Birth/Rebirth

• USA After Birth (pracovný názov) (viac)

Doktorka Rose Casperová (Marin Ireland) je nemocničná patologička, ktorá uprednostňuje spoločnosť mŕtvych pred sociálnou interakciou. Predstava ženskej biologickej reprodukcie sa jej zdá nechutná, ale je posadnutá jej klinickými procesmi, gestovaním materiálov vo svojom vlastnom tele, aby objavila spôsob, ako priviesť mŕtvych späť k životu. Keď jej však na pitevnom stole skončí 5-ročná Lila (AJ Lister), dcéra pôrodnej asistentky Celie (Judy Reyes), dostane sa na temnú cestu, odkiaľ niet návratu. (Arsenal83)

darkrobyk

Tomu se říká - jít přes mrtvoly! Když Celie ztratí dceru Lilu, která bleskově podlehne meningitidě, zjistí, že se mrtvého těla zmocnila doktorka Rose, co experimentuje s možností návratu mrtvých zpět do života. Neváhá a rozhodne se jí v ďábelském experimentu pomáhat, páč jde přece o její dceru. Neviděl bych v tom až tak Frankensteina, jako spíše Re-Animátora. Každopádně znalejší divák ví, že návraty ze záhrobí jsou vždycky problematické, jak by potvrdila nejen rodina ze Řbitova zviřátek. A tak čekáte, kdy bude z holčičky monstrum, což je čekání až mučivě dlouhé a rozhodně pomáhá k tomu, aby atmosféra houstla jak stydnoucí krev. Obě ženy jdou chladnokrevně za svým cílem, nehledí na normy etické, morální ani zákonné. Film má z větší části až dokumentární podobu, kdy se zkouší vše možné, aby se Lila navrátila k normálnímu životu. Syrový a chladný snímek s hrůznou Irelandovou, co se sama postupně mění v monstrum, má skvělou hudbu - namátkou - Laurie Andersonová, Lucrecia Dalt nebo Sunda Kelepa. Patologie, záchodky, nemocniční chodby a znovuzrozené prase. Více ocení menšinové publikum. ()

POMO

Temný patologický thriller, který zabředá do hororu nikoliv strašením či hrůzou, ale znepokojivým námětem v mrazivě realistickém pojetí. Atmosféricky trefně zasazený do pochmurného New Yorku, vedený creepy postavou skvěle nastylované Marin Ireland. Psychologicky vyvážený, motivace postav obou lékařek jsou i přes rázné překročení etických mantinelů pochopitelné. Jenom režijní vedení dětské herečky pokulhává, a závěr filmu se líně vyhýbá divákem očekávanému vyhrocení. ()

EvilPhoEniX

Modern Frankenstein Daughter! Laura Moss natočila solidní psychologické Drama řízlé Thrillerem, které čerpá inspiraci z klasické hororové literatury i Cronenberga a byť se nedočkáme žádné hororové divočiny, tak k mému překvapení jsem byl příjemně zaháčkovaný po celou stopáž a to hlavně díky hercům,dialogům a námětu. Film si mne získal hned od úvodu. Matka nechá pohlídat své 6 leté dítě sousedce, jenže se nedožije rána. ( Ta představa, že se tohle nějakému rodiči stane je fakt šílená). Dítě skončí na stole Patoložky Marin Ireland, která tu podává fakt chladný a silný herecký výkon ( je svým způsobem zajímavě zvrácená- masturbace random týpka na wc, jehož sperma využije na své oplodnění LOL a silný zájem o biologii, smrt apod už od 6 let). Která si dceru vezme domů a rozhodne se z ní udělat lékařský experiment- Lék na SMRT! Konfrontace dvou žen, shodou okolností obě pracují v lékařském odvětví se stejným záměrem, zachránit dítě. Bavily mě obě hlavní herecké představitelky, jsou zde dobře napsané dialogy, funguje znepokojivá atmosféra, řemeslně jde o podařenou věc, zaujaly i všechny ty lékařské experimenty, je to podáno rozhodně víc realističtěji a věrohodněji než Sci-Fi Frankenstein a finální porod je taky docela intenzivní. Škoda, že se to ve finále více nevyhrotilo, ale i tak jsem spokojen. Kdo však čeká horor, bude krajně zklamaný. 7/10. ()

