Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 17 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Hlavonozec

Doctor Who je pro mě geniální záležitostí hlavně proto, že se nesnaží hrát si na něco, co to není. Nesází na nějaké super inteligentní a nudné zobrazení budoucnosti, jako v případě Star Treku. Všechno je tam spíš tak nějak své, místy hloupé, groteskní a trhlé. Což ovšem skvěle doplňuje charisma a důvtip téměř všech představitelů Doktora. Přesně proto se mi seriál vryl do paměti, protože se jedná o přesně stejný druh sci-fi, jaký nám předvedl Douglas Adams se svým Stopařovým průvodcem po galaxii. Navíc sledování tohoto seriálu způsobuje závislost na theremin. ()

Modular

"Viděl jsem, jak vesmír mrze a dvorstvo hoří! Viděl jsem věci, kterým bys neuvěřil!" (- S07E08, Doktor). Bez pochyb jedno z nejlepších sci-fi, které bylo doposud natočeno. Hlavní postavu Doktora a jeho společníky/společnice si okamžitě zamilujete, neboť jejich charisma ve většině času oslní a nepustí. Svět je velmi impozantní a veliký, přičemž v každé regeneraci Doktora prozkoumáváte jeho trochu jinou část, přičemž všechny regenerace vytvářejí jednotný celek. Samozřejmě se zde objevuje několik klišé v podobě nesmrtelných nemesis (viz Dálekové a Kyberlidé), ale vzhledem k tomu, že jejich myšlenka je přinejmenším zajímavá, tak vás to ani moc nebude otravovat. Doktor si skrze všechny své inkarnace často pokládá otázky, jako třeba jaká je cena nesmrtelnosti, idea lidství a nekonečná samota, přičemž podstata těchto otázek vás mnohdy ohromí a zaujme svým zpracováním. Jednoduše je tento seriál kultem a měl by se na něj podívat každý milovník scifi, alespoň na pár dílů. Je sice pravda, že kvalita u posledních sérií dost poklesla, ale to v žádném případě neznamená, že by to mělo zbytek sérií a regenerací Doktora (kupříkladu Dvanáctého doktora v podání Petera Capaldiho) nějak pohoršovat. Přece jen, je to dlouhý seriál běžící už mnoho let, někde se to pokazit prostě muselo. ()

jjjerry

Po 10 serii skvělý, chytrý a kultovní seriál. Perfektní scénář. Dobří herci. Od 11.serie to je jen gender, rasa pseudokulturní poučující balast...(za odpad posledních tří serii sníženo hodnocení na 4*) ()

BORKLASER

Tak po tolika letech odříkání jsem svolil a koukl na část tohoto seriálu a podle mého je to strašně mid a u první serie jsem občas přemýšlel že radši půjdu sledovat ulici.2 série tam to asi trošku zachranil Barty Skrk junior ale pořád je to stejně mid a humor který jde uplně mimo mě. ()

Ali3n

Prvá séria s Christopherom Ecclestonom dosť ujde. Ale potom príde na scénu David Tennant --> s ním sa to roztočí. Na konci druhej sezóny som mal slzy na krajíčku. Vravel som si, že to nemožu trumfnúť. Ale zmýlil som sa. Prišla season finale 3. sezóny a ja som skoro nedýchal (SPOILER --> Doctor vs The Master, ľudia z budúcnosti masakrujú svojich predchodcov a jedinou nádejou ľudstva je Martha Jones). Season finale 3. série sa im podarilo prekonať, lebo koniec 4. sezóny ukončil jednu (SPOILER) kapitolu Doctorovho života a Donny mi bolo dost lúto. Niektoré časti sú plné hláškami (Smith & Jones), niektoré sú už hororové (Blink) Úplne najlepšia vec v tomto seriály? Sonic screwdriver :D Not impossible, just unlikely :D EDIT: Bolo mi to trochu ľúto, keď odišiel Tennant. Mat Smith zatial dobrý, uvidíme ako to bude dalej :) ()

