Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (Cinemart SK)

Tomas_PO

Pri prvých slovách slovenského dialógu doslova zamrazilo, ako je častokrát pri slovenskej produkcii zvykom. Našťastie sa ale prvý dojem podarilo zvrátiť a preto pozitívne hodnotenia príliš od reality neodbiehajú. Nápad sa síce podaril, no humor vôbec. Skôr to vzdialene pripomína napodobeninu kusturicových balkáncov. Od 4 hviezd sa filmu podarilo ubrániť aj tým, že najlepším hercom je jednoznačne neznámy amatérsky róm, ako aj totálne redundantná akvizícia Rytmusa. Dostupné na Netlixe (08/23). ()

Stoctyrec124

Taková hovadina ale přesto vtipná podívaná. Náš milý pan Invalida má asi ve velké oblibě filmy jako jsou John Wick nebo Equalizer, protože jinak si neumím vysvětlit proč by si  jako cestu své velké pomsty vybral právě toto. Třešničkou na dortu je pan Cigán který vlastně celý příběh vypráví polecjatům a jeden z nich o tom napíše knihu. ()

Grázl83

Ze začátku mě to nesedlo a 2x to po 10min vypnul. Ale dal jsem tomu další šanci a musím říct, že se to skvěle rozjelo a už i začátek začal dávat smysl. Fungující černý humor, skvělý výkon Hološka ale i Godli, kterému ta role hodně sedla. Velmi moderně natočeno, skvělá hudba, celkově velké překvapení a na česko-slovenské poměry netradiční film. ()

Franki69

Nadmíru zábavná slovenská východňárská noir revenge krimi s cholerickým opravářem na invalidním vozíku. Přehlídka neskutečně dobře napsaných a vypointovaných skečů, které jsme zatím viděli v severských krimi, typicky ve filmech Jackpot nebo Boj sněžného pluhu s mafií. Bratia slováci to ale dokázali a dali nám svojí originální verzi pulp historky, v které hraje hlavní roli kolečkové křeslo, čepice Rastislava Štefánika, úlisný starosta, muzejní předovky, Dempsey a Makepeacová a romák v nacistické uniformě. V podstatě si tady píšu deníček, abych si připomněl, že  tuhle jednohubku, zakončenou písničkou Karola Duchoně musím vidět ještě aspoň jednou. Dávám 90%, bola to jazda. ()

Grimaldi

K mému velkému překvapení se oproti nám slabší slovenský filmový průmysl vzedmul a dodal asi nejlepší film, jaký jsem měl možnost od našich východních sousedů kdy spatřit. Při pohledu na jméno režiséra se vlastně až tak moc nedivím. Jonáš Karásek mě zaujal již při svém režijním debutu. Tady a teď má jeho variace na Guye Ritchieho skvělý černý humor, překvapivě dost dobrou akci i zajímavý vizuál, ale hlavně to správné obsazení. Dvojce Gregor Hološka a Zdeněk Godla je prostě úžasná a kdyby se díky diváckému úspěchu natočilo pokračování, s návštěvou kina bych neváhal ani na chvíli. ()

bonovox

Invalid je za mňa naj slovenským filmom za posledné roky. Skvelé spracovanie, množstvo humoru a nápadov, skvelí herci a k tomu prefektná retro výprava do 90-tych rokov. Štýl ala Ritchie či Tarantino tomuto filmu náramne sedí. K plnej paľbe chýba málinko. Za mňa velmi veľké pozitívne prekvapenie. 85% ()

PTuranyi

Vydarená akčná komédia uťahujúca si mafiánskych manierov a rasových stereotypov na pozadí príbehu údržbára Lacka, ktorý má problém s ovládaním hnevu, a preto zoberie spravodlivosť do vlastných rúk. Príbeh je sériou neuveriteľných životných udalostí, ktoré svojou nadsádzkou vytvárajú množstvo komických situácií. Produkcia ja výborná a britké balkánske hudobné motívy navodzujú až kusturickovskú atmosféru. Kamera a strih veľmi dobre sprostredkúvajú dynamiku scén. Výkony hercov však nie sú vyrovnané a aj tí najlepší v niektorých scénach sem tam nie sú úplne presvedčivý. Takže hoci vo vzduchu stále cítiť iskrenie humoru, nie každá scéna sa nakoniec premení na smiech. 75% ()

vladi3

S odretymi usami za styri. Najma preto, ze to je film, ktory sa nehra na nejake umenie (ako to SK filmy zvyknu), ktore je nakoniec iba nalestene hovno. Vtipne to miestami bolo, herci boli dobri, raperi slabi a hlavne rozpravali jazykom mojho kmena (mam namysli vulgarizmy, nie romstinu). Dvaja hlavni hrdinovia si sadli a bola medzi nimi skvela chemia. ()

marai

Ten film má jedinú muchu - pretlak známych tvárí. Nadbytočný ako Latinák s Polnišovou v komparze. Pritom v malom meste, v ktorom ste nikdy neboli ani nečakáte, že budete niekoho poznať. Ani nemusíte, typológia a roly sú v každom rovnaké. Dokazujú to aj dve hlavné postavy, ktorým svedčí civilnosť. Áno dve, pretože Gabo v podaní Zdeňka Godlu síce nie je titulná postava, no je osou filmu a hrá mu to v oboch rovinách - dejovej s Gregorom Hološkom aj naratívnej s Danielom Fisherom. Celkovo je Z. Godla zjav - vizuálny aj komediálny (a tá uveriteľná slovenčina!). Po Čiernom na bielom koni ďalšia komédia, ktorú tu po záplave slovenských sociálnych drám potrebujeme ako soľ (90%). Jo a ešte jednu vadu to má - že nám múzy ako Klára Melíšková a Helena Krajčiová starnú.. ()