*CARNIFEX*

Dráma s podtónom moderne poňatého námetu o Frankensteinovi, avšak natoľko nevýrazne podaného, že už večer nebudem mať ani len tušenie, o čom tento "Birth/Rebirth" vlastne bol. Ja som presvedčený, že toto niekomu sadne, no o horor sa nejedná ani omylom. ()

pornogrind

Smrt malé holčičky svede k sobě dvě ženy. Matku holčičky( zdravotní sestru v porodnici) a patoložku, která ukradne tělo mrtvé holčičky. Obě spojuje touha potom aby dívenka znovu ožila. Matka samozřejmě z hlediska mateřského jelikož prakticky přišla o dceru nečekaně ze dne na den když šla do práce a patoložku z  výzkumných a experimentálních důvodů jelikož se tímhle zabývá již několik let. Premisa filmu je hororová(něco jako Frankensteinovo monstrum). Primárně za tím horor rozhodně nehledejte. Tohle má blíž k psychologickýmu dramatu či thrilleru kde je sice minimum akce ale rozhodně to má svoji atmosféru. Lepší 3hvězdy. Birth/Rebirth nebude filmem pro každého. ()

Omnibus

Ta, co mrtvé oživuje, na lásce se přiživuje.“ Patoložka Rose, coby supice mrchožroutka ve službách vědeckého pokroku, plus moderní téma, holčička se dvěma maminkami. Natočila to totiž Laura Moss, scénografka v Yomeddine, filmu o leprotikovi a „odvaze přijmout jinakost.“ Výchovný záměr je ovšem skrýván za existenciální patologický horor. Závažné téma vyžaduje citlivý a humánní přístup, tedy přepsání mého komentáře. Ten původní byl totiž neetický, plný prasáren a někteří uživatelé si stěžovali, že jim po něm slezly nehty a na obličeji naskákaly mrtvolné fleky. Potřebují umýt. OKÉNKO KOUPELNY: [][] Lili nemá tatínka, neb maminka Celie si pro oplodnění odskočila do spermabanky. Co pro chudinku Lili napustím? ≈≈ Vanu plnou pěny a lásky. ≈≈ Vanu plnou ukradené plodové vody. ≈≈ Vaničku formaldehydu. A nezapomenout na kačenku! [][] Kožený supí ksicht Marin Ireland je zlověstný, scény na operačním sále a na pitevně (a že jich je) jsou patřičně krvavé, morbidní a veskrze realistické. Moje žena může potvrdit, je od fochu. A co na /Rebirth říká na pramici stojící Charón? „Co je tohle za bordel?! Tu malou Lilu Morales převážím... už potřetí! ()

Kudly4

Temný, lehce Hororový Thriller, spíše pro ženské publikům. Zdravotní sestra, přijde o svojí dceru, ale má štěstí, jelikož patoložka (dost zvrácená postava), ke který se mrtvá dívka dostane, provádí jisté experimenty a ta ji přivede zpět na svět. No, tak na půl. První polovina byla skvělá, v té druhé, už jsem se neubránil lehkému zívání. Každopádně, najde se tu několik (ne)chutných scén, ať už z patologie, u ní doma, či z porodnice (porod v závěru, byl celkem silný) a musím pochválit i velmi solidní atmosféru. (168. hodnocení) ()

Arsenal83

Špatní herečky veru. Herecky aj výzorom. A to bolo celé tak najdesivejšie. Veľmi rýchlo príde vytriezvenie z toho, že o žiadny horor sa nejedná, hoci námet by tomu aj svedčal. Frankensteinov námet dovedený do biologického chladu z plodového tkaniva avšak očakávania splnené asi tak, ako keď si objednáte hot dog a oni vám do neho zabudnú dať párok a ešte vám povedia, že kečup zožrala dépeháčka, takže ste nakoniec dostali aj z toho rohlíka len dieru. ()

Chrustyn

Horor, který nehraje na lekačky a spíše se snaží diváka týrat jinými prostředky. Pokus o horor, který přináší A24 se zde ale nevyvedl a i přes slušnou atmosféru spíše nudí. ()

Marze

Necekejte desivy horor. Je to spis drama s psychologickym thrilerem. Citil jsem odkaz na film Frankenstein. Kdo ztratili dite ci zazili tehotenstvi mohou byt skutecnosti udalosti sokovani. V nabidce je sileny doktor, zlovestna atmosfera mrtvol a zpackaneho tehotenstvi. Zkouma se jak se nase predstavy o zivote a smrti za uplynula leta zmenily. Zda se, ze horove pribehy maji odpradavna zenskou tematiku. Tento se nori do nemoralni baziny. A je na divacich, aby to posoudili. ()

