Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (149)

Věk oceli (2006) (S02E06)

Na úvod sa nám Doctor predviedol v epickom svetle, keď sa parádne vysporiadal s Cybermenmi. Cybermen boli na vzostupe a bolo práve na Doctorovi, aby učinil tomu prietrž. Celý plán stál a padal na Doctorovi a i keď sa dostal do chúlostivej situácie, dokázal z nej čo najviac zužitkovať. Ani ten fakt, že sa ocitol v zajatí, nebránilo Doctorovi v tom sa vykecať, čím chytro a sofistikovane prispel k porážke Cybermenov. Jeho výrečnosť plná hrátok so slovíčkami a vtipných dvojzmyslov bola podarená a z Doctorovej strany išlo o geniálny ťah. Skutočne som si vychutnával, ako brilantne Doctor vkladal do viet jednotlivé inštrukcie pomocou najrôznejších slovných hračiek a vtipoch s ukrytou pointou alebo skrytým podtextom, čo slúžilo ako návod pre Mickeyho. A David Tennant to vskutku báječne zahral! ()

Hlupákova lucerna (2006) (S02E07)

Taká príjemná oddychovka, v ktorej sme sa mohli znova kochať históriou. Doctor tentokrát navštívil päťdesiate roky, čo bolo pre mňa veľmi vzácne kvôli skutočnosti, že to narozdiel od prevažnej väčšiny amerických seriálov, toto bolo ukázané z britskej perspektívy. Tentoraz si musel Doctor zašpiniť ruky s televíziou, ktorá doslova vymývala mozgy všade na vôkol. A Doctor si s týmto problémom dosť slušne podaril, i keď to znamenalo, že sa musel na chvíľku vydávať za belgického kráľa, čo bola nesmierne vtipná scéna. Takýto bláznivý Doctor sa mi jednoducho páči, s nim máme vždycky istotu, že zaručene pôjde o šialenú jazdu! ()

Nemožná planeta (2006) (S02E08)

Doctor sa spolu s TARDISom objavuje na vesmírnej stanici, kde sa odohrá napínavý príbeh prekypujúci tiesnivou atmosférou blížiaceho sa neurčitého nebezpečenstva a neodvratnej katastrofy a to všetko v majstrovskom podaní! Tam sa Doctor snaží prísť na kĺb najrôznejším anomáliám, ktoré boli spôsobené čiernou dierou. Áno, Doctor sa tentokrát nachádza na obežnej dráhy čiernej diery, čiže mŕtvej hviezdy, ktorá je schopná vtiahnuť do seba dokonca aj svetlo, gravitáciu či čas. V neskoršej fázy epizódy sa príbeh pretransformoval na strhujúci a napínavý thriller/horror. Zatiaľ čo Doctor sa vydal na prieskum trosiek jednej pradávnej a stratenej civilizácie, na stanici sa odohrával vyhrotený dramat. A čo sa týka Rose, ta ma už dlhšie iritovala svojim otravným chovaním, ale teraz už je takmer neznesiteľnou. ()

Satanova past (2006) (S02E09)

A strhujúci thriller/horror nám i v pokračovaní nedá ani na chvíľku vydýchnuť! Dianie na vesmírnej stanici je napínavé a postupnou gradáciou nám vyeskaluje do perfektného zakončenia. Ani tempo nám vôbec nepoľavilo a aby si táto dychberúca podívaná udržala čo najdlhšiu divácku pozornosť, tak nám servíruje jednotlivé zvraty a odhalenia veľmi sporadicky. Vďaka týmto podniknutým opatreniam sa show skvelo pohráva s diváckymi očakávaniami, čo vytvára nervy drásajúcu atmosféru. Táto epizóda však pracuje aj s takými komplexnými a často ošemetnými témami, ako je napríklad metafyzika náboženstva, čo býva neraz kameňom úrazu. Doctorova výprava do hlbokej a na prvý pohľad bezodnej jamy preskúmava otázku viery a presvedčenia. A táto nová Doctorova skúsenosť nadobúda filozoficko-náboženského presahu. ()

Láska a nestvůry (2006) (S02E10)

Matafikcia v pravom slova zmysle! Za mňa takmer dokonalá epizóda, ktorá síce sem-tam pokuľháva, ale nikdy vyslovene neprešľapuje na mieste. Plne chápem, že niekomu tento formát epizódy nemusel sadnúť, ale ja takéto Meta-epizódy skrátka môžem. Jasné, dalo sa to spracovať o niečo lepšie, ale minimálne technickú stránku kvitujem a prístup kamerovať niektoré zo zásadných udalosti z prvej ruky bolo excelentné rozhodnutie. Pevne dúfam, že takýto podobne originálny a kreatívny prístup bude i naďalej pokračovať, i za cenu, že to všetci neocenia. Celý ten námet, že len po jednom stretnutí s Doctorom sa obyčajnému chalanovi zmenil celý život, je generálny. A ukázať Doctora v odlišnom svetle a z inej perspektívy bolo podarené. Taktiež hudobný podkres bol úžasný a to najmä vďaka songu "Mr Blue Sky". ()

Kdo se bojí Chloe (2006) (S02E11)

Príbeh ničím špecifickým nenadchne a epizóda sama o sebe patrí medzi tie slabšie. Ale ten koniec to všetko hravo vynahradí, alebo aspoň drží nad vodou. Bol to naozaj neuveriteľný zážitok takto prežívať Doctorove nadšenie až exaltáciu. Tá radosť z neho priam až srší a snáď každý je schopný to vypozorovať z jeho blyštiacich a trblietajúcich sa očí. Do Davida Tennanta sa dá báječné vcítiť a svojou energiou evokuje veľmi silné emócie. Ja jasám a plesám spolu s davom pri Olympijskej pochodni! A pod tým všetkým entuziazmom sa svet náhle zdá byť úplne ideálnym. ()

Armáda duchů (2006) (S02E12)

Doctor sa vracia do o dosť odlišnejšej Zeme, než akú ju naposledy nechal. Po novom je svet zamorený duchmi, čo Doctora naplno zvedavosťou a preto sa zahral na Ghost Bustera. Po chvíľke bádania sa ocitá v Torchwoode, kde došlo k priestorovej anomálii. Doctor sa stretáva s objektom, ktorý je schopný existovať mimo čas a priestor a zároveň cestovať skrz The Void. Nicota je priestor medzi vesmírmi, ako sú iné reality a dimenzia, a náš Doctor sa snaží úpenlivo zabrániť možným kolosálnym následkom, aké prázdnota môže spôsobiť na celé mulriverzum. Po fascinujúcej vysvetľovacej časti, nasleduje tá strhujúca, ktorá bola plná napätia a akcie. A samotný záver neskutočne ochromil svojimi epickými príchodmi. Na jednu stranu tu máme Cybermenov a na tú druhú Dalekov. Moment prekvapenia funguje perfektne! ()

Soudný den (2006) (S02E13)

Geniálne zakončenie tejto spektakulárnej podívanej! Konfrontácia a interakcia medzi Cybermenmi a Dalekmi bola mimoriadne podarená a tie jednotlivé urážky ma dohnali až k smiechu. Každopádne, pocit radosti netrvá príliš dlho a onedlho ho nahradí práve nával tých smutnejších emócií. Záverečné scény boli strhujúce a plné napätia, tiež to bola skúška vernosti medzi Doctorom a Rose, či ich vzťah skutočne bude trvať až do smrti. A keď Doctor zahliadol Rose, ako upadá do Ničoty, ten jeho vydesený výraz na tvári obmäkčil snáď každého. Smutné na to bolo, že nemali ani čas sa rozlúčiť, čo sa však neskôr zmenilo a nakoniec predsa len došlo na patričnú rozlúčku, samozrejme vrámci možnosti. Žiaľ, musím povedať, že ich postihol naozaj krutý osud, keďže sú teraz nútený žiť oddelene po zvyšok života. ()

Nevěsta na útěku (2006) (S02E14)

Emócie z finále 2. série sa ani ešte nestihli ustáliť a už sa Doctor vrhá do ďalšej nápaditej akcie. Zrazu z ničoho nič sa na palube TARDISu ocitne ryšavá nevesta, ktorá bola unesená z jej svadobného dňa. Reakcia medzi Doctorom a Donnou bola veľmi podarená, i ich neskoršia interakcia bola správne iskrivá a peprná. Donnine chovanie sa mi zdalo omnoho prirodzenejšie než to, ktoré nám po celý čas predvádzala už docela otravná bývala Doctorova spoločníčka. Za mňa Donna reagovala primerane vzhľadom na situáciu, keď sa v nepravý moment Doctor príliš nadchol a nechal uniesť, nerobilo jej najmenší problém streliť mu jednú preventívnu facku. To fackovanie ma nesmierne bavilo. A keď som už zmienil Rose, táto pre Doctora citlivá téma bola viackrát načrtnutá práve Donnou, a to vyvolalo v Doctorovi bolestivé spomienky na to, čo stratil. A tento zármutok úzko spätý s pochmúrnosťou sa niesli naprieč celým filmom. Z akčných scén ma najviac nadchlo prenasledovanie auta TARDISom a ten nevyhnutný okamžik, ktorý donútil Donnu opustiť vozidlo a preto bola nútená skočiť Doctorovi do náruče. Postupom epizódy si obe postavy nájdu k sebe cestu a vytvoria si vzťah. Je z nich naozaj vtipná a sladká dvojka. A perličkou za tým všetkým bol dojímavý rozlúčkový rozhovor medzi Doctorom a Donnou. Škoda, že s nami Donna nepobudne dlhšie, bola by z nej veľmi dobra spoločníčka. Však Donna sa nám snád po celého trvania vianočného špeciálu viacej vykreslila než samotná Rose, ktorá sa mi zdala stále rovnaká, nemenná, a z toho dôvodu už nezaujímavá. ()

