Harry Potter a väzeň z Azkabanu

• Česko Harry Potter a vězeň z Azkabanu (viac)

Aj tretí rok v Škole kúziel v Bradaviciach bude plný nebezpečenstva a prekvapení...
Trinásťročný Harry Potter nie je veľmi nadšený, keď musí tráviť leto u svojich vzdialených príbuzných. Správa sa vzorne a nevenuje sa žiadnym kúzlam, ale iba dovtedy, kým ich nepoctí návštevou  príšerná teta Marge...
Harry sa obáva trestu, pretože zákony nedovoľujú používať študentom kúzla mimo čarodejníckeho režimu, a preto z obáv radšej utečie. Prenocuje v starom hoteli, kde sa náhodou stretne s  ministrom kúziel Korneliom. Ten mu hroziaci trest odpustí a zároveň mu prezradí, že z väzenia v Azkabade utiekol záhadný a nebezpečný čarodejník Sirius Čierny. Ten bol podľa legiend zodpovedný za privedenie lorda Voldemorta k Harryho rodičom a za ich násilnú smrť. Teraz sa lord pokúša zabiť Harryho. Jediným bezpečným miestom sa pre neho stanú Bradavice... (TV Markíza)

Ceberus

Tento komentář patří celé potterovské sérii... Všechny filmy jsou nepochybně natočeny velice kvalitně, pravděpodobně není lepších filmů na čarodějnické téma. Jediný problém není ve filmech, jako spíše ve mně - a sice že svět čar a kouzel není něco, co bych vyhledával nebo co by mě nějak uchvátilo. Můj oblíbený žánr sci-fi je sice hned za rohem, ale je to přece jen něco jiného než fantasy. Slovo k hercům - Radcliffe není úplně špatný, Watsonová je kus, Felton je překvapivě dobrým dětským hercem a mí oblíbení záporáci Rickman s Oldmanem nezklamali (byť Oldman tentokrát jako klaďas). ()

Radek_War_09 odpad!

Nekonečný seriál bez začátku a konce o puberťáckých čarodějích. Kde člověk útrpně čeká na dvě hodiny na to jak děj dopadne. A dočká se jen nafouknuté bubliny bez konce. ()

Wyrdas

Třetí díl série o Harry Potterovi narozdíl od předchozích dvou se alespoň v tom nejdůležitějším drží své knižní předlohy a až na výjimky které lze pochopit tak splňuje mé požadavky coby knižního nadšence. Když pominu Mozkomory, kteří byli přesně podle mých představ, tak musím další pomyslné body přidat za přímo famózní ztvárnění Lupina a Siriuse. Dále pak ztvárnění Hipogryfa, vlkodlaka.. to celé na mě působilo velice dobrým dojmem a skutečně mě to dokázalo vtáhnout do děje. Tento díl už doporučím úplně všem, kteří mají rádi trochu toho dobrodružství v prostředí magického fantasy světa. Než však ale udělím konečné hodnocení, musím dodat i jedno nemalé mínus a to setrvačnost děje. Místy nemastné, neslané.. místy zbytečně zdlouhavé.. to celé bych odpustil, kdyby ty úmorné části byli alespoň trošku vyplněné chybějícím vysvětlením co je to vlastně Fideliovo zaklínadlo, bez jehož vysvětlení neznalý knihy tak z filmu neví, jak měl vlastně Sirius Potterovy zradit. I tak ale uděluji všeho všudy krásné 4 body. ()

Kotsour

Lepší než jednička i dvojka a z hlediska scénáře a zpracování je Vězeň z Azkabanu opravdu brilantní. Tohle už je Harry Potter, jak jej známe, který se značně liší od prvních dílů zpracováním velmi se lišících od dospělejších pokračování. Chvíli jsem si musel srovnat podrobnosti ohledně závěrečného závodu s časem a ovlivňování minulosti, ale vše je opravdu do detailu promyšlené a navíc skvěle zpracované. ()

ZnalecH

Parádní díl, na kterém jsem byl dokonce s rodinou v kině. Zaujaly mě efekty a líbilo se mi i napětí trvající po celý film díky Siriu Blackovi. ()

ppospisil

V atmosféře třetího filmu,i kvůli skvělému Cuaronovi, je cítit že teprve teď se příběh začíná rozjíždět a začíná nabírat na obrátkách.Zfilmování této v podstatě změny žánru se zhostil Cuaron skvěle.Jak už mnozí zmínili, tak mozkomorové byli naprosto brilantní a celkově se efekty zlepšili (ano, už to bylo 2004).Celkově ta temnota a efekty byli ještě markantnější než v knize,ale to mi vůbec nevadí :D. Ze strhující jízdy mě trošku vytrhla závěrečná výprava do 'již odbytého' děje, který ač to nerad říkám mohli oproti knize trošku zkrátit (po 2 shlédnutí, to již tak moc necítím). Plný počet,jelikož s Fénixovým řádem se jedná pro mě o nejlepší zfilmování (těch co jsem doposud viděl!, po 7-I.).Fantastická práce - 90% ()

