James Bond: Casino Royale

• Veľká Británia Casino Royale (viac)
Veľká Británia / Česko / USA / Nemecko / Bahamy, 2006, 144 min (Alternatívna 139 min)

James Bond (Daniel Craig) je na svojej prvej veľkej misii ako agent 007. Úloha ho privedie k Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), bankárovi svetových teroristov. V snahe zastaviť ho a zneškodniť teroristickú sieť, musí Bond poraziť Le Chiffreho vo vysokom pokri v Casino Royale. Bond je spočiatku otrávený, kým mu nepadne do oka prekrásna pracovníčka ministerstva financií, Vesper Lyndová (Eva Greenová), ktorá má za úlohu odovzdať mu vklad do hry a dozrieť na štátne peniaze. Keď Bond a Vesper prežijú sériu vražedných útokov Le Chiffreho a jeho prisluhovača, iskra, ktorá medzi nimi preskočila, prerastie do vzájomného očarenia, ktoré ich ženie do ďalších nebezpečenstiev, a tými je poznačený už celý ďalší Bondov život... (TV JOJ)

genetique

#21 - V novom tisícročí už ide o niečo iné, než o agenta, ktorého načrtávali najmä Connery, Moore a iní, a na ktorého sme boli doposiaľ všetci zvyknutí. A aj teraz sa čudujem prečo si odo mňa zaslúžili toľko štvorhviezdičkových hodnotení. Campbell stanovuje nový pojem, nablýskaná umiernenosť. A ukazuje, že nielen výbuchmi a nahlavu postavenými akciami sa dá zdvyhnúť pozornosť. Bondgirl je jedna z najlepších a protivník detto. A tak sa ide s dobou a okrem uchu ladiacej, čím ďalej nerozpoznateľnejšej znelky, suchého Martini, Aston Martina a samozrejme nesmrteľného mena je to vlastne úplne samostatný akčný gigant film. Toto všetko samozrejme nepripisujem len tejto časti série. O postupnú modernizáciu sa zaslúžil najmä Pierce Brosnan. Len nemal toľko vlôh, koľko má Daniel po každej stránke. Tým sa stáva bez okolkov najlepším predstaviteľom agenta 007. Len škoda, že nemá ešte o nejakých päť rokov menej, nech na svojom poste vydrží čo najdlhšie. Alebo potom ostáva dúfať, že sa budú bondovky točiť každé dva roky, ako je to zatiaľ do budúceho projektu avizované. 100%. ()