Smith a Jonesová (2007) (S03E01)

Na úvod riadna pecka! Tento atmosférický diel ma veľmi nadchol, a ako som sa nechal unášať plynúcim príbehom, tak aj vo mne prudko stúpalo napätie. Situácia sa mala tak, že nemocnica bola unesená z povrchu Zemského mimozemšťanmi a presunutá na Mesiac. Tam kvôli nedostatku kyslíka musel Doctor bojovať do posledného dychu, aby bol schopný odvrátiť nepriaznivý vývoj udalostí. Doctor bol i pri dramatických okolnostiach správne nahláškovaný, najmä jeho reakcia na pokazený sonic screwdriver bola mimoriadne úsmevná. Počas svojho napínavého dobrodružstva si nájde i novú spoločníčku Marthu, ktorú priberie na palubu TARDISu, kde sa Doctor zase uchýlil k svojim zabehnutým replikám. Avšak vyzerá skôr tak, že sa nechce k nej príliš viazať a preto si i drží značný odstup. ()

Šifra mistra Shakespeara (2007) (S03E02)

Dramatické galapredstavenie napätia! Hneď po príchode do renesančného Anglicka, prvá vec, ktorá prirodzene príde na um, je tá výrazná a ľubozvučná dobová hudba. Nato dôjde k pár podareným nechceným vtipom, kedy Doctor zhodí všetky populárne teórie ohľadom časového paradoxu, ktorý vznikne pri cestovaní času. Naráža sa, ako aj na motýlí efekt, tak aj na paradox starého otca. A tiež nesmiem opomenúť asi najväčšiu atrakciu tejto epizódy a tou bol geniálny William Shakespeare. Will mal snáď umelecké pomenovanie úplne na všetko a za každej situácie vedel zvoliť tie správne slová. Jeho poetickosť a básnické črevo bolo to, čo silno utvorilo finálnu podobizeň tohto umeleckého zážitku. A hrátky so slovíčkami tiež pobavili, najmä Doctorova hláška "But which house? Make that witch house". ()

Zácpa (2007) (S03E03)

Doctor vzal Marthu do minulosti, tak teraz prišla rada na budúcnosť. Doctor jej ukázal futuristické mesto, ktoré sa zmietalo v chaosu. Námet to bol veľmi znamenitý a malo to dosť zaujímavú myšlienku. Tá idea, tá utopická predstava, že na konci metaforického tunelu sa nachádza svetlá budúcnosť, bola uchopená veľmi dobre. Nádej umiera ako posledná. A záver tomu bol živým dôkazom, bol to naozaj pekný okamžik, keď bezvýchodisková situácia náhle pominula. A keď sa Doctor rozpovedal pred Marthou o svojej bolestivej minulosti a začal skutočne poeticky opisovať svoju rodnú planétu, bolo mimoriadne dojemné. ()

Dalekové na Manhattanu (2007) (S03E04)

Doctor na svojom ďalšom dobrodružstve navštívil Ameriku, ktorá sa zmieta v ekonomickej kríze po tom, čo krachla newyorkská burza. Doctor sa stretáva s komunitou ľudí, ktorích táto kríza postihla najintenzívnejšie. Taktiež sa nám vracajú Doctorovi úhlavný nepriatelia Dalekovia, ktorý sa tentokrát uchýlili k genetickému inžinierstvu. A po sérii experimentov boli nakoniec schopný vytvoriť mutáciu Daleka a človeka. A tá sekvencia v kanalizácií bola správne atmosférická a plná napätia. Aj trošku tej mysterióznosti sme sa dočkali, keďže bola vystavaná dosť slušná záhada. ()

Evoluce Daleků (2007) (S03E05)