JakubAsgard

Cestování v čase se mi vždycky líbilo, proto jsem po seriálu, který je na něm postavený okamžitě sáhnul. Cestování do minulosti a budoucnosti s lidským společníkem, který se v dění neorientuje a zastupuje tak diváka, aby se v ději neztrácel. Různá časová období dávají seriálu téměř nekonečné možnosti. Návraty do minulosti, kterou všichni známe nebo výletý do budoucnosti, kterou si tvůrci mohou vymyslet, jak se jim zachce. Pokaždé je to zajímavé, napínavé, nebezpečné a taky trochu zábavné. První série s Christopherem Ecclestonem je oproti dalším s Davidem Tennantem trošičku slabší, ale to na celkovém hodnocení nic nezmění. ()

Karel69

Dokonalý seriál, musel sem si pár dilů zvykat na, pro Brity docela typický, jinak však nevídaný styl, ale když sem tak učinil seriál sem si naprosto zamiloval. Všechny sci-fi seriály se nám snaží do hlavy vtloukat co nejsložitější vysvětlení co se jak a proč děje, Doctor Who ne. Je logické že celej vesmír asi nebude mluvit anglicky(teda pokud nejste tvůrce Stargate, těm to nejspíš tak logicky nepřijde), jak to vyřešit? Tardis překládá. Jaký design by měla mít vesmírná loď schopná cestovat časem? Dáme jí porouchanej chameleoní okruh a vzhled dřevěné budky. Jak vysvětlit časový paradoxy a vůbec změny v dějinách? Doctor ví jak čas funguje a pro ty co nejsou Time Lordi je to moc složity tak nám tak je zbytečný se zdržovat vysvětlováním. Proč pořád vymýšlet novy způsoby jak se dostat do zamčených dveří nebo zakódovaných počítačů? stačí nám přece jeden běžnej akustickej šroubovák. Prostě úplně jednoduchej a přesto v dnešní přetechnizované době tak originální nápad(vím, přišel už v šedesátých letech, ale vsaďte boty, že Američani by se toho nedrželi). Sympatickej, trochu potrhlej hlavní hrdina, skvěly zápletky, perfektní humor - pět hvězdiček je málo. ()

Unrealik

Slabé 3 hvězdičky. Připomíná mi to Cestu do neznáma, ale ta se mi zdála lepší. Zatím jsem jako poslední viděl 13. díl 7. série. ()

njuska

Považuju se za milovníka "vesmírných sci-fi", jako např. StarTreku, Hvězdné brány, dokonce i asi dvě série Andromedy jsem zvládnul... ale tohle je otřes. Celé to na mě působí takříkajíc papundeklově - a tím nemyslím jen okolní kulisy nebo příšernou hudbu. Absolutně nechápu tak vysoké hodnocení. Po čtyřech dílech první série tento seriál vzdávám a zcela zavrhuji. ()

jonny.net

Bude to možná znít ošuntěle, ale seriály stojí z velké části na hercích, první sérii jsem sledoval s vlažným pocitem a na jejím konci se objevil David Tennant a "restart Doktora" získal perfektní 3 série, které byly skvělé pokud byl dobrý scénář a velmi dobré když nebyl, 4 řada už scénářem opravdu skomírala i když to vyvrcholení zachránilo, horší už to ale bylo v řadě páté, kde se nebojím říct je pro mě Matt Smith absolutním necharismatickým nehereckým zklamáním, jako kdyby prostě na záskok vzali někoho z Adamsovy rodiny, a scénář to nezachrání. Jak jsem na začátku řekl seriály stojí hodně na hercích a doufám, že Doktor brzy umře a reinkarnuje se v lepšího herce. Celkově však seriál hodnotím velmi dobře a to hlavně díky originálnímu britskému pojetí. 4* ()

štěpule

Seriál jsem ochutnala spíš ze zvědavosti, ze začátku jsem byla docela skeptická a umělohmotně a gumové působící první série mě moc nenadchla. Bylo to spíš jako parodie sci-fi a fantasy. Ale od druhé série se úroveň začala rapidně zvedat a třetí už nemá chybu. Tvůrci si pohrávají s cestováním v čase, využívají toto téma jak se dá. Třeba celá pravda Tváře z "Bou" je geniální, stačí skládat jednotlivé dílky a zjistíme, že to bylo vlastně úplně jednoduché. Těším se na další série, snad to půjde jenom k lepšímu. ()

severus

Opět mě jednou Britové vyškolili v poznávání sebe sama. Po prvních dvou dílech jsem to viděl jako neuvěřitelný blábol a seknul s tím. Asi po čtyřech letech jsem se k Doktorovi vrátil a pokračoval tam, kde jsem kdysi skončil. A hele ono na tom něco bylo. Něco se začalo měnit v NĚCO a ve mně stoupal úžas. Něco podobnéhu už jsem kdysi zažil s Bondem. Výměnu hlavní postavy už jsem vnímal s nevolí, ale Barty Skrk byl ještě lepší. Popravdě asi nejlepší. Skvělá hudba a úžasné nápady mě slova okouzlily. Od teď mám k modrým budkám více než kladný vztah a ve formuli 1 fandím Alonsovi. Allonzy!! ()

MaryLou

Fakt krásně pojatý seriál. Já žeru skoro všechno, co je "british"...toho využila moje kamarádka a dokopala mě ke shlédnutí páté série s Mattem Smithem. Ale ti Dálekové, proboha. R2-D2 by je přepral levou zadní. Některé momenty mi přišly trochu zmatené. Ale můj dojem stále zůstává nadprůměrně dobrý ! :-) ()

Hadascz

Po první sérii musím hodnotit slabě, ta první je taková roztahaná, herci většinou neumí hrát, viz. Rose je tragická s tím jejím kukučem a navíc prokrácení by hodně pomohlo. Ale to platí jen u této série. No král je mrtev, ať žije doctor. Po výměně doctora šla kvalita nahoru, David Tennant do role doctora daleko víc sedí a po výměně i společnice jsem nadmíru spokojen. Ve 4 sezoně změna nová společnice Donna. S nástupem doctora v podání Matta Smithe společně s Amy (love), Roryho a příležitostně River Spring (A to jejich kočkování!) nemůžu jinak než za výborných i přesto, že ta první série je šílená. Oblíbíte si Doctora, dáte-li tomu šanci. Musím běžet, už slyším Tardis, tak já běžím vykoumat, co je to Silence zač. :) ()

SnOuWeX

Tohle je seriál na který si člověk musí zvyknout, po pár prvních dílech bych dal hvězdičku nebo odpad, ale prostě jsem si zvykl. Líbí se mi ta provázanost v jednotlivých dílech a hlavně to není tuctovej Sci -Fi seriál, je tam hůmor, akce a skvělí herci. Ještě musím vyzdvihnot opravdu výbornou hudbu, která skvěle dobarvuje děj a David Tennant je podle mě nejlepší Doctor. ()

HMTD

Británie má na filmovém plátně dvě stálice, agenta 007 zná snad každý, ale bohužel seriál Doctor Who který je se natáčí skoro stejně dlouho už zas tak moc známí není(alespoň ne u nás). Já naštěstí na novou sérii tohoto seriálu narazil a po té co jsem vydržel prvních pár dílů ve kterých viditelně zaměstnali hodně špatného osvětlovače a celkově mi přišlo že rozpočet zdupali až na zem,jsem se stal věrným fanouškem. Jen matka Rous mi pila krev i když to byl asi záměr :-).Co se mi značně líbí je fakt, že zde není před světem tajena přítomnost mimozemšťanů, také je skvělé že pokud se mi jeden díl nelíbí tak mám jistotu že druhý bude o něčem zcela jiném,tudiž téměř žádný stereotip, scénáře jsou skvělé a když uvážíte jak se jim podařilo převést již existující monstra ze starých sérii tak aby nevypadali úplně směšně, musíte tvůrce obdivovat. Jasně seriál má hodně much, drtivé chyby vědeckého rázu prostě nemůžete řešit pak vás to musí bavit. Celkem bych se i podíval na Sarah Jean Adventured jen by se to muselo nejdříve nadabovat. ()

