Profesor Hunham (Paul Giamatti) je člověk, kterého by žádný normální student nechtěl za učitele. Je to postarší osamělý mrzout, který se lépe než v současnosti orientuje ve světě antické literatury, a každým, kdo nemá podobné vidění světa, hluboce pohrdá. Mladík Angus (Dominic Sessa) je student, kterého by ve své třídě nechtěl žádný normální profesor. Magnet na průšvihy, rebel bez příčiny, ničitel a narušitel školních řádů. Ti dva na sebe zbyli v univerzitním kampusu o vánočních prázdninách, protože ani jeden nemá kam jet. Učitel je sám a student se rodičům nevešel do dovolenkových plánů. Na „svatou“ trojici je doplňuje školní kuchařka Mary, která nemá na Vánoce náladu, protože se právě dozvěděla, že její syn padl ve válce ve Vietnamu. Naděje na to, že k sobě tyhle tři osamělé duše najdou cestu, je od počátku zcela mizivá, jenže zázraky se dějí a někdy stačí jen projevit trochu dobré vůle k tomu, abyste poznali, že lidé můžou být ve skutečnosti jiní, než jací se zdají na první pohled být. (Cinemart)

J.Lajner

Novodobá vánoční klasika? Neurotický profesor, truchlící školní kuchařka a na všechno naštvaný student. Tahle zvláštní „rodinka“ musí trávit vánoční svátky spolu, pod sněhem zavátou internátní školou. Pod termínem „sentimentální kýč“ si můžeme představit cokoliv, ale jsem si naprosto jistý, že snímek Zimní prázdniny (2023), prodchnutý životními pravdami a nadějí na lepší zítřky, mezi takové případy nepatří.  Závěr aktuálního filmového počinu z dílny Alexandera Payna, se dá vzhledem k archetypální podstatě užitých vyprávěcích šablon a všudypřítomného vánočního symbolismu s klidem odhadnout po první půlhodince. Jenže šikovný režisér je nesmírně rafinovaný ve způsobu, jakým postavám uděluje životní lekce, čímž vynalézavě obchází jinak předvídatelné dějové zvraty. Plně se tak drží notoricky známé teze vypovídající o tom, že život je sám o sobě krajně nepředvídatelným dobrodružstvím s jedinou jistotou, v podobě cílové destinace, kde jsme si bez rozdílu všichni rovni. Sehraný tým okolo Alexandera Payna zná všechna ohraná klišé takových příběhů. Tvůrci je nepopírají, nemají to zapotřebí. Pouze je vkládají do životních pravd. Takových těch univerzálně platných pravd prověřených mnoha a mnoha omyly. Udělat správné rozhodnutí, to není jen tak. Každému se na cestě hodí třeba i ten nejméně pravděpodobný člověk, který nečekaně přehodí kurs, chrstne vám štiplavou pravdu do tváře, pomůže pochopit, kým ve skutečnosti jste, nebo vám umožní nalézt vnitřní mír. Zimní prázdniny jsou filmem o lidech, kterým budete upřímně fandit, a které si možná ztotožníte s někým, koho denně potkáváte. Více. ()

blackkocour

Filmu typu "jsme kokoti, a snažíme se začlenit do systému, ale moc nám to nejde.." miluji. A vůbec to není z důvodu, že taky nepasuji do týmového pexesa, a už vůbec se nepotřebuji zapléct do karet, nepalčivě se snažím vyhýbat všemu extrovertnímu, co jde, nuž ale někdy hodíme na sebe masku a plášť společenského tvora, ale uvnitř svého trilobitského obleku trpíme a proklínáme každou vteřinu. Dva ubulený kopáči, co smetly ránu míčem do xichtu, a jeden z nich nejméně na dvakrát protože mu to šilhá, jestli rozumíte. No, a k tomu rázná černoška, kterou bych radši vyměnil za Octavii Spencer, ale neděláme meinstream. Nuže, retro road feel-good filmem, co zahřeje možná tak plotnu, nebo možná to srdce, nevím co tím každej má? Panu učitelovi s Bokovkou se sice nekoná, ale proč si nepřevzít teorii, že se s patetického vínovače a kurevníka, nestal zpomalený odhozený korek, co místo láskou k ležení u noh slečen, nelíže radši stránky hysterie a skifi ufounech. Depresivní nálada instant, nic pro tiktokoty, co neudrží pozornost dýl než 10 vteřin, a nenávidiče sentimentu a poctivého umění. Smekám svou bujnou kštici! ()

upson

Paul Giamatti je vynikající herec. V Těžké váze s Crowem byl opravdu výrazný a zde mu to znova sedlo. I kdyby svou oscarovou nominaci neproměnil, své místo v herecké síni slávy má jisté. ()

Comics.jto

ŠKOLNÍ PRÁZDNINY, 70's, FEELGOOD 🏫 🧓 👍 . The holdovers je jednoduchý feelgood movie i když postavy jsou na tom dost tragicky, jenž vypráví o jednom nepříliš oblíbeným učitelovi žákovi a kuchařce kteří spolu musí strávit ZIMNÍ PRÁZDNINY. . Tyto dvě postavy učitele a žáka jsou jako dva opačně obrácené magnety které se navzájem odpuzují a generuje to spoustu zábavných a humornych situací. Na charakterech je pořád co objevovat, roste tím vžití diváka a zájem o vývoj a interakce. Všichni tři hlavní herci za mě odvedli skvělý výkon, vypadá to uvěřitelně, jako kdyby to fakt zachycovalo je a skutečný život. Pozor bych si dal na to že to je uzemněný, nečekat žádný přepálený blockbuster, ale "jen" prostou staromódní drama-komedii. . Co je na filmů velmi zajímavý je old-schoolovy 70's look. Kdy film začíná šumem a filmovým zrnem jak u celuloidu (fyzického filmu). Taktéž tu jsou stará logo. Kvůli čemuž jsem si myslel že to je jiný film prvně :D. Celý styl práce s kamerou působí jak před novým tisíciletím a vibe ještě zdokonaluje kratší poměr stran (1,66:1, super pro čtvercové kouzelné mohutné bedny s pohyblivými obrázky). . Film je podle mne skvělý pro učitele či studenty jako film na odpočinutí. A to je asi také důvod proč na to kouknout - uvolnit se a sledovat výborně napsané interakce a dialogy, které jsou skvěle nahláškovaný moudry atd. Ještě deatail o vánocích to vyvolá větší zážitek z kontrastu, jak je to ve filmu vs pojmutí klasických vánoc + zpracování vztahů lidí a rodiny. ()

borec999

Dvojhodinová konverzačka s minimálnym dejovým posunom. A mne sa to páčilo. Asi už senilniem. Herci sú vynikajúci, obzvlášť Paul Giamatti je chirurgicky presný a zaslúžil by si i nejakú cenu. Výsledný dojem nahor však ťahajú i uveriteľný dej a výborne napísané dialógy. Plus príbeh sa odohráva vo Vianočnom období, takže Holdovers fungujú aj ako sviatočný film. Rozhodne však nie ako typická oddychovka. JASM to vystihol výstižne: je to feel good, ale zároveň aj dosť feel sad. A to sa mi na filme okrem hercov a dialógov asi najviac páčilo. Emócií je tu spektrum, fungujú a za mňa: nie sú dávkované nasilu. Postavy sú sympatické aj nesympatické, každá z nich odhalí počas filmu svoje myslenie, traumy, túžby, niektoré sa i trochu zmenia a u každej z nich som jej konanie dokázal pochopiť. Jediný artový film čo sa mi tento rok páčil (som odporca tohto subžánru) a dokonca si viem predstaviť, že o rok v období Vianoc by som sa k príbehu prísneho učiteľa, ovdovelej kuchárky a problémového študenta vrátil. 80% ()

Devadesát Dva

"It's this one. This is the one you should look at." (...) V momentu, kdy už člověk pomalu na existenci Alexandra Paynea skoro zapomene, a to i s přihlédnutím k tomu, že jeho 'Sideways' bylo(!) dlouho v mé osobní top10, se vždycky vynoří, zničehonic, s nějakým svým novým počinem a, jako vždy, to stojí minimálně za pozornost. 'The Holdovers', kde Payne po prakticky dvou dekádách spojuje opět síly s Paulem Giamattim, který svým způsobem, jakoby reprízuje roli (i přestože se prenášíme z early 2000s do 1970s), protože i zde hraje neurotického učitele, akademického mrzouta, který je nucen strávit zimní prázdniny s problematickým studentem a kuchařkou, které právě zemřel syn. Je to takový ten typický feel good film, který ale nemá nouzi o nějaké tu a tam dramatičtější scény, hořkosladký spíše než slaný karamel. Zahřeje, když ho vidíte na nový rok (ačkoliv já zimu a chlad vyhledávám), kdy jsem si film měl pustit spíše. Víceméně, když jsem si naposledy pustil i 'Sideways', skončil jsem tak, že jsem to musel vypnout, protože jsem na to neměl náladu, emoce tam už nebyly, tohle zjištění je občas děsivé, speciálně když si myslíte, že některé věci budou stejně, napořád a tak člověk jaksi pochytí i tu náladu, styl Alexandra Paynea u 'The Holdovers' a já chápu, že má rád literaturu (Hovory k sobě Marka Aurelia), nicméně taková je realita, nevstoupíš dvakrát do téže řeky, to, že jsou věci, figurky, nějak, rozloženy, neznamená, že budou ve stejných pozicích i za pět let, za dekádu. Lpět v témže rozpoložení, ve stejné pozici, jen ze strachu, jde proti životu. V Sideways, Miles, neurotický cca čtyřicátník, učitel literatury, jde na chlastací vínovou tour se svým kamarádem, který má před svatbou, zatímco se probírá svým životem, snahou vydat knihu (stejně tak zde se snaží o publikaci), realitou rozpadlého manželství a samoty a narazí na ženu, se kterou najde společnou řeč, něco opravdového, upřímného (navíc T. H. Church v životní vedlejší roli dodává svými konstantními zálety filmu neskutečný spin). Payne samozřejmě nabízí skvělý situační humor, stejně jako velmi silný příběh... v tomhle ohledu je Giamatti skoro až trademarkem toho nejlepšího, co Payne napsal a natočil, i když už, jak říkám, člověk ten styl zná, viděl to, chápe, takže už víte a nepůsobí to tak silně, jako by působilo dřív, i když se mi finální oběť a celková message filmu líbila, připomněla mi trochu můj další oblíbený flick, 'Cast Away', to "let go, let the things you dwell on so much... go". ()

Elerrina

Komedie to není ani omylem, spíš taková zdlouhavá vánoční deprese o vlastně ne moc příjemných lidech. Zásadní problém mám hlavně s Dominicem Sessou, který sice hraje skvěle, ale je mu už přes dvacet (a vypadá na pětadvacet), takže když fňuká po rodičích nebo pubertálně blbne, působí to spíš strašidelně. Výskyt proklamovaných hřejivých lidských chvilek je navíc omezen spíš jen na stopové množství. To všeobecně vysoké hodnocení kolem připisuji tomu, že dobře udělaných filmů s touhle tematikou dnes moc není, přesněji, nejsou vůbec žádné. Takže vlastně palec nahoru. ()

SpaceOdyseus

Krásná retro podívaná, která tak hezky hořkosladce vypráví o radostech a strastech dospívání. Ano věnujte se dospívajícím ať už jste kuchařka, učitel, nebo rodič. ()

F.W.Colqhoun

'LIBRIUM' Opuštěný vánoční ostrovní se třemi vraky, dojemnost sama. A dojemnost je handicap, který se k narovnání kvality musí vždy nějak kompenzovat. Z různých možností řešení volí Alexander Payne tu, jež je mu tradičně nejbližší. - Styl. Sedmdesátkové retro, sešívané prolínačkami a bezchybnými still life, je na pohled měkké a hebké jako pět palců prašného sněhu. Chumelení melancholické jako pár posledních scén z Dead Poets Society. Sametový příběh o lidech blízkých kromě okolností všemu navzdory šustí papírem jen když má (= v replikách otravného profesora starověkých dějin). Ale především, přelom let '70/'71 je tu jaksi nejpřirozenějším otiskem toho, jak si jej já, ročník '81 zpoza Železné opony, živě vybavuji. Ve Státech se Jan Cina jmenuje Dominic Sessa. ()

mclenin

Nostalgická komorná feel-good/sad dramedy, ktorá akoby vypadla z dielne Woodyho Allena a pôsobí viac Allenovsky ako keby ju točil samotný Woody. Precízna v strihovej skladbe, hudobných a vizuálnych presahoch, kompozícii dialógov a v dôraze na ľudskosť. Predčasné Vianoce. ()

Rozjimatel

"He was a great kid. I had him one semester. Very insightful." "Mm-hm. He hated you. He said you were a real asshole." "Well, uh, like I said... sharp kid. Insightful."     Veľmi príjemná komorná dramédia, ale už nič viac. Z môjho pohľadu ide o pomerne obyčajné a tendenčné dielo, ktoré sa nedokázalo vyhnúť viacerým klišé. A ten celkový dojem obyčajnosti u mňa umocňuje aj veľmi obyčajná hudba (Mark Orton). Najviac ma na filme bavil ten postupný rozvoj vzťahu medzi dvoma hlavnými hrdinami, neobľúbeným profesorom Paulom Hunhamom (perfektný Paul Giamatti) a problémovým študentom Angusom Tullym (pomerne presvedčivý Dominic Sessa vo svojom debute) a tiež aj postupne odkrývanie ich životných príbehov (skvelá bola v tomto smere najmä scéna s Angusovým otcom). Je celkom zaujímavé, že všetky štyri filmy od režiséra Alexandera Paynea, ktoré som doteraz videl, sa mi páčili úplne rovnako -  všetky sú dobré, ale chýba v nich niečo, čím by ma dokázali nejako viac vtiahnuť, či nebodaj až uchvátiť.               "You see, history is not simply the study of the past, It is an explanation of the present." ()

valasek.m

Krásný, lidský filmek s velmi příjemnou Vánoční atmosférou, nejedná se o žádnou jednoduchou vánoční komedii, ale o vánoční dramedy ze života. Moc se mi líbil mladý Dominic Sessa a nemůžu uvěřit, že se jedná o jeho první celovečerní snímek, úžasný výkon, ale nejvíce zde exceluje paní kuchařka Da'Vine Joy Randolph, která jsi svého Oscara odnesla zcela zaslouženě a spolu s mladým Angusem to pro mě byly nejlepší postavy celého filmu. ()

Oralfabet

Aktuálně můj film roku a pravděpodobně nejlepší vánoční film, co jsem kdy viděl, takže jako jooo... tohle se mi fakt líbilo. Námět o přehnaně striktním, samotářském, ale ultimátně dobrosrdečném učiteli dohlížejícím na studenty, kteří musí přes Vánoce zůstat ve škole, je pro takovouto hřejivou, nepodbízivě dojemnou komedii stejně perfektní jako je Paul Giamatti pro roli onoho učitele. Pokud ale jde o herce, nováček Dominic Sessa si tak trochu krade film pro sebe... dohromady každopádně fungují jedna báseň. Kromě té zmíněné hřejivosti a dojemnosti je to teda taky občas dost depresivní a smutný (a jednu scénu bych asi klasifikoval jako body horror), ale já osobně si všechny tyhle ingredience do své vánoční polívky s chutí přimíchám. Už se těším, až to pustím sourozencům, až se zase všichni sejdeme doma před Štědrým Dnem. 10/10 ()

96. Ceny Akademie - výsledky

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)