Policista, který v Polsku roku 1987 vyšetřuje případy záhadných zmizení, pronikne mezi osazenstvo kláštera na odlehlém místě a odhalí tam velmi temné tajemství. (Netflix)

alchac

Aneb jak se návštěva černoprdelnického hnízda kdesi ve šlonské prdeli snadno změní na zoufalou záchranu vlastní prdele z doupěte černokněžnického, a to kupodivu nikoliv proto, že by po ní hlavnímu hrdinovi lačně pošilhával zjevně sodomitský podpřevor, a rovněž nikoliv výlučně proto, že místní vrchní, co Kozla nikoliv servíruje, ale kvůlivá obcování s ním podává řádně podezřelý boršč, je nějakej divnej. Byť tedy to, co na konci vylezlo ze studny, působilo dojmem, že se to tam zatoulalo odněkud z Faunova labyrintu, musím souhlasit se zdejšími pozitivně laděnými ohlasy, pročež exkurzi po církevních památkách u našich severních sousedů si po zhlédnutí tohoto kusu kurefsky rozmyslím! ()

POMO

Film, kterému se po hodině diváckých rozpaků jakž-takž podaří zdůvodnit svojí předvídatelnost, ale hloupé drobnosti v něm neomluví (kněz s kamerou je šokován vzplanutým křížem, nabitá pistole čekající na stole…). A zajímavé finále zase nezachrání předešlé rozpačité dojmy. Ale třetí hvězdu si za něj snímek zaslouží, protože s ním tvůrci zašli dál, než by si troufl velký studiový horor (který by zase disponoval promyšleněji vystavěnou první hodinou). Výprava taky fajn. ()

verbal

Patrně historicky první polský gotický brak dopadl nadmíru dobře. Má to vše, co mají brakouši rádi – temný klášter, úchylné mnichy, satanské rituály, dětské oběti, kanibalismus, černou magii i kulantního démona – to vše v rozumné kvalitě, soudných dávkách a ve sqostně ponuré atmosféře. Gurmety dozajista potěší i pár neotřelých receptů na slepičí guláš. Jen tak trochu nechápu, proč český (a asi i velkobritský) překladatel zcela odlišně přejmenoval film s originálním názvem Poslední večeře. Usuzuji, že jde pravděpodobně o nějaká potlačovaná hororová traumata s jejich nymfomanskými manželkami. ()

Enšpígl

No ze začátku jsem byl spíš v úžasu z toho jak je hlavní hrdina blbej, ale celý to nabere neskutečnou otočku a v tu chvíli mě hrozěn sedlo, atmosférou, pojetím prostě vším. Poláci koukám umí i žánrovky hodně kvalitně. ()

Fr

„ONI VŠECHNO VIDÍ“…  Bohem zapomenutej klášter, kterej je plnej podivnejch mnichů. Od začátku mám tušení, že největší ďábel je jejich kuchař, páč se mi chce z pohledu na jejich talíř blejt. Jinak je to komorní, šedivý a hlavní postava je trochu kokot. Jako ujde to… fajnová snaha o satanskej horor!   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.)  U nás v kostele je všechno obráceně (lidi, kříže…). 2.) Nevěděl jsem, že v socialistickým Polsku měli Ďábla.  ///  Thx za titule „Veronika Šnyrychová“.                 PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

Sympatické překvápko od Poláků a Kowalski je první právoplatný polský hororový režisér, od kterého můžem v budoucnu čekat ještě zajímavé věci. Hell hole má netradiční a poměrně originální námět o detektivovi, který se infiltruje jako mnich do kláštera, aby zjistil, kam se poděly nedávná zmizelá ženská těla, ale odhalí docěla děsivé spiknutí. Film balancuje mezi krimi thrillerem a satanistickým okultním hororem, což je atraktivní kombinace si myslím a to vše podpořené slušným řemeslem. Povedly se lokace ( Strom před klášterem je úchvatný), ale i samotný klášter, má co nabídnout. Libila se mi hudba, bavila mě zápletka, atmosféra se místy dala krájet a došlo i na pár chuťovek ( efektní podříznutí hrdla, rozřezané pověšené ženské těla, či mouchy vylétávající z mnichovy hlavy) a finále se samotným ďáblem a ježíšem se může opřít i o skvělé masky. Potěší i rychlé tempo a krátká stopáž, opravdu s tím nemám problém. Fakt, že to natočili Poláci si zaslouží zaokrouhlit na 4 hvězdí. 7/10. ()

tron

No, nejako ma to nechytilo, ale som rád, že sa to postupne zvrtlo predsa len iným smerom, než som čakal. Ono, predstava natočiť Meno ruže ako exorcistický horor nie je vôbec málo lákavá, ale matná réžia, neviditeľní herci (ale rád som znova videl v akcii Jura Barana) a priemerný scenár to sťahujú ku dnu. Našťastie to v polovici chytí nielen iný smer, ale aj tempo a ku koncu som si viackrát povedal „wow“. Ale ak to všetko vydelíme, vynásobíme, odrátame a pripočítame, tak to môže byť rado za 3*. Režisér pokračuje (viď. oba diely Dnes v noci v lese nikto nespí) vo svojej hororovej jazde, ktorá nie je výnimočná, ale je fajn a je fajn, ale nie je výnimočná. ()

Bloody13

Atmosférická bomba, hlasitě tikající hned od prvních minut stopáže a odpočítávající vám zbývající čas do pekelného závěru. Poláci si natočili vlastní verzi kultovního Jména růže, absenci hvězdného Conneryho nebo štědřejšího rozpočtu při tom šikovně ukrývají do přítmí, vlezlé mlhy a především do plesnivých zdí zatuchlého kláštera. Plus nějakých těch prasárniček. Za mě osobně asi největší překvapení letošního roku. 90% ()

Bebacek

Další rýpnutí do prohnilé polské katolické církve. Když kněz knězi říká "šukám tě", nelze se pubertálně nepobavit. :D Pošukáš korytáž... Polština je top. A Kowalski umí, třeba ho sledovat. I když na Dětské hřiště zatím nic z jeho novější tvorby nemá. ()

Marceloo

Mladý kňaz prichádza do odlahlého kláštora v Polsku, aby sa pridal k miestnym mníchom. Tí žijú v uzatvorenej komunite a pomáhajú osobám posadnutým diablom. V útrobách kláštora sa ale skrývajú omnoho temnejšie tajomstvá, ktorým bude musieť nový člen čeliť. - Neviem, prečo tu obsah od Netflixu hneď v prvom slove prezrádza jeden z klúčových aspektov filmu, ktorý vyjde najavo až takmer v polovici stopáže, ale tak čo už. Bartosz M. Kowalski je bezpochyby talentovaný režisér, ale podobne ako u dvojice filmov Nobody Sleeps in the Woods Tonight mi vadilo, že do svižného deja v závere zase zakomponoval akési nezmyslené presahy, bez ktorých by sa to celé zaobišlo a nebyť záverečných 10-15 minút, vyznelo by to u mňa omnoho pôsobivejšie. Vlastne je to jediná výtka, ktorú k tomu mám, ale zaváži vela. Inak to má skvelú výpravu, mrazivé prostredie starého kláštora plného odporných dedkov, sympaťáka v hlavnej úlohe a vlastne to celé funguje aj ako sociálna kritika cirkvi v Polsku (pedofília a zneužívanie mladistvých, ktoré sa tí na najvyšších pozíciách cirkevnej hierarchie snažia zakryť). Spokojnosť, ale režisér ešte stále nedosiahol svoje hororové maximum. ()

Gilmour93

Převorova habaďůra jest ďáblova ouvertura! Jura Baran místo aby Sekal dobrotu, tak se modlí k druhé straně, ale kdo ví, jestli se Barana zespodu vůbec dočká.. Zatuchlé zdivo, spižírna k mnišímu guláši, bzučící dvoukřídlí poslové svého Pána a působivý konec, kdy Dnes v noci v klášteře nebude nikdo hlavou vzhůru. Za ten zaslouží Kowalski čtvrtý cíp pentagramu, mea culpa, že jsem nad tím v průběhu málem zlomil hůl.. ()

Eliott

Začátek byl sice poměrně zvláštní, velmi pomalu se rozjížděl a působil proto tak trochu nudně. Konec naštěstí vykoupil bezchybný fór na církevní fanatiky s vcelku úctyhodným finále. Hodnotím proto jako velmi lehký nadprůměr. Lepších 50% ()

*CARNIFEX*

Budovanie atmosféry v samotných priestoroch kláštora klape pomerne slušne, preto je fakt veľká škoda, toho dejového úpadku v jadre snímku. Záver opäť ponuka čo to z horor žánru, no extra vymätačku asi očakávať neradno. Ja osobne som ale spokojný, lebo tieto diabolčiny veľmi ľúbim .. ()

MM_Ramone

Poriadne ma zarazilo to, že keď som si pustil poľský horror, hneď na jeho začiatku na mňa vyblaflo logo Netflixu. A potom, že vraj Netflix przedstawia (akože úvádza) film "Pekelná diera" (Ostatnia vieczerza). S obavami som si pomyslel, že či to nebude zasa nejaká tá ich pseudo liberálna multi kulti agitka. Postupne však moje netflixovské predsudky začali opadať, až nakoniec vďaka hutnej, temnej, ponurej atmosfére, som na ne celkom zabudol. Sústredil som sa na napínavý okultný neo-gothický horror, ktorý mi naservíroval režisér Bartosz M. Kowalski. Pohanská sekta, skrývajúca sa v izolovanom kláštore pod mimikrami katolíckych mníchov, sa pokúša na Zem privolať sily temna. Chcú nastoliť nový svetový poriadok, ktorému bude panovať samotný Satan a oni sa stanú jeho apoštolmi. *** ()

Faustka

Kowalski si tentokrát ukousl moc velké sousto. Víra někdy nestačí. Atmosféra v klášteře by se dala krájet, závěrečná pasáž je poctivě hutná a démon je patřičně děsivý. Ale celkově z toho cítím jakousi nevyváženost a uměleckou neukotvenost. A když režisér neví jak vymítačský horor správně uchopit, tak bych radila za koule, to někdy pomůže. ()

Davies182

Minule sice měl svoji slabou chvilku, ale pořád si myslím, že se tady klube jeden z nejvýraznějších hororových režisérů doby současné i budoucí. V tomto případě uzavírá šíleně temnou mysteriózní detektivku patnáctiminutové finále, které vzhledem k úvodu možná působí přepáleně, ale vlastně dává smysl a zapomněl jsem během něj dýchat. Poláci mají své hororové zlato. [Netflix] ()

-bad-mad-wolf-

Kowalski miluje horory a je to vidět. Pekelná díra tlačí na pilu jako neznaboh na obrácený krucifix a prastrašná atmosféra teče z každého záběru; výborně pak šmakuje zlopekelný závěr. Pekelná je bohužel i první více-než-polovina scénáře (bouchačka na stole - LOL, debilita roku), kdy člověk bojuje spíše s uspávací nudou než s kdovíjakým terorem. Celkový dojem ovšem převážně OK. Na další Kowalskiádu se budu těšit, kvalitativně jde ten chlap nahoru. 666/1000 ()

darkrobyk

Po dlouhé době kvalitní gotický horor z temného kláštera, kde se zastavil čas, a tak nebýt videokamery, pistole a baterky (ok, noviny, fotky...ale to vše v menšině), jeden by si myslel, že jde o středověk. Hlavním motivem je touha po moci a slávě. Velkopřevor si myslí, jak není chytrý a jak vše pěkně narafičil, jenže ono se zdá, že to narafičil někdo úplně jiný. Oranžové svíce vynořující se z tmavomodrých filtrů evokují barokní šerosvit. Hřbitov, starý holý rozeklaný strom, co překvapí, a poněkud děsivá lednice. A co se zdá, že je jen jako, může být nakonec opravdu. Potěšily lovecraftovské odkazy - studna a otevřené nebe s chapadly. Efektní podříznutí, vzývání a mouchy. A protože satanismus obrací vše vzhůru nohama, tak ty kříže rozhodně nejsou svatopetrské a svět už nebude stát pevně nohama na zemi. To je snad logické, ne? A proč Marek nevěděl, kolikrát zapřel Petr Krista? To je přeci také jasné. A proč ho velkopřevor neopravil? Tak to je ještě jasnější. 4,5* ()

Shakers

Mám rád atmosféru kostolov, hroby a záhadné vraždy. Ale Hellhole je na míle vzdialený film od napríklad vynikajúceho Mena ruže. V prvom rade to nie je čisto horor a nebál by som sa tu do žánru dopísať aj fantasy (podľa toho Balroga v závere). Zo začiatku mi to prišlo celkom zaujímavé, ale časom ma to prestavalo baviť. Vlastne som zistil, že tu nie je žiadna postava, ktorá by ma bavila a aj keby nejaký Satan mal všetkých zabiť je mi to jedno. Atmosféra sa inak podarila a dopomáha jej k tomu aj dobra hudba, ale to je všetko, čo ma zaujalo. Umieral som nudou. Možno v rukách iného režiséra, s iným hercom a sympatickejším hlavným hrdinom, by ma to viac bavilo. 25% - 1* ()

Cappuccino

Skvelá atmosféra a priestorom kláštora by som takmer uveril, že sú autentické. Postavy sú však nevýrazne, vyšetrovanie sa posúva mílovými krokmi a záver je neuspokojivý. ()