V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

little tyger

Srovnání s knihou je zbytečné. Dějově obsáhlá knížka od Eca je naprostý skvost. Musím přiznat, že pro mně byla velkým oříškem, ale o to víc jsem si ji užila. Myslím, že věrně zfilmovat Jméno růže ani nejde. Annaud chytře vybral z mnoha dějových linek ty které lze označit za ' dramaticky nosné'' , ty, které posouvají příběh kupředu. Nedovedu si představit, jak by někdo chtěl zfilmovat ony rozsáhlé filizofické pasáže. Film má skvělé obsazení ( nejen Connery) a nemůže se vám stát, že by vám splývaly jednotlivé postavy, neboť každý z herců si vytvořil svou vlastní bytost. Je to takové panoptikum kláštera středověkého :) Režisér dokonale vystihl Dobu temna, dobu, ze které vás mrazí v zádech. Oceňuji i ponurou kameru. Je to taková dobrá dobová detektivka s dobrým obsazením a lehce líznutá filozofií. Doporučuju ()

HennessyVSOP

Pět hvězdiček si film zaslouží, ale bohužel, o žádnou legendu se nejedná, román bohužel zůstal nedostižen. I přesto se jedná o kvalitní adaptaci, se skvělým Connerym a solidní výpravou. Filmu se nedá vytknout v podstatě nic, ale také vyjma Conneryho a předlohy nepřináší nic, co by Vám opravdu na dlouho zůstalo v paměti. Knihu ale doporučuju. ()

JanikKanik

Umberto Ego se musí obracet v hrobě, kdyby viděl jak zmrvili jeho adaptaci mojí nejoblíbenejší knížky. Kdokoli četl knihu nemůže dát dobrý hodnocení ()

Magyana

Skvělá středověká detektivka, která je koukatelná i po více než čtvrt století od svého vzniku. Ano, není zcela podle knižní předlohy, což tu někteří pisatelé zatracují. Já však říkám bravo, neboť ty předlouhé popisné či latinské pasáže by film neunesl. Respektive diváci by je neunesli... Velmi chválím prostředí a atmosféru opatství, syrovost a špínu středověku, posedlost i zvrácenost (případně zvrácenou posedlost) mnichů, skvělé herecké obsazení (je vidět, že Annaud přesně věděl, co chce, a byl ve výběru herců velmi pečlivý). Labyrint neměl chybu, nechtěla bych se tam ztratit. Pokud bych měla na závěr zamáčknout slzu, nemělo by to nic společného s upálením dvou mnichů či rozloučením mladého Arsa s dívkou, do které se zamiloval. Bylo by to kvůli Williamově snaze zachránit vzácné svazky z hořící knihovny a kvůli jeho zoufalství, když si uvědomí fakt, že je to nemožné... ()

wick

Hodnocení se týká toho, že film funguje velmi dobře jako historická detektivka, i když filozofický spis Eca nemůže logicky obsáhnout, nakonec o knize se vždy psalo jako o nezfilmovatelné. ()

Benjo

Dokonale natočeno, dokonale zahráno, ale jelikož jsem nedávno dočetl předlohu, jsem zklamán ze zjednodušeného děje. A také z toho, že se zde dává důraz na některé události, které v knize zas tak důležité nejsou a mnohem důležitější jsou opomíjeny. (Spoiler: osudy inkvizitora Bernarda a chudé vesničanky si autoři filmu trochu splnili svá přání, která v knize naplněna nejsou :-D) ()

Delmondo

Skutečně syrová a drsná atmosféra dokonale vystihnutého středověku. V hlavní roli bezvadný Sean Connery proti němu F. Murray Abraham a za nimi spousta dršek, z nichž je ta největší Ron Perlman. Annaud je skutečný mistr a dokazuje to každým svým filmem, a tento je jeho zřejmě nejlepší. ()

Kaitiffa

Pane bože čo to moje oči videli? Možno bola chyba pozerať film bezprostredne po prečítaní knihy, ale keď ona tá kniha bola tak dobrá, že som musela aj film hneď vidieť! Môj miláčik, Umberto Eco, je jednoducho fenomenálny rozprávač (nie len beletrie), kde kniha je tak jasná a chápateľná aj pre naivného čitateľa ako som ja. Film mi pripomínal puzzle, kde chýba zopár (hádam aj dobrá polovica) dielov, takže diváci približný obraz udalostí majú, ale ja som presvedčená, že im niektoré súvislosti unikajú. A právom! ()

BoKo_CzT

Pokiaľ sa oprostíte od literárnej predlohy Umberta Eca a nebudete sa snažiť porovnávať, tak je film rozhodne kvalitným vstupom k dielam tohto spisovateľa. Herecké výkony nebudú nikomu prekážať a vcelku patrí film ku kvalitnejším dielam, čo môžete v dnešnej dobe vzhliadnuť. Pokiaľ by ste porovnávali čisto ako adaptáciu, tak patrí tiež k tomu lepšiemu (v rámci možnosti prepisu literárneho diela na plátno, ktoré sú vždy obmedzené). To podstatné je však pre mňa to, že ma práve tento film priviedol k Umbertovi Ecovi a ku geniálnemu Foucaltovmu kyvadlu, či skvelému historickému Baudolinovi. Viva la Umberto Eco ! :) Pozor film nie je vhodné sledovať s ďeťmi, obsahuje napr. veľmi otvorenú, dlhú a takmer pornografickú sexuálnu scénu. Aj celkovo bude film pre vaše ratolesti skôr nevhodný. ()

SuzukiZ

Jakmile jsem uviděla Conneryho, věděla jsem, že to asi nebude žádný paskvil. Na druhou stranu filmové zpracování jakéhokoli příběhu musí být dynamické a trochu přehnaně emotivní. Chyběly mi tam drobné úsměvné momenty z knihy, trochu více toho tápání (pravda, to 2 hodinového filmu se to nevejde) a trochu jsem byla zklamaná Adsem (nepředstavovala jsem si ho jako až takové "ucho"), nicméně film jako takový je právem považován za klasiku hodnou pocty. ()

morepower

Užívám si detektivky založené na logice a svěžím úsudku, bez příkras moderních věd a počítačových databází. A tohle je temná, studená, špinavá ale hlavně hodně dobrá detektivka. Třeba hlavní myšlenkou nebylo pátrání, ale obžaloba svaté inkvizice, nebo církve, nebo kdo ví, ale právě to vyšetřování mě pevně udrželo v křesle se zatajeným dechem. Výprava a hudba, kulisy a zima dokonale uzavřely celý obraz. Doporučuji! ()

Scaevola

Mám trochu obavu, že z celého U. Eca zbyla pouze ona úvodní větička o palimpsestu, ale přesto jsem viděl dobře odvedenou práci a skvěle vyznívající film s podmanivě mnohovrstevnatou atmosférou, nad jehož smyslem je - přes všechny populární motivy a efektní odbočky - dokonce možné se zamyslet. ()

Dekovnik

Osekané až na kost, přesto nápadité a svižné. Kontury postav jsou sice přehnané, ale až strašidelně skutečné. Salvatore a Berengar budiž zářným příkladem. ()

Optical

Velmi kvalitní snímek s poutavou a místy až mrazivou atmosférou. Film ve kterém "kraluje" Sean Connery a zdárně mu sekunduje Christian Slater, než se jeho kariéra vydala do období stagnace. ()

LencaN

Bála jsem se, aby to nesklouzlo do nudné roviny zapomnění. Ale ten středověk byl tak syrový, že se na Jméno růže nebude dát zapomenout, i kdybych chtěla, aneb byla to pořádná přehlídka odporných chlapů, chudoby, hnusu a zcestných středověkých názorů. Kupodivu se mi to opravdu líbilo. Zvláštní detektivka, kdy hrdinou není Columbo nebo Poirot, ale Connery s vyholenou hlavou, mnišským rouchem a svým mladým učněm. Konečné vyřešení vyplynulo tak hladce a nakonec bylo tak přirozené, že jsem se divila, jak bylo možné, že to je natočené tak neokatě, že to není poznat už někdy v průběhu filmu. Až do samého konce jsem netušila, protože mě rozptylovalo i spoustu dalších podnětů. Stačily mi třeba jen přerostlé nehty toho tlustého pána a na pár okamžiků jsem nemyslela na nic jiného, jak odporné to bylo. Strašně mě potěšilo, že se honba za vrahem změnila i v cosi jako honbu za relikvií, za pokladem. A ta knihovna byla geniálním prvkem. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)