Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

Googlak

Veľké sklamanie a tu sopľatú všadevreštiacu dakotu mali umlčať užž na začiatku filmu , ale Tom je stále záruka čo sa týka jeho kvality výkonu ()

Flyer

Nic úžasného jsem nečekal a bohužel se moje předpoklady vyplnily. Film je sice napínavý, efekty, kamera a zvuk vynikající, ovšem příběh mi přijde katastrofální, klišoidní a plný nelogičností. Tom Cruise předvedl solidní výkon, dětské role by nebyly špatně zahrané, nebýt až příliš uječené Dakoty Fanning. Závěr filmu se totálně nepovedl a Sielberga ani neomlouvá fakt, že se držel knižní předlohy. Proto jsem zvědav, jestli v budoucnu vyjde na DVD nějaký Director's cut, který by alespoň toto trochu napravil. Abych to nějak optimističtěji shrnul, tak až na několik podivností se jedná o zručně natočenou knižní adaptaci, film však hodnotím jako celek a proto to na víc jak 3,5* nevidím. ()

otík

Milí mimozemšťané se změnili v nemilosrdné vrahy a obsadili zemi. Z lidí sají krev a tím živí jakési rostlinstvo, které vysazují na zemi. Nemohu si pomoci, ale tento film mi některými scénami připomněl Hvězdnou pěchotu, Den nezávislosti a díky výbornému Cruisovi Minority Report. To ale vůbec neubírá na originalitě Spielbergova snímku a potvrzuje, že Steve umí točit výborné filmy. Triky jsou úžasné, děj je rychlý a překvapivý, co se dá snímku vytknout? Snad jen hodně velká nepravděpodobnost přežití hlavního hrdiny a hlavně totální hapiend, který tak z dobrodružného hororu udělal skoro pohádku. ()

kopfa

Při tomto snímku jsem měl pocit, jako bych běžel do strmého, bravurně modelovaného kopce, v jehož polovině mě někdo spláchnul do příliš těsného růžového hajzlu. Nikdy bych nevěřil, že by Spielbergovi s jeho komplexní režiserskou eleganci slušel středometrážní formát, ale teď už ano. Cruise jsem se bál jako vizuální fajnšmekr českého filmu, ale nakonec je největší chybou samotná režie v druhé polovině. Pro poloviční film přehnaně nadpoloviční hodnocení. Srdce mi takřka vykrvácelo, když jsem odcházel z kina, ale naštěstí ne do mozku, takze NO REMORSE. ()

Chupacabra

Kdyby snímek nekočil happyendem, byla by to jen jednotvárná (byť technicky skvěle zvládnutá) vyvražďovačka....takhle se v něm alespoň dají hledat chyby:) Roadmovie prokládaná akčními scénami, (které mají do komornosti imho hodně daleko) ze které se toho hlavně po stránce emocí dalo vyždímat daleko víc. ()

SeanLSD

Spielberg zase raz ukázal, že je génius a absolútny, neodškriepiteľný kráľ Hollywoodu a hoci väčšinu jeho filmov obľubujem nesmierne, celkom uvažujem, či to nie je jeho najlepšie dielo v tomto tisícročí. Uvediem len 3 dôvody ___ 1 - vďaka detailom a scénam, ktoré vám zostanú v pamäti aj po stovkách iných filmov - horiaci vlak a telá v rieke sú snáď najapokalyptickejšie momenty, čo som kedy vo filme videl ( a to poznám celého Emmericha, ktorého ničenie sveta tak nesmierne baví ) ___ 2 - že dokáže z absolútne každého herca vytĺcť pamätný výkon - mazanie chleba arašídovým maslom v podaní inokedy tak stuhnutého Toma Cruisa vám vymrští pocit bezradnosti, zmätenosti a strachu priamo do mozgu - a hrôzou rozšírené oči Dakoty Fanning na zadnom sedadle uháňajúceho auta sú pôsobivejšie než všetky smrteľné laserové lúče dokopy, ukazujú, kto odpradávna bol, je a zostane majstrom v narábaní s detským hercom ___ 3 - a čo je hlavné, je faktor prekvapenia, že Pán Režisér dokáže dať divákom presne to, čo očakávajú, keď predvedie monštróznu skazu, ktorú majstrovsky stupňuje stále viac, ale v poslednom momente, ked sa zdá, že tie pravé, naozaj bezuzdné orgie efektov ničiacich všetko, čo poznáme, ešte len začínajú, dej náhle utne. Prozaicky, jednoducho a nekompromisne. Akoby sa naslintanému, dychtivému publiku vysmial. Je to ako vedro ľadovej vody na hlavu nekriticky a bez miery a vkusu kopenej komercie, ktorá chce vždy viac a väčšie. Tej podľahol už nejeden skvelý tvorca s takmer neobmedzenými možnosťami. Ale Steve nie, a to si to mohol dovoliť viac, než ktokoľvek iný. BRAVO, MAJSTRE !!! ()

