Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší. (ASFK)

sochoking

Aby som si pripomenul časy, aká '' supiš kombojka to bola! '' , stiahol som si tento skvost, po takmer tridsiatich rokoch, s dabingom. Nikdy som nezabudol na scénku, kedy sa dávali dokopy a Chico chytal ryby pri potoku a Chris ho konečne s úsmevom prijal do bandy. Teraz, ked' som to videl s brutálnym odstupom času, tak ma išlo rozhodiť od smiechu. A nielen z tejto, ale i z kopec mnoho d'alších scénok. Napríklad teraz sa mi videlo, že Calvera nebol až tak zlý, ba naopak, mne sa zdalo, že bol i fair play, ked' ich pustil a dal im aj zbrane. V každom prípade je to western westernov a rád som zaspomínal na dectvo. ()

Legas

Docela rád bych viděl japonský originál. Mám takové obavy, abych nedával body nějaké kopii. Ale původní film jsem dodnes neviděl, takže co? ()

InJo

Pro mě určitě nejlepší americký western všech dob (a celkově druhý, těsně za TENKRÁT NA ZÁPADĚ). Sice zromantizovaný (v podstatě všichni z titulní pistolnické skvadry jsou nezkažení dobráci), sice remake (Kurosawovi samurajové jsou fajn, ale k srdci mi nepřirostli)... Ale komu to vadí, když je to vlastně úplně dokonalé?! Nádherná atmosféra, svižná akce, stylové scény (dostavník, vyzvání Jamese Coburna na souboj), úžasná hudba a jeden cool frajer vedle druhého. Vždy jsem měl nejradši asi Stevea McQueena, jakožto málomluvnou pravou ruku hlavního kápa. ;-) 100 % ()

Webb

Sedm statečných je film, který je striktně podřízený westernovému žánru a tím se stává velmi omezeným. Příběh je přímočarý, vnitřní sepjetí mezi postavami a životem tu neexistuje. Jedná se jen o zábavu. [6/10] ♫6/10♫ ()

HoneyBunny

Westerny obvykle nemám ráda, ale těch sedm chlapů je prostě nepřekonatelných. Kdo by odolal Yulu Brynnerovi (nejvíc sexy holohlavý herec vůbec), Stevu McQueenovi, Charlesi Bronsonovi, Robertu Vaughnovi a Jamesi Coburnovi v jednom filmu. A navíc ta hudba. ()

Jordan

klasické dielo sveotvej kinematografie a zároveň jeden z vrcholov žánru western. legenda o hrdosti a odvahe. legenda, ktorá vytvorila legendu. ()

Anderton

Jeden z mála remakov, ktoré prekonávajú originál. Pomerne nudný, i keď kvalitný Kurosawov epos poslúžil ako podklad pe tento klasický western, kde tvorcovia pochopili, že na udržanie divákovej pozornosti musí byť kratší a svižnejší. Ako malý som bol vždy hotový zo smrti niektorého z členov bandy. Ak si teenager, tak vedz, že toto boli hviezdy svojej doby, ako dnes Pitt alebo Clooney. Ťažko povedať, prečo sa nedostal medzi 1001 filmov, ktoré treba vidieť....Vyznenie oboch filmov je rozdielne a toto by malo byť cieľom každého kvalitného a remaku. Stáva sa tak opodstatneným. ()

Frajer42

Téměř kopie Sedmi samurajů, kde se ,,pouze" vyměnilo ,,pár" zásadních věcí. Pokusím se je seřadit podle důležitosti: 1)Monotóní Japonci vystřídáni někým, koho už jsem schopen rozlišovat. 2)Postavy tolik nekřičí. 3)Postavy vyměnily samurajské meče za pořádné zbraně. Takže stejným faktorem, který mě ale příliš neobtěžuje zůstává, že hlavní hrdina nemá opět vlasy. Co se dá dělat, asi je to dědičné. V přímém souboji USA - Japonsko u mě tedy vyhrává USA, stejně jako tomu bylo ve válce. A nebylo to až tak pracné vítězství, prostě vzali předlohu a zasadili si ji do svého prostředí. I takhle se dají tvořit filmy. * * * ()

boshke

Při ohlédnutí mi Sedm statečných až tak dobrých nepřišlo. Poprvé jsem je viděl dávno, tudíž hned úvodem mne potěšilo, že ta známá westernová vodrhovačka je motiv právě odtud. Celý ten příběh je děsná pohádka, ale dlouho mně to nevadilo. Jak se chlapci dávali dohromady, jak přibrali mladýho, jak učili vesničany střílet. V pohodě. Ale jak to začalo být vážné ("dítě - žádné, žena - žádná,...") a hlavně jak se pak pateticky vraceli (obzvlášť Harryho návrat). Neurazili, ale paf z nich nejsem... 70% ()

Kothy

Tak jsem si konečně doplnil i tuhle westernovou klasika plnou hvězd od Johna Sturgese. Je to sice lepší jak remake, ale nějaký zvláštní dojem to na mě neudělalo. Rozhodně je to dost výpravné, akce je taky super. Člověka hned zaujme ona známá znělka. Hezky se s těmi bandity vypořádají. Vesničané jim taky pomohou. Pro některé z herců to byl teprve start k hvězdné kariéře. Dnes jsou už všichni po smrti. Za vidění to ale stojí. "Proč ses vracel do téhle díry?" ()

swamp

Kromě filmu Vinnetou a jemu příbuzným je tohle asi jediný western, který se mi líbil. :) Prostě klasika nad klasiky..ale nezapomeňte, že vzorem mu byl film Akira Kurosawy! ;) "Ah, that was the greatest shot I've ever seen. The worst! I was aiming at the horse." ()

Mariin

Sedm statečných se navždy zapsalo do dějin filmového westernu. Hvězdné herecké obsazení, kromě statečných je třeba upozornit i na výborného Eli Wallache jako vůdce banditů (lahůdka je sledovat jeho těkání neobyčejně živých očí nebo když si stěžuje na to, jak se vše šidí - když vykradli kostel, zjistili, že svícny nejsou z pravého zlata...). Kvalitu westernu dělá dobrý příběh, napětí, výrazní herci a hlavně také hudba Elmera Bernsteina, která je naprosto skvělá, možno říci: typicky westernová. Nezapomínejme, že režisér John Sturges je autorem ještě dalších výborných westernů, např. Přestřelka u ohrady O.K., Poslední vlak z Gun Hillu či Joe Kidd...Nemohu si odpustit poznámku, že Leoneho vychvalované westerny jsou v porovnání s těmito po morální stránce úpadkové. ()

nascendi

Sedem statočných je výborným dnes už klasickým americkým westernom, ktorý je často reprízovaný v televízii a ktorý málokto videl iba raz. V komentároch je často porovnávaný so Siedmymi samurajmi. Ja ich neporovnávam, oba som zaradil do mojej Top 100 a mám to vybavené. Sedem statočných spĺňa aspoň jednu z mojich dvoch podmienok na nakrútenie remaku (inak a/alebo lepšie). Tiež sa nemusím zaoberať niektorými nelogickosťami v príbehu. Mne na plné hodnotenie stačí, že je to výborne pozerateľný film s vynikajúcimi hercami (ôsmimi, nie siedmymi), nezabudnuteľnou hudbou a s ušľachtilou myšlienkou. Proč by Bůh dával ovcím bohatou srst, kdyby nechtěl, aby je stříhali je Calverov výrok, ktorý stojí za zapamätanie. ()

