KGB má nový ďábelský plán: Série atentátů se podle něj stává osudnou pro agenty nepřátelských tajných služeb. Jméno Jamese Bonda v tomto seznamu smrti nechybí. Agent 007 však zařídí v Bratislavě útěk generála KGB Koskova, který ve skutečnosti pracuje pro britskou tajnou službu. Koskov obviní z úkladů svého protivníka Puškina, ale vzápětí je unesen sovětskými agenty. Bond se nyní musí Puškina zbavit a Koskova zachránit. Timothy Dalton je James Bond osmdesátých let. Nové příběhy Agenta 007 díky němu získaly tempo akčních filmů. Bratislavu musel za totality natočit John Glen především ve Vídni. (Warner Home Video CZ)

Pecival

V rámci Bonda za plnej, protože moje spokojenost je velká. Dalton sice trošku nevýrazný, ale docela v pohodě, škoda že dostal šanci jenom ve dvou filmech (když navíc uvážíme, že šarm tohodle chlapa roste s věkem). S ženskýma se držel hodně na uzdě, ale zase to byla ženská dost solidní. Hromada fajnový osmdesátkový akce, přesně jak to mám rád. Konec už je sice trochu rozvleklej, ale zase tolik to neva, pač na výbuších se nešetřilo. Hlášky, akce, humor - tohle je Bond jak má být. Pro mě osobně velké překvapení ... asi to musely tím dalším dílem fakt hodně zazdít, pač tohle se určitě povedlo. ()

Darth_AK

V bondovce numero 15 přichází do akce Timothy Dalton. A pro mě je o krok jasně špatným směrem. Bonda mu prostě nevěřím a to je ve filmu o bondovi mírný problém. Musím taky říct, že jak se mi do teď český dabing v bondovkách dost líbil, tak teď mi přišel dost odfláklý a takový nějáký, ale koukal jsem že i v originále to není žádná sláva. Co k samotnému filmu? Zápletka samotná je značně retardovaná, zbytečně se pokoušející překomplikovat se, ale to nezakryje to, že jde vlastně jen o prodej zbraní (ano, i jenom na tomhle se dá natočit bondovka). Hlavní záporák Koskov ničím ani neohromí, jeho blonďatý poskok je sice skvělý árijec, ale i jeho působení až na akci s mlékem je o ničem. Je známo že slovenky jsou jedny z nejhezčích žen na světě, ale žel žel (jak říká můj oblíbený moderátor biathlonu) tady vybrali samozřejmě ne slovenku, ale nějakou holku, na kterou natrefili na ulici při akci anorektiček. Joe Don Baker může být rád že hrál pak ještě Jacka ve filmech s Brosnanem, tam si pro mě napravil reputaci, tady působí jako marocký paša. Celý film pro mě byl moc táhlý a unylý, akce mě nezaujala..no prostě ani nevím co bych vyzdvihl. 1* je tedy za docela vtipné překročení hranice plynovodem a druhá, no ehm druhá je za pěkné lokace a za akci na furtále, ta docela stála za to. A PS: To že je to dá se řici "naše bondovka" mě opravdu neobměkčí, spíše mě to mrzí. Takže Timothy, buď si v povolení zabíjet u mě zlepšíš reputaci, nebo jsi pro mě nejslabší bond v historii (Lazenbyho jsem neviděl). ()

P1tr

Před shlédnutím Dechu života jsem nepovažoval Timothyho Daltona za vhodnou volbu pro Jamese Bonda, ale nyní musím říci, že pro zvolenou inkarnaci se hodí. Daltonovka se totiž sympaticky blíží Craigovu Bondovi v tom, že po předchozí ujetější éře prezentuje Bonda jako drsnějšího a vážnějšího agenta, který se musí více spoléhat na svojí sílu a odvahu namísto humorných udělátek. Dech života pro mě byl tedy příjemným, surovějším překvapením, které bylo vítanou změnou v sérii. ()

ZkuKol

Snad nejlepší první hodina všech bondovek, kdy se děj ani na vteřinu nezastaví. James následně procestuje půlku světa a provede svůj oblíbený rozruch v dějinách. Dalton si sebou přivedl mladou a hezkou Money Penny, novou centrálu MI6, pěkné auto, sušší humor, lepší a fyzičtější akci a první náznaky psychologie. Leiter je tu takřka zbytečný a záporák je slabší a hlavně chudší! Přesto nevím, proč tahle parta nedostala víc šancí, tržby byly, potenciál taky, tak proč vše překopali do slabší Povolení zabíjet a nakonec Daltona odpískali - těžko vlastně říct... 90% ()

Danula13

Jedinou zajímavostí této vcelku průměrné bondovky je pro českého diváka honička Bonda s příslušníky VB. Mě osobně T. Dalton jako James Bond moc nepřesvědčil, chyběla mu taková ta bondovská šťáva a charisma. ()

kenkaku

Dech života patří mezi nejoblíbenější (možná dokonce je i tou nejoblíbenější) Bondovku co byla zatím natočena. Možná za to může fakt že se odehrává v Československu, možná za to může ta Slovenština z vysílaček VB. Nebo taky to že přesně představuje "Bondovku" jak má být. Je tam vážně všechno a v podání "nového" (na rok 1987 nového) Bonda který nahradil u mě neoblíbeného Rogera Moora. ()

PALINO

Dalton, Timothy Dalton si po Rogerovi Mooreovi oblieka sako Jamesa Bonda a aj keď v ňom vydržal iba dvakrát, bondovskej sérií aspoň priniesol viac serióznosti. Timothy Dalton je sympaťák, ale nie je obdarený až takou charizmou ako jeho kolegovia a aj preto si myslím, že Lazenbyho síce prekonal, ale Conneryho a Moorea nie. Jeho titulná bondovka ale patrí k tým lepším, na druhej strane proti nej hovorí fakt, že nemá výrazného zloducha. Veľkou udalosťou v poradí už 15. bondovky je pre mňa ako rodeného Bratislavčana to, že časť príbehu sa odohráva v Bratislave (kvôli komančom sa ale muselo natáčať vo Viedni), takže o zábavu nie je núdza. Je sranda vidieť, že bondgirl je vlastne Slovenka, že v bondovskom filme viackrát počuť slovenčinu (aj keď v českom dabingu sa to stráca) a že James Bond si to rozdáva s VB vo vydarenej akčnej scéne. Takisto John Barry odviedol tradične dobrú prácu, hlavne jeho hudba, ktorá podmaľováva scény z Afganistanu, sa mi veľmi páčila a Barry sa vo filme dokonca aj na niekoľko sekúnd mihne v úlohe ako-inak dirigenta. Timothy Dalton skrátka začal celkom dobre, no svoj cieľ nachádza už v nasledujúcej bondovke. ()

bruceman7

Ze všech dosud viděných bondovek je tahle docela úsměvná svou částí, kde je děj zasazen do socialistické Bratislavy, no sranda .. 6/10 ()

Han22

Bond č. 15: Přichází Timothy Dalton a s ním nejlepší bondovka 80. let. Dalton je nový Bond, tvrdší, mnohem více mu věřím toho agenta, ale zároveň emotivnější, akčnější. Samotný příběh je asi nejvíce protiruským v historii bodovek - hlavní záporák je generál KGB, dostáváme se za železnou oponu do Bratislavy a také doprostřed Rusko-Afgánské války. Zatímco Bratislavu vykreslil režisér na jedničku (i přesto že se natáčela ve Vídni), útěk přes hranice je z kategorie úsměvně nereálných. A ze samotného zobrazování talibanských bojovníků jako hrdinů v dnešní době mrazí. Ale nebudu hodnotit politiku, film sám o sobě je skvělý, má spád, skvělé lokace, tak akorát záporáky a krásnou bond girl. Romance je zde po delší době opět trochu uvěřitelná. Bond song v podání A-Ha - zde můžu napsat přes kopírák totéž co o Duran Duran. A-Ha je jednou z nejlepších kapel 80. let, Living Daylight je skvělá písnička, ale pro bondovku se nehodí. Co se nejvíce povedlo jsou akční scény, Gibraltar, boj s vrahem v úkrytu tajné služby, útěk z Bratislavy a hlavně velkolepá válečná akce v Afganistánu. Díky mladšímu Bondovi mají scény nebývalé grády, jsou plné přestřelek, osobních soubojů a zkrátka je na to radost koukat. Zkrátka nejlepší bondovka 80. let. ()

velkyvezir

Dalton svým vzhledem měl všechny předpoklady k důstojnémt překonání Moora, naneštěstí však natrefil na velmi slabé scénáře. A ty nezachrání ani mí oblíbenci A-ha. ()

iXtr3m3

Taký malý predobraz súčasného Craiga. Timothy Daldon vo svojej prvej z dvoch úloh Bonda ukázal jeho svet o poznanie drsnejšie a uveriteľnejšie ako predchádzajúci predstavitelia. V určitých momentoch to bol klad, ale v určitých momentoch zápor. Tieto dva filmy s ním som popravde videl z Bondoviek najmenej krát, takže si to musím niekedy opäť zopakovať, aby som to mohol prípadne prehodnotiť. ()

Rssa

Jedna z nejlepších bondovek, a nestydím se říct, že Dalton je u mě z Bondů společně s Connerym na 1.místě (i když Craig je hned v závěsu a druhým Bondem by se mohl dotáhnout či dokonce přeskočit). Dalton MÁ charizma, umí se pohybovat (to chybělo Moorovi), je vtipný, správně anglicky suchý, přitom dostatečně vážný. Jediné co zaslouží velkou výtku je neskutečně špatná (a i poměrně hloupá a nepěkná) bondgirl, která opravdu nestála za to, aby James musel nastavovat kvůli ní krk. A akční lyžovačka jižně od Bratislavy, to prostě musí mít rád každý. 85 % ()

B4TM4N

Dalton je skvělý Bond, pro mě asi druhý nejlepší (a mohu přilít do polemiky, žetřeb a i druhý nejhezčí! :-D)...ale John Glen je bohužel kopyto, který sérii rozhodně ničím nepozvedl z jejího častého šedého průměru, jedoucí si v neustále repetitivní šabloně každého dílu introakce-zápletka-baba-zajmou Bonda-ten je zničí. ()

Paity

Už mě postupně unavovalo jednostranné zaměření na komunisty, SSSR či CCCP nebo KGB, jak kdo chce. Chápu, studená válka byla pořád, ale i tak. Proto jsem pak byl rád za trochu nové polistopadové bondovky, které se těmto tématům alespoň trochu vyhnuly, když nepočítáme komunistickou KLDR. ()

tom.nosek

Premiéra Timothyho Daltona mě moc nezaujala. Daltonův Bond ztrácí nadhled, vtipy jsou většinou nucené, neustále se usmívá, vypadá jako člověk z lidu než jako člověk na úrovni, je se všemi takový lidštější a to mám Daltona celkem rád. Jsou to ale takové lepší tři hvězdy, už byly i horší bondovky - třeba Lazenbyho kousek a také Moorův Moonraker. Lazenby i Moore ale dokázali slušně převzít Conneryho styl, na Daltona mi ten Bond prostě nesedí, nevěřím mu ho. K Daltonovi by se hodil spíš někdo typu Jason Bourne, pokud bychom přeskočili více do přítomnosti. Co se mi ale líbilo, tak že popisky a policejní vysílačka v akci na Slovensku byly z 99 % správné. Jinak podle mě zatím snad nejhorší písnička k seriálu... Je to asi tou dobou, ale připomínalo mi to béčkový akční seriál z 90. let. ()

F.W.Colqhoun

Ústup od mooreovských spektáklů a sebeironie poprvé, výsledek nedosahuje zdaleka takové syrovosti, jako o nějakých dvacet let později restart frančízy s Craigem. Ačkoliv se Bond po větších-než-svět zápletkách, nebezpečích a záporácích obrací zpět k přízemnějším tématům jako zběhlým generálům KGB, diamantům a opiu, patinu serióznosti stírá nepřeberné množství osmdesátkově pitomých scén [mudžahedíni na koncertě vážné hudby, herna obchodníka se zbraněmi Whitekera - jehož představiteli Joe Don Bakerovi o několik let později daleko lépe sedla role Felixe Leitera] nebo šíleností, na něž by snad ani Moore neměl žaludek [kousek s letadlem a jeapem]. Víc než nekonzistence kazí bond-girl Kara Milovy v podání Maryam d'Abo. Intenzitou tuposti, jíž stvrzuje neustále otevřenou hubou a pudlím účesem, překonává dokonce mistrini tohoto oboru Barbaru Bach a zavdává diváckému požitku v jediné scéně - to když se na ní v Pratru Timothy Dalton zadívá se stejnou nenávistí, jak to činí divák v hledišti nepřetržitě dvě hodiny. S tím, že je to Slovenka, to nemá nic společného. Dalton je naproti tomu po vyhlídkách na smrt bezmála šedesátiletého Moorea v každém jen trochu kynetičtějším záběru docela milým osvěžením, i když na svatou trojici Connery-Moore-Craig v mém žebříčku nemá. ()