milbelQ

Dna 17.02.2023 som zažil v kine  SLOVENSKÉ historické prekvapenie. Vzhliadol som NAJ NAJ komédiu po roku 1989 -  priatelia konštatujem WOW. Má to dej, má to rychlo spád, má to parádny humor s ničím sa scenárista a režisér nedrbali a išli na tvrdo tak ako som očakával od čiernej komédie. Vulgarizmy zapadli tam kde mali ak by neboli úplne by táto komédia skapala.INVALID má nábeh na kultovku, ktorá bude dlho meradlom kvality pre všetky komédie. Hološka - IVALIDA dal excelntne, - Godla hviezda seriálu MOST opäť presvedčil, že nie je nutné absolvovať VŠMU, AMU jednoducho keď vieš tak vieš a narážka na  Studenkovú - super. Gogál ako detektív dobre. Krajčiová, Fišer, Popovič - zvládli. Malachovský,  možno rolu starostu mohol zahrať niekto neopozeraný, nič nepokazil ani neoslnil. Na túto komédiu som šiel z predtuchou, že to bude len trápny pokus na čiernu komédiu. Herecké obsadenie Kubovčík, Latinák, Polnišová, Ritmus už chýbal len Hudák a Čekovský vzbudzovali strach a véééľku obavu dalšej filmovéj katastrófy --  veľké šťastie,  na obraze sa len krátko mihli aj to až v samom závere,  tak už nič nestačili totálne skokotiť. Asi mali byť len lákadlom pre diváka, možno aj boli ale v kine sme všetci zistili, že v tejto komédi boli a to ďakujem pánovi režisérovi len komparz. Apropo pre  ČESKO ak toto nadabujete tak slovami INVALIDA  choďte do piče s českým dabingom skurvíte to a český diváci prídu o jedinečnú autenticknosť tejto super komédie. ()

Razz

Štyri lebo slovenská komédia. Inak by to boli čisté tri plus. Z môjho pohľadu príliš veľký hype, ktorý ovplyvnil moje očakávanie ohľadom humoru a podoby filmu (nenaplnené). Rytmusa sa nepochopil, to bolo prisámvačku ako scéna z nepodarenej stužkovej. To akože zasadenie do 90. rokov malo tiež svoje muchy, ale keďže komédia, neostáva nič iné, ako chápať zásadné zjednodušenie toho, ako funguje primátor či múzeum. :) ()

gogo77

7/10 ... skvela cierna komedia v hlavnej ulohe s romom Gabom      ... dal by som aj 10 bodov ale tak niektore scenky neboli ze za vlasy pritiahnute ale aj za chlpy z nosa   jednoducho vyborna uchechtavacia zabava v style Mafstory a plna nekorektneho humoru ... ak uz Iveta z Trebisova sposobila taky rozruh a nevolu obcianskych zdruzeni ... tak toto je 10x nekoretnejsie ... samozrejme o to vtipnejsie ... ono v tejto tazkej dobe nam asi ine ako sa smiat a zabavat sa na hlupostiach asi ani nezostava... film opisuje cestu nervaka ktory sa snazi ziskat svoju manzelku spat ale miesto toho zostava na invalidnom voziku a pomsta tym ktori ho na ten vozik dostali sa moze zacat ()

bigmatko

dlho som odolával vzhliadnutiu slovenskej produkcie a ako presvedčený skeptik v hodnotení kvality českých a slovenských filmov som bol presvedčený že hodnota recenzie je priamoúmerná k počtu fanúšikov, ktorý sledujú výhradne ČR a SR filmy. Musím však uznať, že som neprávom tento film zahodil do nádobu na kumuláciu trápnosti. Invalid ma prekvapil o to viac, že som od začiatku nečakal žiadnu slávu. Akože neváľal som sa od smiechu ako pomerne veľká časť kina na každej scéne. Ale jednotlivé kúsky príbehu ako ich rozvíjal jeden z hlavných protagonistov a bezprostredná jednoduchosť postáv dokázali spoločne vytvoriť dej, ktorý ponúkol akciu, humor aj napätie. Musím len zopakovať to čo mnohí. Na slovenské pomery je to naozaj výborné. A našťastie sa tvorcovia ani len nepokúsili robiť z toho ťažkú dobovú tému. ()

yano

Videné v kine. Bol som milo prekvapený z daného filmu ale najmä preto, lebo Slováci jednoducho nevedia točiť dobré filmy. Toto je však výnimka. Nebola to síce úplná “topka,” ale na Slovenské pomery veľmi dobré. Oceňujem prácu kamery. Dialógy boli dobré. Mne sa však páčilo, že film nebol prepchatý hercami z “Ružovej záhrady.” Páčil sa mi výkon herca Iva Gogála, Zděnka Godlu, Heleny Krajčiovej, či malých cigánskych chlapcov. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD