Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) sú dvaja kovboji, ktorí spolu pracujú vo Wyomingu na hore Brokeback. Stanú sa najlepšími priateľmi, no púta ich k sebe aj niečo viac ako len priateľstvo. Na konci leta však ich práca končí a obaja sa vyberú svojou cestou. Ennis sa ožení s Almou, ktorá mu porodí dve deti a Jack odchádza do Texasu, kde sa zamiluje do kráľovnej rodea Laureen. Aj jemu sa čoskoro narodí dieťa. Po štyroch rokoch dostane Ennis od Jacka správu, že sa opäť chystá do Wyomingu... (STV)

Boogeyman

Jo, ze začátku to bylo takové skoro až trapné, jak tam po sobě lezou dva mladí honáci, navíc furt jezděj někam daleko za ovcema, přitom je pak druhej den maj hned u tábora. Jenže když pak začne každej žít svůj vlastní život, dostane to konečně grády a já jim ten jejich vztah konečně věřil, ačkoli jsem zrovna Ledgerovu postavu moc nechápal! Některé scény byly vynikající (když Gylenhaal zjebal svýho tchána při rodinné večeři), celý film dost dobrej! ()

Silas

Chtěl jsem jen nějaký pomalý film, kde bude hodně pěkných záběrů přírody a zapůsobí na mě atmosféra. Toho se mi vrchovatě dostalo a Ang Lee navíc přidal perfektní herce (jen zestárnutí Ledgera bylo oproti Gyllenhaalovi nevěrohodné), pár silných okamžiků a klidnou hudbu podobnou Badalamentiho Straight Story. ()

Disk

Teprve po šesti letech jsem se podruhé v životě podíval na tenhle film, který jsem kdysi tak nechápal. Dnes mu rozumím mnohem lépe a tento křehký film s precizní režií Anga Leeho jsem hltal, ale zároveň jsem z toho dostal depku. Geniální hudební doprovod Gustava Santaolally. Ne Joker, ale Ennis je Ledgerovou životní rolí... ()

Ruut

Hrozně utahaný, nudný, nezajímavý film o ničem. Do pater průměrnosti a snesitelnosti jej vyzdvyhuje jen silných posledních 15 minut a samozřejmě hezká hudba a podmanivá příroda. Jinak jsem měl pocit že celou dobu sleduju život looserů s cigaretou v hubě, večně opřených o cokoliv. S jedinou myšlenkou v hlavě a to jak nejlépe proflákat den. Tohle si žádné oslavování nezaslouží. ()

Allien.9

"Oscara sice vyhrál Crash, ale atmosféru ovládla Zkrocená hora," byl výrok, který nemohl (na předávání Oscarů za rok 2005) popřít ani ten nejzarytější puritán. Oscary za Nejlepší film a Nejlepší herce v hlavních a vedlejších rolích se sice nakonec proměnit nepodařilo (škoda, protože Jake Gyllenhaal a Heath Ledger předvedli úžasný výkon), tři zcela zasloužené (Nejlepší režie, Nejlepší scénář a především Nejlepší hudba) si však tento dojemný snímek přeci jen odnesl. A co víc, ještě tentýž rok zabodoval i v (neoscarové) kategorii Nejvášnivější polibek.;-) P.S.: První film, na který jsem šla s (čerstvou) občankou a zároveň nezapomenutelný mezník, který ve mně vyvolal silnou man/man couples závislost.:-) ()

ChewieDC

Tak vám nevím. Mě to naopak přišlo VELMI zdlouhavé, hodně se to táhlo a v podstatě se tam nic pořádného nestalo. A ani ti herci nebyli až tak výjimeční - polohu smutný/nasraný umí dneska zahrát kdekdo. ()

MIMIC

Som si istý, že na svete žije obrovské množstvo ľudí, ktorí by pokojne dali čokoľvek, len aby mohli prežiť hoci aj ten "skurvený" Ennisov a Jackov život - ten film totiž tematizuje kvalitu života a keďže evidentne nejde o brak, celkom zákonite ju problematizuje a relativizuje. BM je emocionálne explozívny film o normálnej, prostej ľudskej láske a spoločnosti, ktorá je natoľko normálna, vyspelá a civilizovaná, že pozabudla na takú drobnosť ako je úcta k človeku a pokora pred láskou bez výnimky. Ten film nemá žiadne špeciálne cieľové publikum, pretože jeho cieľovým publikom sme my všetci. Ledger zahral Ennisa "as good as it gets", v živote som introverta nevidel zahraného lepšie (myslím, že to viem posúdiť celkom dobre, sám som ťažký introvert :-) Lee je chlapík, ktorému sakramentsky dobre idú vzťahové filmy ("Ľadová búrka" je takisto desivo dobrá), takže by ma celkom zaujímalo, kde urobili súdruhovia z USA na Oskaroch chybu :-) ()

Snorlax odpad!

Dva bačové si to spolu vysoko v horách rozdají tak, že od jejich rychle strhávaných opasků odletují jiskry. Jeden z nich se pak vrhne na kariéru, z níž částečně později čerpal Fredie Mercury, pokud je něco jen trošinku živé, má to pro něj okamžitou sexuální hodnotu. A pak jsou závěrečné titulky. Než se k nim film propracuje, snaží se diváka citově vydírat sladkobolným příběhem dvou bisexuálů. Vedle této kýčovité romantiky vypadají mexické tekenovely jako vrcholná umělecká díla. ()

Aknah

Opravdu zvláštní volba - téma, o kterém se moc nemluví, ale skvěle ztvárněný, perfektní volba herců, celý to bylo celkem zajímavý a takový poetický - spjatý s tou hezkou hudbou a přírodou. Někdy mi to přišlo trošku přehnaný, i když ty emoce byly skvěle zahraný. Poslení hodina byla snad nekonečná, bylo to hrozně zdlouhavý a vlastně se tam nic nedělo... takže to byla docela nuda. A taky je to podlě mě takovej film, na kterej se už podruhý nepodívám, protože je takovej utahanej. Ale i přesto si zaslouží víc než průměr za ty herecký výkony. ()

Legas

První část filmu jsem si pracovně nazval "ovce a fazole". Dva honáci se postupně sbližují tím, že při pojídání fazolí občas i něco řeknou. To vše je prokládáno úchvatnými statickými záběry na ovce putující s našimi honáky po vrcholcích hor. Heath Ledger se svými až křečovitě sevřenými rty občas něco zahuhlá a tímto hereckým minimalismem dodává postavě neuvěřitelné charisma. Druhý honák v podání Jakea Gyllenhaala je "pouze" hybatelem a strůjcem všeho dramatického a milostného dění, které se začne odehrávat po "ovcích a fazolích". Zkrocená hora mi na dlouhou dobu po vyjití z kina zůstala v hlavě. Snad to bylo i kvůli nádherné scéně s košilemi na ramínku, snad to bylo kvůli nezvykle chlapáckému pojetí filmu, který vypráví o lásce ke stejnému pohlaví. ()

InJo

Citlivě (a bez jakýchkoliv předsudků a protivných tezí) uchopené vážné téma a na sto procent přesvědčiví herci, to jsou věci, které na Zkrocené hoře zaujmou nejvíce. Líbily se mi účelné dějové zkratky i onen hodně komorní a zdánlivě nevýrazný a nevzrušivý styl vyprávění, díky němuž celý film působí příjemně melancholicky (ale nikdy ne sentimentálně). Nevtíravě krásný závěr ve mně rezonoval možná až překvapivě silně, ačkoliv ani tam diváka (naštěstí) nečeká žádný přehnaně velký nával emocí (natož citového vydírání, k němuž má filmař Leeova formátu na hony daleko). Rozhodně však nečekejte nějakou hloupoučkou 'homo agitku'. 80 - 90 % ()

Sobis87

Tomuhle filmu jsem se dlouho bránil...ne kvůli poněkud choulostivému tématu homosexulity, ale spíše kvůli tomu, že je ten film všude vychvalovaný a já jsem podle toho očekával nějakou vykalkulovanou nudu, která okatě útočí na city. Dále se mi zdálo, že ten film má tolik kladných hodnocení hlavně kvůli tomu, že je prostě "in" a přitom spoustu lidí neoslovil natolik, aby mu těch pět hvězdiček s klidným svědomím dali. Po shlédnutí tohoto filmu jsem ale zjistil, jak moc jsem se mýlil. Je to opravdu skvělý film. Hned na začátku mě uchvátila překrásná kamera, která má dokonale rozvrženou kompozici a barevně je všechno krásně sladěné. Dále je zde úžasná kytarová hudba, která má několik opravdu výrazných motivů a dá se poslouchat i samostatně. Příběh sám o sobě je celkem jednoduchý, ale je natočen s ohromným citem a hlavní důraz je stejně nejvíce kladen na samotné postavy. Nakonec se musím zmínit o hercích. Jakea Gyllenhaala jsem si oblíbil už v Mendesově Mariňákovi, kde podal skvělý výkon, a tady není o nic horší. Ale od Heatha Ledgera jsem tak perfektní herecký výkon nečekal (v Patriotovi mi přímo lezl krkem...ale v Legendách z Dogtownu se mi jeho výkon líbil). Dále mě potěšil Randy Quaid, který je známý spíše z buranských komedií (např. Bulšit) a svou roli ztvárnil opravdu seriózně. Ang Lee prostě natočil krásný film...a nepíšu to proto, že se to o něm všude říká a je to "trendy". ()

Webb

[5/10] (Alberta, Focus Features, Good Machine, Paramount, River Road, This Is That Productions) (Barevný /// Produkce: Diana Ossana, James Schamus /// Scénář: Larry McMurtry a Diana Ossana podle stejnojmenné povídky E. Annie Proulxové /// Kamera: Rodrigo Prieto /// Hudba: Gustavo Santaolalla, Marcelo Zarvas /// Oscar: Ang Lee (režie), Gustavo Santaolalla (hudba), Larry McMurtry, Diana Ossana (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

Ang Lee nie je Američan, preto dokázal veľmi elegantne natočiť film, v ktorom je kopec country hudby, rodea, kovbojov, rančérstva, pľutia žuvacieho tabaku, dokonca trsu zuschnutej trávy kotúľajúcej sa cez cestu a pritom sa VôBEC nejedná o western. Lee študoval najprv divadelnú réžiu, preto si počas celého filmu môžeme užívať prvotriedne a musím povedať VYNIKAJÚCE herecké výkony u každej (čestné slovo) u úplne každučkej postavy či postavičky - jeden z vrcholov bola scéna, kde Ennis telefonuje pred záverom Laureen - tam Anne Hathaway zahrala taký part, že sa čudujem komisii, že aj ju nenominovala na Oscara. Len na okraj: to "mm" - neuchyľuj sa k predlohe, pretože ak sa ti film zdal tento film ako "nič než hallmarkovský príbeh lásky" tak (pokiaľ máš literárny vkus), predloha Annie Proulx pre teba bude odvar Daniele Steelovej. Adaptácia je oveľa lepšia a omylom je aj myslieť si, že charaktery sú neprepracované - sú priam precízne vybudované, len múdry Ang zbytočne nepakoval film scénami, ktoré by pre neho boli dramaturgicky zbytočné (všetko, čo je z minulosti dôležité tam je). Nehovorím, že sa jedná a jeden z naj filmov, aké som kedy videl, ale niektoré tu prítomné postrehy typu "ak si odmyslite homosexualitu . . ." sú teda riadne seky mimo tupou sekerou, pretože to je ako "predstavte si Traffic bez drog, Crash bez rasizmu alebo Titanic bez ľadovej kryhy - je to len obyčajná plavba loďou!" Tak predsa niekto nemôže úplne vážne hodnotiť film! ()

HoneyBunny

Pamatujete si, jak v South Parku mluvili o filmu, kde dva homosexuální kovbojové žerou puding? Tak ve Zkrocené hoře jedí fazole, ale zábava je to podobná. Oba hlavní herci hrají skvěle, ale zdlouhavý scénář, který je skoro až nepřátelský k ženám a tak nějak o ničem (zkuste mi ho za dva měsíce převyprávět...), nepřehrají. Připočtěte si k tomu digitální ovce a Anne Hathaway v platinové blond paruce. ()

dzej dzej

Kritika Zkrocené hoře nejčastěji vytýká pasivitu hlavních hrdinů, resp. „nenaplnění jejich homosexuální romance“. To je ale přesně to, o co v tomto filmu jde – Zkrocená hora naprosto přesně zachycuje prchavost určitých životních momentů, jejich křehkost, intimitu a nevyřčenost. Ennis a Jack ztratí svoji „Zkrocenou horu“ především kvůli vlastní nejistotě, pohodlnosti a také vzájemné odlišnosti. Tento emblematický a obecně platný příběh tragické lásky redefinuje homosexualita obou hrdinů – vnitřní nejistota je neustále konfrontována s vnějším společenským nátlakem. Zasazení celého děje do maskulinními stereotypy prodchutého, buranského Wyomingu se pak situace stává ještě neřešitelnější O Zkrocené hoře se mluví jako o „tom filmu s teplými kovboji“, pro mě se stala „smutným a krásným filmem o těch nejdůležitějších věcech“. ()

Anderton

V podstate normálny film, ako hovorí Ang Lee, ktorý nechápe, čo na ňom ludia vidia. Ja na ňom vidím výbornú réžiu, skvelú výpravu, výborné herecké výkony a skutočné emócie. Toto Ang Lee dokáže vydolovať zo svojich filmov bez problémov. Takže normálny film, ktorý by mohol byť aj o pároch liliputánov, vojnového veterána a mentálne postihnutej žene, černocha s číňankou, proste párov, ktoré to mali (majú) v živote ťažšie. Lee si vybral homosexuálov a preto zožal okolo filmu taký povyk. ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (viac)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (viac)