sniper18

Keďže sa môj vkus a nielen v akčnom žánri za posledné roky dosť zmenil a bondovky som nikdy zvlášť nemusel, rozhodol som sa ešte raz napozerať všetky moderné s Danielom Craigom a samozrejme začínam s Casino Royale, ktoré mi ale celkom sadlo už prvýkrát. Daniel Craig určite nepripomína klasických predstaviteľov Bonda, ale musel sa prispôsobiť dobe a našťastie len v dobrom. Už to nie je len taký jemný frajer, ktorý sa až moc spolieha na všelijaké hračky, čo ma nikdy nebavilo, ale plnohodnotný akčný hrdina, ktorý využíva všetky svoje fyzické schopnosti, aby sa dostal, kam potrebuje, čo mi teda vyhovuje omnoho viac. Problémom je stále zápletka, tento typ ma nijak zvlášť nebaví, nie je tu prakticky nič osobné, len ďalšia misia, síce pomerne originálna, vďaka záporákovi a spôsobe, akým sa mu treba postaviť, ale zase je to celé dosť nelogické a s blížiacim sa koncom sa to zviditeľňuje čoraz viac. Ale dobre, je to akčný film, tak sa dokážem nad to celkom povzniesť. Stále je to kvalitne a veľkolepo pojatý akčný blockbuster, ktorý nenudí ani v tých menej zaujímavých častiach a dá sa na to bez problémov pozerať až do konca. Za čo môže hlavne správne dávkovanie atrakcií a rôznych zaujímavých nápadov, ktoré prídu vždy v čas, aby to nezačalo nudiť. Plusom je rozhodne akcia, ktorej síce mohlo byť aj trochu viac, ale kiež by sa takto v moderných akčných filmoch točila takto. Skvelá kamera, prehľadný strih, skutočné explózie a zaujímavé kaskadérske kúsky, kde sa stále niekde behá, skáče a padá. Presne toto mi vyhovuje. Akcia ma síce ani raz nedokázala skutočne strhnúť, ale dlhá úvodná parkourová naháňačka alebo akcia na letisku sú zábavné a nápadité a poteší aj krátky, ale slušný súboj na schodisku. Finále mi už prišlo trochu naviac, ale aspoň využilo originálnu lokáciu pre akčnú scénu. Obsadenie na pomery bondoviek asi nemohlo byť lepšie, Daniel Craig je rozhodne najlepší predstaviteľ Bonda, skvelo mu sekunduje Eva Green, ktorá nikdy nesklame a ako záporák môj obľúbený Mads Mikkelsen. A technicky je to bez výhrad, Martin Campbell to zvládol skvelo. Takže skutočným fanúšikom Bonda asi nikdy nebudem, na to ma tie jeho zápletky nedokážu strhnúť a všetky tie trademarky sú mi úplne ukradnuté, vôbec ma nezaujíma, na akom jazdí aute, koľko žien dostane alebo kto naspieva titulnú pieseň, ale žánru to hanbu nerobí a svoje kvality to má. 67% ()

Madison

S bondovkami nemám okrem bondovského Pierca Brosnana žiadnu skúsenosť a veľmi rada by som v úlohe špionážneho sexsymbola videla aj starého dobrého Conneryho a aj ďalších... Tým pádom nemám oprávnenie porovnávať nového Bonda s tými predošlými, a preto si dovolím vyjadriť iba svoj skromný a hlavne subjektívny názor vzhľadom k mojej absolútnej nevedomosti o svete tohto "kultového bossa". Mala som dojem, že okrem pár zbesilých akčných scén, dal Campbell prednosť cynickému zoznamovaniu a prenikavým pohľadom, ktoré ma na jednej strane pobavili, na tej druhej jasne poukazovali na "skutočného" vinníka bez nejakých prehnaných hľadačiek. Typická "bondovská" hudba tomu všetkému dodávala potrebný šarm a Daniel Craig dokáže byť hodne sexi, keď chce :). Vynikajúca je aj Judi Dench a samozrejme, "nečakaný" záver (najmä pre laikov ako som ja), ktorý pre zainteresovaných rozhodne nepredstavuje až také čaro. ()

StarsFan

Tak jsem to konečně viděla. A musím říct, že je to skvělej film, kterej jde do hloubky, svým způsobem fakt moc dobrý. Má to jenom jednu chybu. S bondovkou to nemá zas tolik společnýho. Daniel Craig hraje moc dobře, ale celý je to dosazený do světa bez ironie, nadhledu, cynismu a chladnokrevnosti. Mnohem víc je James normální člověk, než ten správný zabiják se stylem. Vím, že to takhle i Campbell chtěl, ale mně to tam prostě nesedí. Neřekla bych, že je to přímo problém Craiga, ale celkovýho pojetí toho filmu. Možná, že kdyby měl ale Daniel stvárnit postavu jakou hrál Moore nebo Brosnan, nesedělo by mi to na něj. Má to odlišný pojetí a prostě jsou to úplný začátky, čímž myslím fakt úplný. Pokud se v Dr. No Bond teprve "rozjížděl", pak fáze z Dr. No je finální fáze Daniela Craiga v Casinu Royale. Předtím občas působí lehce komicky (v úvodních scénách, kdy se snaží dokázat to, co jeden parkourista - tady zločinec), dokud mu Vesper nekoupí na míru padnoucí smoking, nedokáže ani stylově nosit sako. Zmlátí ho asi tolikrát jako kdyby se spočetlo všech 20 bondovek dohromady, přičemž do další scény mu vždycky poranění nějak záhadně zmizí, ale to neřeším. Navíc je Bond tak trochu "naměkko", prostě místo zabíjecí rutiny, chce tady naopak i zachránit člověka, který ho zradil a ne proto, že by ho potřeboval dál k případu. Prostě proto, že mu na něm záleží. Ale jinak je to moc dobrej film. A to říkám i jako člověk, kterej posledních několik měsíců nemohl Craiga ani vidět. Petici proti němu asi okamžitě smažu z internetu a kdybych měla příležitost, tak se mu i omluvím. ()

Hakha

Martin Campbell mě přesvědčil, že dokáže ještě okořenit Bonda od stereotypu minulých dílů, jež mohu v klidu napsat nesmrtelný Bond + přehnané super věcičky, které se zde naštěstí nenacházejí. Zde jsem měl pocit, jako že Bond není bezchybný což také napomáhal fakt, že Danielu Craigovy tekla krev, což napínavosti více přidává. Musím také okomentovat asi nejlépe natočenou karetní hru, kterou jsem zatím v oblasti kinematografie viděl a když k tomu připočtu velmi syrového záporáka + unikátně provedená mučící scéna tak musím smeknout. No, Daniel Craig mě přesvědčil, že je bezesporu pro mě nejlepší agent 007, i když film není ve všech směrech bezchybný, občas se tam nachází hluché místa, ale i tak to byl pro mě vynikající zážitek. Mé hodnocení 4,5 hvězdičky… ()

Eliott

Bezpochyby nejlepší dil Jamese Bonda i s jeho nejlepším predstavitelem v historii. Záporák také ujde a Eva Green je sexy jako nikdy. ()

3DD!3

Z CASINA ROYALE se, alespoň pro mě vyklubalo největší překvapení letošní sezóny (těch 24 dní už ho asi těžko něco trumfne :-). Martin Campbell totiž nakopl takový restart jaký se mu v rámci Bondovské série nepodařil ani ve ZLATÉM OKU. Bond je totiž lepší než kdy dřív. Velkou zásluhu na tom má výborný Daniel Craig a já jsem jenom rád, že se pochyby o jeho obsazení, do role agenta 007 nenaplnily, protože právě on je obrovským tahounem celého filmu. Akční pasáže jsou naprosto geniální (uchvátila mě celá akce na Miamském / Ruzyňském letišti) a je jich tam přesně tak akorát. Milostná linie je kouzelná a opravdu povedená, konečně nám dává možnost poprvé pořádně proniknout do povahy Jamese Bonda. O suché hlášky a vtípky taky není nouze. Téměř každá druhá hláška popírá Bondovská klišé a je opravdu skělé sledovat postupný vývoj Bondova charakteru... Jsem jenom zvědavý jak tuhle pecku bude příští rok trumfovat třetí Bourne. ()

Arachneuss

Vrchol série o agentovi s povolením zabíjet a zároveň začátek série nové, o agentovi s city, jenž mlátí hajzly bez použití hodinek s vodotryskem. Martin Campbell už podruhé v kariéře zachraňuje a restartuje Bondovskou ságu. A že mu to jde setsakramentsky dobře. Bez výčitek mohu označit Craiga za nejlepšího 007 všech dob. Charisma velikosti galaxie, akční, že i Jason Bourne může závidět a hlavně majíc základní lidské emoce jako je láska či zármutek. Jeho ženský protějšek, překrásná Eva Green, září stejně jako agent samotný. Nejdokonalejší a nejkrásnější "bond girl" historie. Casino Royale je můj nejosobitější kulťák, můj vzor dokonalé Bondovky, můj splněný sen. ()

berg.12

Má ledově chladná očekávání téhle Bondovky se rozplynula nejpozději se scénou koně cválajícího po pláži. Kdepak Bourne nebo Hunt, tohle je starý dobrý Bondův svět, i když je z neuvěřitelné pohádky posunut někam na rovinu pohádky uvěřitelné. Není jen pouhým vývojovým "prequelem", ale může zároveň fungovat i jako komentář k Bondovkám dosavadním. V zásadě bych tvůrcům vytknul jen pár věcí. Trochu okatý product-placement, zbytečnou ne-nadčasovost, křečovitý a doslovný závěr, který legenda Bondova formátu prostě nepotřebuje a fakt, že jestli se tvůrcům záměr opravdu zdařil, se dozvím až za dva roky. PS: Bondovský mobil bych už měl, tak teď už snad jen ten Aston Martin. ()

Le_Chuck

Campbell, Campbell ty lišiak. Naprv omáčiš explozívnym nástupom, následne rozohráš s divákom životnú partičku pokra, aby som ťa následných 30 minút preklínal čože sa to Cassanovom deje. Ale záver a Caigove drzé charizma je dostatočný dôvod, aby som čislo 21 nakoniec označil za top3 bondovku. 85% ()

kitano

Bonda som nikdy neobluboval (aj ked filmy s Connerym maju urcite caro), no ale samozrejme zmenu hlavneho predstavitela som si nemohol nechat ujst. A aj ked mozem znova konstatovat ze " v hollywoode nic noveho" som milo prekvapeny a to hlavne skvelym Danielom Craigom,ktory je vedla Conneryho podla mna najlepsim bondom, ktory svojou charizmou a hereckym prejavom bez problemov odsuva Brosnana do zabudnutia. Film sice neobvplyva prilisnou originalitou ale zato nema ziadne vyrazne chyby, ma napadite akcne sceny, krasnu bond-girl a jednu scenu mucenia, ktora bude isto nocnou morou kazdeho divaka muzskeho pokolenia :). Novy, sviezi vanok nielen pre bonda, ale aj celkovo pre hollywoodsky akcny film. 8/10 ()

NinadeL

Po určitém čase a po repríze se mi tahle 21. Bondovka docela rozležela. Navíc jsem si našla zalíbení v Evě Green díky Temným stínům a díky Královské aféře beru čím dál tím víc na Madse Mikkelsena. Ti se v Casinu příjemně prostřídají, Mads má velmi chutného zloducha s krvácejícím okem a Eva je zase trochu jiný druh krásky, než s jakými doposud James randil. Zápletka je dobrá, scenérie příjemné pro oko, akce a humoru tak akorát a samozřejmě nechybí ani bezchybná závěrečná pointa. Pošmákla jsem si. ()

Kaka

Inteligentní, chytře zrežírovaný a nikterak přeplácaný akčný spektákl, který se může pochlubit neskutečně charismatickým hlavním představitelem. Nový Bond není v žádném případě uhlazený drsoň (Dalton, Brosnan), ale agent zvláštní služby ostrý jako břitva, jehož obličej je pokryt jizvami od zhora až dolů a nějaká ta kapka krve je rovněž vidět každou chvíli. Přestože se jedná o bondovku, Casino Royale nese zdaleka nejmíň trademarků odkazujících na onoho slavného britského špióna. Spíše tak můžeme sledovat výtečný akčňák, než pokračování legendární série. Campbell kromě jisté režie vymýtil i spoustu legend, mýtů a ustálených bondovských tradic (standartní hlášky, ženy atd.). A co se nestalo ? Bond se dokáže i zamilovat. A to nejlepší na tom je, že se mu to skutečně dá věřit. Úvodní akce v Madagaskaru je neuvěřitelně nasmínamá a něco tak strhujícího jsem již dlouho neviděl. Eva Green ? Nádherná. Jedna z nejlepších a nejoriginálnějších bondovek. ()

Spiker01

Kéž by takhle začínala další éra Bonda. Že by Martin Campbell odstartoval dalšího Bonda potřetí? Kdo tenkrát pochyboval o Craigovi, musel jej v Casinu uzemnit. ()

sud

Pochválen buď pan Martin Campbell za to, že na filmové plátno navrátil po dlouhých letech ryzího Jamese Bonda s tvrdou pěstí, chladnokrevností, slzama, zranitelností a opravdovostí. Po letech (zhruba od dob Seana Conneryho, možná částečně Timothyho Daltona, abych nebyl tak přísný) se do Bondovek vrátila rovněž i fyzická akce muže proti muži, kterou já jsem vždycky upřednostňoval před přestřelkami s účastí moderní techniky. Daniel Craig je typově úplně jiný než ostatní představitelé agenta 007, ovšem zvykl jsem si na něj od první chvíle. Charisma má na rozdávání, je sympaťák a spolu se Seanem Connerym je v mých očích jediný, kdo se Jamesem Bondem skutečně stal. Eva Green je sexy a navíc má velké charisma. Démonický Mads Mikkelsen vyniká i na malém prostoru, partie v Casinu Royale je strhující a závěr je jeden z nejsilnějších v dějinách filmů o JB. Casinu Royale k dokonalosti ještě něco chybí, ovšem zároveň je to (staro)nová krev v žilách agenta Jejího veličenstva. Updade: Po letech musím uznat že Casinu Royale k dokonalosti nechybí zhola nic. A Eva Green je nejlepší Bond girl všech dob. 100%. ()

castor

Nikdy jsem nepatřil ke skupině příznivců agenta 007 (Brosnanova série tomu i dle mého hodnocení odpovídá), ale kdykoliv se mi dostal do rukou, rád jsem se přesvědčil o tom, jak si nový přírůstek do rodiny vede!! Jedenadvacáté pokračování přináší několikero překvapení - za prvé se vrací na úplný začátek, za druhé je příjemně nepřeplácaný a za třetí režisér Campbell Bonda posunuje definitivně do nové doby a celou sérii postrkuje zcela novým směrem. Nový Bond je o poznání drsnější, ale zároveň emotivnější a především realističtější, což považuji za nejpříjemnější ozvláštnění. Po předešlých futuristických „brosnanovek“ se vrací k realistické vážnosti, krvácí, je omylný, zpocený, týraný. Navíc klasické bondovské atributy (Martini, Aston Martin) jsou do příběhu zakomponovány zcela nenásilně. A ani zmiňované city mu nechybí (i když v emotivních momentech scénáristé častokrát zaspali), osobně mě potěšila zejména sprchová scéna (v oblečení, podotýkám). Akčních scén není mnoho, ale vůbec to nevadí, přesto, když přijde jejich chvíle, tak stojí za pozornost (řežba na schodišti hotelu, úvodní atletická honička). A Daniel Craig? Je skvělý!! Nejenže mu skvěle padne smoking, ale milerád ho přijímám za nového JB!! Sekunduje mu i uspokojivý záporák a především nádherná Eva Green. Ta svou postavu neobdařila jen krásou, ale i něčím, čemu se říká "duše". I přes některé naivní pasáže a chaotický závěr považuji Casino Royale za nejlepší "bondovku" posledních dvou dekád!! ()

viperblade

Jako film hezký akčňák, ale jako Bondovka sotva průměr.. přišlo mi to spíše jako nějaký díl "Agenta Bourna", ne Bonda. A to je u Bondovky chyba! Craig prostě NENÍ!! Bond! ()

Rex Mundi

Nikdy som pre bondovky nemala to správne "pochopenie", či už staré alebo nové (navyše Pierca Brosnana nemôžem ani cítiť) a aj keď Daniela Craiga mám rada od Hotela Splendide, na fotkách ku Casinu Royale vyzeral až odpudzujúco strojene. No v samotnom filme ma príjemne prekvapil veľmi nebondovskou prirodzenosťou. Pôvodne som uvažovala o 3*, ale bolo by to asi zaujaté hodnotenie, a tak za Daniela i konečne za jednu trochu ľudskejšiu bondovku dávam 4 (subjektívne 3,5*). Až na to padanie čeľuste sa dosť zhodujem s hirnlego. ()

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze