Profesor Hunham (Paul Giamatti) je člověk, kterého by žádný normální student nechtěl za učitele. Je to postarší osamělý mrzout, který se lépe než v současnosti orientuje ve světě antické literatury, a každým, kdo nemá podobné vidění světa, hluboce pohrdá. Mladík Angus (Dominic Sessa) je student, kterého by ve své třídě nechtěl žádný normální profesor. Magnet na průšvihy, rebel bez příčiny, ničitel a narušitel školních řádů. Ti dva na sebe zbyli v univerzitním kampusu o vánočních prázdninách, protože ani jeden nemá kam jet. Učitel je sám a student se rodičům nevešel do dovolenkových plánů. Na „svatou“ trojici je doplňuje školní kuchařka Mary, která nemá na Vánoce náladu, protože se právě dozvěděla, že její syn padl ve válce ve Vietnamu. Naděje na to, že k sobě tyhle tři osamělé duše najdou cestu, je od počátku zcela mizivá, jenže zázraky se dějí a někdy stačí jen projevit trochu dobré vůle k tomu, abyste poznali, že lidé můžou být ve skutečnosti jiní, než jací se zdají na první pohled být. (Cinemart)

PlayEasy

Až dojímavě nostalgický pohled na ladovské zimy minulých dekád a noblesní prostředí novoanglických univerzit, na jejichž pozadí se duševní souboj zcela odlišných osobností postupně přelévá ve vzájemné souznění a konečně i přátelství. Ústřední herecká trojice (zejména pak Paul Giamatti) ovšem svými fantastickými výkony příběhu vtiskli naprosto nový rozměr! 90% ()

Bublaga

Škoda, že se neudělují Oscaři pro skupinu. Protože tohle trio by si jednoho takového rozhodně zasloužilo! Nesourodá trojice si zůstane o vánočních prázdninách navzájem na krku. Učitel a sršatý morous se zálibou v Antice (Paul Giamatti), problémový student a chytrolín (Dominic Sessa) a sarkasmy trousící a po synovi truchlící vrchní kuchařka (Da'Vine Joy Randolph). Stačí dva týdny a stane se z nich partička, která drží při sobě. Není to uslzené, žádný kýč, prostě pár životem vláčených a n*sraných lidí, kteří na sebe zbyli a vykřesali z toho maximum. Nepostrádá to vtip, hřejivé pohlazení a ty dialogy! To prostě musíte vidět! ()

Habanera

Jedno velké nečekané dobrodružství svede do kupy několik nesourodých a osamělých duší. Vánoční čas, kdy i nejotrlejší zlobr zjihne a otevře své nitro, se všemi slabostmi a strastmi, ale i křehkostí, lidskostí a něhou. Vskutku nádherné dílo. ()

xxmurphyxx

Dôkaz, že kvalitne vybratí herci a kvalitne napísané dialógy dokážu divy. Krásny vianočný feel good movie v sakra luxusnom retro kabáte, ktorý si zrejme budem púšťať každé Vianoce :) ()

cerdax2

Herecky koncert ostrileneho Giamattiho a novacka Sessy za mile asistence Randolphove. Stary profesor na jedne z mnoha internatnich skol dostava na starost nekolikero studentu, ve finale jednoho, ktere si rodice "odlozili" do skoly i o zimnich prazdninach. Vsichni tri hlavni protagoniste postupne odhaluji casti svych pribehu a lehce se meni v reakci na ostatni. Komedie je to malo spise horko-sladkost lidskeho byti. 90% ()

Soupalka

Takový film mi už tak dlouho chyběl.... Jako by se úplně přestaly točit... Jak vyvážené postavy i hudba, jak zahrané, jak inteligentní a příjemný humor i dialogy, jak hezky okleštěné o tu obvyklou hollywoodskou nálož emocí a klišé která dokáže zbořit kde co....tentokrát plný počet bez zaváhání a vubec mi neni lito penez za listky do kina, náklady mi zcela vynahradila třeba scénka na baru v kuzelkarne. ()

blondboss

Február plný sociálno-dramatických snímkov, ktoré chytia za srdce. Tento film musím porovnávať s českým Tancuj Matyldo, ktorý sa mi veľmi vryl pod kožu, a tento snímok sa mu dosť podobá aj sa mu iste vyrovnáva. Tu sa mi ale zdala až priveľmi prepálená stopáž a zopár pasáži, ktoré akoby len vypĺňali vatu. Každopádne ale veľmi príjemný feel good movie o narušených medziľudských vzťahoch a o ťažkých životných situáciách, ktoré si obyčajný človek až tak neuvedomuje. Paul Giamatti so skvelým hereckým výkonom. 80 % ()

MrFarmer

Jak mě zklamala Licorice Pizza, tak tenhle film dopadl skvěle. Nejsem fanoušek vztahových dramatů. Mohlo to mít kratší stopáž, mohlo tam být víc vtipných momentů, ale i tak to je skvěle napsaný i natočený a zanechá to ve vás spoustu silných pocitů bez citovýho vidírání. V houšti povrchních woke sraček poslední doby se tohle krásné vyjímá. Jen houšť! ()

KLFPIM

Dřív jsem měl na výběr, jak trávit svátky / na horách, u známých, u televize / nebo jsem sáhl po nějaké knize / Letos mám dohlížet na drzé spratky… ()

