Království pavouků

• Česko Vraždící pavouci (neoficiálny názov) (viac)

Při zkoumání záhadných úmrtí několika hospodářských zvířat přijde veterinář Rack Hansen na to, že skrz jeho město migruje hromada tarantulí. Než však stihne cokoli udělat, pavouci zcela zaplaví ulice... Na venkovské farmě Waltera Colbyho zemřelo vzácné tele. Veterinář Dr. Rack Hansen poslal k analýze jeho krevní vzorky. O dva dny později mu znepokojená vědkyně přijede oznámit, že zvíře kouslo velké množství pavouků a následně pošlo v důsledku enormní dávky jejich jedu. Skeptický Rack se vydá s Dianou zpátky na farmu a v nedalekém poli najdou obří pavoučí hnízdo. Město mezitím zaplaví ohromné množství vražedných pavouků a neexistuje místo, kam před nimi utéct... (HBO Europe)

POMO

Rozbeh je príšerne pomalý. Mŕtva krava, kecy okolo toho. Mŕtvy pes, kecy okolo toho. Mŕtvy býk, ďalšie kecy. Ale keď začnú odkvecať ľudia a naši hrdinovia uviaznu v zabarikádovanom baráku, film sa celkom rozbehne. Len škoda, že v ňom uviaznu 15 minút pred záverečnými titulkami. Remeselne postačujúco zrežírovaný popcornový "horor" vo westernovom kabáte, trpiaci predvídateľným, z desiatok podobných filmov (napr. Vtáci) pozliepaným scenárom. Akonáhle sa na scéne objaví nová postava, viete čo s ňou bude. Ale jedno sa musí nechať - vo filme je naozaj veľa naozaj živých tarantúl - a herci ich chytajú do rúk, akoby nič! ()

S.Quentin QUALE

Arachnofobie nepřekonána, ale na rok 1977 docela mazec. O dobrém scénáři a nějakém napětí se mluvit moc nedá, ale ono v podstatě stačí vidět stovky živých tarantulí pohromadě. A takhle to vlastně asi má vypadat. vzpomenu-li si na některé a jiné zvířecí horory, kde dané potvora ani není pořádně vidět. 69% ()

SOLOM.

Pokud jste fanoušky pavoučích hororů, tak byste si neměli nechat tento kousek rozhodně ujít. V mých očích je to po Arachnofobii druhý nejlepší film v této „kategorii“ a je docela škoda, že jej moc lidí nezná. Je ovšem pravdou, že Království pavouků se dočkalo dosti rozporuplných diváckých ohlasů a já se ani moc nedivím. Začátek má totiž hodně vlažné tempo, které může nejednoho z vás dost nudit. Po útoku na tele nás totiž čeká docela dlouhá a hlavně nepříliš záživná pasáž, která se točí hlavně okolo ústřední dvojice a jejich vzájemných sympatií. To ovšem neznamená, že by režisér, nebo potažmo hned čtveřice scénáristů zapomněli na hororovou podstatu svého dítka. Ta začne zhruba v polovině postupně gradovat a divák si tak konečně přijde na své. Vše navíc vyvrcholí docela zajímavým závěrem, ale nebudu tu zbytečně spoilerovat. Pokud jste zarytí ochránci zvířat, nebo trpíte arachnofobií, tak se tomuto filmu však vyhněte velkým obloukem. Při natáčené totiž byly použity skutečné tarantule a ty zde umíraly po desítkách/stovkách. Což samozřejmě znamená, že můžeme rovněž zapomenout na digitální efekty. Tohle rovněž musím tvůrcům přičíst k dobru. Atmosféra tak dostala slušný náboj a držela se nás zuby nehty až do samotného konce. Navíc se zde dočkáme i obstojných hereckých výkonů a pohledných dam. Takže i z tohoto pohledu jsem byl docela spokojený. Bohužel ani zde se tvůrci nevyvarovali některých zbytečností a přehnaností, které mi tu radost zase tu a tam lehce zkazily. 70% ()

Vančura

"Co se to tam sakra děje? Z vás dvou mi běhá mráz po zádech." - ... "Nemáme čas si to vysvětlovat, ale pavouci v této oblasti, zatím jenom tarantule, se zorganizovali do agresivní armády a už zabili Colbyho a Lindinu matku. A bůh ví, kolik dalších.... Měli bychom odsud co nejdřív vypadnout." V těch replikách je řečeno vše. Za sebe musím říct, že mě objev této staré vykopávky v nabídce HBO GO hodně potěšil. Bavilo mě to moc - tím, jak to pěkně pozvolna buduje atmosféru (kterou vydatně podporuje skvělý soundtrack), a kupodivu to ani není tak moc blbé, jak by se mohlo zdát (byť to zdůvodnění pavoučích útoků skrze využívání DDT v zemědělství je skoro tak komické, jako nepovedené armádní experimenty v jiných filmech podobného ražení, a našlo by se tam i několik nelogických momentů, jako například chování hlavních postav, které místo toho, aby prostě odjely z města pryč, dokud je čas, se zabarikádují v domě, kde je mají pavouci jako na stříbrném podnose). Každopádně nejvíc se mi na tom asi líbilo to (samozřejmě kromě sexy doktorky a jejího úchvatného vozu Mercedes-Benz 450 SL [R107]), jak z těch vidláků pavouci neušetří skutečně nikoho, a v tomto ohledu je finální záběr zcela grandiózní (navzdory vší své komicky ryzí béčkovosti) a nádherně šokující podobně jako třeba finále původní Planety opic. Pokud se vám líbila Arachnofobie, tak Království pavouků bude určitě taky. Strašidelné mi to sice nepřišlo skoro vůbec, a z dnešního pohledu je ten film pozoruhodně zatížen genderovými stereotypy, ale divákovi, který toto vše odpustí, může i po těch letech poskytnout slušnou dávku zábavy. ()

Goldbeater

Ne že bych měl něco proti tarantulím, nebo přímo trpěl arachnofobií, ale i tak jsem při sledování tohoto snímku měl docela nepříjemné mrazení v zádech. Respekt před herci, kteří na sebe pavouky nechali sázet po desítkách. Pokud jste však vysazení na ubližování těmto chlupatým členovcům, filmu byste se měli vyhnout - ne zrovna málo jich ve filmu je zašlápnuto či přejeto koly auta. Jinak Království pavouků ve svém žánru funguje slušně. Když dokážete překousnout trochu pomalý rozjezd a příliš doslovné anti-DDT poselství, čeká vás nakonec poměrně slušný hororový zážitek. ()

• Ponuku zahrať si hlavnú úlohu dostal aj Bo Svenson, ten ju však odmietol. (beso74)
  • Herečku Tiffany Bolling obsadili do hlavnej úlohy kvôli tomu, že ako jediná nemala problém s tým, že bude obklopená pavúkmi. (beso74)
  • Keď prichádzajú Rack Hansen a Diane Ashley na Terryho farmu, vyjdú z Rackovho auta a zatvoria dvere. O chvíľu, keď sa vracajú s jeho neterou Lindou, dvere na aute sú už otvorené. (beso74)