James Bond: Len pre tvoje oči

• Česko Jen pro tvé oči (viac)

Veľká Británia je znepokojená. Pri gréckych ostrovov neznámi muži potopili britskú špionážnu loď. Hrozba je o to väčšia, keď sa preukáže, že na lodi sa nachádza počítač na ovládanie riadených striel. A je to práve agent 007 James Bond (Roger Moore), ktorý má za úlohu počítač získať pod britskú kontrolu. Rovnaké zámery však má aj Krikatos (Julian Glover) a jeho kumpán, pašerák Columb…. (RTVS)

genetique

#12 - Spokojnosť je, aj nie je. Je z toho pohľadu, že ide o najfrekventovanejšiu, najpríťažlivejšiu a najlepšie spracovanú časť zo série, čo sa týka akčných scén a zároveň využitia destinácií, na ktorých sa natáčalo. Takže to bude znamenať, že film pomerne nenudí. Ale len pomerne. Scenár to brzdí, nejde o ničím výnimočný námet. Moore to ešte ako-tak uhráva, pochybujem však, že v scénach ako naháňačka na lyžiach sa nenechal zastúpiť dvojníkom. Bondgirl je asi najumiernejšia a tým konečne iná a trefnejšia ako doterajšie snahy zaujať. Mooreovi by už ale dôchodok prospel. Ale ako čerešnička je úplný záver s papagájom božský. 75%. ()

Hellboy

Dobrá Bondovka, skvělé scény na lyžích i pod vodou:) Jen ten Roger Moore mi tady přišel už vážně hrozně starej a na Bonda se nehodí...:( ()

Le_Chuck

Bond z výbornou akciou naplno využívajúcu velice rozmanité prostredia, ktoré sa vo filme striedajú ako na bežiacom páse (zasnežené hory, modré more, grécke skaly). Obzvášt originálna mi prišla ta scénka s prúsikmi (šnúrky od topánok), troška pritiahnutá za uši, ale ono to tak vážne funguje ! Na na čo isto nezabudnem sú hypnoticky krásne oči Carole Bouquet. ()

berg.12

Že začínají ´80's o tom vás tenhle Bond nenechá na pochybách hned od úvodní písně. Celkově ten sentimentální popík sice může být jedním z nejhorších Bondovských podkresů, ale ke stárnoucímu Mooreovi se nakonec celkem hodí. Dýchavičnému Bondovi tentokrát výrazněji pomáhá nejen Bond-girl (vztah k nim je tady navíc v podání Bonda v pravdě otcovský), nehoní se za nějakým světovládným šílencem, ale o jeden kufřík soupeří s bandou pašeráků, a dokonce si místo svého oblíbeného drinku dává stylově ouzo. Jenže, vedle toho, že je film barvitou reklamou na Řecko a jeho krásy, má celkem spád, parádní akční scény a na začátku stylové a definitivní vyrovnání se s minulostí. Jako film s Jamesem Bondem tedy určitě za 4****, jako Bondovka, díky té "důchodcovské" atmosféře, u mě o jednu méně. ()

Kaka

Vážné, střídmé a přízemní. Snada tvůrců o návrat ke kořenům, avšak nepovedená. Moore je příliš prkenný a nezajímavý aby mohl hrát stejnou hru jako Sean Connery. Záporáci jsou nudní a toporní, bondgirl mdlá a nehezká, snad jen příjemné finále na kláštěrech Meteora potěší, stejně jako solidně natočené a ozvučené akční scény bohaté na výbuchy a celkovou destrukci. Ještě aby ne za 28 milionu dolarů rozpočtu ! ()

Spiker01

Předtim producenti potřebovali vlastní Star Wars a tak vznikl Moonraker. Tentokrát přišly na řadu Čelisti.🦈 PS : Byl ten Blofeld potřeba? ()

castor

Bond č. 12 – Je pro mě lehce nepochopitelné, že se Roger Moore objevil v ikonické roli sedmkrát, zatímco mnohem přesnější Connery „jen“ šestkrát. Zápletka je fádní, tempo dost nevyvážené, Moore se místy tváří, že ho to celé moc nebaví. Potěší akční sekvence na sněhu i závěr na skále, jinak tu ale máme díl bez výraznějších příměsí. Ženské hrdinky navíc tentokrát poměrně nepřitažlivé. ()

D.Moore

Po předtitulkové scéně s lehce sebeparodickým (ale vtipným) koncem je tu zase typická Mooreova Bondovka. Bond se spřáhne s pomstychtivou dívkou a jdou po krku... Kdekomu. Film je vtipný, akční scény velice povedené (dlouhá honička na lyžích, vláčení Bonda a Meliny za lodí nebo horolezecká scéna, která je doopravdy infarktová), záporák nic moc, ale stačí. Obrovským způsobem u mě zabodoval pašerák Columbo, který by mohl charizma rozdat třem čtvrtinám filmového štábu a ještě pořád by mu zbylo dost pro sebe. Hudbu místo Johna Barryho skládal Bill Conti, a to nebyla moc dobrá volba... Stejně ale čtyři čisté hvězdy. P.S. Kdyby mi pan Q namontoval do mého auta takové "zabezpečení", jako do Bondova bílého lotusu.... Zabil bych ho! ()

Dan9K

Už po několikáté je Bond nejlepší hned v úvodní scéně. Skvěle natočené, působící opravdově. Ačkoliv jsem návrat Blofelda úplně nečekal a nepochopil, ale budiž. Následuje podobně příšerná píseň jako byla ve Špion, který mě miloval a potom poměrně vynikající první hodina. Nebo jako, těžko říct. Já jsem totiž zjistil, že si Bonda asi víc užiju pod vlivem. Jenomže pak si z něho strašně málo pamatuju, zvlášt, když v tomhle díle není zas tak nic extra výjimečného. Takže jsem vůbec nepochopil, co vlastně byla ta skříňka, o kterou strašně šlo, ale oceňuji, že nešlo o zničení lidstva jako vždycky. Moc jsem se nevyznal v těch záporňácích. Nejdřív jsem si myslel, že jde o toho Liama Gallaghera, pak je tam spousta Ivanů a on přitom je zásadní ten Lenin. Co jsem ale zaznamenal, byla bond girl. Je to konečně trochu jiný typ holky, krásná, ale přirozeně krásná, ne žádná dámička nebo umělotina z playboye, což mi naprosto vyhovuje. Ještě víc mě ale zaujal její herecký výkon, který byl určitě nejhorší ze všech dosavadních hlavních bond girl a že konkurence je docela silná. V té první hodině jsou hodně ohrané věci jako automobilová honička nebo honička na lyžích (tady ale opravdu speciální), ale jakobych v tom viděl vliv Indiana Jonese, což je zrovna film, se kterým šel tenhle Bond do kin prakticky společně. Bond je čím dál více tragikomickým hrdinou, ale v tom dobrém. Je to takové sympatičtější. Co mi přišlo tragikomické v tom špatném, byla postava mladé krasobruslařky, která je tak strašně nevinná, že se s ní Bond nechce vyspat, protože by měl asi černé svědomí. Vtipné, netušil jsem, že Bond nějaké svědomí vůči ženám má. A důvod? Krasobruslařka má culíček, takže i když té herečce bylo v době natáčení 23 let, tak si máme myslet asi o deset let míň nebo co. Po příjezdu do mého milovaného Řecka to celé trochu spadne, což částečně kompenzují moje oblíbené lokace jako Korfu nebo kláštery Meteora. Jinak už se tam moc zajímavého ale nestane. Krom toho, že ne, v Jónském moři fakt není tolik žraloků. Celkově slabé tři, ale vlastně docela dobrý standard. Nějak mi to tentokrát sedlo o něco víc, jak tím settingem do Středomoří, tak menší rozháraností, tak tím, že to mělo tentokrát docela odpich. ()

2Pac

Napriek velmi slabemu zloduchovi a nevyraznej uvodnej skladbe je pre mna For your eyes only nadpriemerom, hlavne vdaka velmi pohodovej atmosfere a skvelym kaskaderskym scenam. ()

Xmilden

Po mizerném Moonrakeru měli tvůrci rozhodně co zlepšovat a povedlo se. Jen pro tvé oči má krásnou hlavní Bond girl, fajn zápletku i herce. Příchod Johna Glena ani nemohl být lepší. Bondovky začínají vypadat zase trošku uvěřitelněji. Tak nějak by se dalo říct, že se snaží vrátit zpátky na zem. 70% ()

cheyene

Bond 12 - Jedna z prvních bondovek, kterou jsem viděl a jedna z prvních, která mě tehdy jako malého diváka zaujala... For Your Eyes Only je spolu s Live and Let Die a Spy Who Loved Me nejlepší bondovka z éry Rogera Moorea. V těsném závěsu je pak The Man With The Golden Gun. Po rozpačitém a spíše parodickém a zábavném Moonrakerovi tu máme opět pořádný špionážní snímek s dávkou napětí a velikou porcí nadsázky, ovšem tentokrát působí trefně a nikoliv trapně. Roger Moore je tu sice již evidentně zestárlý, ale stále působí docela ve formě, dokonce i jeho rvačky jsou tu uvěřitelnější a syrovější. Za pochvalu stojí rozhodně také hudba a prostředí, přičemž bych pochválil honičku na lyžích (ovšem ta z OHMSS zůstává nepřekonána), scény pod vodou, ale také úsměvnou únikovku v "četníkovském" Citroënu korunovanou perfektní hláškou "Projíždíte se ráda přírodou, ne?" a dále pak horolezeckou pasáž, resp. celé finále. Závěrečná scéna je příjemná a pobaví. Rozhodně dávám 5* a říkám si, že je možná škoda, že Moore po této bondovce neskončil, protože by odešel na opravdovém vrcholu, a štafetu by po něm mohl vzít třeba Lewis Collins či pozdější 007 Timothy Dalton. (To už je ale pouze alternativní historie, kterou nemá smysl se zabývat.) ()

