal a asi i vrchol jeho Doctorovské éry. Na ten speciál se koukalo vážně nádherně a navíc tady Doctor čelil dosud nejlepšímu záporákovi - sníh umí být krutý a Doctor obzvlášť perlil. Ta Clara je fakt kočka a těším se na její éru. 100%. ()

DaViD´82

Carnivorous snow meets Victorian values. Na škodu je pouze a jen stopáž, která nedopřává dostatečný prostor oběma rovinám příběhu. A tak je sice celá potemnělá viktoriánská „Winter is Coming“ pasáž se zlovolným sněhem a Paternoster gangem (Doyleova to múza!) nápaditá, mrazivá i funkční, ale na vedlejší koleji. Prim hraje linie (ne)navracející se Clary dostávající Doktora z apatické „mouchy sežerte si mě“ ulity. Vánoční speciál kombinující po vzoru vánočního pudinku zdánlivě neslučitelné věci (zahrnující mimo jiné i hláškující trpasličí "bramboru" se vzhledem Niky Laudy po Nürburgringu či vraždící sněhpajduláky) v chutnou kombinaci, která by s ohledem na jednoslovný Doktorův test zasluhovala popsat slovem, které vystihne podstatu i zaujme… Hlasuji pro variantu doktorovina. ()

novoten

Provázané dějové nitky svátkům v Tardis sluší stejně moc jako dětské nadšení z předchozích dvou dobrodružství, jen trochu odvádí pozornost od samotné vánoční podstaty, jakou se poslední Gallifreyan v tomto období vyznačuje. Okolnosti mě potom nutí téměř k označení "nejslabší speciál", ale za to může asi ona zdánlivá bezvýchodnost a smutek, kterému se ani Doctor nemůže vyhnout a který tentokrát někde hluboko v srdci zůstává. ()

Nevka

Zatraceně jsem se bál, jak bude série pokračovat bez Amy, ale pravdou je, že Clara (Jenna Coleman) je perfektní společnice a k Smithovi se náramně hodí. Interakce mezi jejich postavami je dokonalá a hlášky sednout jako prdel na hrnec. Zřejmě jeden z nejlepších dílů, které jsem zatím viděl. Moffatovy scénáře mi totiž sedí dokonale. ()

Dan9K

Ještě, že tam byl ten zajímavý aspekt postavy Clary, jinak je to hrozné béčko, zvlášť poslední desetiminutovka to strašně zkazila. Poslední minuta je naopak zase fajn, moc jsem však nepochopil, proč se Doctor na konci tak divil, když podle jeho jednání to měl vědět celou dobu...Vůbec nechápu zdejší nadšené ohlasy, tuctový díl. ()

Allien.9

Oproti všemi zbožňované "Vánoční koledě" (92%?!?), kterou považuji za jeden z nejhorších dílů seriálu (a zároveň za úplně nejhorší doctorský speciál), jsou "Sněhuláci" téměř uctívání hodnou záležitostí. Je sice pravda, že z nich dýchá spíš zima než Vánoce, ale to se dá - vzhledem k tomu, že tu nejsou ani otravné skoky v čase, ani Amy Pondová - lehce odpustit. Matt Smith mi poprvé sedl na 100% a Clara... No, myslím, že budu spokojená; je to ostatně lichá společnice.:-) ()

HoneyBunny

Takový potenciál! Zasněžený viktoriánský Londýn, nová (skvělá!) dívka s dobrodružnou povahou, co se snaží prorazit Doktorovu ulitu, představení nového záporáka Great Inteligence, kterého mluví Ian McKellen! Tenhle díl si díky jeho temné a kouzelné pohádkové atmosféře užiju vždycky - zlí sněhuláčci a hlavně viktoriánská chůva Clara, která má prořízlou pusu, chytrou hlavu a navíc je to sympaťanda, to jistí. Bohužel ten potenciál nebyl využitý. Příznivci seriálu vědí, že Great Inteligence zůstala zoufale nevyužitá a pozdější Doktorova společnice Clara přece jen nemá takové grády jako její verze z devatenáctého století. Steven Moffat je zkrátka to, čemu pánové říkají "cock tease"... :-/ ()

boshke

Postava Straxe nemá chybu a patří k tomu nejvtipnějšímu, co nám Doktor zatím kdy nabídl. Jak mne Clara v The Asylum of the Daleks brala a strašně jsem ji chtěl jako novou companion, od Sněhuláků z ní mám spíše rozporuplné pocity. Uvidíme, co se z ní do konce sedmé série vyklube... 80% ()

BMW12

Nějak se mi ty Moffatovi speciály začínají nelíbit. U Rusella mi vadilo, že se skoro každý speciál odehrával v Londýně, u Moffata jsem proto ocenil, že se každý odehrává na jiné planetě, ovšem přijde mi, že nedokáže využít všechen potenciál. Ono nápad tohoto vánočního speciálu je velice dobrý, vraždící sněhuláci jsou super, Clara je také celkem fajn, ale myslím, že z toho šlo vytěžit daleko více. Možná nejslabší speciál spolu s Doktor, vodva a skříň. Jinak mě hrozně překvapilo, že Doktorovi dali novou společnici v polovině série, vždycky se to dělo na začátku série. ()

Jinny

Atmosféra je podobná jako ve Vánoční koledě a to je jenom dobře. Zápletka je typicky whoovská (přitažená za vlasy a trochu kouzelná), ale působivá je tentokrát hlavně interakce Doktora a jeho nové (a nebo vlastně ne) společnice, která jediná ho dokáže dostat z deprese. Na tu kombinaci flirtování a přátelského pošťuchování je radost pohledět. Mezi Clarou a Doctorem funguje skvělá chemie a na rozdíl od Amy je to děvče se smyslem pro humor, které se každému kolem sebe nesnaží rozkazovat a je plné pozitivní energie. Moffat ovšem co se týče ženských postav příliš široký repertoár nemá, a tak se zase jednou setkáváme se samostatnou zlobivou holkou (jako by ten part už nehrála River Song). ()

PanCitron

Christmas Carol pořád považuji za nejlepší vánoční díl Doktora, ale tenhle mu určitě šlape na paty. Skvělý další (ne)úvod pro postavu Kláry, Straxovi hlášky a hlavně překvapivý návrat Great Inteligence. ()

ledzepfan

Christmas Carol to sice ani zdaleka není, ale má to dost trhlý děj, osobité kouzlo a hromadu sympatických vedlejších postav, které diváka udrží ve střehu od začátku do konce.. Solidní nadprůměr. ()

Cheeter

Jeden z lepších vánočních speciálů. Navíc je zasazený do prostředka série. Konečně dochází ke změně herců ne jen na konci řady, ale uprostřed. Velmi vítané oživení. Navíc závěr tohoto dílu skvělý. ()

C0r0ner

Je na tom vidět Moffatova sherlockovská hravost, pěkně to utíká a občas je to sranda, ale pořád ještě je to poměrně trapné béčko bez trošky logiky nebo smyslu. Nepochybně je to moje poslední setkání s Doctorem Who, protože jestli je zbytek seriálu stejný jako tenhle díl, není to nic pro mě. 50% ()

Pajky3

Povedenej speciál, kterej jsem si opět užil. Matta Smitha už jsem si jako Doctora oblíbil a jeho epizody mě baví. Sněhuláci byly docela pěkně udělaný záporáci, škoda, že se jich šlo jednoduše zbavit. I Strax a Madame Vestra patří mezi moje oblíbené vedlejší postavy, navíc je tady krásná Clara, takže jsem se bavil a s chutí si díl někdy pustím znovu. ()