tom88

Invázia mimozemšťanov je jedna z mojich naj témat a tu sa to len potvrdilo. Spielbergovi sa asi zapáčila spolupráca s Tomom Cruiseom v Minority Report a podľa mňa spravil dobre, že ho obsadil aj do Vojny svetov. Čítal som, že Tom bol za tento film nominovaný na zlatú malinu, ale vôbec neviem prečo. Uškriekaná Dakota Fanning mi ani trochu nevadila, myslím že skôr dopĺňala hororovú atmosféru, ktorá vládla v celom filme. Páčilo sa mi, že sa tempo, strach a hrôza stále iba stupňovala a nebol žiadny oddych alebo upokojenie. Od 10. minúty filmu sa to prakticky celé začalo, trvalo a keď som čakal nejaké upokojenie tak Spielberg ešte pritvrdil a zas a zas až do konca. Zvuky, ktoré vydávali stroje boli fakt hrôzostrašné a celkovo hudba bola úžasná a strašidelná. Na lepšej aparatúre takmer bezkonkurenčné. Vizuálne efekty sú bez komentára. Čo dodať. Keby som mal povedať niečo k mínusom, tak určite záver filmu. Ten bol veľmi rýchly, nečakaný a bez nejakej poriadnej záverečnej scény a poriadnej pointy. Film mi ušiel fakt veľmi rýchlo a vôbec by som nebol nahnevaný keby to bolo o pol hodinku alebo aj o hodinku dlhšie, však už len z toho názvu som čakal, že to bude mať okolo troch hodín. Ale budiš. Každopádne je to úžasná jazda a film môžem len doporučiť. 90% ()

Rockwood

Zajímavý námět. Hodně mě zaujal, ale co si budem říkat, mohlo by to být mnohem lepší. Chtělo by to torchu víc propracovat. Neříkám, jako efekty a ty mimozemské stroje byli propracované až moc, i to nebe, to se mi fakt líbylo ale celkově příběh by to chtělo ještě poupravit ()

3n3my

5 hviezd nie preto, že to bol Spielberg, ale vážne za dobrý film. Dokonca si myslím, že to prekonalo aj neskorší Bayov Transformers. Klady sú jasné... pre mňa sú to výkony Cruisea a Dakoty, skvelé digitálne triky a veľa ďalších pre mňa podstatných drobností ako že konečne niekto nezachraňoval celý svet, prípadne Ameriku, dej zbytočne nerozptyľovala prsnatá blondýnka, a dokonca ani brunetka a takmer tam neboli ani zbytočné trapné dialógy. A zápory? Menej akcie?... v tomto prípade mi to nechýbalo, Spielberg to vynahradzuje drámou v rodine a veľkolepými scénami... Niečo zostalo nezodpovedané? ... tak si pozrite nejakého Lyncha a potom nad tým mávnete rukou ako ja. Jednoducho tento štýl Spielberga mi sedí. ()