Necrotongue

Horor to tedy nebyl ani náhodou (tedy pro mě). Do žánru bych dal spíše popisku Drama / Thriller / Psychologický, pak by to, myslím, sedělo víc. Judy Reyes se musela ve své roli cítit jako ryba ve vodě; nehrála přece zdravotní sestru poprvé, že? Převelice mě ale bavila postava doktorky Rose v podání Marin Ireland, protože si takhle nějak představuji skutečně zapáleného vědeckého pracovníka, který neváhá přinášet i osobní oběti (o těch cizích nemluvě). Přiznávám, že jsem byl po úvodní dvacetiminutovce poněkud zmatený, jelikož jsem stále čekal na horor, který stále jaksi nepřicházel, pak mi ale došlo, že chyba nebude ve filmu ale v distributorovi, a jako vyostřenější drama na mě tahle záležitost fungovala velmi dobře. Pravda, necítil jsem se úplně komfortně; já sice nemám žádný problém se zobrazováním různými způsoby narušované lidské anatomie, pohled na krev mě znepokojuje jen ve chvíli, kdy je má vlastní a vidím ji ve větším množství, ale k porodům jsem si nikdy nenašel hezký vztah. Proto ten lehký diskomfort. K tomuto snímku bych mohl mít řadu připomínek, ale kašlu na ně, protože jsem se u jeho sledování nemálo bavil, takže bych se teď musel cítit jako pokrytec. Závěrem bych se chtěl zmínit o záležitosti, která mě tak trochu mate. V roli Muriel se představila Anjali Lakshmi Srinivasan. Záměrně jsem si našel její fotografii a musím smeknout před kolektivem z maskérny, který odvedl oskarovou práci. / Poučení nebo spíš otázka: Znáš tu o opičí pracce? ()

JASON_X

Doktorka Rose je nezapomenutelná filmová postava, myslím že jedna z nejpozoruhodnějších postav z desítek posledních mnou zhlédnutých filmů. Kdyby byl Sheldon Cooper žena, kdyby nebyl tak zimperlich a měkkejš, ale takřka schizoidně otrlý a tvrdý jako žula, a kdyby neměl ABSOLUTNĚ ŽÁDNÝ smysl pro humor, tedy ani pro ten "sheldonovský", tak by byl doktorka Rose. Vlastně třeba i taková Wednesday Addams, kdyby někdy dospěla, by mohla být doktorka Rose. Jenom to vegetariánství mi k ní nějak neštymovalo. Nejvýživnější epizodou filmu je jistě způsob jejího získání lidské zárodečné tkáně, pupkáčovou hoňbou na hospodském hajzlu počínaje. Nářez. A jelikož o další nečekaný nářez se postarala její kumpánka Celie v samém závěru filmu, nečekaně přihazuju i pátou hvězdu. Pí rejžová Moss musí být hodně zajímavá dáma. ()

Morholt

Spíš thrillerové drama, než horor. Když se to tak vezme kolem a kolem, tak primárně tu jde o to dostat se k látkám nutným pro léčbu dítěte tak, aby se pokud možno nikomu nic nestalo. Nicméně prakticky po celou dobu tu funguje taková znepokojivá atmosféra, což mají na svědomí tři aspekty. Divák absolutně netuší, co se stane s dítětem až a jestli se pořádně probere. To zaprvé. Zadruhé je tu zoufalá matka, která sice působí řekněme rozumně, ale ani náhodou si člověk nemůže být jist, že to tak zůstane. A nakonec je tu doktorka Rose, která působí jako totální psycho s občasnými záchvěvy lidskosti, což její diagnózu jen podtrhuje. Marin Ireland jsem poprvé viděl v seriálu The Divide a tam jsem jí považoval za docela hezkou holku, ale po tomhle bych před ní klidně utekl do Ruska. Celkově hodně slušná práce a výborný režijní debut. 80% ()

Sludger

Najprv treba povedať, že nejde vyložene o horor. Síce v jadre má hororový námet (oživenie mŕtveho dieťaťa), no nevyberie sa žánrovou cestou. Práve naopak, ide na to cez vedu (používa tkanivo z plodu) a drámu. Musím pochváliť herecké výkony, trefné dialógy a charaktery postáv. Škoda, že ku konci aspoň trošku nepritlačili na pílu, ale nechali dej len tak plávať do stratena. ()

oveckaoa

Tenhle film se vyšťaví ve 30 minutě a pak už nemá co nabídnout přitom téma je dobré, ale zpracování tristní. Ženská má dceru a ta jí zemře na nějaký druh meningitidy hledá pak její tělo, aby ji naposledy viděla a dostane  se k doktorce co to tělo má a udržuje ho při životě domluví se s ní , že jí bude pomáhat. Tak hledají dárce co ji udrží při životě najdou jednu těhotnou ženskou a berou jí tkanivo z plodu, aby mohla žít. Bohužel je to nudné , monotónní a stojí to na místě a nezachrání to ani obě herečky kdy ta co ji unesla je vyloženě nechutná a ta její matka moc nepředvede. Ani gore zde není tak se musíte spokojit jen se zabíjením prasete což nestačí. 40 procent ()

borec999

Modernizovaná ženská variácia Frankensteina spracovaná ženskou režisérkou, ktorej vplyv na film cítiť. A za mňa pozitívne. Dej je pomalší, psychologickejší a okrem ústredného motívu oživovania mŕtveho a posolstva totožného s originálom od Mary Shelley, pracuje s viacerými vyslovene ženskými témami (tehotenstvo, kam až je matka ochotná zájsť v rámci materinskej lásky a záchrany dieťaťa), tak ako b to mužský režisér zrejme nedokázal. Popritom príbeh i kladie otázky ohľadom morálnosti ústredného procesu a vedeckého výskumu v danej oblasti. Režisérka Laura Moss témy zobrazuje vo forme, ktorá má potenciál viacero ženských diváčok škaredo traumatizovať (obzvlášť tehotných). Osobne na mňa Birth/Rebirth nepôsobilo asi až tak silno ako malo, i keď našli sa 2 momenty, ktoré ma na chvíľku vyviedli z "komfortnej zóny". Celkovo ide skôr o filozofickejší a hĺbavý film viac na rozmýšľanie o zobrazovanom ako o samotnom dese a strachu. A nato, že podobné filmy nie sú úplne šálok mojej kávy, to bolo na 1 pozretie vlastne až prekvapivo fajn. Lepšie 3* a 60% PS: Marin Ireland bola ako ženská, desivejšia variácia na Sheldona Coopera výborná (výzorom i her. výkonom). ()

iXtr3m3

Čakanie na niečo, čo nakoniec neprišlo. Očakával som v tomto kombináciu Frankensteina a Re-Animátora, dostal som psychologické hovno, ktoré ako je to dnes bežné, v traileroch klamalo telom a to fakt že nenávidím. ()

Flopik

Čo ja viem, za mňa toto teda nič moc. Dve ženy, jednej umrie dcéra a druhá ju privedie späť k životu. Znie to trošku ako horor kde bude mať hlavné slovo démon. Nie je to však tak, máme tu čisto medicínske hľadisko a tak celý film sledujeme ako tej malej pichajú sérum a učia ju chodiť.  So samotným koncom ani nezistíme či to vôbec fungovalo ako malo. Horor ani troška, thriller tiež neviem, možno skôr pomalé dráma. Herečky fajn, Marin je teda riadne divná. Ja nedoporučujem, kto chce horor ruky preč radšej ale nie je to ani žiadna katastrofa. ()

warrenur

Uz druhy film s Marin Ireland, v ktorom bola vyborna a v inej hereckej polohe. Iny bezmocny a pragmaticky doktor Frankenstein. A ten sa postupne stava i z maminy. Zial, premisa nie je nic, co by som uz nevidel x-krat inde. Podobne sme mali moznost vidiet i v serialovej podobe Let the Right One In (seriál) (2022) a samozrejme v povodnych rovnomennych filmoch, kde dilemu nasilia alebo "zachrany" dcery riesil jej otec alebo pestun. Tie vsak boli rozhodne prepracovanejsie. Tuna uz blbka je ochotna robit hocico..meh. Slabota. Neodporucam, hoci opat vyzdvihnem vykon Marin Ireland. ()

Ondr@932

Nepříjemná a mrazivá atmosféra po celou dobu filmu. Hororově děsivý je to spíš jen proto, že by se to mohlo dít ve skutečnosti... Jinak je to spíš nechutně zvrácený thriller. 6/10 ()