Sám doma

• Česko Sám doma (viac)

Zabudnuté dieťa bráni prázdny dom pred dvoma lupičmi.
"Mám pocit, že sme doma nechali niečo dôležité," povie pani Kate McCallisterová manželovi Petrovi na palube lietadla smerujúceho cez Atlantik do Paríža, keď sa na vianočnú dovolenku balili v obrovskom strese a nervozite. To ešte netuší, že to, čo doma zabudli, je najmladší člen ich početnej rodiny, Kevin. Chlapčenská radosť z neočakávanej slobody sa veľmi rýchlo zmení na príjemné vzrušenie - Kevin musí brániť dom svojich rodičov proti dvom nepríjemným votrelcom - zlodejom Harrymu a Marvovi. A hoci si dospeláci myslia, že taký malý chlapec proti nim nič nezmôže, škaredo sa mýlia! (TV JOJ)

reditelka

Americká komedie? No a co? Pro mě je to jeden z nejlepších vánočních filmů, které znám a které mám s Vánocemi spojený od dětství stejně jako třeba Tři oříšky pro Popelku. Scénky které z nám nazpaměť, hezká hudba - na tuhle komedii se podívám kdykoli znovu. ()

Paity

Naprostý majstrštyk mezi rodinnými filmy a to i dnes, neuvěřitelných 22 let po té. Parádní casting zajistil, že v hlavní roli zazářil Macaulay Culkin, ale také nezapomenutelný Joe Pesci a John Candy. Dodnes mám v oku nostalgickou slzu a rád se na to podívám. Stejně jako se těším, až synci budou větší a já se s nimi budu moci na Sám doma podívat a bavit se stejně jako před lety. Rozhodně nejepší rodinná komedie všech dob. ()

Earl10

Jeden z nejmilejších filmů mého dětství! Na tomto příběhu sem byl odkojen a pokaždé ho hltal plnými doušky. S odstupem času uznávám, že to není nijak geniální dílo, ale je to pro mě silná srdcovka, proto mírně nadhodnocuji. V podstatě hodinu se nic neděje a pak přijde legendární závěrečný půlhodinka, plná brutální srandy. Columbusův relaxační styl mám opravdu rád. Proto mám první dva Pottery nejradši! Snímek místy působí lacině a tím myslím po technické stránce. Největším pozitivem je naprosto jednoznačně obsazení. Kultovní Culkin a úžasná dvojice Pesci a Stern. Láska mého dětství na kterou nedám dopustit! [90%] ()

Scevola

Jeden z najlepsich rodinnych filmov bez ktoreho si uz ani neviem predstavit vianoce. A dokonca okrem zabavnej casti ma na konci aj poucnu cast :) 8/10 ()

bloodline

Bez tohto malého, uvrešťaného sopliaka si neviem predstaviť psychologický nábeh na vianočnú atmosféru. K zdobeniu ihličnanov či pečeniu oplátok ma síce Kevin neutrýznil, ale s duom Pesci/Stern, kúzelnou hudbou a globalizačným duchom Vianoc sa rád sprítomním do duševného stavu nebeského pokoja počas čakania na príchod Mesiáša. A aby som nezabudol... Fuller ruleeeeeeeeeezzzzzzzzzz!!! ()

Norino12

Pre mňa by Vianoce neboli Vianocami keby som si aspoň raz nepozrel legendárnu rodinnú komédiu Sám Doma. Z môjho pohľadu ide jednoznačne o najlepšiu a najzábavnejšiu rodinnú komédiu akú som videl. Pýtate sa, prečo práve Sám Doma? skvelá zábava, skvelý Kevin ala Macaulay Culkin a celkovo podarená zostava hercov. Navyše to dopĺňa tá perfektná atmosféra Vianoc. Celú tú atmosféru ešte vyzdvihuje do dokonalosti naozaj podarený Soundtrack. Skvelá zábava, ktorá nedokáže diváka znudiť. ()

farfalla

Hezká vánoční komedie nejen pro děti. Před mnoha lety, když jsem tento film viděla poprvé, jsem měla dojem, že Kevin McCallister jako dítě má velmi dospělácké chování, nápady a řeči. Teď už vidím, že je dost dětský a to dospěláctví jsou jen herecké pózy. I přesto se na film pokaždé ráda podívám, jenom ty scény maminky vracející se domů přeskakuji. Promiň, John Candy. Teď když jsem se po letech znovu podívala, zaujala mě hudba. Přišlo mi, že jsme v Bradavicích. A skutečně John Williams pracoval na obou spolu s Chrisem Columbusem. Joe Pesci (Herry Lime) a Daniel Stern (Marv Merchants) jsou v rolích masakrovaných lupičů perfektní. Tak zase příští vánoce! ()

Hanys_

Vánoce bez Kevina, to je jako dovolená bez Kevina. Fain zábava, které člověk odpustí i tu hromadu nelogičností. Navíc ost je těžce luxusní. ()

Ledkodlaq

Byl to vánoční film mého dětství. Nedávno jsem viděl dokument z pozadí natáčení, jak kaskadéři padali na skutečný beton a dostali po hlavě skutečnou lopatou a chtě nechtě se můj pohled na sám doma změnil. Věc druhá, mám li se ponořit hlouběji do příběhu, těžko Kevinovi vyčítat, že je takový hajzlík, když vyrůstal v takové familii idiotů. ()

Dohaja

Vianočná klasika, ktorú si vždy rád pozriem. Niektoré fóriky mi prídu už obohraté až trápne a nelogické, keď to už po stí krát vidím, ale vždy sa dobre zabavím. Niektoré filmy pozerám zásadne s dabingom a Sám doma, je jeden z tých filmov. Na Slovensko sú, ale 3 dabingy na jeden film trošku veľa nemyslíte? ()

Adramelech

Nebylo to špatné, ale podle mého vkusu to také nebylo. Hlavně ty sentimentální výlevy či vlastně výjevy. Kromě toho mě iritovalo, jak ten kluk ječel. Film ukazuje, jak snadno lze někde zapomenout dítě. „Na co jsme to ještě zapomněli? Na Kevina!“ Přikládám záznam snu. Není sice vůbec dějový, ale snad to nebude na závadu. - - - Sen o rodičovském právu (v noci z 8. na 9. prosince 2020) - - -     Čtu na internetu článek, že do občanského zákoníku má být zaveden pojem rodičovské právo. Doposud tomu bylo tak, že právo chovat a vychovávat dítě mohl člověk získat pouze dvěma způsoby: a) zplozením dítěte, b) adopcí dítěte. Nyní však bude možný i třetí způsob: c) vydržením dítěte. Znamená to, že pokud o dítě po dobu nejméně jednoho roku pečovala jiná osoba než ta, která k němu měla rodičovské právo, získává rodičovské právo na ono dítě právě tato osoba a původní vlastník či vlastníci rodičovského práva toto právo ztrácejí.     Příklad: Někdo svěří dítě na hlídání jiné osobě a zapomene si je vyzvednout. Po roce se osoba, která mezitím o dítě pečovala, dostaví na úřad, aby uplatnila nabytí rodičovského práva vydržením. Učiní tam místopřísežné prohlášení a navrhne tři svědky, které úřad vyslechne. V dané věci může být dotazováno i dítě. Pokud je tvrzení pravdivé, přechází rodičovské právo vztahující se ke konkrétnímu dítěti na tuto osobu. Také pohrůžka dítěti „Když budeš zlobit, dáme tě pryč,“ přestane být pouhou rétorikou a stane se reálnou možností.     Sleduji video, kde o věci debatují odborníci. Někdo říká, že touto změnou se obecně zlepší péče o děti a zároveň se podpoří jejich mobilita. Jiný namítá, že toto ustanovení v zákoně by mohlo být zneužito k tomu, aby se rodiče zbavovali nesnesitelných dětí. Někdo další mu však oponuje tvrzením, že toto nebezpečí nehrozí, protože mít doma nesnesitelné dítě po dobu jednoho roku nikdo nevydrží, takže by ke vzniku rodičovského práva vydržením v takovém případě nemohlo dojít. Nějaká žena říká: „Chov dětí v České republice stále klesá, zatímco chov zvířecích mazlíčků stoupá. Dnes se v českých domácnostech chová víc psů, koček a jiných obratlovců nežli dětí. To je negativní jev, protože z dětí vyrostou daňoví poplatníci, kdežto kočka nebo kanárek nebudou daně platit nikdy.“ Námitka: Za psy platí daně jejich majitel. Odpověď: Ano, ale platí je pouze jednou ročně a jsou nízké. I podprůměrný daňový poplatník je pro státní kasu větším přínosem než sebelepší pes. Shrnutí: Zákon podpoří chov dětí, od něhož lidé upouštějí kvůli jeho nákladnosti. Bude-li existovat možnost, aby v případě zchudnutí přenechali dítě zámožnějšímu chovateli, budou ochotni víc riskovat.     Z diskuse: Dejme tomu, že někdo k sobě nastěhuje šestnáctiletou holčičku a poté, co ji bude doma chovat po dobu jednoho roku, uplatní nárok na vznik rodičovského práva vydržením na toto již sedmnáctileté děvčátko. Tento nárok bude snadno prokazatelný, neboť sedmnáctileté děti mívají už poměrně rozvinutou schopnost řeči a rovněž disponují i více či méně dokonalou znalostí písma. Za rok bude holce osmnáct let, čímž dosáhne plnoletosti. Bude se na ni i nadále vztahovat rodičovské právo? Pokud ne, naskýtá se následující otázka. Co když v té době bude holka studovat na nějaké střední škole a nebude výdělečně činná? Kdo ji bude živit? Odpověď: Rodičovské právo chovatele k dítěti zaniká dnem, kdy dítě dosáhne plnoletosti a tudíž přestane být dítětem. To platí vždy bez ohledu na to, zda chovatel dítěte je či není jeho biologickým rodičem. Další péče je možná pouze na základě dobrovolnosti. Tento zákon povede děti k větší odpovědnosti a k tomu, aby usilovaly o dobré vztahy s osobami, které na ně mají rodičovské právo. () (menej) (viac)

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood

02.12.2023

Reboot Sám doma našel obsazení

Reboot Sám doma našel obsazení

11.12.2019

Nová verze populární vánoční komedie Sám doma se pomalu ale jistě blíží začátku produkce, snímek chystaný pro streamovací službu Disney+ tak nyní oznamuje obsazení. V hlavní roli dětské postavy se… (viac)

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (viac)

Sám doma, ale jinak?

Sám doma, ale jinak?

03.10.2019

Server Collider čerstvě vydal pár nových informací o nadcházejícím remaku kultovní vánoční komedie Sám doma, který dorazí na streamovací službu Disney+ nejspíš příští Vánoce. Nový snímek bude podle… (viac)