BrusVejn

Typický feel good filmík s dramatickými vložkami. Ničím nevybočuje z priemeru a trochu sa na môj vkus tiahol. Herci boli fajn ale oscarové nominácie by som za toto nerozdával. Dominic Sessa bol ale ako debutant skvelý a myslím, že o ňom ešte budeme počuť. ()

kopecek

Příjemná podívaná. Film má celkově takovou good feel atmošku, která je částmi vtipná, až jsem se pousmál a částmi dokáže zahrát i na vážnější notu. Ústřední dvojice, přísný učitel v podání Paula Giamatti a jeho žák v podání Dominica Sessa, si postupně, přes zimní prázdniny, k sobě hledá cestu, stejně tak jako vy, jakožto divák, si postupně hledáte cestu nejen k nim ale i k dalším postavám. Myslím si, že na konci se každému dostane zadostiučinění. Vtipný, příjemný, maličko smutný ale stále nevinný film na který doporučuji kouknout. Takže: Vizuál- 8/10, Kamera- 8/10, Hudba- 7/10, Výprava- 8/10, Herecké výkony- 8/10 ---> Celkem 8/10 ()

karnifex

Na začátku jsem zaváhal, jestli se omylem nedívám na nějaký stejnojmenný film ze sedmdesátých let, ale ne - je to jen retro. To sice moc nemusím, ale tady mi to příliš nevadilo. Dá se říct, že je to pěkný příběh, ale bohužel mě ničím výrazně nezaujal ani nezasáhl. Jako bychom něco podobného viděli už mockrát: děj i závěr je v podstatě předpokládatelný a celkově to vlastně působí dost klišovitě. Mezi klady patří, že se většinu času vyhýbá přílišnému sentimentu a citovému vydírání (což se bohužel v závěru už nepodaří). No, čekal jsem víc.. ()

Lendak

A Oscara v kategórii najlepší pôvodný scenár získava film Holdovers od režiséra Alexandra Paynea!  (tak nič no...)Táto konverzačná spoveď troch zlomených duší dokázala ľudí odrovnať a pritom stačilo k tomu tak málo. Citlivo rozpisaný a premyslený scenár, kde každá jedná scéna posúva dej a postavy ďalej. Celok tak pôsobí plynulo bez nejakej vaty. Niekto tu písal, že toto sú akoby novodobé Pelíšky. Nie úplne príbehom, ale tónom a atmosférou a bezpochyby to má potenciál sa stať vianočnou klasikou. ()

Grimaldi

Byl jsem opravdu příjemně překvapen, jak moc mi byl po většinu stopáže film sympatický. Skvělé herecké výkony a hlavně atmosféra sedmdesátých let jak vzhledem, tak i hudbou snímku dodala i přes ně úplně lehká témata pozitivní náboj. Dlouho jsem se s hodnocením držel na solidních čtyřech hvězdách, ale od scény návštěvy kina šel pro mě film při ždímaní emocí oproti zbytku až moc daleko a vše včetně zkratkovitého konce tak Zimní prázdniny v hodnocení poslalo do oněch tří hvězdiček. A je to velká škoda. ()

uhlerado

Niečo takéto chýbalo a potešilo. Inteligentná dráma z internátneho prostredia s vtipným pohľadom do študákovej ale aj zakyslého profesora duše. Niektoré výroky som si zapísal, sú pravdivé. Ľudské, nežné, drsné, real mojo. ()

Heywood

V úvodu trochu zpět: Letošní Oscary jsou odpovědí diváků a Academie na vnucované „rozmanitosti“, na  nutnosti zahlcovat filmy černými herci a účelově demonstrovat, že v populaci je 50% LBGT+, kterým se navíc permanentně a zřejmě i záměrně ubližuje. Nic z toho v reálném světě nebylo vzdálenější pravdě, ale okopírovaná komunisticko-nacistická propaganda udělala své. Obludné filmy začaly propadat, nevydělávat a nikoho nezajímat. Hollywood se musel vrátit z nebes stupidní propagandy na Zem a s ním se vrátila i hodnota Oscarů. Da'Vine Joy Randolph obdržela Oscara za vedlejší roli ve filmu The Holdovers (česky Zimní prázdniny, o kterých to ale až tak nebylo) takže zvítězilo umění a nikoliv politika, což Oppenheimer rozřízl suverénně a Chudáčci to dorazili. (že propadl Maestro jsem uvítal, ten film mě skoro naštval..) Takže proč tu píšu u Oscarech místo abych hodnotil film, který svým komorním příběhem plným lidskosti a citových zvratů, pohledů a hodnocení nemá nic co dělat s kopanci super-hrdinů (filmy propadají), nic s filmy plných politického švindlu (propadají), kterému se eufemisticky říká korektnost a ve skutečnosti je to rasismus. Vlastně to, co vše tento film podle politicko/stupidno/pokrokových teorií nemá jej činí skvělým, když herecké výkony jsou perfektní a do děje filmu vklouznete a ven se dostanete až když film skončí. Zdá se, že Amerika ve vrací k hodnotám, které zajistily její velikost ekonomickou a uměleckou a Zimní prázdniny, jakkoliv je to neokázalý snímek, to jen dotvrzuje.  Paul Giamatti a Dominic Sessa rozehrají koncert takových, které potkáváme, mnozí z nás i takoví jsme a stejně tak, jako ti dva , v těch podstatných chvílích se zachováme správně. I za cenu osobních ztrát. Je to o těch přehlížený, nedoceněných, někdy i nemilovaných... a přesto jim fandíme a držíme palce. Držíme je tím i sobě. ()

kockodan

Sorry, ale ne.  Kamerou, celkovým feelem, i způsobem režie, herectví a vyprávění jsou to jen vykradené snímky z 80's velice podobného stylu. Navíc tomu dát stejný filtr jako 80's filmy, to je opravdu až moc okaté. Poté, co spratek se sobeckou narcisistickou matkou jež ho odmítla na Vánoce vzít domů začal po vykloubení ramene v rozestavěné tělocvičně bondovat s psychotickým dementem profesorem, a zašli si jen oni dva do dineru na intimčo burger s kolou, jsem do toho hodil vidle. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)