Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

moviesfan

Jelikož jsem obrovský fanda série o Harrym Potterovi, tak i z této filmové části jsem nadšenej. Není sice něco úžasnýho, ale i tak je radost na to koukat. Hodnocení: 75% ()

JohnCZ

Opět o něco temnější, mnohem civilnější a tak celkově i komornější pokračování. Od počátku do konce je atmosféra mnohem hutnější, Harry je pod silným psychickým náporem a situace se začíná hrotit. Film se, podobně jako kniha, prakticky oprostil od prohlubování tohoto kouzelnického světa a od této chvíle to už je "jen" jedna veliká bitva proti zlu až do velkého finále. Hudbu nám opět složil někdo jiný a máme tu nové, ale přesto skvělé a k filmu padnoucí motivy jak pr... ehm... hůlka s perem z fénixe do Harryho ruky. ()

Skrk

Takhle jsem si vždy představoval zfilmovaného Harryho. Dokonale natočené, vizuálně úchvatné a vše je potrženo víc jak geniálním soundtrackem od Nicholase Hoopera, který si nejde nezamilovat. A co je lepší - není tu Kloves! ()

jahol

Nový Harry Potter je jiný než předchozí díly - od hezké moderní pohádky pro malé, přes ještě vymazlenější pohádku pro větší se tahle megasérie dostává až k filmové alegorii boje se zlem, bojujícím stále vynalézavěji. Fronta ani armády již nejsou jasně odděleny, protože zlo útočí partyzánským bojem, ze zápolí, zevnitř, odevšad a naši hrdinové si nemohou být jisti ani sami sebou. Přechod filmu k místy až sociologické sondě nutně oslabuje zdroje atraktivnosti dílů minulých - odlehčenou obraznost a humor a mohl by diváka zanechat někde na půli očekávání. Naštěstí se s novým režisérem objevují i nové výrazové prostředky snových prostřihů, v jejichž rámci se odehrává leckterý z dílčích soubojů mezi dobrem a zlem, a které nakonec společně excelují ve finální konfrontaci. A kdybych náhodou váhal, zda ne jen "za čtyři", musím odměnit vynikající paralelu na smrdutou, zvrácenou roli současného bulvárního tisku. ()

corpsy

Mierny vzostup kvality. Snímok sa dostáva do vôd filmov pre starších teeneagerov. Vizuálne stránka berie dych, ale herecké výkony sú stále mierne pritiahnuté za vlasy, snáď s výnimkou Emmy Watson. ()

Marek1991

Napriek stále pretrvávajúcej naivnosti, tento film sa mi páčil. Opäť nový režisér, to už je až komické, ale chytil sa toho dobre. Veľa paralel so skutočným životom a hlavne ukázal, že zlo sa zlom neopláca a pomsta nemusí byť to pravé. Opäť to bolo temné, ale tentokrát už myslím právom, lebo od začiatku uplynulo už 6 rokov a hlavní hrdinovia a aj publikum, pre ktoré bolo toto určené, je staršie. Naozaj sú tu niektoré postavy, ktoré hrali inde dôležitú úlohu len ako akési pozadie, ktoré sa zjaví len v pravej chvíli nevedno odkiaľ a nevedno prečo. Škola vyznieva až komicky, najmä pri hľadaní skrytej komnaty a na veľa vecí je hlavná postava sama, ale zisťuje, že sa veľa naučila a je potrebné to predať aj iným. Aj keď ten záverečný boj je smiešny, najmä ako vrahovia používajú obyčajné útočné kúzla, ale usmrcujúce po väčšine vynechávajú, pričom by mohlo byť za 5 minút všetkému koniec. Nehovoriac, že keby sa potajme poza chrbát priblížili k dobrým postavám mohlo by to byť osudné aj pre najdôležitejšie postavy ako je Harry, ale to by potom neboli ostatné filmy a knihy. Ide tu skôr o vyvíjanie sa osobnosti spolu s jednou generáciou a poukázanie prostredníctvom filmu na rôzne aspekty v živote, ktoré si v Potterovkách sám nachádzam aj v mojom živote a najmä ak ma upútajú dynamikou, nadväznosťou scén, ako tento, viem to oceniť. ()

Crazer

Výborný příběh, prozatím ze všech dílů. Je zde už vidět, že díly jsou více temnější a záhadnější ... z dětstkých hvězd vyrostli již opravdoví herci a posledních dvacet minut bylo naprosto famózních s mrazením v zádech!!!! Prostě paráda. ()

Qasa

Obsah včetně závěru: Harry se seznamuje s Fénixovým řádem a zapojuje se se svými přáteli do boje proti pánu zla. Ten si uvědomí propojení mezi nimi a vláká ho na ministerstvo kouzel, aby odtamtud odnesl věštbu. Postaví se mu Brumbál. Voldemort Harryho posedne, ale ten jej odežene tím, že mu řekne, že je mu líto, že nepozná pravé přátelství a lásku. ()

draculca

Tohle je jeden ze slabších dílů. Ale není to chyba filmařů, ale spisovatelky. Už kniha sama o sobě je dost zdlouhavá a film to jen a jen potvrzuje. Často jsou zde zbytečné scény a divák má místy pocit, že se opravdu nic neděje. Ke konci konečně pátý díl ságy nabere spád a to pořádný. Právě fenomenální závěr mi připomněl, že se jedná o mýho oblíbenýho Harryho Pottera a proto dávám 4 hvězdy... Nemůžu jinak:) ()

pivo

Po prvom zhliadnutí: Do poslednej chvíle som veril, že to predsa nemôže byť také zlé, ako písali v Cineme a Premiere. Škoda len, že som sa toho nedočkal. Pre mňa osobne najslabší diel HP a prvý, ktorému som nedal 5* (tu ale treba povedať, že som hodnotenia HP nebral nikdy úplne vážne, ale pri tomto som sa k tomu jednoducho nevedel dokopať). Treba povedať, že to nie je vôbec zle natočené, David Yates vie ako na to, herci odvádzajú takisto dobrú prácu, dokonca aj tí mladí, výnimkou je iba v jednej scéne prehrávajúci Radcliffe. Čo ma najviac štve, je že je to také krátke, najkratší diel zatiaľ (mám pocit, že čím hrubšia predloha, tým kratší film). Ale aj to by sa dalo, keby nebolo všetko iba také skratkovité. Strašne veľa priestoru dostala Dolores Umbridgeová, ktorá pôsobí, akoby bola ona hlavným záporákom. Aby som ale povedal aj voľačo dobré, tak je tam niekoľko geniálnych scén. Medzi ne patrí scéna, v ktorej Hermiona dostane volant od bicykla alebo keď Harry opíše svoj prvý bozk „Bolo to vlhké“ a každý v kine si pomyslel na voľačo iné;-) Pri týchto scénach sa jednoducho musíte smiať. Potom sú tu niektoré pekné kolážové scénky a zopár lietacích, ale nič z toho nie je také aby ste si povedali WAU. A tak som len čakal kedy konečne bude to finále a treba povedať, že je to hlavne tých posledných 15 minút, čo ma primälo dať 4* a nie 3. Najviac ma jednoznačne potešila blondínka Lenka, ktorá je správne trafená a má aj sympatický dabing. Možno najväčším problémom nakoniec bude, že je to na Pottera príliš psychologické. Zrejme si budeme musieť na to zvyknúť a ja len dúfam, že 6, ktorá je moja naj kniha, ma bude baviť viac. Takmer 80%. Po druhom zhliadnutí: a dlhom uvažovaní (niekoľkodňovom) musím tomu dať 5* a uznať, že som sa mýlil. Tentokrát som sa vôbec nenudil, ba práve naopak. Pre mňa nakoniec druhý najlepší Potter (po trojke). 90% ()

Kryton

Rozhodně už není nový Harry zcela pro děti. Fenixuv řád je temný a někdy více thriller než se zdá. Po většinu se skoro nic neděje a nebýt Siriuse asi bych to po pulce zabalil. Ke konci se vše lepe zkousavá, ale rychle vše utichne a tak konec nevypadá nato co jsme po celou dobu viděli. Temný fantasy thriller u mě moc neziskalo... ()

spaceboyCZ

Jsem zklaman :(. Mistni prispevky vynaseji paty dil filmoveho Pottera do vysokych vysin, popravde, tenhle dil je priserne nevyrovnany.. Na zacatku je krasne civilni, kdy clovek se az podivuje, ze se Harry probiha po poli mimo Bradavice, pak letaji na kostatech nocnim Londynem apod. Na stranu druhou neustale zabery na Harryho, jak cvici Brumbalova armadu jsou nudnejsi a nudnejsi. Pocit z celeho filmu byl nevyrovnany, tak samo jako film sam. Ale pochvala za poslednich 15-20 minut, ty byly nabite energii a silou, snad nejlepsi cast celeho Yatesova predstaveni. A na zaver jen pripominam, ze knizni predlohy HP jsem necetl! V opacnem pripade bych mozna byl z filmu nadseny vice... PS: Trojka zustava stale neprekonana ()

draggo

Tak tenhle díl se povedl. Atmosféra už není tak kouzelná jako to bylo v prvních dílech, pořádně přibyla temnota a je to jen dobře. Emocionálně tento díl ještě trochu překonává vynikající trojku. zvláště absolutní finále kdy Harry leží zkroucený na zemi a promítají se mu obrazy do mysli. Jinak se perfektně ukázala ta tak trochu "totalitní atmosféra", Dolores Umbridge je ztvárněna skvěle, tak slizká baba se jen tak nevidí. K tomu to hnutí odporu, ten smutek když se to odhalí... a spolu s postavami jásáme při efektnímu odletu bratří Weasleyů. To už přichází finále, které jsem si užil ve 3D, takže spokojenost maximální (ve 2D je ta scéna ale celkem nicmoc). Co mi tady ale vadilo bylo příliš odlišné pojetí kouzel oproti knize (lítající kouřoví Smrtijedi). Co vyzdvihnout tentokrát? Rozhodně lenku Láskorádovou. Byla ztvárněna opravdu perfektně a po pravdě řečeno je to moje nejoblíbenější postava z HP vůbec. Moc sympaická dívka, která je mi navíc povahou trochu podobná :) /viděno v IMAXu: 90% a 5*/ ()

ledzepfan

V rámci Potterovských filmů plný počet....Nejlepší díl,který díky své přímočarosti převálcoval i lehce překombinovaného vězně z Azkabanu...kdyby se celá série nesla v podobném duchu byla by to kulervoucí pecka... ()

nigga

Rozhodně nejtemnější, nejpsycholgičtější a nejukecanější Potter, bohužel mě příběh nedokázal na dvě hodiny připoutat do křesla a chvílemi jsem se mírně nudil a dokonce odpočítával čas do konce, což je chyba. Yates sice zvládá dramatické scény a umí pracovat s postavami, ale podle mě je hodně slabej ve vizuální stránce, ano, všechno jiskří a jsou tam hodně tmavé filtry, ale není tam žádný kulervoucí moment či památná scéna (i když posledních 20 minut je hodně působivých), a taky v tempu. No, možná jsem u tohoto Pottera trochu povrchní, uvidím na podruhé, třeba změním názor. Ale jsem rád, že série snaží být každým dílem trochu jiná a né přeplácanější a efektnější, tady mi ale to zpomalení tempa docela vadilo, přesto dokázalo napružit na další díl, prostě jsem si na ty postavy a dění kolem nich tak nějak zvykl. Jak jsem psal, uvidím napodruhé, zatím je to mírné zklamání. Jo, a Daniel Radcliffe se už trošku jako herec konečně snaží. 60% ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)