Slavníkovec

Řeklo by se, že není těžké natočit s neomezeným rozpočtem a filmařským talentem film, který veřejnost nadchne, ta ho opláče a pak spláchne do záchodu. Pravda je, ale jiná a Steven je na to specialista, řekněte mi kolik z jeho filmů, přesahuje filmovou hloubkou vizuální stránku. Snad až na Schindler list žádný. A přesto jeho filmy slaví úspěchy po celém světě, znají jej i Pygmejové či Inuiti. Kolik režisérů s podboným námětem přišlo před ním. A jak dopadli. Den nezávislosti, Mars útočí. Steven si s tím neláme hlavu, vždycky se pohyboval na vratké lávce, diváci ho milují, kritika sžírá, za jeho kýčovité filmy. Naštěstí nehodlá svůj filmařský nadhled měnit. ()

zombkiler

Tom Cruise není vůbec můj oblíbený herec ale tady se překonal a natočil svižnou akční podívanou, kde jsem se vůbec nenudil.Když jsem tento film viděl, vzpomněl jsem si na spoustu filmů o zániku světa ale proč ne - možná nejsme ve vesmíru sami.90% ()

tomeek

Původní film jsem neviděl, ale se Stevenovou vizí nemám problémy. Cruise je tady docela normální taťka, Dakota skvělá (má holt talent, mrcha), ale abych pravdu řekl, celá ta pointa vysvětlená v posledním monologu mi málem v té rychlosti utekla. ()

StanislachKo

Budem trochu všeobecnejší... Presne takto pán režisér vždy točil... Jeho (asi všetky) filmy by sa totiž v ponímaní niektorých dali považovať za klišé... Skutočne, Spielberg vždy bol a bude BAVIČ! Že sa mu podarilo v mnohých vzbudiť pár kúskami, že je to veľký pán umlec, čo sa týka myšlienky alebo posolstva (lebo ja ho považujem za umelca párekseláns, ale viem, že o toto mu nejde), budiš... Ale jeho filmy nespejú k nejakému silnému emočnému precitnutiu aké by sa dali vylúdiť z čítania Hesseho Stepného vlka, ale skôr k pocitu, ktorý u nás vyvolá pekný obrázok nakreslený rozkošným dievčatkom so zapletanými vrkôčikmi. Vojna svetov bol DOBRÝ film! Dobrý film, ktorý končil štandardne spielbergovsky a teda - naivne/tupo. Porovnávanie s klasikou považujem za vrchol ignorantstva, pretože ok, originál bol v pohode, ale teraz by som pri ňom skapal nudou, nie to sa úžasne bavil. Napätie sa dalo krájať, pomýlený Tim, hysterická Dakota a sympaticky uveriteľný Tom boli doradu výborní. A Sťefanov akčný rukopis zo mňa vymáčkol viac adrenalínu, ako celá trilógia KURIÉR. na tretiu! Proste ukážkový blockbuster, ktorí sa u hejterov odsúdil už len svojou podstatou. ()

dr.fish

Když má holt člověk problém s ukočírováním svého vlastního syna v pubertě, syn dělá potíže a evidentně svým otcem pohrdá, pak je nejlépe, když přiletí mimozemšťané. Ohrožení života a meziplanetární konflikt donutí přehodnotit lecjaké stanovisko a pak se vztahy otce a syna přece jen narovnají snadněji. Na pozadí tohoto rodinného dramatu probíhá invaze mimozemské civilizace, která tvrdě potře lidskou kulturu budovanou po staletí a na ní naroubuje lehce depresívně vypadající červeně zbarvený močál, ekologicky hnojený krví pochytaných lidí. A když už má E.T. v podstatě vyhráno, najednou přijde zvrat a všecko skončí. Takovou banalitu už může vymyslet fakt jenom Spielberg, protože nikomu jinému by to určitě neprošlo. Obrázky pěkné, ale jinak slaboduchost...50% ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)