V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

Bojinda

Proti knize slabota a nejblběji udělaná umělá pleš, jakou jsem kdy viděl. Hvězdička navíc za hnusné mnichy, zejména bratr Berengar je skvělý. ()

aysxdcfvgbhn

Dle mého názoru perfektně vystihnutý středověk se vší svou špínou a intrikami. Historický film s Connerym v hlavní roli, paráda... Oproti knize mi přijde poněkud ,,placatý", ale to se dá očekávat. Proto nemohu z úcty k dokonalému a bezchybnému Eccovu románu dát víc jak 4*. ()

crebs

Bezkonkurenční počin, super obsazení a skvělé výkony, navíc, kdo četl knihu ( já už několikrát ), tak mi dá za pravdu, že film je velmi podobný knize, což se málokomu podaří dodržet. ()

Jarmika

Miluji knihu, ale 100%ní dokonalost v psaném je stále jen na papíře - na film jsem se mrkla až po 3 letech po 2. dočtení a byla jsem naprosto vytrhnutá z reality mého obývacího pokoje díky vykreslení středověku na pokyny Jean-Jacquese Annauda! Bomba! Jak si dnes tu gotiku hýčkáme a přitom... Tenhle snímek za těch 130 min stál jako kolikrát jinak vyzdvihované rádoby historické filmy nikdy státi nebudou... ()

karmenka

Ano, Sean Connery je sedivy, plesaty, susle a namiesto odevu nosi vrece, ale ma taku sialenu charizmu asi ako ziadny herec na svete! Vyborny casting hercov, zaujimavy a napinavy pribeh, jeden z mala filmov, ktory sa skvele podaril aj napriek tomu, ze nikdy neprekona kniznu predlohu. ()

JBpivosaj

Určitě zajimavý film, ale nějaký terno to prostě nebylo. Super výkon Ron Perlman a Elya Baskin a jejich maskerů. Tato doba mě ale baví spíše usekáváním hlav, bitev a dobíváním.. ne však čistě náboženstvím, kde není prostor pro nic jiného, krom lehkého zásunu mladíka, kdež jeho čin byl i následně pochopen či snad omluven. Jak říkám, zajímé a poutavé pro diváka to bylo, když jsem se na to vydržel s reklamama divat dvě a půl hodiny a chvilkama přítelkyni pšít. Bohužel žádné extra vyvrcholení či alespon mirná erekce se nakonec nekonala. ()

bambiz

Čekala jsem víc (a tím nemyslím hloubku románu z předlohy), působivá atmosféra a důmyslný labyrint stačí na slušné tři hvězdičky. ()

zbytecny

Skvělý film. Moc bych si přála jednou se dopracovat i ke knize...Eca moc obdivuju a po shlédnutí filmu ještě víc :) Jediný ,kdo mi tam trošku vadil, byl představitel Williamova pomocníka. Nemůže za to, ale není mi sympatický. A další věc, která se mi moc líbila : sama od sebe jsem si všimla chyby ve filmu :) určitě tam není jen jedna ale i tak je to pro mě pokrok :D ()

Valda2

Toto je další příklad toho, že v knihy jsou o dost lepší než film. Film výborně zpracovaný ale na knihu to nemá. Za prvé mi chyběli ty výpravy do užásného "Labyrintu", který byl na knize to nejlepší ... a zadruhé byli tam nepřesnosti třeba jako [SPOILER: Oni se nikdy nedostali do Feneus Afrique], takže si to shrňme film byl dobrý, ale ne lepší než kniha od Umberta :-). ()

cing-ti

Jediné co mě na tom to "díle" mrzí že jsem jej poprvé viděl asi na šestkrát, buď mě u toho neustále něco rušilo a nebo jsem usnul (pokud jsem sledoval později večer) . Celý děj i prostředí samotné člověka doslova pohltí a nepustí ho dříve než před závěrečnými titulky. Jen malinkatá výhrada a sice v roli novice bych si možná dokázal představit někoho jiného, ale to je fakt který mi rozhodně dojem z filmu nezkazí. ()

Dominik44

Musím se přiznat hned na začátku - knihu jsem bohužel nečetl. Ale musím přiznat, že film mě dostal. Člověk, který se této tématice nevěnuje, nepochopí 4/5 filmu. Pokud Vás toto téma nezajímá, nemá smysl se na tento film dívat. Za mě *****. ()

Widlicka4

Vynikající film, dost možná i proto, že předlohu jsem nečetl, a zatím se k tomu ani nijak nechystám - byť je to samozřejmě jen obtížně odpustitelný hřích proti téměř povinnému základnímu vzdělání... ()

Megan

Áno,film nieje až taký bohatý, ako knižná predloha. Nič to však nemení na tom, že dokonalé zobrazenie temného, chladného a špinavého stredoveku diváka vtiahne do napínavého detektívneho pátrania. To všetko okorenené Conneryho skvelým výkonom a zaujímavými historickými súvislosťami na pozadí deja. ()

imagina

To je tak, když si nadšeně přečtete knihu, zapojíte fantazii a máte jasnou představu o tom, jaká byla podoba jednotlivých postav. A pak uvidíte film.... Při přemítání o zjevu většiny mnichů se ani nedivím, jak a proč bylo tehdy v těch klášterech plno. ()

Harakiros

Jistěže není možné očekávat dokonalé převedení rozsáhlého románů Humberta Eca na plátno, protože to nejde nikdy. Přesto považuji tento film za jeden z opravdu povedených. Skvělá výprava, hodně dobrý scénář, Connery velmi dobrý a jako třešnička na dortu Ron Perlman! ()

LennyCowler

Jak film tak knihu jsem viděl a četl nesčíselněkrát a myslím že se navzájem doplnují. Sám mistr Eco na filmu spolupracoval a myslím,že je velmi povedený. Težko dostat do filmu celý obsah knihy,aniž by se neprodloužila stopáž a v tomto případě by z toho vznikl spíš serial. Stejně jako Ecova kniha velmi dobře až autenticky nastinuje syrovost středověku. Jeden z nejlepších historických filmů. ()

Dexies

Zajímavý komorní film, první polovina je maximálně vynikající, atmosféra se vyvíjí a houstne, charaktery se vybarvují, druhá polovina je už trochu těžkopádnější ... vynikající osazení, výprava a dobrý scénář, to vše tvoří vynikající film! ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)