Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

char_t

Tohle že natočil Spielberg? Vždyť to nemá děj! Přišli mimozemšťané, nikdo neví jak, proč, odkud. Zabili pár lidí, ostatní utíkali a řvali, mezi nimi Cruise a Dakota, jejíž role se do scénáře vešla na dva řádky (kulit oči, občas zařvat), pak někam došli a byl konec. Eh? ()

Heroine odpad!

Samotné je mi líto, že to musím říct, ale jeden z nejlepších režisérů v historii, tvůrce idolů našeho dětství, se musel asi na stará kolena zbláznit. Z jeho filmů se vytratila originalita, působivost, a všechno nahradila jen a jen propaganda. Tenhle film je špatný už námětem, takže zde těžko mluvit o zpracování. I kdyby to vypadalo více než jako živé, stejně je to strašná blbina, s Americkou armádu oslavujícím závěrem. ()

MikeeTheory

Asi byla velká chyba dívat se na film s tak velkým očekáváním. Velká jména nejsou hold vždy zárukou kvality. Jak už psalo hodně lidí tady, film postrádá nějakou hlubší myšlenku, má spoustu logických chyb a bohužel asi od poloviny nudí. ()

Olík

Steven Spielberg prostřednictvím Toma Cruise svedl válku se světy, románem H. G. Wellse i věčně hladovou diváckou obcí a nejsem si zcela jist, koho po poslední bitvě prohlásit za vítěze. Sice neznám knižní předlohu a tudíž nevím na kolik procent je s ní filmová verze autentická, ale z toho co jsem viděl mi přijde, že jde o látku, kterou si kromě psané formy dovedu představit maximálně ještě jako rozhlasovou hru a její převedení na plátna biografů v některých místech spíše vyvolá nevěřícné zakroucení hlavou. Na druhou stranu blockbustery jsou prostě blockustery přičemž jejich poslání je bavit velkolepými efekty a jako taková Válka světů, pomineme-li stokrát omleté téma, svůj účel splnila……………i když od pana Spielberga bych čekal trochu něco jiného. ()

Rikky007

Moderní remake Války světů v trochu komornějším podání, než se čekalo. Spíš než na materiální destrukci se Spielberg zaměřuje na psychologii davu a jednání lidí ve vyhrocených situacích, přičemž není k našemu druhu nijak přívětivý. Tom Cruise při cestě skrz tento labyrint hrůzy dokazuje svoje herecké kvality. Jediné, co by bylo možné vytknout, byl zbytečně americky optimistický závěr, který to trochu shodil. ()

hororwatch

První dvě třetiny nemají chybu v žádném ohledu. Vizuál parádní, audiostránku si umím živě představit jak by to vypadalo v kině a Tom Cruise v hl. roli září jako vždy. Je pravda že Dakota Fanning mi munutu od minuty pila krev čím dál víc a to její ,,klaustrofobický'' vřískání bych být na Rayově místě okamžitě utnul. Avšak po druhé třetině začne film slábnout od té pasáže ve sklepě s Timem Robbinsnem, kde se to snaží zabřednout a trochu podpořit myšlenku filmu, ale tak nějak neúčinně. Závěrečný proslov byl tedy hezký, ale bylo to jako když sníte zákusek bez toho, aniž byste měli hlavní chod. Já osobně bych si to s těmito efekty dokázal představit vyloženě čistě akční na způsob první ,,escape'' třetinky , kde všechno lítalo a nenechalo to člověka vydechnout. Takhle to bylo na nějaké hlubší přemýšlení celkem jednoduchý a zas ne přehnaně akční. Film je příjemným mixem, kde se tvůrce obešel bez nějakého kritického patosu, kýč a coolovost tam taky byly, ale vše zaonačené do málo rozvinuté myšlenky. Nebýt Dakoty dal bych pět. ()

Illioplius

Výstižný opis deja: spod zeme začnú vyliezať veľké stroje, ktoré ničia všetko naokolo – len tak, z ničoho nič – a o chvíľu sa pokazia a skapú – tiež z ničoho nič. Nie je vysvetlený ani dôvod ich ničenia, ani dôvod ich prestania. Rozprávač síce na konci povie, že to mikroorganizmy, ale to už radšej celý film mohol rozprávač len prerozprávať. Naozaj, takéto niečo plytké ma nemá ako citovo zasiahnuť. Nechalo ma to chladným, lebo som to nebol schopný brať vážne, nedokázal som sa s ničím a nikým stotožniť a skrátka som tomu neveril. Dosť veľká hanba, že Spielberg natočil takýto film. ()

BeranSon

Jeden z mých nejoblíbenějších snímků. Když to dají dohromady dva velikáni jako jsou Tom Cruise a Steven Spielberg tak vždy vznikne něco dobrého. U toho filmu jsem jen čekal u obrazovky v napětí a zoufale vyčkával co dál. Skutečně mistrovský kousek z mého úhlu pohledu a nadšencům do SCI-FI vřele doporučuji. - 10/10 - ()

Toka

Nesympatické postavy, logické nesmyslnosti, které jdou ruku v ruce střhe s obrovskou časovou prodlevou, kde se pro zbytek světa asi zastavil čas, nuda k posrání, film netuší, kde je jeho žánrové zařazení, ty změny jsou do očí bijící a konec alá Deus Ex Machina? Jedno z největších sci-fi zklamání. ()

septic

jsem přesvědčen o tom, že tohle je jeden z mála filmů se stejnou kvalitou jako kniha. Ta totiž stojí za úplné hovno a i přes to, že to má jen pár stránek, bylo neuvěřitelné utrpení to dočíst. Tahle Spielbergova sračka není o nic lepší a ještě je to povýšeno zkurveně otravným ječícím děckem minimálně 60 minut stopáže. Efekty v tomto případě nezachrání nic. Alespoň, že jsem od toho po knížce nic nečekal. 9% ()

GOREGASM

Až překvapivě neblockbusterový Spielberg, naopak se navzdory lákavému tématu mimozemské invaze drží, a to velmi neústupně, v mantinelech komorního mnohdy až hororu a ono to více než funguje. War of the Worlds mně doslova uzemnil svou první třetinou, která je věnována nástupu mimozemské invaze, která je přes jistou umírněnost jednou z nejpůsobivějších pasáží, které Spielberg kdy natočil. Tripodi rozcupovali nejen vše na filmovém plátně, ale hlavně můj obývák se změnil k nepoznání (sousedi klepali na stěnu, asi se jim to taky líbilo :-). Spielberg s Kaminskim pojali vizuál emzácké destrukce velmi civilně a upřednostnili filmový "realismus", před utržením se ze řetězu, jaký nám běžně předvádí vizuální démon a plytký buran :-) Michael Bay. A i díky tomuto působí WotW velmi intenzivně a omotá si svého diváka kolem prstu. Celou invazi a vcelku bezvýchodnou situaci sledujeme z perspektivy rodiny hlavní postavy, kterou Tom Cruise pojal správně a v duchu celého filmu, tedy také velmi civilně. A právě takto zvolený úhel pohledu zajišťuje mnohem intenzivnější emoce, které v podobně nabitém velkofilmu ne vždy nalezneme. Spielberg navíc připomíná, že v rovině dramatické stále nepatří do starého železa a přitom nemusí sklouzávat k uslzeným záběrům. Ten film je prostě dokonalý do své poslední pětiminutovky, která se dá z logického hlediska akceptovat, horší už je to s jejím ukotvením do děje, a protože jde o zakončení celého filmu, nezbylo mi než polknout na prázdno. Škoda. 88% ()

helloween93

Pamatuju si, jak jsem na film koukal na základce na Mikuláše, říkal jsem to takto kamarádovi po letech a hned jsem koukal, kdy film vyšel na dvd - 1. 12. 2005, takže jsem film viděl čtyři dny potom, film se mi velmi líbil a s kamarádem ve třídě jsme nejvíc obdivovali velmi krátkou bitvu na poli, kde armáda s humveečky a tanky utrží zdrcující porážku. Po letech jsem film viděl na HBO GO a je to bomba stále. Jeden z nejvíce civilních filmů o invazi alienů a přesto působivý snímek. Upřímně si nedovedu představit původní zasazení filmu do konce 19. století, moderní doba mi přijde mnohem působivější. I po cca 14 letech jsem si pamatoval scénu, kde tripod vyleze zpod křižovatky. Válka světů s Tomem Cruisem bude vždy jeden z mých oblíbených filmů o mimozemské invazi. 4* ()

Folky

Komorní, a přesto epický. Válka světů má vše, co by měl blockbuster mít. Emoce, napětí, úžasné triky i výborné herecké výkony. Jeden z nejlepších Spielbergových filmů. ()

GMVajgl

Původní rozhlasová hra trvala jednu hodinu. Tohle je nastavovaná kaše. To samé se vypráví z pohledu jedné nefunkční rodiny a je to bolest. Nejvíc to kazí to malé děvčátko, jejíž herecký výkon mi připoměl, proč otcové zpravidla více slaví narození syna. Při jejích emocionálních výlevech jsem začal fandit mimozemským vetřelcům a jejich ušlechtilému snažení o vyhlazení lidské rasy. Synáček je taky debilní postava, která byla krásně zparodována ve Scary Movie 4. ()

kohut

joooj dobre spraveny film, ziadny Den Nezavislosti, ale vazna drama s originalnymi charaktermi. bohuzial sa to neobislo bez neodbytnych americkych klise (aj ked ich mohlo byt viac) a mnohych logickych chyb. a navyse ti mimozemstania su este hlupejsi ako ti zo Shyamalanovych Znameni. ()

Raaavenek

Nevím jestli jsem viděl stejný film jako všichni ostatní, ale takovou slátani nelogičností, hromady klišé a hovadin jsem snad ještě neviděl. Vrcholem je to, že Spielberg nepokrytě vykrádá vynikající Znamení. Celý film se skládá z toho, že nesmrtelný Tom Cruise s rodinou uniká z místa na místo, pokaždé jako jediní živí. Když se to stane jednou, dobrá, ale pokaždé přežít útok je už moc... A navíc ty neuvěřitelně debilní hlášky a závěr... Dávám *, protože jsem na to byl v kině... Vidět to na CD, tak dám možná dvě... ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)