Kingjiri

Alfonso Cuarón svym přístupem započal z Pottera dělat poněkud vyspělejší sérii, než předváděl v předchozích dílech Chris Columbus. Určitě v tom hrála významnou roli i knižní předloha, která se taky vyvíjí stejně jako rostou hlavní představitelé a jejich herecký schopnosti. Ale třeba Cuarónova vizuální stránka začíná vytvářet prostor pro temnějc laděnou atmosféru (a třeba scéna s Mozkomorem ve vlaku je hodně působivá). Pravda, hlavně někde okolo prostředku stopáže jsem se docela nudil a řikal si, že by bylo vhodný místo pátrání zařdit zase nějaký dobrodružný scény, ale tuhle situaci podstatně napravil závěr s cestovánim v čase. A Williamsova hudba rozšířená o několik témat taky nebyla vůbec špatná. ()

deLaFere

Jsem laik a žádný odborník, ale neodpustím si napsat, že změna režiséra sérii jasně prospěla. Nevím co víc chtít od daného žánru, dějově vynikající, hutná atmosféra, výborná knižní předloha a prostě kvalitní režisér. Třetí díl je o dva levely výš než předchozí dva snímky, výborná časová smyčka, do detailů promyšlená Rowlingovou a skvěle uchopená tvůrci snímku. Mám chřipku, tak koukám na celou sérii a teprve teď jsem se opravdu skvěle bavil a to upozorňuji, že knižní předlohu jsem četl třikrát a film jsem také viděl potřetí. Jasných pět hvězd. ()

Sweat55

O dost lepší než první dva celkem nudné díly. Režie je svižná a zábavná, herecky je to taky o třídu lepší. Má to vtip a šmrnc a v některých scénách dokáže nahnat husinu. CGI v některých záběrech zazlobí, ale to je problém celé kouzelnické série. Jinak ale velká spokojenost. ()

fallanga

Kdyby nebylo toho začátku, tak je to nejlepší Harry Potter, ale ten začátek tam prostě je a není dobrý. Ale jinak se jedná o špičkový film a jeden z nejlepších dílů v sérii. Atmosférou mi to místy připomínalo prvního Pána prstenů. Bylo to stejně temné a bezútěšné. Navíc ten nádherně promyšlený a strhující příběh nemá v této sérii obdoby. Ano, další díly byly příběhově lepší, ale takovýto plot twist tam prostě nebyl. A navíc je tady Sirius, nejlepší postava v sérii. No, škoda toho začátku. ()

TomasRichtr

Asi nejinvenčněji zpracovaný Potterovský film. Velký kontrast vůči pohádkovým dílům od Columbuse a daleko originálnější než rutinně zpracované filmy od Yatese. Paradoxně předlohu oproti tomu považuji za úplně nejslabší díl ze všech Potterů. ()

holub109

Harry Potter se vrací potřetí v nejlepší formě, změna režisérů filmu výrazně prosoěla, Cuaron přenesl do filmu pár dobrých nápadů (jako například vzhled mozkomorů), přidal temnější atmosféru a začal přerod série v plnohodnotné fantasy. Skalní fanoušky knih možná zamrzí větší odklon od knižní série, avšak to mi nevadí 95% ()

Likan7

Jestli není Vězen z Azkabanu nejlepší HP, tak je určitě jeden z nejlepších. Alfonso Cuarón změnil pravidla, nedrží se zuby nehty knižní předlohy a je to velká pecka. Temnější, dospělejší, inteligentní fantasy, ze kterýho jsem byl vyloženě nadšený. Ať už jde o až hororové okamžiky (Mozkomor ve vlaku), nebo skvělý hrátky s časem. Dokonce i Radcliffe je snesitelný, Rickman opět skvělý a Oldman přesný. ()

GTS_PUNK

Po prvých dvoch častiach sfilmovanej knižnej ságy J. K. Rowling o mladom čarodejníkovi, ktoré nesú režisérsky rukopis Chrisa Columbusa, ho pre tretiu časť na tomto poste strieda mexický režisér Alfonso Cuarón. A že sa nejedná o hocijakú zmenu, možno z filmu cítiť hneď v jeho úvodných minútach. Príbeh sa tentokrát točí okolo väzňa Siriusa Blacka (Gary Oldman), ktorý utiekol z väzenia Azkaban. Podľa všetkého mal v minulosti dopomôcť k zavraždeniu Harryho (Daniel Radcliffe) rodičov a teraz sa chystá zamieriť na čarodejnícku školu Hogwarts, aby skoncoval aj s Harrym. Všetko je však nakoniec inak, než ako sa na prvý pohľad zdá. Mexický režisér v prípade tohto snímku jasne mení filozofiu, s ktorou sa v prvých dvoch filmoch prezentuje Chris Columbus. Narozdiel od pomerne rozprávkových spracovaní berie Alfonso Cuarón veci pevne do rúk a doslova transformuje štýl, akým sa sága Harryho Pottera na filmovom plátne doteraz prezentovala. Zároveň touto zmenou udáva smer, akým sa uberajú nasledujúce snímky o tomto čarodejníckom univerze. To, ako táto zmena "sadne" každému divákovi, je pomerne individuálne. Objektívne však treba skonštatovať, že z troch hlavných protagonistov sú už tínedžeri, vyspelejšie individuality, a tomu sa po všetkých stránkach prispôsobuje aj príbeh. Na ňom si divák môže od začiatku všimnúť, že je temnejší, než kedykoľvek predtým. Navyše, čím ďalej sa príbeh rozvíja, tým sa táto skutočnosť stupňuje a pred divákom sa odhaľujú doteraz nevidené, pre niekoho možno až nečakané či strašidelné výjavy, ktoré sa v mnohom odlišujú od rozprávkového fantasy sveta Chrisa Columbusa. Väčšina tejto časti dýcha temnou a sivastou atmosférou, čo možno badať aj v mnohých scénach, kde divák len ťažko narazí na slnečné či iné počasie. Atmosféra príbehu je skvelá, nová, podľa možností divácky svieža, krásne chladná a sivastá, pričom takto pomáha ešte viac vyniknúť výprave. Čo je však problémom príbehu je jeho obsah ako taký. Minimálne jeho veľká časť, ktorá je pre diváka síce novou, ale pomerne neatraktívnou záležitosťou. Scény sa zdajú byť akosi príbehovo prázdne, miestami môžu až nudiť, čo sa neskôr odráža na celkovom diváckom dojme z filmu. Našťastie takýto nie je celý príbeh a mení sa vo chvíli, keď sa na obraze spolu objavujú postavy Siriusa Blacka (spomínaný Gary Oldman), profesora Lupina (David Thewlis) a Petra Pettigrewa (Timothy Spall). Vtedy začína byť filmový dej naozaj zaujímavý, pretože pre celú ságu je táto trojica ďalšími z postáv, ktoré v nej predstavujú síce iba vedľajšiu, ale za to veľmi dôležitú úlohu. Je tak veľká škoda, že v tomto snímku im nie je venovaného viac miesta. Určite by tým jeho príbeh mnohonásobne vylepšili, takto mu iba mierne pomáhajú. O to väčšia škoda je to preto, lebo Gary Oldman a David Thewlis predstavujú vôbec najzaujímavejšie a najlepšie stvárnené charaktery tejto časti ságy. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban je v mnohom iný, v mnohom nový a v mnohom aj relatívne dobrý. Divák sa tu stretáva s kvalitným hereckým obsadením, novou a jedinečnou atmosférou, krásnou výpravou a znovu o niečo lepšími počítačovými CGI efektami. Kde však táto časť zlyháva je príbeh, alebo aspoň jeho drvivá časť. Mení sa na oveľa serióznejšiu záležitosť a zachádza opäť viac do histórie, čo je síce fajn, ale jeho podanie nie je ani zďaleka tak dobré, ako by si divák predstavoval. Tretia časť má v sebe určite niekoľko pozitív, ale takisto má aj príbeh, ktorý začne diváka naplno baviť až niekedy v poslednej tretine. A to je niečo, čo by sa podobnému filmu stávať nemalo. Aj vďaka tomu je práve táto časť z celej ságy pravdepodobne tou vôbec najslabšou a najhoršou. Do akej miery z toho možno viniť J. K. Rowling či Alfonsa Cuaróna je však otázne. () (menej) (viac)

balcazar

Pôvodne som dal štyri hviezdy, no keď si spätne premietnem kvalitnú zápletku, ktorú som si užil, musím o jednu hviezdičku dvihnúť. Dementori síce navodili až pritmavú a pritemnú atmosféru, v konečnom dôsledku mi to v naháňačke a parádne prepletenej dráme nevadilo. ()

LuiCJ

Kniha sa veľmi páčila. Producent filmu Chris Columbus tiež v jednom rozhovore povedal, že chcel aby filmová adaptácia bola čo najvernejšia. Harry Potter a väzeň z Azkabanu je iný než jeho predchodcovia. Má však spoločné viacero vecí. Rovnako ako v prvých dvoch dieloch, aj tu nájdeme množstvo rozdielov medzi knižnou predlohou. Opäť však ide iba o menšie "detaily", ktoré nijako výrazne nemenia dej. Film sa však jednoznačne veľmi dôveryhodne drží knižky. Avšak jednou z hlavným zmien oproti predošlým filmom, je iný režiséra. Američana Chrisa Columbusa vystriedal mexický režisér Alfonso Cuarón. Je zaujímavé sledovať ako "vylepšil" filmový svet Harryho Pottera. Scenérie a celkovo zábery na nich sú omnoho lepšie než v prípade Columbusovych filmov. Úchvatné pohľady na nádhernú škótsku prírodu sú skutočne nádherné. Celé postredie a okolie Rokfortu je krajšie a z kinematografického hľadiska lepšie spracované. Ďalším plusom filmu je hipogryf Hrdozobec. Veľmi sa mi páči ako J.K.Rowlingová použila rôzne mytologické a bájne zvieratá na obohatenie jej čarodejníckeho sveta. Hrdozobcovo spracovanie vo filme je úžasné. Animatronický model v spojení so CGI. Totiž vo všetkých filmoch tvorcovia viac-menej chceli aby na vytváranie týchto "príšer" použili len málo počítačových špeciálnycg efektov. Niekedy to však nie je úplne možné, no aspoň pokiaľ sa dá. Hlavne scéna, v ktorej Harry letí na hipogryfovi ponad krajinu je výborná. Filmári dosiahli presne to čo chceli. Emocionálny film aj keď je to fantasy a hemží sa to všelijakými živočíchmi. Veľkú úlohu hraj tiež fenomenálna hudba od majstra Johna Williamsa. Snímok je tiež o niečo mysterióznejší a temnejší než HP1 a HP2. A to aj napriek tomu, že ide o jediný film zo série kde sa neobjavil Voldemort. Scénar je tiež výborný. Postavy a celé dobrodružstvo, ktoré prežívajú je skutočne veľmi kvalitne natočené a spracované. Jednotlivé postavy, vlastnosti, charaktery atď. sú tiež dokonale vyjadrené a tak má každá svoju úplne jedinečnú osobnosť. Či už je to Profesor Lupin, Severus Snape alebo Hagrid. Povedal by som, že sa podobne ako prvé dve, aj táto "rodinná" adaptácia Harryho Pottera a väzňa z Azkabanu podarila. Ba dokonca ešte o dosť lepšie. ()

rublik05

Třetí pokračování Harryho Pottera je všeobecně bráno jako nejpovedenější část celé ságy, odpovídá tomu mimochodem i zdejší hodnocení, já s tímto tvrzením musím pochopitelně souhlasit. Vězeň z Azkabanu má od začátku vynikající atmosféru, prakticky nemá slabé místo, je nádherně natočený, hudba je opravdu excelentní, některé scény jsou díky ní přímo dechberoucí. Příběh je i po těch letech neuvěřitelně poutavý, nápady se opravdu nešetřilo, kulisy a efekty doslova uhranou. Herci jsou naprosto bezchybní, dětští hrají mnohem přesvědčivěji, dospělí zase mají o něco více prostoru. Alfonso Cuarón je prostě frajer, moc se mi jeho práce, kterou na snímku odvedl odvedl, líbí. 10/10. ()

Hellknight12

Ja osobne tento film považujem za jeden z najhorších spracovaní tejto knižnej série. Po hereckej, režisérskej, hudobnej stránke je tento film výborný za to si zaslúži 100%. Po príbehovej stránke je to už o niečom úplne inom. Ja osobne som si postavu Siriusa Blacka obľúbil asi najviac. V knihe je Black v popredí, keďže je to dosť výrazná postava a hlavne pre Harryho dôležitá. Túto mi prišla jeho postava, taká nijaká. Hlavne mi prekáža, časť v Chroptici chyši, kde Sirius a Kupón Harrymu vysvetľujú, prečo ho chcú zabiť. V knihe je tento úsek skvelé spravený a túto? No vzali to obrovskou skratkou. Pri dĺžke 141 min, čo nie je až taký dlhý čas, kľudne mohli pridať celý rozhovor. Atmosféra filmu mi už ako malému prišla taká zvláštna. Na jednej strane super a na druhej neexistujúca. Hlavne v od časti, keď sa vrátia späť v čase. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. Film odporúčam ale ak chcete viac tak kniha alebo audiokniha. Moja najobľúbenejšia scéna je vo vlaku ako sa Harry prvý krát stretne s dementorom. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (viac)

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (viac)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)