Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózny
Veľká Británia / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

madam.art

Rozhodla jsme se dát šanci chválenému Harrymu... Inu, pěkný příběh, fajn herci, nestrhlo, ale třeba na Vánoce se klidně podívám znovu. ()

freddyreddy

Do Harryho mi nikdo jebat nebude! Tenhle film, příběh a kniha je moje dětství. Od malička jsme si s kamarády ve škole hráli na kouzelníky s klacky, které jsme našli na zemi, když jsme šli ráno do školy. Svět, který Rowlingová vytvořila, má neskutečné kouzlo a uchvátí nejednoho diváka a čtenáře. Samozřejmě kniha a film jsou trochu něco jiného, ale oboje je neskutečně výjimečné. Když v roce 2011 vyšel poslední díl, bylo mi již 15let, a tak se na svět Harryho Pottera člověk kouká trochu jinak, ale ta nostalgie a svět je prostě na tolik uchvacující, že bych ani jednomu dílu nedal méně jak 5 hvězd! ()

IZFNP

Magický film pre inú vekovú kategóriu, než sme si potom navykli u ostatných filmov. Efektná a krásne natočená rozprávka, s trikmi, ktoré na svoju dobu vyčnievali, a s postavami, do ktorých sa celý svet okamžite zamiloval. A so svetom, ktorý nikdy neumrie. ()

Karlos8

Nemůžu uvěřit tomu, že už je to patnáct let, co odstartovala takhle vele úspěšná série. Vše začalo ve světě lidí, konkrétně v té nejvíce debilní rodině, jaká může na převýchovu dětí být. Ovšem s příchodem do Bradavic to dostalo úplně jinou šťávu. Pro mě vždycky byly, jsou a budou Bradavice jako ta škola, kterou bych chtěl jednou zažít. Ano, písemky, zkoušky, ale hlavně praxe a dobrodružství, o kterém v současnosti můžeme mluvit jen leda ve snu. No nic, zpátky na stromy, i když spíš do neprobádaných prostor školy, kde na nás čeká tajemství. Nutno podotknout, že Harry si napoprvé poradil s bravurou a jen těžko zapomenu na jeho upřímný úsměv, kterého bude mít na své tváři s přibývajícími díly čím dál tím méně. ()

anetd1

Shlédnutí prvního díl před několika lety někdy v dětství mi dodnes slouží k pochopení různých referencí a mohu se tak i já někdy zasmát vtipům svých kamarádů či dokonce sama - většinou sarkasticky - zazářit. Nic víc kromě toho, působivé vizuální stránce a jakýmsi sympatiím k Ronovi ve mně však slavný Harry Potter nikdy nezanechal. Všeobecná mánie šla hodně mimo mě a jsem jí (zatím) až příliš znechucená na to podívat se někdy znovu. ()

K1NGSLAYER

Jako první "rozjezodvý" díl této Fantasy série o mladém čarodějnickém učni Harry Potterovi je to dobrý, a ve všech těchto filmových sériích se mi líbí ty začátky. Bohužel, na rozdíl od dalších dílů mě tady zklamal obraz filmu. Ta kamera, když si to vezmu tak že je to jen rok od Tajemný komnaty je zde fakt příšerná. Působí to na mě jakoby to byl film ze 70. let a ne 2001. To mě vždy, když mám chuť se podívat na tuto sérii filmů zklame. Knižní předlohu jsem četl pouze u tohoto dílu, a řekl bych že se docela liší. Já jakožto dospělý člověk se na tohle vždy rád podívám a stále se mi líbí takové to "dobro vítězí nad zlem". Přeci ten nasraný výraz Malfoye nejde nemilovat. ()

ZHODNOTITEL

Výjimečný film, který znamenal výjimečnou událost. Neopakovatelný zážitek v celosvětové kinematografii přesně na začátku třetího tisíciletí. ()

harycek

Když jsem byl ještě v Kolíně s dětmi na premiéře tak se mi to vcelku líbilo !!! Bohužel díl od dílu z toho autorka knih a i filmaři udělali horor!?!? ()

Leeroy3167

Pri tomto filme sa cítim pravdepodobne rovnako, ako tí, ktorí pred štyridsiatimi rokmi videli prvý diel Star Wars a uctievajú ich dodnes. Keď som prvý krát videl Kameň mudrcov, mal som jedenásť rokov, takže som bol cieľová skupina. Dnes o takmer dve dekády neskôr si stále nemôžem pomôcť. Napriek niektorým viditeľným nedostatkom je tento snímok kúzelným návratom do môjho detstva. Síce vnímam, že niektoré efekty majú medzery a film starne viac, ako by som rád a herecký výkon detského osadenstva je v niektorých momentoch úsmevný, bez okolkov však musím priznať, že prvý diel Harryho má pre mňa neopakovateľné kúzlo, ktoré nemá žiadny iný film. Baví ma predstavovanie čarodejníckeho sveta, prežívam prvý metlobalový zápas a držím hlavnému triu palce pri šachovej partii. V žiadnom prípade sa nejedná a dokonalý snímok, ale o snímok, ktorý mi zmenil detstvo, donútil ma prečítať si knižnú predlohu a otvoril bránu k ďalším filmovým a knižným fantasy príbehom. A za to mu bude vždy patriť moja vďaka. P.S. John Williams je buď malý boh, alebo sluha diabla. Lebo inak si jeho schopnosť stvoriť tak krásne nestarnúce melódie neviem vysvetliť. ()

megajalec

Konečne nastal čas, keď som sa aj ja odhodlal k tejto pravdepodobne najslávnejšej ságe. Kameň mudrcov je introm do série príhod malého veľkého čarodejníka Harryho Pottera. Veľké množstvo nápadov, ktorými film srší, oceňujem. Význam dostanú väčšinou v ďalších dieloch. Krásne boli samozrejme aj exteriéry. V jednotke mali tvorcovia nevďačnú úlohu, museli predstaviť celé osadenstvo, školu, proste všetko v Rokforte. Kvôli tomu možno vyzerá jednotka rozťahane, vláčne a bez hlavnej nite (tá príde v druhej polovici). Áno, je to viac-menej detské, aj triky, kúzla a čary sú (zatiaľ) prevažne skôr pre deti, ale myslím, že je to hodný začiatok celej série, ktorý mňa rozhodne nesklamal. Nutno povedať, že som nečítal ani jednu knihu. ()

blondboss

Hollywoodsky fantasy blockbuster, ktorý dostal do kolien nespočetné množstvo divákov po celom svete. Je faktom, že sa jedná o jeden z najznámejších príbehov určeným najmä pre detské publikum, ktoré bolo natočené naozaj epickým a majstrovským spôsobom. Efekty síce na tú dobu boli fajn, teraz už sú skôr smiešne, ale nemení to nič na veci, že Harry Potter písal jednu éru. Mne táto úvodná časť veľmi nesadla, nakoľko mi to prišlo až moc detinské a miestami dosť nedotiahnuté. Každopádne v rámci fantasy snímkov určite ten lepší. Štvrtú hviezdičku si ale ešte nechávam v šuflíku. 65 % ()

Elessar.

Harry Potter, dnes už klasika. Technicky na tú dobu celkom dobre natočené (samozrejme ako film pre deti, že áno). Vidno, že dnešná technika bola ešte v začiatkoch, ale za to, to bola takzvaná poctivá filmárčina, kde sa ešte na počítače až tak spoliehať nedalo a väčšina bola poctivá ručná práca, čo dnes už vídame málokedy. Čo sa príbehu týka, nebudem ho rozoberať. Detský herci sú detský herci, na svoj vek podávajú adekvátne herecké výkony a istia to slávny britský herci ako Rickman či Maggie Smith. Predloha je ako kniha pre deti, tento film sa nedá brať inak, film pre deti a rodinu. Na dnešnú dobu však triky nikoho neoslnia (hromada pixelov ako trol, či famfrpál, ktorý vyzerá dosť umelo). Podľa mňa už triky neurobia dojem ani na tie deti, keďže v jedenástich pozerajú terminátory a podobné psychošiny. Mne prvý diel Harryho Pottera neučaroval ale ani neurazil, skôr celkom som bola príjemne prekvapená ako to na tú dobu tvorci zvládli. ()

palmovylist

Konečně v původním znění, ve kterým lépe vynikne britská atmosféra. Mám pro první díly HP slabost, baví mě dětštější vizuálností díky které to má takový zvláštní nádech a také postupným uvedením do školy v Bradavicích a postupným osvojováním dovedností. Děti se herecky moc nepředvádí a zápletka je poměrně děravá - samozřejmě že situaci ve škole plný zkušených kouzelníků musí zachránit tři zelenáči....mno ale co už, jinak by to přece nebyl film o Harrym. Závěrem se ale musím pozastavit nad korupcí v House copu...fakt nenápadný přerozdělení bodů na konci přesně tak, aby to vyšlo....vlastně se Malfoyovi přestávám divit, že je na ně tak nasranej :D ... 80% ()

koza3

Dlouho jsem si připravoval, že sjedu celou tuhle potterovskou ságu a v době domácí ho vězení jsem se do toho konečně pustil. První díl je suprovský. Seznamuje nás s fantastickým světem bradavické školy, představí nám nemastného Harryho, který mě štval svým dosud nezaslouženým renomé, ale v dalších dílech si ten kredit určitě zaslouží. Všechny dětské postavy...jsou prostě dětské, takže jim musíme odpustit toporné herecké výkony. Hudební podkres mi často připomínal Sám doma, hezké magické melodie. Škoda, že nejsem o pár let mladší, protože v roce 2001 jsem se už více zajímal o holky než Nimbus 2000. Každopádně mě to nažhavilo na další díl. Trošku mě znervózňuje příliš dlouhá stopáž, ale teď je času dost, tak jim to odpouštím, prozatím. ()

Kinofil

|| PG || Warner Bros. || Rozpočet: $125 mil. || USA: $318 087 620 - ČR: 61 069 275 Kč - Celkem: $1 006 917 105 || Neznám žádný film za 120 milionů, který by táhly 3 dvanáctileté děti a měl takový úspěch. Kámen mudrců není bez chyby, ačkoliv to vzhledem k věku hl. hrdinů a divácké cílovce líp dopadnout nemohlo. I kniha je taková. Ta může za spoustu vaty vysvětlující nové a nové souvislosti, pravidla a neustálé představování postav (Harryho jméno zazní asi 100x) příliš natahující stopáž. Štěstí, že je na tom vidět promyšlenost světa J.K., která víc, co odhalit a co si nechat na později. Chris Columbus a Steve Kloves to převedli na plátno důstojný způsobem, na který se nedá příliš nadávat. Nikdo nemohl přesně vědět, který tón tomu sedne víc (tento žánr fakticky teprve začínal). Chválím (tehdy) neokoukaný britský casting včetně ústředního tria, u nichž jsem neměl nikdy pocit, že by nezvládali hrát. Ano, jsou lepší mladší herci, stejně tak i otravnější. Překvapivě dobře zvolený je český dabing, který má hodně blízko k originálu spolu s precizním překladem autorčiných výmyslů. Největší zápory směřují k ubohému Voldemortovy, který je podaný příliš knižně a na silu vložený do posledních 20 minut. Jejich vzájemná konfrontace spočívá spíš v náhodě a Harryho strkání nosu, kam nemá než promyšleném plánu (Harry ho vlastně nezajímá, chce šutr). Některé CGI efekty už mírně pokulhávají, ovšem je výhodou jejich nízký počet upřednostňující praktické efekty, kulisy a skvělé masky. Williamsova hudba je nádherně kouzelná, přesto nedosahuje úrovně Vězně z Azkabanu a mimo Main Theme tolik nepřevyšuje ani své následovníky (Desplat, Doyle, Hooper). Na začátek dobrý výkon. 80% ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)