Dalekovia pri vytvorení mutácie človeka a Daleka ani z ďaleka neskončili. Tentoraz zájdu pri bioinžinierstve ešte o niečo ďalej, keďže hybrid človeka a Daleka mal v úmysle prehĺbiť emocionálnu a senzitívnu stránku ďalších výtvorov. Toto išlo v súlade s Doctorovim presvedčením a tak sa i on nadšene vložil do práce. Lenže toto sa nepozdávalo Dalekom, ktorí zosnovali prevrat a zradili ich leadera, keďže mali v úmysle o úplne odstránenie emócií pokusnej vzorke po vzoru Dalekov. Uprostred toho všetkého sa nachádza Doctor, ktorý stojí na najvyššom bode Empire State Buildingu, odkiaľ sa mu podarí predať svoje Time Lord DNA. Nasledoval akčný nárez a na konci toho všetkého sa Doctor stal svedkom masakru a genocídy, preto bol i zhovievavý voči Dalekovi a teda bol ochotný prejaviť súcit. ()

Lazarův experiment (2007) (S03E06)

Táto epizóda mala patričnú hĺbku a citeľný presah! A v genetike naďalej pokračujeme, totiž nám bol predstavený najnovší výdobytok ľudstva, ktorým bol stroj na omladnutie. Tento vynález však v Doctorovi vyvolal zmiešané pocity a obával sa najhoršieho možného scenáru. Epizóda bola do značnej miery filozofický ladená a preskúmavala temné zákutia nesmrteľnosti. S touto ideou sa skvelo pracovalo a zároveň sa prehlbovala otázka morálnej krízy ľudstva. Toto stavalo Doctora i diváka do konfliktu, keďže došlo k porušeniu etiky a morálky v bytí a úcte k životu. A som rád, že po úvodnom k schladení, keď Doctor vyložil Marthu u nej doma, si Doctor konečne priznal, že si predsa len užíva jej spoločnosť, rovnako ako ich spoločné dobrodružstvá. A po hre na orgáne sa z Doctor stal hotový virtuóz! ()

42 minut (2007) (S03E07)

Doctor a Martha vypočujú núdzový signál, ktorý vychádza z vesmírnej lodi, na ktorú sa aj nalodia. Ukázalo sa, že loď je v kritickom stave a z toho dôvodu aj posádka stráca kontrolu nad plavidlom. Boli sme svedkami toho, ako úpenlivo Doctor zvádza boj o zastavenie vesmírnej lode rútiacej sa do Slnka. Názov epizódy je veľmi symbolický a presne 42 minút trvá do nárazu. Od tohto momentu nám začína odpočet a zároveň s nim i strhujúci a pohlcujúci The real-time thriller. Bez tej časomiery by to skrátka nebol taký zážitok, práve to odpočítavanie času bolo strojcom väčšiny napätia a tým pádom boli i naše postavy citeľne oklieštené a pod obrovským tlakom. Však len za jedinú epizódu musel Doctor zvládnuť sa vysporiadať s nákazou od záhadnej slnečnej energie, ako aj záchraniť Marthy a zvyšku posádky. ()

Lidská povaha (2007) (S03E08)

Celé nám to začne veľmi svižnou a dynamickou otváracou scénou, kedy je Doctor nútený prísť s velice znepokojivým preventívnym opatrením, ako predísť systematickému prenasledovaniu TARDISu naprieč časom a priestorom. Totiž mimozemský prenasledovatelia disponujú technológiou, ktorá im presne toto umožňuje. Z Doctora sa tak stáva človek, ktorý si prechádza slasťami a strasťami bežného života. Doctora tentokrát poznáme pod menom John Smith, ktorý je učiteľom plný vášne a lásky. Bol to vážne unikátny zážitok sledovať Doctora, ktorý nie je Doctorom, čo bolo pre Davida Tennanta určite výzva. Tiež bola sranda pozorovať Marthinu snahu ukočírovať Johna Smitha na správnej ceste, samozrejme sa do toho zamotali emócie a pocity, ktoré prechováva k tomuto človeku. ()

Rodina krve (2007) (S03E09)

Nad školou sa sťahujú mraky a očakávanie blížiaceho sa nebezpečenstva v detských očiach zasialo strach. Keď sa deti chopili zbraní a vydali sa do boja, nielenže sa nám zniesla pochmúrna atmosféra, ale i po po citovej stránke ma to veľmi zasiahlo, keďže bolo veľmi ťažké a nepríjemné sa pozerať na to, ako takého nevinné duša sa chystajú čeliť smrti. Johna mi bolo taktiež nesmierne ľúto a rozlúčka s nim bola neskutočne silná. Jeho smutná tvár bola poľutovaniahodná a dohnala ma až k slzám :'(. Herecký výkon Davida Tennanta bol fenomenálny a dokázal vo mne vzbudiť toľko emócií. Stvárniť Doctora i Johna sa mu podarilo úžasne. A to, ako to Doctor zahral divadielko na tých mimozemšťanov, čím ich aj preľstiť, bolo geniálnym ťahom z jeho strany. Vážne som sa na jeho pretvárke zasmial. ()

Ani mrk (2007) (S03E10)

Vskutku neskutočný a nezabudnuteľný zážitok, až tak mi títo hrôzu naháňajúci plačúci anjeli utkveli v hlave! Jednoducho masterpiece vycibrený k dokonalosti! Tak toto bolo poriadne psychologicky zaťažujúce a perfektne po horrorovej stránke vystavané veľdielo. I keď sa dá povedať o samotnom námete a scenári, že je to kategória sama o sebe, najviac však zaručene nadchne skutočnosť, že príbeh je predovšetkým vyprávaný pomocou vizuálnej a hudobnej stránky. Nie len že máme možnosť uzrieť veci, ale aj ich naplno pocítiť, čím sa nechávame priam až unášať. Som ohromený a strachom nasiaknutý, táto epizóda si excelentný spôsobom dokázala udržať maximálne napätie a desivú atmosféru. V strašidelnom dome obklopený anjelskými sochami sa cítite stiesnene a zároveň ste naplnení strachom z tej celkovej neistoty. A taktiež v očakávaní potichu a s vypúlenými očami vyčkávate na to, kam vás tento strhujúci a nervy drásajúci príbeh ďalej zavedie. Bol to až taký silný zážitok, že ani mne sa pomaly nechcelo žmurkať, z čoho mi vysychali očné buľvy. A všetko to vyvrcholilo pohlcujúcimi prestrihmi na anjelov, čo bolo naprosto dychberúce. A tie predom nahraté Doctorove repliky vo mne tiež vyvolali nepríjemné mrazenie. Práve takáto hrátky s časom boli mimoriadne fascinujúce k sledovaniu a ešte lepšie s nad tým rozjímalo a premýšľalo. Bolo to ako skladať nejaký ten hlavolam alebo rébus, a myslím si, že nejednému z vás prišlo na um, či koncept tohto cestovania v čase dávalo vlastne zmysel. Koniec koncov, som došiel k názoru, že funkčnosť tohto velice komplexného time travelu je logická a zmysluplná. Takisto musím dosť oceniť, že v podstate hlavná protagonistka tohto príbehu, Sally Sparrow, je taká nežná a prekrásna tvárička, na ktorú je skrátka radosť sa pozerať. Naozaj veľmi milá a sympatická dievčina. A na záver jedná taká mala poznámka alebo skôr pamätihodná pripomienka, ktorá robí celú tú epizódu pre mňa ešte viacej exkluzivným a nezabudnuteľnou je fakt, že som ju videl presne na Davidove narodeniny. Áno, dnes, dňa 18.4. (nedeľa) v roku 2021, slávi David Tennant svoje 50. narodeniny, čo je také krásne jubileum. Tak mi dovoľte prostredníctvom tohto komentáru mu popriať a zablahoželať všetko najlepšie. Všetko najlepšie k narodeninám David! Blahoželám, gratulujem, posielam ti vinše, priania a pozdravy. Som Ti neskutočne vďačný, že si nám nadelil takéhoto úžasného Doctora a túto skvostnú epizódu s názvom "Blink", opatruj sa. “Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead. They are fast. Faster than you can believe. Don't turn your back. Don't look away. And most of all, don't blink. Good Luck.” ()

Utopie (2007) (S03E11)

A pozrime sa, kto sa nám vracia do hry, nikto iný než kapitán Jack Harkness. Jack na poslednú možnú chvíľu odchytil Doctora a zviezol sa spolu s nim na TARDISe, i keď to malo znamenať, že sa silou mocou musel držať Doctorovho stroja času a nechať sa unášať naprieč časom a priestorom. Cestovanie to bolo pre Jacka veru divoké, ale nakoniec sa dočkáme sladkej odmeny, ktorou bolo príjemné znovu stretnutie Doctor a Jacka. Ich vzájomná interakcia bola velice podarená a táto dvojka ma skrátka bavila. Tiež prišla reč i na skutočnosť, o ktorej Doctor už dávno vedel, totiž Harknes je nesmrteľný. Ich konverzačná scéna bola hlbokomyseľná a obsahovala nejednu úvahovú pasáž. Tento rozhovor ma naprosto dostal svojim emocionálnym uchopením, patričnou hĺbkou a pridanou hodnotou. A ten cliffthanger, wow! ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner