V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

mr.Bambino

opravdu velmi zajímavý film který skrz detektivní zápletu kolem které se děj točí, nabízí mnoho otázek ohledně církve a tehdejším životě v klášterech. Velmi pěkné i ztvárnění středověku. Na celém filmu mi vadil akorát trochu konec, kde hlavní padouši zemřeli a hlavní postavy kladného charakteru zůstaly živé-čekal jsem trochu něco negativního. Nevím proč musejí některé filmy za každou cenu končit víceméně kladně, Scéna se svrhnutím exekutora ze skály, mi přišla v kontextu s tehdejší dobou spíš méně než více uvěřitelná. Když se podívám na české filmy pojednávající o podobném tématu (údolí včel, kladivo na čarodějnice) vychází mi na tom lépe česká díla. Jinak zasloužené 4*. ()

strihoun

Adso musel trhnout rekord v počtu záběrů s otevřenou pusou.. za celou dobu mě film nenadchnul a konec ho totálně zazdil.. 2 hvězdy za Conneryho, Salvatora a Budovu. nic víc ()

Horácius

Je to skvělý film. Určitě na víc, než na 80%, ale na plný počet ne. Tvůrci se mohli vyvarovat jistých klišé, které do filmu takového typu určitě nepatří a působí zde jako pěst na oko. Ale ta lechtivá scéna s krásnou dívkou, ta má přece náboj! A ta vypravěčova slova úplně na konci filmu. A ta hudba k tomu! Právě takový konec krásně celý příběh podtrhuje, i když nepochybuji, že by reálný příliš nebyl, ale já jsem koneckonců rád, že film neskončil vysloveně špatně. ()

shinlove

Vražda v klášteře a mnich Connery ji rozlouskne :) zajímavý příběh, který přenesením na plátno neztratil nic ze své autentičnosti. Tak nějak jsem si to dle knihy totiž představoval... 3* ()

sidthekid

Bohužel sem film viděl až po přečtení knihy. Byl sem trochu zklamán, ale pro diváka nedotčeného Ecovou předlohou muselo jít o parádní zážitek. Přesto dávám rád 5 hvězdiček za Conneryho, skvěle morbidní atmosféru kláštera a dodržení hlavních dějových bodů. ()

anonyym odpad!

Středověká rádoby detektivka s rádoby originální zápletkou. Připomínalo mi to Šifru mistra Leonarda, ale asi jen proto, že oba filmy jsou tak potemnělé a hrozně nudné. V půlce jsem film musela vypnout a jít spát, to se jinak nedalo vydržet! ()

Sindymindy

Nejprve jsem četla knihu, která byla velmi zajímavá, ale v mnoha pasážích hodně zdlouhavá. Byla jsem zvědavá na film, ale očekávala jsem spíše zklamání. Opak byl pravdou. Uchvátil mě skvělý Sean Connery, který mi do role bratra Williama skvěle pasoval. Rovněž odstatní role mnichů byly velmi dobře herecky obsazené, při čtení jsem si je představovala podobně. Jean - Jacques Annaud využil své výborné režisérské schopnosti a podtrhl přesně to, co bylo třeba. Díky tomu film získal vše dobré, co měla kniha a zkrácení mnoha pasáží filmu slušelo. Přesto však musím říct, že chce-li se člověk obohatit o znalosti z historie církve a inkvizice, kniha pro něj bude podstatně větším přínosem. Nejsem přesvědčená, že by mě film tolik uchvátil i bez předchozího přečtení knihy, proto jen 4 hvězdy. ()

Špinič

Temné, mrazivé, špinavé, smradľavé a hnusné. Herci vyzerajú akoby naozaj boli zo stredoveku. Tichý dej, všetko sa tu deje mysticky, tajomno. Pravdivé zobrazenie cirkvy v stredoveku. Viac ako samotný dej ma skôr zaujala forma a obraz tohto filmu. ()

PinkCrimson

Ano, film se nemůže měřit s literární předlohou ani náhodou. Knihu Umberta Eca lze považovat v podstatě za beletristickou bibli postmodernismu, která nádherným způsobem spojuje filozofické úvahy a historické exkurzy se středověkou akční detektivkou. To se na plátno přenést nedá, i kdyby režisérem byl větší kalibr než Jean-Jacques Annaud, jehož tvorba je dle mého mírně řečeno kolísavé úrovně. Ale nemůžu si pomoct, i když zbyla spíš jen ta akce, dívá se na to pěkně. Connery nedokáže zahrát špatně asi žádnou roli, výborný casting, syrová atmosféra, určitě stojí za to vidět. ()

Jonathan1987

Samozřejmě, že kniha stojí určitě nad filmovým zpracováním, což musí platit obzvláště u takové románové klasiky. Annaund však v rámci omezených možností, které film oproti knize vždycky má, vytěžil naprosté maximum. Mistrně zvládnul atmosféru doby. Prostředí benediktínského opatství je doslova mrazivé, je to koneckonců umocněno přítomností zvláštních pozitur, mezi kterými oba františkáni působí jako bílé vrány. Postavy jsou tedy propracované, herecké obsazení je prvotřídní. Na rozdíl od amerických "historických" filmů je věrohodně nastíněna ponurost středověku a života v něm, tj. šedivě a trpce. Dobrý typ pro všechny milovníky historie. ()

hyde1987

Douglas podal vyčerpávající vysvětlení a naprosto sdílím jeho názor, protože knižní předloze se to nevyrvná ani zdaleka. Jo a co že si Eco střeží práva na Focaultovo kyvadla, já se hlavně nechci dožít toho že by se snad někdo pokusil zfilmovat ještě o třídu lepšího Baudolina.... ()

Schimy

Francouzský režisér vycházel při natáčení svého filmu ze slavné stejnojmenné předlohy Umberta Eca, která je považována za typické dílo postmoderní literatury. Annaudův středověk je tradiční – chladný, temný a utápějící se v mlze – a tím působivý. Příběh je postaven převážně jako kriminální drama s dobovou politicko-náboženskou zápletkou zasazené do prostředí benediktýnského kláštera, zlověstně trčícího do pusté horské krajiny. Hlavní postavy františkánských mnichů přijíždějících do klaštera, vystupují ve filmu jako řešitelé záhadných úmrtí v prostředí prolezlém pokrytectvím a zkažeností ve jménu ochrany náboženských dogmat. Za vše špatné může smích a Aristoteles. ()

Pavlo

Kniha Name of the Rose patrí medzi moje najobľúbenejšie, takže logicky som sa veľmi tešil na film. S potešením musím povedať, že sa mi veľmi páčil. Režisér vierohodne zachytil opátstvo a temno tej doby, postavy sú tiež super zahrané a masky perfektné a pomerne celú dobu sa držal predlohy. Avšak ako jej čitateľ mám menšie výhrady a to vo vykresľovaní postáv alebo odohrávaní sa niektorých dejových liniek. Je to tam veľmi zhustené a keby som nevedel o čo ide, tak by som možno ani nezistil súvislosti. Ďalším bodom, ktorý ale až tak nekazí dojem, je zmena konca filmu. Pôsobí trocha ako happyend, čo isto veľmi poteší hlavne nečitateľov knihy. Na záver treba len podotknúť, že film zaraďujem k tým výdareným sfilmovaným knihám. ()

chlievik

Nie je to zlý film. Poučný. Pravdovravný. Temný stredovek, inkvizícia, odľahlá kláštorná usadlosť,. hmly a samota, úkryt pre bizarné osobnosti (úchylov, vrahov, psychopatov, fanatikov, šialencov a idiotov) a medzi tým vraždy, ktoré spolu nejako súvisia, a istotne to nie je žiadny Hercule Poirot, ktorý sa ich teraz snaží vypátrať, ale zpár mníchov, ktorí žijú na okraji psychického zdravia, normálnosti, v strachu jedného pred druhým, vo svete, kde je povera extrémne silná, o vyčíňajúcom diablovi, v dobách kedy sa ľudia extrémne báli kadečoho, a kde nebola šanca vyhnúť sa zlu, ak ste sa čo i len kúsok chceli dozvedieť aspoň čiastočku pravdy. Výborné herecké obsadenie, filmové debuty niektorých hercov, ako Christian Slater, nebol to zlý film, ako som už napísal, len príliš temný, proste sproste stredoveký, a pre ľudí, ktorí nemusia hororový nádych medzi krvavým stredovekým násilím, možno trošku nevhodný. Ale aspoň odhaľuje skutočnú pravdu o tom, ako sa žilo, a ako jedno Aristotelovo dielo bolo byť skrývané tak, aby sa o ňom svet nedozvedel, aby tak církev mohla nerušene kradnúť, hrešiť, a udržiavať si moc keď boli všetci hnusne vhodení do utrpenie spôsobujúcej nevedomosti. Kto má informácie, ovláda vždy tých, ktorí ich nemajú. Aká smutná pravda, a zneužívaná. Aj dnes sú mnohé inštitúcie, ktoré skrývajú niektoré podstatné pravdy, a to aj svetské inštitúcie, ale spomeniem radšej znovu katolícku církev, ktoré skrýva množstvo objektívnejších evanjelií, a označuje ich za "apokryfy" - nekánonické podvrhy - a to len z jediného dôvodu, lebo vedia, že v prípade ich odhalenia, stratia ešte aj tú malinku slabú vplyvnú moc, ktorú ešte teraz trošku majú..... temný film, smutné sutany, oheň v temnotách kamenných veží, násilie inkvizície, ale odhliadnuc od toho, je ten film vcelku dobrý.... ale ja už tieto typy filmov preskakujem, prekračujem, nesledujem.. ()

Johgas

Detektivní příběh z raného evropského středověku. Napínavý, dobře zahraný. Film jsem viděla v kině v Ostravě, na lístky se stály fronty a po skončení filmu většina lidí zůstala sedět a četla titulky a nechávala se unášet doznívající atmosférou filmu. (Něco takového jsem předtím zažila jen na Amadeovi).Nemusím film vidět moc často, ale občas se podívám znovu. ()

MJI

Jak můžu dát filmu, na který nikdy nezapomenu, pouze 4*? Takových, které tojí za to, ale za pár let o nich nebudu vědět, je mnoho. Tento mezi ně nepatří. Viděno znova v roce 2012. Zvyšuju na 5*! ()

Hadush

Téma zcela mimo můj "dostřel" ale filmu nelze upřít "dobře odvedenou práci". Od hereckých výkonů až po hudbu....příběh mě pohltil i když mě původně vlastně vůbec nezajímal...:) ()

Podpovrchem

Je úžasné pozorovat mistrovské dílo, tady se to povedlo hned dvakrát. Kniha je dokonalá a film ji skvěle doprovází, ale postrádá onu interpretovatelnost náhledu vnímání knihy jako historické, filozofické aj., ponechává si rovinu čistě detektivní s nádechem filozofična v historickém podtextu středověku, ale za knihou nijak nezaostává, snad je to i díky umu Conneryho, kterému postava mnicha Williama sedla. Dokonalý byl inkvizitor Gui v podání Murraye Abrahama. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)