Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Stegr

90% - Bál jsem se, že si režisér s osmiset stránkovou předlohou neporadí. Můj strach byl však zbytečný. Vynecháno bylo sice mnoho věcí, nečtenáři knih budou hodně tápat, ale Yates to zvládl... ()

salahadin

Když jsem v ruce držel pátý díl knižní podoby Jindry Hrnčíře, říkal jsem si, že to Rowlie trochu předopovala "litersteroidy". Tuhle bichli o mocnosti euroasijské litosférické desky že mám číst!?! Stalo se. A Yates byl postaven před úkol gordického uzlu, který - stejně jako Alexandr - po marném snažení radši přetnul. Pečlivou destilací tak vzniknul preparát oškubaný o stotisíc a jednu vedlejší linii. Tvůrcům také prostě neodpustím, že filmově "nezhmotnili" Protivu. Jmelí pro náctiletá zapalující se musculus fibularis longus tu také být nemuselo, nebo alespoň s drobnou obměnou - za pařezovitou Katie Leung mohli vybrat jinou "lískovitou" (Corylus avellana) feminu, pardon nymphu (neplést s nymfomankou!). Zbytek hereckého ansámblu bez problému, Imelda Staunton si Dolores náramně užívá, Helena Bonham Carter je k sežrání odporná, Gary Oldman je sympaťák od kosti a Evanna Lynch užívá zvláštní druh antidepresiv s názvem "škrkny". Kritizovaný R. Fiennes stále nedostává tolik prostoru k tomu, aby děsil diváky stylem hodným svého jména. Jeho postava je stále budována "zájmenným" oslovením, které začíná unavovat. Hlavní devizou série o HP tak není ultimátní zlo umožňující vyniknout dobru jako v Pánovi prstenů, ale vztahy - přátelské, rodinné. Největší zlo tu ukázkově šíří Popletal s Dolores a jejich stihomam s byrokratickou demencí. Takže něco, s čím se setkáváme v každém vydání Mladé fronty Dnes. Je to stejná posedlost jako v případě uživatele salahadin a latiny :-) ()

Disk

Vstup Davida Yeatese do potterovské série byl velmi šťastný. Fénixův řád napravuje zpackaný Ohnivý pohár i díky tomu, že tento díl výjimečně neadaptoval Steve Kloves, ale Michael Goldenberg. Celek dost připomíná Vězně z Azkabanu, byť jde samozřejmě vlastní cestou. Herecky jde o skvělou podívanou, především Imelda Staunton v roli Dolores Umbridgeové vytvořila postavu, kterou v mnoha podobách vídáme bohužel i v realitě. Osekanost adaptace v tomto případě není úplně na škodu, byť kniha je někde jinde a určitě doporučuji její přečtení. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 9/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +casting -hudba/// "Hery se pos*al v kině" Strachy. Ano skutečně, Daniel Radcliffe konečně hraje trošku přesvědčivěji a stejně tak i ostatní postavy. Navíc se zde dostane více prostoru pro jejich charaktery a zajímavé (často vtipné) dialogy. Chválím. O to je horší, že Harry bojuje se strachem v průběhu celého filmu a v podstatě nesebere odvahu (až na pár výjimek) nějak akčně zakročit. Často to za něj udělají jeho přítelé (vlastně jako vždycky). Za nejlepší scénu považuji tu, ve které se učí Harry a spol novým kouzlům. Scéna trvá zhruba 20 minut a je to to nejzábavnější na celém filmu. Ostatek děje je hlavně díky mnoha dialogům hodně neakční a celkově film ve mě budí dojem, že režisér měl problém vytvořit nějakou solidní akci (v tomto směru čtvrtý díl nepřekonal). Jsou zde sice 2 zajímavé scény (například let Londýnem), ale obě jsou velice krátké na to aby byly zapamatováníhodné. A za další, je zde hodně obyčejná a nevýrazná hudba. Takže celkové resumé: I přes kritiku pozitivní dojem, je to v něčem o fous lepší (v hodně věcech bohužel slabší) než čtvrtý díl. Ale hlavně jsem si uvědomil kouzlo castingu (Evanna Lynch, Katie Leung, Alan Rickman a mnoho dalších). Škoda jen, že i přes pěkný závěrečný souboj se v závěru nestrhla mnou očekávaná válka. Na co potom tolik humbuku kolem Brubálovi armády? "Hery neboj, tví přátelé jsou ti nablízku" a s ním i milióny čtenářů a diváků./// Celkem 66%/// ()

Rosaviva

Tak už nechci lítat na drakovi a chovat muchlorohý chropotaly, teď chci jezdit tim super výtahem ve tvaru Londýnské telefonní budky. Nemám tuhle knížku ráda, příjde mi nejnudnější, proto lituji, že je nejdelší. Bála jsem se, že tenhle film bude rozdělený na dva díly, naštěstí nebyl, což mi udělalo radost. Hodně podle mě důležitých věcí ve filmu chybělo a naopak tam byl přebytek "vaty", ale vzhledem k tomu, že to muselo být takhle osekané aby se to do těch dvou hodin vešlo jim to odpustim. Smrt Siriuse je příšerně natočená, ale když jsem v sentimentální náladě, splní to svůj účel a já brečím jako malá. Dávám 3*, mám k tomuhle filmu citový vztah, protože to byl první film co jsem viděla v Imaxu (a vůbec ve 3D) a ten zážitek byl nepopsatelný. Kdo by přece nechtěl aby mu střepy z rozbíjejících se věšteckých koulí padali na hlavu. Btw. Bylo tam moc málo Toma Feltona a Heleny Bonham Carter. ()

Brygmi

Nový režisér, nový scénárista, nový autor hudby. Riskantní krok, ale vyplatil se. Fénixův řád je naprosto jiný než předchozí čtyři díly, ale na druhou stranu je s nimi perfektně propojený. Poprvé za celou historii filmového Harryho Pottera všechno dává smysl, všechno do sebe logicky zapadá (a to i pro nečtenáře). Šikovné flashbacky nám dávají pocit, že se díváme na část jedné velké filmové série a ne na pouhou exhibici filmařských schopností. Co mě hodně zaujalo, bylo spojení s realitou. Náznaky už tu byly i v předchozích dílech, ale nikdy ne v takové míře. Londýn už konečně vypadá jako Londýn a je tu i spousa takových maličkostí jako je například rocková hudba nebo poslouchání rádia. Pamatuji si, jak se před třetím dílem fanoušci rozčilovali, že Cuarón studenty převlékl z hábitů do „mudlovského oblečení“. Díky za to! A teď jde vývoj prostě dál. Dodává to příběhu uveřitelnosti. Bradavice jsou konečně součást „našeho světa“ a ne jen nějakým alternativním vesmírem. Tleskám za tohle i za "pomrkávání" určené "nám čtenářům". A uděluji výchovný pohlavek za Gropa, který jako kdyby vypadnul z prvních dvou dílů. Zbytečné... Jinak se samozřejmě těsím na šestku a obzvláště na zfilmovaný sedmý díl. To bude teprve zážitek! ()

Cappuccino

Na začiatok by som si sám pre seba rád pokládol otázku. Je David Yates moc veľký idiot? V knihe bola zachovaná "maškaráda" (mlčanie o čarodejníckom svete pred muklami), ale pán režisér úplné bez okolkov pošle 6 čarodejníkov na metlách letiacich len pár metrov nad zemou a zároveň preletia niekoľko centimetrov od lode plnej ľudí. To však vôbec neohrozuje kvalitu filmu a podobnú drobnosť považujte len za moju detailistickú výtku. Atmosféra nemá tú správnu intenzitu ako v tretej časti, ale za to efekty sú veľmi impozantné. Dolores Umbridgeova bola neprekonateľne odporná - presne ako v knihe. ()

-OverLord-

Už od čtyřky to tak bylo, ale pětka to ještě víc přitvrdila. Jde o to, že je to strašně zmatečný a tenhle díl je tak napěchovanej novejma informacema, že stopáž prostě nestíhá. I v celkovym podání je to mírnej pokles vzhledem k předchozím dílům. Ale i tak se mi to samozřejmě líbilo, to jo. Ostatně jako každej díl. Ale jako fanoušek bych se v tom moch vrtat od rána do večera. Nejvíc mě zklamalo provedení "odchodu" Siriuse, který bylo oproti knížce docela suchý. A taky pozdější rozhovor Harryho s Brumbálem v pracovně, kterej má bejt dost drsnej a silně emocionálně podloženej. Ono je to všechno popsaný na několika desítkách stránkách, ne v pár vteřinách, takže je hned jasný, kde je asi zakopanej pes. Výslednej dojem je teda spíš rozpačitej. Co mě ale nadchlo, byly výborný efekty a bitka na konci, docela epic. ()

Allien.9

Pětka pro mě byla obrovským překvapením a svět "Harryho Pottera" mě na chvilku opět pohltil. Podobně jako třeba jednička nebo trojka, je "Fénixův řád" výborný od začátku do konce a co je hlavní, není emočně prázdný (jedná se možná o nejemotivnější díl vůbec). A Dolores Umbridgeová a Lenka Láskorádová? Absolutní top. 5*. ()

HAL

Rok 2007 je teprve v polovině, ale už teď můžu říct kdo mě letos nejvíc překvapil - tou osobou je David Yates, člověk který nikdy nic zajímavého nenatočil a který měl v mých očích definitivně pohřbít notně zahnívající sérii, a místo toho jí vpravil do žil několik kubíků adrenalinu a promyšlenou masáží srdce ji oživil jako nikdo před ním. Pryč je herecká malátnost dětských protagonistů, ta tam je snaha omráčit diváka velkolepými záběry plnými vizuálních cingrlátek a efektů, a až na pár vyjímek zmizel i otravný dětinský humor. Už od počátečních nádherně pomalých a dusivých záběrů před setkáním s Mozkomory je jasné že veselá nálada a hravost předchozího dílu je v nenávratnu a vrací se temnota Cuaronova Vězně z Azkabanu, ale znásobená všeobecnou depresí ve světě kolem Pottera, který od začátku dostává od osudu pořádnou nakládačku a občas ani u svých nejbližších přátel nenalézá podporu jakou by očekával. Naopak v nepřátelském táboře je letos pořádně rušno a kromě "rybího ksichtu" Voldemorta a slizké rodinky Malfoyových přichází na scénu například šíleně nádherná a nádherně šílená Belatrix Lestrangeová a hlavně růžovoučký satan jménem Dolores Umbridgová. Ta jako ministerstvem dosazená učitelka záhy převezme vedení školy a ve stylu třetí říše začne tvrdou rukou vládnout Bradavicím i jejím obyvatelům. Díky neustálému tlaku na hlavního hrdinu ve filmu takřka nejsou hluchá místa, Yates s grácií zkušeného zahradníka seřezal skoro všechny překážející větve příběhu a zachoval jen zdravé jádro - vcelku lineární popis cesty Pottera od seznámení se s řádem až po závěrečnou hyperakční přestřelku. Změny stylu a hlavně závěrečná gradace jsou až příliš náhlé a rychlé, ale to co se odehrává na konci filmu mi pak doslova vzalo dech - bitva mezi hodnými a zlými kouzelníky naplno používajícími své umění chvílemi připomíná šermování z Pirátů z Karibiku, jindy zase přestřelky z honkongských filmů a při setkání Brumbála s Voldemortem mi zase na mysli vytanul souboj Yody s Imperátorem, přitom ale není jen lacinou vykrádačkou a má svůj vlastní zajímavý styl a náboj. Nejdůležitější složkou pátého Pottera však nejsou souboje, i když to není moc poznat tak největší posun v ději se odehrává v dialozích a jiných komornějších scénách mezi pár herci a právě ty pro mě byly dalším velkým překvapením, poprvé jsem nemusel při žádné scéně potlačovat dávivý reflex kvůli "herectví" Radcliffa ani jiného herce, protože s přibývajícím věkem evidentně získal nějaké zkušenosti a nevadilo mi dokonce ani to že na svých filmových 15 ani omylem nevypadá, ani těch několik málo patetických proslovů které on nebo někdo jiný pronese. Nejuxusněji zahranou postavou je ale jednoznačně Snape, který se ve filmu mihne jen párkrát, ale vždy spolehlivě ovládne celou scénu. Ve výsledku se tak jedná o zatím nejlépe natočený díl ze všech dosavadních filmů podle knih Joanne Rowlingové, kterému můžu vytknout jen pár věcí které přitom většinou vyplývají už ze samotné podstaty knihy - v prvé řadě scénář není tak přehledný a přitom strhující jako třetí díl se svým příběhovým twistem, a hlavně pořád je z filmu cítít že je točený podle pohádkové knížky pro děti a na té jednoduše velký a hlavně silný film postavit nejde. Emocionální prožití filmu bylo tedy z mé strany takřka nulové, ale bavil jsem se královsky. 8/10 () (menej) (viac)

Aidan

Pořádná záporná hrdinka, absence magicko-sportovních klání a silnější milostné zápletky, akcent na téma přátelství a zároveň na osamělost dospívání a taky výtečná postava Luny Lovegood jsou některé z hlavních důvodů, proč se mi tento z potterovských filmů velice líbil, dosud nejvíce v celé sérii. Knihu však neznám, a nemohu tedy srovnávat. ()

2-Xtreme

Dobrý diel, ale vadí mi všetka tá zaškatulkovanost. Mám na mysli, že všetci sú tam stále taký dobrý, majú sa radi a nikto nenadáva. Viem, je to film pre deti, alebo aspoň prvý diel mal byt, ale ako hlavní hrdinovia rastú mal by sa zmeniť aj ich slovník nie len výzor. Občas by sa tam naozaj hodilo "chod do boha" namiesto "daj mi pokoj". To by bolo k mojej súkromnej výhrade :) Inak po vizuálnej stránke je to asi najpútavejší diel, ale dejovo to nie je až také slávne. Vidno, že tento diel bol napísaný už len ako bonus a podaní Rowlingovej tak ako ďalšie knižné diely, ktoré vznikli po štvorke. Ako sa začalo natáčať, Rowlingová ani nespala, len aby napísala nové a nové diely. Škoda toho, pretože bolo vidno, že už niekedy vymyslela totálne blbosti len aby to bolo zaujímavé(čo samozrejme nebolo). Napriek všetkým týmto výhradám je to dobrý film a udržal si tradičný štandard. Chválim a to podotýkam slovenský dabing, ktorý je dokonca lepší než originálne znenie a o českom dabingu ani nehovorím. Však vieme o čom je reč... bradavice a famfrbál všakže :D ...Tána Pauhofová je proste nenahradielná. Tod asi všetko odo mňa. ()

mzss1

Jediné co mi lehce u filmu vadilo (jenom lehce), že film byl dost osekanej, chybělo dost scén z knížky, třeba famfrpál, nemocnice svatého munga, kentaur Firenze - ale vzhledem k obsáhlé knížce a nejdelší se to dá pochopit. Ubylo zde trochu akce a velkého tempa, ale přibyla zase skvělá atmosféa, kterou dodal režisér Yates, který od tohoto dílu dotočil zbytek série. Film se hodně soustředuje na postavy a jejich emoce. Konec filmu byl nejlepší - ministerstvo kouzel a střed Brumbála s Voldemortem. Film měl dobrého skladatele Nicholase Hoopera, který dokázal vytvořit skvělý soundtrack. Celkově tento díl hodnotím na 93% = ***** ()

Rudovous

Emma Thompson, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, David Thewlis, Gary Oldman, Ralph Fiennes, Robbie Coltrane, Michael Gambon, Brendan Gleeson................................................................................................................................. ! Vzdycky jsem je miloval a milovat budu. ()

Legas

Objektivní hodnocení ze mě nedostanete. Vím, že adaptace páté knihy je plná chybějícího materiálu (pravděpodobně i zbytečných scén vůči hlavnímu příběhu), docela nepochopitelná pro nečtenáře a šíleni rychlá, ale mě právě to zběsilé tempo vyhovovalo. David Yates přidává mudlovskému světu na uvěřitelnosti, narozdíl od jeho předchůdců jej zasazuje do všední reality dnešního světa plného turniketů, neopunkové hudby a neonů, a přitom tento mudlovský svět stále pěkně koexistuje se světem kouzelnickým. Film je doslova nabitý tisícem různých roztomilých drobností, vtípků a hlášek, spousta scén přitom může mladší děti docela děsit, čehož jsem byl svědkem. Divák se konečně dočká většího akčního kouzelnického reje a jak už jsem zmínil, atmosféra je opět hustší, než u předchozích dílů. Moc se mi líbily kulisy a štěky hereckých hvězd. Úmyslně píšu štěky, protože postav se na plátně sejde požehnaně a prostoru je docela málo. Opět bych to mohl brát negativně, ale já osobně jsem se v postavách vyznal a byl jsem spokojen. Tento komentář je tedy čistě mým osobním nadšeným názorem a pokud jste nečetli knihu, klidně si odečtěte 60%. ()

HoneyBunny

Lynčujte Warnery! - říkala jsem si před rokem. Knižní Fénixův řád je totiž příšerně dlouhý a ukecaný a navíc má ze všech dílů nejslabší příběh. Tohle chtělo režiséra, který by film "nakopnul". A oni vybrali televizního rejžu Yatese. A... on se s tou tlustou bichlí popral jako chlap. Ano, u titulků budete možná postrádat silnou scénu typu Harryho letu ve Vězni z Azkabanu. Ano, akční pasáže jsou trochu mdlé. Ano, někteří herci toho nemají moc k hraní (zvlášť lituju Davida Thewlise a Maggie Smithovou, ale ani ten Gary Oldman zrovna neoslňuje). Ale z toho filmu cítíte emoce, a to třeba i ve scéně, kdy si dva lidé jenom povídají. Pryč je cukrkandlový styl Columbuse i Cuaronova temná pohádka. David Yates rozhodně neprohrál a přeju mu štěstí i silnější příběh při filmování šestky. ()

Anderton

Po akčnej štvorke sa musel nový režisér David Yates vysporiadať okrem iného s tým, aby adaptáciou komornejšej piatej časti neunudil nažhavených divákov. Znova som jeho štýl a rytmus deja docenil až na druhý krát. Mimo intenzívneho začiatku a akčného konca sa vlastne iba rozpráva, lenže tieto dialógy pôsobia dovtedy najdospelejšie z celej série a Yates si tak pripravuje pôdu a divákov pre gradáciu zvyšných dielov vo svojej réžii. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)