James Bond: Žiť a nechať zomrieť

• Česko Žít a nechat zemřít (viac)
Ukážka z filmu

Vražda v sídle OSN privádza Bonda do USA. Stopy vedú do Orleansu, kde sídli gang priekupníkov drog. Odtiaľ sa agent 007 presúva na ostrov San Monique v Karibskom mori, ovládanom kultom Voodoo. Nebol by prvým belochom, ktorý by zomrel mysterióznou smrťou ak by sa pokúsil odhaliť tajomstvo maskovaných plantáží, vďaka ktorým môže získať doktor Kananga tony heroínu. (RTVS)

columbova

Od prvej bondovky, a to im kvalitu nepopieram, ja až táto, ku ktorej názvu by som aj po čase vedela priradiť dej. Všetky dovtedy nakrútené sa mi zlievajú do jednej guče. Táto je zapamätateľná aj vďaka zvláštnemu mierne mysterióznemu prostrediu, do ktorého je dej zasadený. A Jane Seymur je kočica:) ()

helrohir

A máme tu prvú bondovku s Rogerom Mooreom. Už od prvých okamihov je viditeľné, že Roger si agenta 007 poňal svojsky. Berien to ako pozitívum, pretože Sean Connery je ako Bond nenapodobiteľný. Čo sa týka samotného filmu, je to skôr priemerná bondovka. Dej mi prišiel nepríliš zaujímavý a škoda, že potenciál voodoo kultu zostal z väčšej časti nevyužitý. Ani záporák nepatrí medzi tých pamätihodných, ale mladučká Jane Seymour je naozaj pôvabná bondgirl. Inak ten americký šerif je fakt blázon... ()

Patches1984

Pro mě jedna z nejlepších bondovek vůbec. Moore sice není druhý Connery, ale to je jen dobře, kopírováním by svůj výkon jen shodil. Conneryho drsňáctví tak nahradil ironický humor a místo typického mucho tu máme nenuceného elegána. Sice mu tolik nevěřím akční scény, ale zato působí přirozeněji při dialogu. Zápletka drží pohromadě rozhodně lépe než v předchozích Diamantech a tentokrát se obejde bez vesmírných lodí, laserových satelitů a dalších podobných sci-fi výmyslů, takže působí i celkem realisticky. Navíc mám slabost pro voodoo a vše s ním spojené. Jediným slabým místem mi přišla zbytečně natahovaná honička na člunech prokládaná gagy s otravně uřvaným buranským šerifem, ale to jsem v tom všem tak nějak ochoten odpustit. 10/10 ()

kubilov

Nevíte, čí je to pohřeb? Váš! Poprvé Roger Moore a poprvé taky naznačil, že se nebude jednat o druhého Conneryho, tohle bude ještě větší nadsázka, ještě větší blbinky, srandičky atd. Moc se mi líbila honička na motorových člunech, jinak je pro mě ale Žít a nechat zemřít jeden z horších Bondů, vůbec mi nesedla ta voodoo estetika. ()

Mistr_Moon

Bylo to celé dost nudné, zbytečně natahovaná honička na člunech a debilní šerif tomu fakt nepřidali. Plusem jsou vtipy ještě v celkem snesitelné míře. A Roger Moore na začátku alespoň ještě trochu slušně vypadal, už v té době byl však dost starý a měli ho nechat hrát max 3 díly, páč potom dost ztloustnul aspoň co si pamatuju. ()

maoc

Některé prvky fajn (voodoo, titulní skladba, krásná Jane Seymour, občas povedená akce), ale jako celek mě tato natahovaná žvejka fest nudila. ()

Fenris 13

Ale jo, první moorovka se povedla. Sice ještě není tak odlehčená jako další díly, ale Moore je Connerymu důstojným nástupcem. A třeba scéna s pohřebním průvodem neomrzí nikdy. Stejně jako hláška nepříčetného šerifa Peppera "Tajnej agent? A na čí je straně?" ()

subic

První britsko-americká produkce a tak už to bude i nadále. Aby ne, děj se odehrává z části v New Yorku. Létání na rogalu, spousta krokodýlů, krátká honička se starým 2patrovým autobusem a další honička na člunech po řece. Dál už si jen vybavuju, že protivník byl negr a obchodoval s drogami, chtěl jimi zaplavit New York, přitom to byl převlečený vůdce nějaké malé ostrovní středoamerické země, a jako poskoka měl dalšího negra a ocelovou rukou. Zajímavé je, že v tomto dílu se objevují karnevalové masky smrtek na malém ostrově v Karibiku při slavnosti woodoo a hodně podobné masky se objeví v Mexicu i v zatím posledním bondovském dílu Spectre (2015). Roger Moore kupodivu v této své první bondovce vypadal mnohem mladší než ve skutečnosti o 3 roky mladší Sean Connery, který už v Žiješ jenom dvakrát a Diamanty jsou věčné vypadal docela jetě, čím to? Filmu dominuje silný song Live and Let Die od exbrouka Paula McCartneyho a zajímavá je i výprava, jinak je to taková podprůměrná a lehce zmatená bondovka. Celkově třetí nejhorší Mooreovka. 55% ()

ostravak30

Roger Moore, při vší úctě k tomuto herci, se prostě na roli Bonda nehodí. Působí jako přesládlý milovník z romantických filmů, ale rozhodně ne jako akční hrdina. Tím spíš, že i jeho bojové akce mi připadají jako by se prala holka. Jeho mimické výrazy tváře se pořád opakují. Střídá křečovité úsměvy s výrazy překvapení. K tomu, pro mě, docela trapná scéna s šerifem, který se nota bene objeví i v dalším díle. Jediné co hodnotím kladně byla honička na lodích. Ta opravdu stála za to. ()

mosem

jedna z nejlepších bondovek. Connery byl sice Connery, ale Moore byl jeho důstojným nástupcem. Nikoliv kopií, ale nástupcem. Filmu lze vyčítat méně akce, fantazie i nereálnosti oproti jiným příběhům, ale obsahuje spoustu vyloženě gurmánských scén - pohřební průvod, woodoo tanec. Obsahuje i spoustu v té době akceptovatelných skutečností - dnes by bylo téměř nemyslitelné, aby prakticky všechny negativní postavy byly černošské a naopak až na výjimku jsou kladné postavy "bílé". Závěr scény s krokodýly byl poněkud předvídatelný, honička na vodě obsahovala crazzy scény a byla spíš humorná než dramatická. U scény woodoo tance mně vadilo, že z celkově působivého zjevení se dostáváme do megapodzemí, které mne neoslovilo, především svojí účelovostí. Za tuhle scénu hvězda dolů. ()

PlayEasy

Kde Connery disponoval šarmem, Moore vnáší humor a ironický nadhled. Snímek sice není dokonalý (otravný šerif budiž důkazem), ale má originální atmosféru, vynikající titulní píseň a nejpůvabnější Bond girl, jež se kdy prošla po stříbrném plátně. Co chtít víc? ;) 70% ()

OJan

Tahle bondovka mě totálně nebavila, scéna na lodích je dobrá, ale není k ničemu, když je příběh totálně roztahaný a zmatený. |55%| ()

Pete

Moore #1 Bondovka může být jen tak dobrá, jak kvalitní je hlavní padouch. Dr. Kananga, sice černoch, drogový dealer, a blázen do voodoo, ale jinak padouch klasického střihu, akorát se moc nafukoval. ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto

16.03.2021

Ve věku 81 let zemřel na Filipínách americký herec Yaphet Kotto. Informaci prostřednictvím sociálních médií zveřejnila jeho žena Tessie Sinahon a později ji potvrdil i hercův agent Ryan Goldhar.… (viac)