Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Schmitke69

Nová režisérská krev dle mého přinesla oživení, a páty díl se povedl, bohužel již není tak přesnou kopii knihy jako původní dva "díly" ale přesto dobré....7/10 ()

HellFireFery

Pátý díl série o kouzelníku Harry Potterovi nám opět servíruje standard. Tedy nadprůměrnou podívanou, která se ovšem již popáté opakuje. Respektive: finále tohoto dílu je opět úchvatné a posunulo celý děj zase o mnohem dál, ale nevýhoda je, že příběh zde prakticky stále stojí na místě. Přesto musím říci, že jsem se bavil více, než u "Ohnivého poháru". Ano, na rovinu říkám, že je to poctivá práce, ale pátý díl sledovat skoro stejný scénář je trošku unavující. Na druhou stranu - Harrymu Potterovi to díky gradující atmosféře milerád odpustím. ()

tsatsiki

Toto je první díl pod novým režisérem David Yates, který už u Harryho zůstal až do posledního dílu. Musím říct, že se mu to povedlo, a že se mi tento díl líbil víc než Ohnivý pohár. A v tomto filmu, ale i v dalších dílech už najdeme všechno, co v dobrém filmu má být. Akci, napětí, vtip, vraždy, jenom erotiku ne.:) ()

mArtinko5MB

Harry Potter sa konečne odtrhol od toho detičkovského rázu, ktorým zaváňali do tejto časti. Hlavný hrdina nám povyrastol a príbeh pokračuje. Napriek tomu sa až do poslednej tretiny filmu nič prielomne nedeje a film je mierne nezáživný. Ako nefaúšik Pottera som sa prvé dve tretiny doslova premáhal. Dočkal som sa vyvrcholenia, ktoré v značnej mierne ovplyvnilo konečne hodnotenie 73% ()

Marty_cz

Pátá zajížďka do Bradavic nám opět neubírá na kvalitě spíše naopak. Málo z kterých filmů je úspěšný 5x v řadě za sebou. ()

Stanmi

Harry Potter (Daniel Radcliffe) přežil další setkání s Lordem Voldemortem (Ralph Fiennes), ale po svém návratu do kouzelnického světa zjišťuje, že mu většina lidí nevěří a odmítají fakt, že se Voldemort vrátil. Ministerstvo kouzel navíc začne regulovat a měnit výukové postupy a metody na škole v Bradavicích a tak Ron (Rupert Grint) a Hermiona (Emma Watson) přesvědčí Harryho, aby je společně s dalšími svými spolužáky naučil, vše co zná, aby tak byli připraveni na střetnutí s nadcházející temnotou... Tvůrci to s knižní předlohou Fénixova řádu neměli vůbec jednoduché, protože museli přibližně osm set stran textu smrsknout do zhruba dvouhodinového filmu, ale nakonec se jim to docela povedlo. Pravda někdy děj možná až příliš skáče, některé scény jsou rychle odbyty, některé knižní příběhové linky pochopitelně byly vynechány, ale i tak celý filmový příběh působí dostatečně kompaktně, aby dokázal bavit diváka po celou stopáž snímku. Do příběhu se vrací někteří staří známí z předchozích snímků (především tedy z trojky a čtyřky), jakou jsou Sirius Black (Gary Oldman), Remus Lupin (David Thewlis) nebo "Pošuk" Moody (Brendan Gleeson). Jako v každé nové potterovce se však objevují také postavy nové, nejvíce prostoru zde má profesorka Umbridgeová v podání Imeldy Staunton, která přesně vystihla podstatu své postavy, takže je zde stejně nesnesitelná jako v knize, dalším přírůstkem do Harryho party je pak Lenka Láskoradová, kterou tím správným zasněným stylem zahrála Evanna Lynch. A zmínim ještě posilu Voldemortových Smrtijedů, kterou je Belatrix Lestrangeová, tu ztvárnila herečka Helena Bonham Carter, a její postava ve mně vskutku moc sympatií nevzbudila (takže evidentně odvedla dobrou práci). Režie se tentokráte ujal nepříliš známý David Yates, který však odvedl dobrou práci a v jeho podání je Fénixův řád dospělejší a temnější podívaná (a také civilnější, ale to už je Harry od dob Alfonsa Cuaróna). Harry Potter a Fenixův řád tak sice není dokonalá potterovka, ale dokáže nabídnout zajímavý příběh, kvalitní herecké výkony a také tu pravou potterovskou zábavu a atmosféru, což k moji spokojenosti bohatě stačí. ()

luke774

Tohle je přelomový díl. Všechnu je tu jiné, postavy dospívají a začínají mít i jiné starosti než jenom bojovat proti Voldemortovi. ()

AndrewNewman

Dospelejšie ako štvrtý diel, prepracovanejšie ako prvé dva dieli a takmer na úrovni najlepšieho tretieho dielu. Zrejme nikto by si po prvej časti nemyslel, že sa z Daniela Radcliffea stane skutočný ťahúň tejto ságy. ()

Brouzdalka

Těžko se mi hodnotí film samotný, když jsem četla knihu, ale byla to velmi dobře odvedená práce. Podařilo se zobrazit všechny důležité události, vykreslit Harryho izolovanost, atmosféru skrytého strachu i zvrácenost Umbridgové (ve své nesnesitelnosti výborná Imelda Staunton). Takže velmi povedená adaptace výborné předlohy a její krásné připomenutí. ()

IZFNP

Intenzívne, vzrušujúce a silné. Menej rozprávkové, viac dramatické a ohromne temné. Ak toto u Warnerov chceli, vďaka Yatesovi to dostali. Je otázne, nakoľko by film natočil niekto iný lepšie, či možno nakoľko lepšie by bolo natočiť ho inak. Po emocionálnej rovine sa však Yatesovi podarilo film posunúť na úplne iný level, naznačujúc, že tu už nie sme v magickej rozprávke, ale krutej realite tohto sveta - ktorý vďaka mnohým novým prvkom pôsobí ešte komplexnejšie a prepracovanejšie. Druhou vecou, ktorú Yatesovi nemôže nikto uprieť, sú naprosto famózne bojové sekvencie. Záver na Ministerstve je prvým nahliadnutím na skutočnú vojnu čarodejníkov, pri čom Yates bojové sekvencie natočil bravúrne. Uhrančivo, nebezpečne, i vzrušujúco. Na druhú stranu tu stále zostáva tá stránka Harryho, pre ktorú sa jedná o jeden z najlepších filmov pre všetky generácie - i napriek rozmáhajúcej sa temnote z filmu stále citiť onu silu priateľstva, lásku a zábavu medzi charaktermi, Harryho fascináciu mágiou a silné príbehy všetkých postáv. ()

Karlos8

Ano, zde už dospělý Harry Potter mává rukou jako o závod. Bohužel mu tak trochu nikdo nevěří, že se pán zla vrátil. Tuhle pohádku už všichni známe, ale pojďme se na to podívat z trochu jiného pohledu. Opět zde máme novou učitelku na obranu proti černé magii, tentokrát dosazenou přímo z ministerstva. Mimochodem kouzelnické ministerstvo mi hooodně připomíná to naše. Je tam taky pěkný bordel a jeden se bojí toho druhého. Ovšem co zde je důležité si pamatovat jsou dvě věci. Všechno člověk nemusí zvládnout sám. Vždycky by měl pamatovat na své přátele a nezapomínat na ně. A za druhé. Každý v sobě pěstujeme světlou a tmavou stránku a je jen na nás, kterou z nich si vybereme. Tak bacha! Mimochodem ten závěrečný souboj na ministerstvu neměl chybu, konec konců Brumbál má úroveň, což musíte uznat i vy, pane ministře! ()

Wulz

Konečný souboj patří snad mezi nejlepší souboje z Harryho Pottera... Mám ten souboj hrozně rád!! Jsi starý Brumbále... Skvělý díl. ()

Leeroy3167

Dodnes si pamätám, ako nervózne som čakal na Fénixov rád. Po slabšej štvorke dostal adaptáciu mojej najobľúbenejšej HP knihy vtedy neznámy režisér, trailery vyzerali bledo, WB zmenil celý tvorivý tím, jednoducho mohlo to dopadnúť veľmi zle. A o to viac ma teší, ako sa Fénixov rád podaril. David Yates zmenil Rokfort na nepoznanie. Namiesto dlhých záberov na školu a vizuálne zaujímavých momentov sa sústredí na postavy. Harry Potter nám v piatom ročníku definitívne dospel, preberá úlohu vodcu a Daniel Radcliffe nám konečne ukázal, že jeho obsadenie do hlavnej role bol dobrý ťah. Herecky dobieha zdatných matadorov a ťahá celý snímok dopredu. Imelda Staunton bola obsadená dokonale do roly najväčšej mrchy v celej sérii a svoju rolu si vyslovene užíva. Gary Oldman síce má opäť málo priestoru, ale využíva ho na maximum a o to viac je jeho koniec v sérii dojímavejší. Príbeh napriek veľmi obsiahlej predlohe je podaný veľmi zrozumiteľne, tempo filmu je veľmi rýchle a nestihne nudiť ani na minútu. Yates má síce medzery po trikovej stránke (predovšetkým Grawp vyzerá naozaj odpudivo), ale vedie film aj všetkých hercov veľmi pevne. Finále filmu patrí k tomu najlepšiemu, čo sme dostali v rámci série. Spolu s Cuarónovou trojkou jednoznačný vrchol série. ()

K1NGSLAYER

Jednoznačně nejlepší vizuální efekty ze všech zatím pěti dílů. Je to celkově více takové energetické než předchozí, ale opět mi to přijde moc natahované. O půl hodinky méně a bylo by to cajk. Umbridgeová? Nominace na nejnenáviděnější charakter celé série. ()

blondboss

Aj napriek tomu, že nie som veľký obľúbenec tejto série, tak hviezdičku od priemernosti hore dávam preto, lebo tu už pekne vidieť, že Yates posunul sériu viac temnejšou cestou a veci, ktoré mi v predošlých častiach prišli strašne infantilné, tu už fungujú tak správne emočne a divák si z toho odnesie aj väčší zážitok. A navyše konečne dochádza k hlbšiemu prepojeniu hlavnej postavy s Voldemortom. Takže v zásade spokojnosť a bonus v podobe už pomaly vyzretej Emmy Watson. 70 % ()

baclajean

Obrovské vynechania celých nemalých pasáží knihy, množstvo prekrútených situácií a nemálo výmyslov oproti literárnej predlohe. Znova sa ukazuje, že kto nečítal knihu, prichádza naozaj o veľa. Najvýraznejšie sa ukázal "prerobený" až samotný koniec, keď šlo "do tuhého". ()

palmovylist

Další díl HP se vydal trochu jinou cestou než díly předchozí. Větší zaměření na jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi. Mně osobně styl Fénixova řádu sedí o něco méně, nedokázalo mě to do děje vtáhnout tolik. Ale musím uznat, že se tu představil jeden z nejhorších záporáků ze všech :D. Skutečně obdivuju, že si na ní žádný ze studentů nezkusil některé z kouzel, která se neodpouštějí....75% ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)