Zodd

Už dlouho jsem neviděl žadný western, ale toto mi vyrazilo dech. Nejdřív jsem si říkal, že ta skutečná akce přišla až opravdu pozdě, ale o to tady zase tolik nejde. Film se nesnaží o realističnost se vším všudy (westerny myslím těží hlavně z mýtů), spíše jde o 'pohádkový' příběh, ale prostředí je výborné. Je o životě neustále v nebezpečí (které si dnes u nás asi těžko představíme), dopadu na obyvatelstvo toho městečka a přípravě na nouzovou situaci, ještě s odrazem doby, kdy byl natočen, přitom hodně příjemně překvapuje svým vyzněním vzhledem k tomu, co bylo tenkrát v USA za dobu (teda během natáčení filmu). Hudba a herci jsou samozřejmě perfektní. A teď vzhůru na remake na projekci, moc si od toho neslibuju, ale věřím, že se aspoň budu bavit. P.S. Na Sedm samurajů si určitě taky brzy udělám čas. :) ()

PetrPan

Sedm samurajů si zůstávám dlužen, ale reprízu Sedmi statečných po letech jsem si s chutí zase dopřál.  Sice mi to trochu kazil novější dabing, z dětství jsem měl zafixované jiné hlasy, ale jinak mi film  vlastně nezestárl. Typicky naivní americký western, kde jsou karty rozdány zcela jednoznačně, ale Sedmi se tahle černobílost prostě nedá vytýkat a docela mě těší, že tenhle film  pro pamětníky se tu drží léta v první stovce. Akorát mě štve, že si zase až budu chtít vyjmenovat všech sedm slavných představitelů nevzpomenu na Brada Dextera.. ()

Slarque

Naprostá westernová klasika. Žánrový specialista John Sturges věděl jak na to. I obsazení herecké hvězdy (Yul Brynner) vedle nadějného nováčka (Steve McQueen) měl možná předem dobře promyšlené. Z dalších hvězdy udělal nebo jim aspoň pomohl nakopnout kariéru (zejména James Coburn). Mistrovská hudba Elmera Bernsteina rovněž patří k tomu nejlepšímu, co kdy ve westernech zaznělo. Prostě klenot! ()

Willy Kufalt

Rád bych si užil Sedm statečných a měl z filmu pokud možno stejně silný zážitek, na který dnes již několik generací vzpomíná jako nezapomenutelný, jedinečný, úchvatný... ale bohužel nešlo to. Svět Divokého západu mi je vzdálen na stovky mil, tradiční westernový příběh mne po většinu času nebavil, nikomu jsem nefandil, u závěrečné přestřelky jsem netrpělive vyčkával konce, ty správné emoce jaksi nenaskočily. Je mi to docela líto, protože snímek je tak krásně natočen, ale já se přes všechna pozitiva nudil. Tak snad příště... Tři hvězdičky jsou z mé strany hlavně projevem úcty ke klasice a za objektivní kvality v podobě režie, kamery, hudby, či hereckých výkonů, jejichž odkaz naštěstí občas uměl dorazit i ke mně. Ze samotného příběhu pak samozřejmě pěkné přátelství mezi Bernardem a třemi toulavými kluky, byť se jednalo spíše jen o linku vedlejší. 55% (# Challenge Tour – 52 roků filmu za 52 týdnů) ()

Rocky62

Je mi to líto pane Sturges, ale pro mě králem westernů zůstane navždy Sergio Leone, tím však nechci říct že jste natočil špatný film, určitě jste zvolil perfektní plejádu herců a pan Roberts si také nechal záležet na scenáři a nezapomenutelné scény, které známe jak své boty, ty musím pochválit nejvíc, bohužel, nevím čím to je, ale nepodařilo se Vám Vaší legendu obdařit tím magickým kouzlem, které vlastní TnZ a HZaO, a proč se krucinál nechopil soundtracku E. Morricone? to by teprve byl FILM, takhle jste nám nadělil jen průměrný western bez kouzla a bez pořádné hudby. Škoda a 23. místo v žebříčku??? absolutně nesouhlasím, promiňte fanoušci! Sedm samurajů je přece jen o něco lepší ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (viac)