MK_ultra

Doctor Who v sobě kloubí vše,co je pro fanoušky sci-fi a fantsy tak přitažlivé....vesmírnou loď, cestování časem a prostorem, napínavý příběh, pointu, humor,mimozemské udělátko, hezké spolucestující a hlavně charismatického hlavního hrdinu! Už devátá inkarnace Doktora v podání Christophera Ecclestona byla velice slušným a důstojným navázáním na původní seriál a desátá inkarnace v které exceluje David Tennant potvrzuje to,že britská seriálová tvorba patří ke světové špičce. Samozřejmě i Doctor Who má svoje trhliny a slabá místa,ale v celkovém kontextu nejsou až tak nepřekonatelným problémem. Co se vizuální stránky týče, efekty (především v první serii) se často stávají achilovou patou seriálu. A některé příběhy jsou už tak přitažené za vlasy, že by vám to rvalo žíly, ale při troše fantazie zjistíte,že i ta absurdita má své kouzlo. Nemohu říci,že by tento seriál patřil mezi mé favority od shlédnutí prvního dílu,ale jste-li ochotni přistoupit na Doktorovi pravidla hry, tak se Vám odmění fantastickou podívanou....Takže, sbalit sonický šroubovák, naskočit do TARDIS a nastavit čas a místo..... ()

meeow-glee

V roce 2005 mě toto seriálové sci-fi naprosto dostalo- velkolepou produkcí, kdy se speciálními triky opravdu nešetří, ale především skvělou psychologií postav, vtipem, zajímavými lokacemi, barevností námětů. Fandům sci-fi doporučuju zkouknout, Británie vidí tento žánr trochu jinak a BBC na zábavě nešetří. ()

dvojana

Na tenhle seriál si člověk musí zvyknout. 1. série mě skoro nebavila. S příchodem D. Tennanta se všechno změnilo. Především asi rozpočet. :) Líbí se mi, že Doctor Who je vnímán skoro jako národní poklad VB, jak na něm odrostlo už tolik generací. 1. série – *** nic moc podívaná, ale dobré intro do různých osob a mimozemšťanů, které se tu a tam vrací do seriálu, nej díly: The End of the World, Bad Wolf, The Parting of the Ways, the Christmas Invasion 2. série – **** Rose, která je „jen“ odvážná a empatická získává zajímavější rozměr, když se zakouká do nového Doktora a on do ní; New Earth, the Girl in the Fireplace, The Age Of Steel, The Satan Pit, Love&Monsters - hrozná chláma, Doomsday – hrozný doják 3. série – ***** nejlepší díly a nejméně sympatická společnice; Gridlock, Human Nature + The Family of Blood (komu potom nebude běhat mráz po zádech při pohledu na strašáky na poli, ať vyzkouší ještě Blink – a bude se bát i zavřít oči), Blink, Last of the Time Lords, Voyage of the Damned 4. série – **** v každém dílu je vtipná etuda pro Donnu a Doktora, nej díly: Forest of the Dead, Midnight, Turn Left a Journey’s End, the End of Time. 5. série - **** Matt Smith je skvělý. Ale štve mě, jak mají díly otevřený závěr a komu se nelíbí vysvětlení v posledním díle, tomu se nemůže líbit celá série. nej díly: the Vampires of Venice, Amy’s Choice, Vincent and the Doctor, The Lodger, Pandorica Opens 6. série – vše se mění ve verzi Podivuhodného příběhu Benjamina Buttona - River Songová jde Doktorovým životem pozpátku a její věčné: „Spoilers“ už vás dohání k šílenství, v 6. díle konečně odhalí svou identitu, kterou jste už chvíli tušili. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner