Nyad

V šedesáti letech uplavat víc než 160 kilometrů z Kuby na Floridu bez jakékoli ochrany před žraloky? Diana Nyad má prostě celoživotní sen a teď si ho chce splnit. (Netflix)

POMO

Filmařsky standard, ale se silným příběhem a dvěmi hereckými matadorkami Jodie Foster a Annette Bening v plném nasazení pro film, kterému věří. Přátelství a podpora za hrob, vůle a neoblomné přesvědčení, které hýbe světem. Příběhově náznaky oscarových parametrů, ale film nejspíše prošumí mimo pozornost mas podobně, jako loni Howardových vynikajících Thirteen Lives. Mám radost, že Jimmy Chin proniká na pole celovečerních filmů. ()

kleopatra

I tenhle film řekne víc o divákovi, jak si stojí, co má za sebou. Cením si toho snu, té vize, plavání vstříc možnému nezdaru a přece znovu a znovu. Annette i Jodie stárnou přirozeně, to se dnes často nevidí, všichni se snaží obelstít čas. Nyad je i o tom, o obelstění, o mýtu, že to a to ve stáří nejde. Film víc našláplý, než hromada motivačních příruček. ()

verbal

Uplavat ne jeden zátah v předraqovém věku 160 kiláků na otevřeném moři, to je naprosto neuvěřitelný až nemožný výkon! Sice tenkrát mezi Kubou a Západním klíčem asi vychcípaly všechny makrely, když se tam bába kapku odmočila, ale i tak klobouk dolů. A pokud takový počin navíc spáchá vyžilá superlesba, která se seksuálně dezorientovala patrně proto, že ji v mládí šovinistický mačotrenér špatně píchal, je to prostě probuzněný sen, po němž musí každá bolševize mlsně skočit jako slepice po Netflusu. Nicméně je z toho přeqapivě vcelku záživný, dobře zdramatizovaný a odsejpající film, v němž se moc nelíže ani nelká. Navíc fantasticky zahraný! Anetka tu odpudivou, autisticky sebestřednou a totálně bezohlednou krávu střihla tak dokonale, že máte místy neodolatelnou chuť podržet ji hlavu pod vodou déle, než je zdrávo, a nikterak nezaostala ani Agentka fretčí xicht v roli sympatické a nekonečně trpělivé kámošky na leasing. Zásadně mi vadil pouze ten klišovitý kýbl pseudomotivačních mouder o tom, že když máš patologicky kompulzivní sen za každou cenu se brutálně zhuntovat jen proto, abys byl v něčem pyrhově první, musíš za ním prostě jít. Ne, kurva, nemusíš, stačí jen skáknout k psychiatrovi! ()

Tosim

Vždycky jsem rád, když narazím na film, natočený podle události, o které nemám ani páru. Jodie Foster je jedna z mých nejoblíbenějších hereček a jako skoro vždy předvádí bezchybný výkon a natočeno to bylo taky moc dobře! 70%. ()

Enšpígl

Tradiční motivační film, že když něco chceš, zabejčíš se, tak to dokážeš. Tady byla síla především v tom, že ta zabejčená osoba je již dáma v určitém věku a poselství je teda jasný, věk nehraje roli, tu hraje vůle a vytrvalost. Neřkám, že na konci jsem frajerce nepřál a nebyl nadšen že madam přeplavala z bodu A do bodu B, ale na druhou stranu mě to nějak zásadně nestrhlo vůbec k ničemu. Film je natočen kvalitně, herecký výkony, no pokud Anette není ve vodě, tak docela fajn, film herecky táhne stále charismatická Jodie Foster. O Oscarech bych tady nemluvil, na druhou stranu, když někdo může nominovat Sílu psa, tak hloubš už s nominacema klesnout beztak nemůže, takže je to pasé. ()

Malarkey

Už jsem si zvykl, že největší filmová překvapení přichází s filmy, od kterých vůbec nic nečekáte. A ideálně o nich do té doby ani nevíte. Nyad je totiž přesně ten typ filmu. Téma zajímavé, dokonce mám pocit, že i tady se tato informace novinami tak nějak pronesla, zpracování ve všech ohledech naprosto poctivé. Hlavně, co se týče hereckých výkonů. Annette Bening takřka oskarová, Jodie Foster taktéž a Rhys Ifans stačí, aby se někde objevil a už budu spokojený. Takže celkově vzato vydařené americké drama o síle lidského ducha a o překonání hranic. ()

DaViD´82

Nikdo mi nevymluví, že to původně Jimmy Chin s chotí nezamýšleli jako epizodu pro Za hranicí nemožného. Jenže pak si při procházení dokumentárních záběrů řekli "hele, už máme Oskara za dokument, co to zkusit i v hrané tvorbě, vděčnější materiál těžko dostaneme do rukou"? Silný inspirativní příběh o nezdolné umanuté vůli svéhlavé, na vyjití a soužití echt složité důchodkyni (svého času rekordmance, toho času legendě komentátorského éteru), která se odmítá smířit s tím, že patří do starého železa. Jakkoli by šla vytknout zbytečně natahovaná délka a navzdory tématu nevyužitá "nestrhujícnost", tak to stojí na ústředním duu hereckých legend. A ty si své nosné postavy užívají a v podstatě každou jejich společnou scénu (což je 90% procent stopáže) lze vystřihnout jako "oscarový showreel", aniž by to byť jen na moment sklouzlo k přehrávání. Zajímavější "tím že se to stalo" a "tím jak je to zahrané" než "jak dobrý je to film", ale v žánru po oceněných jdoucích životopisných snímků nesporně nadstandard. ()

tron

Toto ak by nebolo podľa skutočných udalostí a napriek tomu by to natočili, nikto by tomu neveril, považoval by to za rozprávku, za čisté sci-fi. Ty kokos, ja vlastne neviem, či by som tomu nemal dať rovných 5* (tvorcom by som vyčítal azda len to, že sa na to nevykašľali a nedali toho psa aj na palubu). Ono je mi trochu divné o Nyad hovoriť ako o feel good, filme pretože sa tu stane viacero príšerností a drsných zvieracích útokov, ale áno, ono to vlastne asi skutočne JE feel good film. A to fakt báječný. Jodie Foster hrá trochu nevďačnú „nahrávačskú“ rolu, ale samozrejme je skvelá a ako to už chodí, nebyť výborne obsadenej a zahranej vedľajšej úlohy, hlavná by nemusela fungovať. Len ma zarazilo, ako ten čas letí. Akoby to bolo len teraz, čo som si kupoval videokazetu s Mlčaním jahniat... a zrazu Jodie má šesťdesiat. Ale taký je život. A asi na mojom miernom šoku mal podiel i suchý fakt, že posledné desaťročie hrala len v štyroch filmoch, z toho jeden je práve Nyad. Annette Bening som nikdy nemal rád, ale tu je famózna, tak akurát strelená a trocha výstredná, ale uveriteľným spôsobom (a najmä teda zjavne len kopírovala svoj reálny predobraz). Obidve plným právom dostali oscarovú nomináciu a osobne si myslím, že mali sošky získať namiesto tých, ktorí ich získali, pretože boli proste lepšie. Film trvá viac ako dve hodiny a hoc by mohol skĺzať do monotónnosti, vďaka perfektne spracovaným postavám, výborným hereckým výkonom, dialógom, ktoré neviete prestať počúvať a ktoré tnú do živého a samozrejme i vďaka soundtracku, neustále udržuje vašu pozornosť do takej miery, že niektoré akčné veľkofilmy za 200 miliónov dolárov sa môžu s čistým svedomím strčiť. Rhys Ifans síce vyzerá ako niekto, po kom by v 90. rokoch za bežných okolností šla Clarice Starling, ale i on je famózny (zabudnite na Nothing Hill). ()

Botič

Nemám rád spojení “herecký koncert”, ale tomuhle se jinak říct nedá. Annette, Jodie a jejich společné výměny zejména na souši jsou paradoxně ty části, které dávají filmu odehrávajícímu se primárně ve vodě, to správné tempo. ()

castor

Nebylo jí ani třicet, když se jako první člověk na světě pokusila přeplavat z Kuby na Floridu bez přestávky a bez klece proti žralokům. 160 kilometrů neklidných vod. Nevyšlo to. Zabejčená dálková plavkyně a spisovatelka Diana Nyad to zkusí znovu. Jenže tohle „váhání“ trvalo 30 let, takže nemožná výzva se stává ještě nedosažitelnější. Jsme ale přeci v Americe, navíc se tenhle příběh skutečně stal. Zlomí svou kamarádku a koučku Jodie Foster, aby ji začala na 50hodinovou plavbu připravovat. Zbytek je jasně nalajnovaný, párkrát to (někdy i smolně) nevyjde, tak to kurážná Diana třeba o půl roky později zkusí znova. Do toho přijde množství překážek (jedovaté medúzy, ostré slunce nad hlavou, halucinace) či návraty k traumatu z dospívání v podobě sexuálního napadení ze strany plaveckého trenéra. Annette Bening ve vodě „solidně“ trpí, přeci jenom se mi ale víc líbila charismatická Jodie (nějaké ty herecké nominace z toho asi kápnou). Zajímavé téma, poctivé zpracování, místy až děsivé scény na moři. Holt nikdy není pozdě plnit si své sny. ()

ripo

O silnej vôli a o silnom pute medzi trénerkou a plavkyňou. Jej snom bolo preplávať z Kuby na Floridu. Nepodarilo sa jej to za mlada, tak to skúsila v seniorskom veku. Neodpustím si jedno klišé - "herecký koncert" dvoch, pre mňa mimoriadne sympatických herečiek. Jodie Foster a Annette Bening. 4**** ()

Pepinec

Amerika dnešní doby se zhmotnila do filmu a řekl bych, že nemá jinou možnost, než za to dát sama sobě nějakého Oscara. Mně osobně je to fuk, já oceňuji kvalitní zpracování, nicméně ve finále je to pořád jenom o tom, že jedna paní někam plave a když nedoplave, začne plavat znova... ()

misterz

Celkom milé prekvapenie. Síce to po filmárskej stránke nebolo žiadne terno, ale keďže to bolo podľa skutočnej udalosti, tak musím naozaj dať klobúk dole pred odvážnou Dianou. Také niečo dokáže v jej veku jeden z miliardy, možno ani to nie. Keď vychádzala z vody, tak som aj päste zatínal len nech sa preboha niekoho nedotkne. To by bolo na porazenie. Veľká poklona pred pani. Ten kto sa nevzdá, má takmer vždy šancu na úspech! Nadpriemer. 75/100 ()

Anderton

Pokiaľ prežívate napríklad menšiu či väčšiu životnú krízu, alebo strácate chuť do práce či priamo do života, tak si stačí iba pozrieť film Nyad a nakopne vás takým spôsobom, že ak ešte niekedy budete pochybovať o vlastných silách, tak sa ihneď začnete hanbiť a vrátite sa do práce. O tejto silnej žene ani o filme som si vopred nič nezisťoval, takže som bol pomerne prekvapený istým zvratom pred polovicou, aby som si rýchlo zvykol na to, že tento závod je na omnoho dlhšie lakte, ako sa vopred zdá. Anette si bezpochyby zaplávala toľko, čo nikdy predtým a celkom jej túto skúsenosť závidím. ()

Arsenal83

Pocitovo tri, ale keďže ide o účelovku, tak menej. Navyše klamlivú. Samozrejme, že hrdinka je lesbička a hlavne kvôli tomu sa to  natočilo, pretože takíto hrdinovia sú vyhľadávaní. Aj keď dosahujú niektoré nezmyselné ciele, ktoré aj Guinessova kniha vymazala zo záznamu, pretože je pochybné, či sa to naozaj stalo tak, ako vidíme vo filme. Rovnako tak scéna so žralokmi je vymyslená, tak ako aj dramatizácia na konci, kde Bening pateticky robí posledné krôčiky v 15 centimetrovej vode a vedľa nej máva dúhová vlajka. Potom prestrih na aktuálne zábery a nič také nevidíme, ani roztrasené nohy v posledných chvíľach, ani vlajku. Takže čistá účelovka s priezračným cieľom aj za cenu lží. ()

Chrustyn

Hraný debut dokumentární dvojice, který kombinuje drama o přátelství a sportovní film o překonání sama sebe. Daný příběh je silný ale bohužel není dostatečně nosný pro dvouhodinový celovečerák, přestože se úvodní duo opravdu snaží. Jako článek v novinách je to povzbuzující a silné, jako film se to točí v kruhu a přestože se celku nedá mnoho vytknout, nejde ani jednoznačně doporučit. ()

Jirka_Šč

13. 7. 1978 přeplaval ve věku 65 let Walter Poenisch z Kuby na Little Duck Key (jeden z drobných ostrůvků Florida Keys). Přestože použil ploutve, které bychom v dnešním dálkovém plavání neuznali a 3x vystoupil na loď na cca 4 minuty, byl to úžasný výkon (čas 33 hodin). Tehdy 28 letá Diana Nyad, která se o měsíc později neúspěšně pokusila o stejný výkon (také v kleci, ale bez ploutví), vůči němu vedla pomlouvačnou kampaň. Před pokusem prohlásila, že člověk starší 60 let nezvládne plavat dva dny. Pravděpodobně i díky ní ztratil před začátkem svého pokusu sponzora a musel hledat nového. Po ukončení jeho plavby ho označila za podvodníka a vedla proti němu kampaň. Je pravda, že se Walter Poenisch netrefil na ostrov, na kterém původně plánoval skončit, jeho výstup z vody na Little Duck Key nikdo nesledoval a na plánovaný ostrov, kde čekali všichni žurnalisté, dorazil až po šesti hodinách, obviňování Diany Nyad mu však zničilo plaveckou kariéru. Nový sponzor mu kvůli kontroverzím odmítl vyplatit slíbených 17 000 dolarů a zanechal ho ve finančních potížích. Objektivně neférové bylo, že sponzoři samotné Nyad peníze zpět nežádali, přestože ona svůj pokus ani nedokončila. Walter Poenisch zemřel v roce 2000. Na jeho životě je inspirativní, že se plavání začal věnovat teprve v 50 letech. ■ Druhý plavec, který přeplaval v kleci z Kuby do USA (bez ploutví), byla 12. 5. 1997 Australanka Susie Maroney. Bylo jí 22 let a zvládla to za 24,5 hodiny. Ani o ní není ve filmu zmínka. ■ Diana Nyad je ve světě plavání velmi polarizující osobou. Nediskutabilně si vylepšuje životopis a plavecké výkony, prohlašuje, že dosáhla výsledky na závodech, kterých se neúčastnila, verbálně útočí na jiné sportovce, její charakter vysává energii z lidí okolo. Ve světě dálkového plavání se víc osob pozastavovalo, zda zrovna o ní by měl být natočen film. Registroval jsem tyto názory a byl rozhodnut, že film nechci vidět. Ale víte co? Nakonec jsem si ho pustil a dávám 4 hvězdy. Protože i lidé nepříjemní mohou něco dokázat. Nemohu vyčítat tvůrcům, že udělali film o Nyad a ne o Poenischovi nebo Maroney. Co polarizuje, to prodává. A Nyad je nediskutabilně výborný film. Přestože je k hlavní protagonistce až příliš laskavý, nezakrývá její šedou osobnost (je trochu svině) a konflikty. Nehovoří o kontroverzích, které po její plavbě nastaly, ale tak je to v pořádku, protože řešením kontroverzí by se rozptýlilo poselství příběhu (vyprávíme příběhy, nepíšeme učebnici historie). Stárnoucí herečtí matadoři Annete Bening, Jodie Foster a Rhys Ifans odvádí téměř na Oscara aspirující výkon na který se mi super dívalo. Filmová Nyad prezentuje zaťatost hraničící s fanatizmem, díky které však občas někdo dosáhne výkon, na který se bude ještě velmi dlouho vzpomínat. Film místy až příliš dramatizuje (v Karibiku na rozdíl od Austrálie nejsou smrtelně nebezpečné medúzy), je to však stále v přijatelné volatilitě. ■ Kontroverze k jejímu výkonu jsou nejvíc o pravidlech. Zde bych se však Nyad zastal. Pravidla v čase jejího plavání neexistovala. Diana postupovala podle standardů plavání pro Kanál La Manche - plavec se nesmí dotknout lodi a ani člověka, dokud nevystoupí na břeh (pokud to udělá je diskvalifikován). Na druhou stranu obdržela (asi) pomoc například při zapínání zipu nočního ochranného oděvu. Také se debatovalo, jak je možné, že v polovině náhle zrychlila - to se však dá vysvětlit využitím mořských proudů. Vyčítalo se jí, že nemá videozáznam - ten si však z celé plavby nedělají ani plavci dnes. Kritizovat je fajn, od roku 2013 však její výkon nikdo nezopakoval a ti, kdo moře mezi Kubou a USA zvládli, zůstávají stále jen tři. ■ Vím, jaké to je polykat ve vodě hodinu za hodinou. Tento rok jsem plaval na jezeře v kuse 7,5 hodiny a přes léto zaplaval celkem 153 km (příští rok chci zvládnout 10 hodin v kuse). Bez ohledu, jak zlým charakterem je skutečná Nyad, nedá mi ji neobdivovat. V říjnu 2013, po doplavání z Kuby, zvládla v bazénu na Manhattanu veřejný 48 hodinový maraton. Neuvěřitelné, že byla schopna po předešlém výkonu tak rychle zregenerovat. ■ Varování! Neberme všechny informace vyslovené ve filmu jako čistou pravdu! Jak jsem uvedl, Nyad vylepšuje svůj životopis a plavecké výkony! Dokonce se diskutuje SPOILER! zda doopravdy došlo k znásilnění jejím trenérem v juniorském věku. () (menej) (viac)

Flego

Dvojica herečiek si právom ukradla film pre seba. Snímok ženskej plavkyne, ktorá chcela urobiť rekord ako šesťdesiatnička je obdivuhodný, i keď to s tou motiváciou premotivovali. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD