James Bond: Casino Royale

• Veľká Británia Casino Royale (viac)
Veľká Británia / Česko / USA / Nemecko / Bahamy, 2006, 144 min (Alternatívna 139 min)

James Bond (Daniel Craig) je na svojej prvej veľkej misii ako agent 007. Úloha ho privedie k Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), bankárovi svetových teroristov. V snahe zastaviť ho a zneškodniť teroristickú sieť, musí Bond poraziť Le Chiffreho vo vysokom pokri v Casino Royale. Bond je spočiatku otrávený, kým mu nepadne do oka prekrásna pracovníčka ministerstva financií, Vesper Lyndová (Eva Greenová), ktorá má za úlohu odovzdať mu vklad do hry a dozrieť na štátne peniaze. Keď Bond a Vesper prežijú sériu vražedných útokov Le Chiffreho a jeho prisluhovača, iskra, ktorá medzi nimi preskočila, prerastie do vzájomného očarenia, ktoré ich ženie do ďalších nebezpečenstiev, a tými je poznačený už celý ďalší Bondov život... (TV JOJ)

SeanLSD

Myslím, že som CASINO ROYALE od premiéry v kine druhý krát ani nevidel... a napriek tomu stačí, aby sa o 15 rokov neskôr objavilo v NO TIME TO DIE meno Vesper Lynd a do očí mi vhŕkli slzy. ()

Triple H

V podstate nemám výhrad. V rámci bondovského univerza sa pre mňa Casino Royale radí k tým najlepším. Pred premiérou sa samozrejme strhol obrovský mediálny poprask okolo castingu Daniela Craiga. Ja sám som bol mierne skeptický, ale všetky obavy boli Craigovým výkonom rozdrtené na prach. Brosnan bol dobrý, ale počas filmu som si ani raz nepomyslel, že je škoda, že ho vymenili. Do novej koncepcie totiž Daniel Craig zapadne perfektne. Bond je aj zraniteľný, emotívnejší a v akčných scénach omnoho živelnejší a tvrdší ako kedykoľvek predtým - a mne táto zmena smeru po mierne sterilnom Dnes neumieraj prišla veľmi osviežujúca. Martin Campbell má natáčanie bondoviek asi v krvi. Zlaté oko bolo výborné a úspech sa mu podarilo zopakovať znovu (podľa mňa dokonca lepšie). Akčné scény som tento rok lepšie videl asi len v Pirátoch 2 - všetky sú dostatočne napínavé, agresívne a rýchle, no pritom stále prehľadné (čo je pre mňa príjemnou zmenou po všetkých tých módnych roztrasených kamerách). Dobre zvláda aj dialógové scény, romantické scény (hoci mierne nafukujú stopáž) a predovšetkým kartárske scény. Odkedy Bond dorazí do Čiernej Hory a rozohrá sa partička pokeru, napätie opadne takmer až na konci. Daniel Craig, ako som už spomenul, bol výborný a teším sa na pokračovanie. Ostatní - Mads Mikkelsen bol jeden z tých lepších záporákov akých som v bondovke videl (z brosnanoviek bol lepší asi len Sean Bean), len ma mrzí, že koniec tejto postavy vyšumí tak do prázdna. Eva Green bola samozrejme kočka, ale jej postava mala predsa len odlišný nádych od klasických Bond-girl. Film sa skrátka ozaj podaril a tvorcom aj producentom prajem poriadne tržby. ()

Decker

Velke prekvapeni! Pres pocatecni skepse vyvolane radou fanousku kvuli nestastnemu vyberu Daniela Craiga do ulohy prestizni role agenta 007 si nemuzu predstavit po shlednuti Casino Royale prave nikoho jineho. Craig na me pusobi velmi sebejistym a sebevedomim dojmem. Moc dobre vi co se od neho vyzaduje. Vklada do role narozdil od Brosnana mnohem vice lidskych elementu. Je take mnohem drsnejsi a tvrdsi a to nemyslim pouze v rovine sarkastickych poznamek. Proste Craig je a byla dobra volba. Co se tyce samotneho filmu nemam znovu temer zadne vyhrady. Cesky fanousek jiste pozna radu temnich realii, at uz je to Narodni muzeum, Karlovy Vary, vlaky Pendolino ci krasne modre vozy Octavia. Scenar filmu je dosti nabity a o zvraty se nemusite bat. Na rozloze temer dvou a pul hodin se toho udeje vice nez dost a starost o honicky, prestrelky ci milostne sceny je licha. Kamera je bezchybna a volba rezisera byla spravna. Je zde spousta pasazi, kdy si kameraman hraje s obrazem a dotvari tak atmosferu filmu lehkymi detaily, ktere vsak pusobi a vypadaji skvele. Nevim o cem jeste napsat. Proste se bezte presvedcit sami a nebudete litovat. ()

Aargh

Velmi poctivých 4.5 bodu. Něco málo bohužel musím strhnout za poslední půlhodinu, která přestože je povedená, nedokázala udržet předchozí úroveň. ()

Wallas

Značně navnaděn Douglasovým článkem o 007 v Cinepuru, vrhl jsem se na nejnovějšího Bonda. Je to jiné. Bond byl sesazen z trůnu nedostižného elegána, nyní je to člověk a dělá chyby. Nové pojetí se mi líbí a od pěti hvězdiček ho nedělí mnoho, nicméně to ještě není úplně dokonalé. Pár vad na kráse se ale najde úplně všude, stejně jako jsou české policejní oktávky v každém balkánském městečku pro horních deset tisíc. ()

drexik

Začnu tím co mě nejvíc překvapilo, a tak nějak jsem v to už dlouhou dobu doufal. James Bond je konečně člověk a ne nějaký superhrdina. Žádný umělý šarm, žadná přiblblá nonšalance alá Brosnan. Bond je přímý, je drsný, je zakrvácený, plný šrámů, občas zahláškuje a nabalí nejakou vdanou paničku. Takhle si představuju tajného agenta. Craig dal své postavě nový rozměr a dovolím si říct, že lepšího Bonda jsme ještě neměli. Samotný děj hodně krouží kolem pokeru, což mě jako fandovi a občasnému hráči Texas Hold'em, udělalo velkou radost. Ikdyž s Jamesem bych si snad ani raději zahrát nechtěl. ()

hans500

Campbell režíruje úžasně (lépe než ve Zlatém oku), Daniel Craig ukazuje, že se na Bonda perfektně hodí, Eva Green hraje přesvědčivě, Le Chiffre v podání Madse Mikkelsena je jeden z nejlepších Bondovských záporáků, excelentní scénář, hudba i kamera. Jedna z nejlepších bondovek, kde dlouhá stopáž ani trochu nevadí. PS: psáno 14.11.2008 (18 h 57 min) po znovushlédnutí na DVD. ()

matezzz

Konečně je ta bondovka taková, jakou jsem si ji představoval! Méně přehnaná, více zajímavá a docela i uvěřitelná! D.Craigovi to v roli Bonda IMHO dost sluší. Akce je fajn, Bong girl krásná, Aston MArtin DBS je nadupaná kára jaksepatří, škoda jen, že ho tak zdemoluje :-) Sečteno a podtrženo, 4 a půl * ()

vadic

Martin Campbell, autor přinejlepším průměrných filmů, byl asi zrozen pro MI6, jelikož stojí za jednou z nejlepších Bondovek (Golden Eye), ale taky hlavně podle mého stojí za tou úplně nejlepší. Možná je to troufalé, ale jsem stoprocentním zastáncem trendu jím nastoleného. Casino Royale je vychytané do posledního detailu včetně zbrklého a chybujícího Bonda, jenž se teprvé sžívá s rolí agenta Double Zero. Tímto dílem byla zahozena nadsázka, která všechny předešlé Bondy provázela a věřím, že nejenom mě nutí k zamyšlení: "Co když fakt takový týpek existuje?" Daniel Craig se s tím prostě nepáře a místo ležérní elegance proráží sádrokartonové zdi. Tenhle film žeru. Má jediná výtka směřuje k malému prostoru a následnému brutálnímu zničení té nejkrásnější Bondgirl všech dob - V12 Vantage. ()

Hafran

Jako akční film za ****, jako Bond za ** jenže je to bondovka a nic jiného. Bond je žánr a jakmile ho takhle změní tak se rozplyne. Bude z toho akční film jako každý jiný a kinematografie bude zase o něco chudší. ()

Doudis19

Novou tvář agenta 007 ukáže úspěšný restart celé bondovské série. Oproti uhlazenému Pierci Brosmanovi se těšte na zachmuřeného ranaře Daniela Craiga, v jehož podání i ty nejzběsilejší honičky vypadají syrově a realisticky. A dočkáte se i drsné mučící scény! To co čekal málo kdo se vyplnilo.. Bond je zpět a lepší než kdy dřív..80% ()

eye candy

Craig rozhodně není uhlazený elegán, šermuje podstatně lépe pěstmi než šarmem. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, jaký druh filmů nové bondovky jsou. Přitvrdilo se a stojí se mnohem pevněji nohama na zemi. Spíš než o humoru a zábavě, která po divákovi nevyžaduje aby se citově angažoval, jde mnohem více o adrenalin a emoce (hněv). Hlavnímu představiteli už nestačí jen vyzerat dobře, musí předvést (na Bonda) nebývale široké spektrum niterních výrazů (úsklebky už nestačí) a hlavně je nutné aby zvládl o dost náročnější akci, tedy musí být uvěřitelné když někoho zmorduje (což byla velká slabina Brosnana). Další věc, která se změnila je jakým stylem zachází tvůrci s charakteristickými bondovskými trademarky. Nejlépe tento přístup vystihuje scéna, ve které se Vesper ptá Bonda jestli nosí Rolexky a on odpoví že Omegy. Co se týče Mads Mikkelsena, řekl bych že v kontextu bondovek byl záporákem docela nevýrazným, ani špatným ani vyjímečným, lehce zapomenutelným. Casino Royale je rozhodně fajn film, pátou hvězdu mu ale dávám jen proto, že ho beru (spolu s Qtum) jako film který sice stojí sám o sobě ale zároveň je částí předem vytvořeného konceptu (něco podobného jako dělá Nolan s Batmanem). Tedy akční prequel ke třetímu Bondovi s Craigem, který už bude ve své kůži. V kůži arogantního womanyzátora co martini pije zásadně shaken, not stirred. ()

Lolita

Nejhorší Bond ze všech (myslím představitele). Nemám ho nijak extra ráda ani jako herce, ale prostě tohle je role, na kterou nemá, a do které se hlavně ne-ho-dí! Má ksicht na ruské záporáčky, ale rozhodně ne na to, aby zahrál elegantního britského agenta. Jsem naštvaná, zklamaná a smutná a jdu si pustit tak desetkrát za sebou Zlaté oko, abych si zvedla náladu. ()

Vecko99

Hodnotit tohle jako bondovku, dám tomu méně, ale pokud se na to člověk podívá jako na akční film a Bonda si představí jako jiného agenta je skutečně velmi dobrá podívaná. ()

LeoH

Tak jo, tahle bondovka opravdu strčí do kapsy všechny ostatní. Šel jsem do toho skepticky, s obavami ze studeného akčního spektáklu, který se bude vůči svým předchůdcům vymezovat tak usilovně, až v něm z jejich ducha nezbude nic, ale už černobílý zrnitý úvod se staromilskými rakursy dal tušit, že se tady někdo hodlá filmařsky vyřádit na úplně jiné úrovni, než je v sérii odjakživa zvykem, že se nebude jenom roubovat módní kabátek na staré triky a přitom okatě bourat povrchová klišé. A nezůstalo jenom u kamery – veliká věc se podařila hlavně s temporytmem. Oproti všem novodobým zvyklostem Casino neválcuje diváka zběsilou a ještě zběsilejší akcí, ale labužnicky si zpomalí, kde je třeba, aniž by přitom „padal řemen“ (film i přes/díky střídání tempa „táhne“ tak souvisle, že sklenka vodka martini, kterou jsem si postavil k ruce před začátkem, zůstala netknutá až do závěrečných titulků). — Bondovské konstanty (titulková sekvence, protřepat nemíchat, „The name's Bond.“ atd. atp.) se neruší, nýbrž se s nimi hraje půvabná hra, kdy se napřed naoko popřou a potom je dostaneme „odjinud“, pootočeně, v novém kontextu či balení. Taková hra se mohla snadno zvrhnout v sérii očekávatelných naschválů, ale naštěstí je udělaná chytře, tak chytře a zábavně, že mj. vyrovnává úbytek slovního humoru. S ním i s dalšími ingrediencemi, které na nás příběhy agenta 007 v minulosti chrlily v nepobratelných, někdy až únavných dávkách, se zachází úsporně, ale s hodinářskou přesností. Volal-li jsem někdy kolem Srdečných pozdravů po bondovce, ve které by do sebe všechno zapadlo tak, jako Hitchcockovi v Severozápadní lince, dočkal jsem se až napojednadvacáté. A vůbec poprvé ve mně po Bondovi zůstal ten rozechvělý pocit mírně transcendentálního zážitku, který se dostavuje jenom po výjimečných bijácích, zvlášť v tzv. oddechových žánrech. Pročež taky u Bonda poprvé sahám po nejvyšším hodnocení. ()

chelseaman22

V komparaci s celou ságou o zabijákovi z MI7, je tenhle díl natolik diferenciován, že Brosnan, Connery či další fešáci se musí stydět za scénáře, jež je nutili dělat ze sebe paka. Craig se děvám nevěnuje, děvy ignorují, změnil vozidlo ergo už nepoužívá tu zasranou z3 či z5 od konglomerátu BMW - jediné, co se nezměnilo, je blafování při pokeru a pronajímání si drahých apartmá na vrcholku Cheopsovi pyramidy či oceánský apartmán s výhledem na ledovec, kde Titanic skonal. 97% ()

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze