Rambo II

• Československo Rambo II (viac)

Tri roky po nešťastných udalostiach v americkom provinčnom mestečku Hope sedí traumatizovaný vojnový veterán John J. Rambo (Sylvester Stallone) vo federálnom väzení bez akýchkoľvek vyhliadok na „krajšie zajtrajšky“... Našťastie má však jeho bývalý veliteľ, plukovník Samuel Trautman (Richard Crenna), mäkké srdce – a dôležitú úlohu: Rambo má v jeho mene a na jeho zodpovednosť odletieť do Vietnamu a pokúsiť sa nájsť nezvestných amerických vojakov! Ibaže... Ono sa to ľahko povie, ale ťažko vykoná! Zakrátko po príchode do Vietnamu totiž Rambo síce nájde trestanecký tábor, v ktorom sú hrdinskí dôstojníci väzení... No problémy na seba nenechajú dlho čakať: keďže sa totiž vojna oficiálne skončila, americkí politici odmietajú o jeho misii čokoľvek vedieť, nieto sa v nej nebodaj ešte aj angažovať, a tak Ramba nechajú v štichu! Preto asi veľmi neprekvapí, že cestu späť domov si drsný veterán bude musieť prestrieľať úplne sám! (TV Markíza)

Ukubumbahoo

Druhý díl chce očividně zaujmout divákovo oko. Pokud vás nějakou náhodou nezaujme množství krve, či kulek pak je zde specialita v podobě "skoro" romantické chvilky, kdy Rambo ukáže silnou slovní zásobu, ve které vyzdvihuje své mocné YES, na každou z položených otázek. Toto byl ovšem pouze rozjezd, oproti tomu, co přichází na konci.V posledních scénách totiž nechává všechny světové řečníky daleko, daleko za sebou a vyhrává tak jak na poli fyzické síly, tak na poli intelektuálním. A s mocným řevem UAaaaaaaaaaaá, končím tuto relaci. ()

sadlokan

Ten náš chlapec se nám od jedničky rapidně vycajchnoval!Zatímco tam se mrskal na pěti hektarech někde v Yellowstonu a zapíchával kolíky do nějakých připodělaných národních gardistů,zde sestřeluje pomocí "vánočních úlků"veškerou vzdušnou podporu sovětských,či kterých, vojsk v okolí Mekongu.Položit život chce, ale fakt má ještě čas. ()

Heroine

Druhý díl mi náhodou připadá lepší než první, je to větší odvaz. Sice mi až při sledování dvojky došlo, jak neuvěřitelná úleva je sledovat akční film bez ženských hrdinek, které v prvním díle prostě NEJSOU. V druhém už sice jedna je, ale naštěstí to ještě není úplná katastrofa. No, film je to ryze akční, poněkud přitrapněle vlastenecký, a taky silně militantní. Není to sice úplně černobílé, je tam pár zlých Vietnamců, pár zlých Rusů, ale i pár nečestných Američanů :-) Stejně by mne ale zajímalo, jak na takový film koukají třeba právě Vietnamci. Je to prostě "čím víc těch žlutých parchantů sejmeš, tím jsi lepší Americký občan", kvůli čemuž občas divákovi může mrznout úsměv na tváři. Ale celkově se nedá film brát moc vážně. Je to takový vinnetouovský styl hrdinství, kdy Rambo je dokonale čestný chlap, který vydrží jakoukoli bolest, nikdy není sobecký, žádná kulka ho netrefí, a navíc nikdy nespí, nikdy nejí, nepije ani vodu, nechodí na záchod, nikdy mu není zima ani horko, a během jednoho boje dokáže být chvilku úplně obalený v blátě, chvilku celý pod vodou, a ve vteřině zase suchý, čistý a učesaný. Musím se tomu někdy trochu usmívat :-) Ale jinak je to celkem fajn podívaná, s klasickým hrdinským příběhem i happy endem. A poučení z filmu? Když Rambo dělá ohňostroj, radši se kliďte! ()

GOREGASM

Kupodivu nejde o tak zásadní kvalitativní propad oproti jedničce, ovšem pouze za předpokladu, že akceptujete Rambovu nesmrtelnost, prostě klasický one man army flick. Do Slye šijou ze všech stran s nulovou uspěšností, zato Sylvesterův body count přestanete v polovině počítat. Což rozhodně nemíním jako kritiku, pravidla všichni známe a pořád je to slušně odsýpající zábava se snahou o kritiku systému (i když výrazně naivnější), už je k ní ale zapotřebí přistupovat s potřebným nadhledem. Dobrých deset procent z hodnocení snímku v mých očích ubírá naprosto zvrácená patriotická tečka a vomitoidní song doprovázející end credits. Sylvester a jeho Rambo nůž se stali oprávněnou ikonou žánru. 60% ()

Akana

V době kdy to bylo těžce "in" jsem (bohužel?) neměl tu čest, takže v mém případě nostalgie nic nezachrání. Oproti solidní a relativně uvěřitelné jedničce je tohle už vyloženě srandovní. Trochu to sráží i zásluhy tvůrců Žhavých výstřelů 2, protože tenhle jejich předobraz udělal v sebezesměšnění půlku práce za ně. Ale vzhledem k tomu, že jsem se při tom slušně bavil, dvě hvězdy si ten svalnatej naturščik zaslouží. ()

Hubis_

Euforie ze mě neopadla ani po shlédnutí druhého dílu.O něco slabší než první díl,ale každopádně jsem se výborně bavil.Rambo dokázal,že v něm je i kus lidskosti a že to není jen mašina na zabíjení.Hold pěkně s ním vydrbali,ale nenechal si to líbit.Scéna,kdy letí vrtulníkem je opravdu bomba a když vezme do ruky těžký kulomet,to snad nenechá nikoho chladným :) ()

Raziel_cz

Rambův návrat do Vietnamu ze zcela zištných důvodů není tak emocionálně hodnotný jako jednička, ale to nic nemění na faktu, že jde o jeden z nejikoničtějších akčních filmů vůbec. Některé myšlenky z First Blood navíc, ačkoliv podané mnohem patetičtější formou, přežily a celkově vzato jde o všechno, jen ne pozitivní vizitku US Army. Sylvester Stallone se zde objevuje ve vrcholné kondici a tu M-60 v jedné ruce a pomstychtivý výraz mu prostě žerete. Nářez od začátku do konce s vynikajícím soundtrackem od Jerryho Goldsmithe a ne úplně blbým scénářem. Nabušený sequel, který nezapřel duši předchůdce – co víc si přát? ()

helloween93

John Rambo vyráží zachránit zajatce z Vietnamu a vyvolat tam další konflikt. Samozřejmě nechybí politika, zrada, sovětský záporák, prostě Reaganova éra akčních filmů. Přesto jsem měl vždycky dvojku z trilogie rád nejméně, ani nevím proč. ()

Luk Skywalker

To je už klasický Rambo, o kterém se v jedničce mluví a psychologický přesah je pryč. Ale to nevadí, je to prostě akční klasika 80. let, kdy si vzpomenete na prvního predátora (asi se zde inspiroval). Rambo je opravdu doma (nejen ve vietnamském) "pekle" a je mašina na zabíjení. A nepřítel je i jinde než ve Vietmanu. Jinak klasický starý styl, že i když je zde dost násilí, tak krve je málo. ()

MickeyStuma

Návrat Johna Ramba do zeleného pekla. A nejedná se ani tak o politický idealismus mírového hnutí, který byl zrazen, jako především o lidský idealismus oněch mladých mužů, bojujících ve Vietnamu za vlast (toto rčení se ostatně používá v každé americké válce dodnes), která je nejen nenechala vyhrát, ale ještě se k nim po zmanipulovaném příměří otočila zády. Sylvester Stallone tímto snímkem v podstatě změnil dějiny se suverenitou sobě vlastní. Rambo se má vypravit do Vietnamské džungle zjistit, jsou-li na pravdě informace o zajateckých táborech s vězněnými Američany. "Necháte nás tentokrát vyhrát?", ptá se Rambo plukovníka Trautmanna, který za ním s takovým požadavkem přišel do vězení. Ano, zcela zásadní otázka. Následující dění tak vzalo za své, čímž se názorně ukázalo, jaký byl přístup americké vlády k této válce a hlavně k americkým bojovníkům, které sama do této války poslala. Pouhý rok před uvedením už byl stejný námět pojat ve snímku 'Nezvěstní v boji' (1984), kde si hlavní roli střihl Chuck Norris a tak je docela nasnadě tyto oba snímky porovnat. Zajímavé také je, že na scénáři pracoval James Cameron, který měl už za sebou film 'Terminátor' (1984). Sly však údajně asi polovinu scénáře pozměnil. K zadostiučinění s americkou neslavnou válečnou etudou tímto filmovým počinem po morální stránce došlo, čímž se Sly nijak neodvrátil od myšlenky autora knihy Davida Morrela k postavě Ramba, podle které vznikl první snímek. "Chci od života jen jedno. Chci to, co každý, kdo prošel tímhle peklem. Chci, aby mě Amerika milovala tak, jako já miluji Ameriku." Film pochválil i samotný prezident Regan. On ten film vůbec zasáhl do americké politiky a liberálové na toto dílo politicky zaútočili, jako v té době snad na nic. I kritika na ničem nenechala nit suchou. To je tak, když se obyčejným filmem šťouchne do politické bolístky tak razantně, že si leckdo ani neuvědomí, že je to jen obyčejný film. Sly měl tímto snímkem výrazný komerční úspěch a dodnes je nostalgiky hrdě vyhledáván. ()

Jeand´Boa

Už to není o tom vyrovnávání se s poválečným syndromem a odporem společnosti, už je to akčňárna - ale je to holt kult! Kult jménem Rambo! Krásný zástupce 80.let, kdy z pláten kin padala těla nepřátel urostlých jinochů podlitá potoky krve a zkrápěná nekonečnými řadami kulek ...dnes již nutno říci, že to byla otřesná doba s ještě horším vkusem a zaměřením - ale jo, rád zavzpomínám:-D ()

Barak

Rambo plynně přechází od "myšlenovité" jedničky k více akčnější podívané - hlavně v závěru se to pořádně rozjede a je na co koukat. Osobně mám ale radši jedničku, než tuhle nadnesenou akci, která zavání hloupostí - ale jelikož je jediný účel filmu "pobavit", splňuje to dokonale.... 9/10 ()

Tryman

Ať jsem se na film díval z jakéhokoliv pohledu, lepší hodnocení jsem nevymyslel. Děj měl oproti jedničce až příliš rychlý spád, což zde nedělalo dobře. Ale tvůrcům šlo myslím především o zábavu, kterou i druhý díl Ramba určitě přinesl. Takže 60%. ()

Al44...

Druhý film v pořadí se s žádným vysvětlováním moc neštve a hned "hodí" hlavního hrdinu zpět do akce. Ve Vietnamu má hledat zajaté americké vojáky. V tomto filmu je Rambo stylizován do role neporazitelného monstra na zabíjení. Když ho někdo naštve, naběhne s kulometem a vše roztřílí na cucky. Což má ale za následek jednak značnou nerealističnost mnohých akčních scén a bohužel i jednoduché rozčlenění postav na hodné a zlé. Vše musí být takto načrtnuto a podle této linie se jede (bez překvapení) celý film. Samozřejmě tu musí být přítomna "romantická scéna" uměle naroubovaná do akce. Děj je na úkor akce odsunut na vedlejší kolej a místy moc ani nedává smysl. ()