kinej

Tahle bondovka je pro mě něco jako krásný sen o tom jak by se mi ideálně líbilo trávit volný čas. Bond zde absolvuje parádní automobilovou honičku v překrásném Španělsku, zalyžuje si v dost ujeté akční sekvenci v nádherných Alpách, potápí se u fascinujících ruin chrámu a jako nášup ještě ve vraku lodi a aby toho nebylo málo, tak si nakonec zaleze v úchvatné Meteoře. Ani si neumím představit lepší dovolenou snů. Tohle vše je na této bondovce skvělé. Ale bohužel má i pár nedostatků. Například příběh zde je typickým příkladem toho, že se někdo snažil tak nějak poslepovat nesourodé akční pasáže nějakým alespoň pomyslným příběhem. A pojivo je to vskutku chabé. Dalším černým puntíkem je slabý začátek (ale budiž) a příšerná hudba. Tím nemyslím jen příšernou titulní skladbu, ale hlavně vyjetý disco doprovod. Hudební motivy bonda ala Satruday night Fever, to je vskutku zrůdnost. Ale akční pasáže tohoto filmu patří k tomu nejlepšímu v celé sérii, takže jsem si film až tak zkazit nenechal. ()

Fiftis

Naozaj otrasná titulná pieseň neomylne hlása, že sa ocitáme v 80.tych rokoch. Je to asi jeden z mála krokov vedľa, ktorý dvanásta bondovka prináša, teda keď opomenieme fakt, že Roger Moore zreteľne zostarol. Akčných scén si tu ale užije celkom dosť, aj keď samozrejme hlavne ako pozorovateľ fandiaci svojmu dablérovi, pretože Moore hral asi len keď sedel. Hlavné ale je, že John Glen sa vykašľal na všetky snahy o inovácie a sci-fi úlety, stavil na osvedčené fígle a urobil veľmi dobre. Film nijako nevybočuje z radu priemerných bondoviek 80.tych rokov, príbeh prakticky tradičný, Bondgirl síce vskutku pekná, ale nevýrazná a prečo jedného herca dabovali po česky dvaja, to nepochopím. ()

filmfanouch

Začínají 80. léta, což jsou pro Jamese Bonda hodně divoké roky- Během téhle dekády vznikne celkem 5 oficiálních bondovek (+ Nikdy neříkej nikdy, neoficiální bondovka, kde se do hlavní role vrátil Sean Connery), přičemž po roce 1989 se James Bond na 6 let následně odklidí ze stříbrného plátna. V roce 1987 poté vůbec poprvé od roku 1973 dojde k tomu, že v roli Jamese Bonda Rogera Moorea vystřídá Timothy Dalton. Ještě právě před Daltonem si Moore během 80. let stihl zahrát ještě ve 3 bondovkách. A všechny tyto bondovky v 80. letech mají jednu věc společnou- Režiséra Johna Glena! Pro Johna Glena byla 12. bondovka s názvem Jen pro tvé oči režijním debutem, přesto ale neměl s agentem 007 svou první zkušenost. Šlo totiž o střihače a režiséra druhého štábu, který již předtím stříhal bondovky Ve službách Jejího Veličenstva, Agent, který mne miloval a Moonraker a sloužil u nich právě i jako režisér 2. štábu. Právě po předchozí bondovce Moonraker dostal Glen příležitost bondovku režírovat a následně se jako režisér ujmul všech bondovek, které vznikli do roku 1989. A hned u té první se právě dalo trochu kroutit hlavou nad tím, proč právě Glenovi byla svěřena budoucnost celé série na několik následujících letech. Jen pro tvé oči není rozhodně špatným filmem a ani špatnou bondovkou. Glen zvládá akci, Moore i ve věku 54 let pořád dokáže působit celkem svěže a po Moonrakerovi se Mooreův Bond objevil ve realističtější bondovce, kde se navíc samotný úvod vrací k bondovce V tajných službách Jejího Veličenstva a Bond si tak během úvodní sekvence vyřídí všechny účty s jedním plešatým záporákem, který má zálibu v bílých kočičkách (kvůli problémům s právy nikdy nemohlo padnout, že to je Blofeld, chytrý divák si ovšem Bondova nejikoničtějšího záporáka snadno domysl a následně ho zarazí, že si s nejslavnějším Bondovým protivníkem víceméně vytře zádel). Právě úvod, který se je víceméně pojat jako cesta odvety a zároveň si udržuje Mooreův styl menší komické odlehčenosti (viz. samotné zneškodnění Blofelda) ukazuje, že se Bond po Moonrakeru víceméně vrací k dřívějším kolejím a tentokrát se skutečně vracíme k realističtějšímu pojetí. A většinu času to přece jen funguje. Problém tkví v tom, že na Mooreovi už je ten věk přece jen poznat, některé akční sekvence už působí skutečně velmi směšně (lyže, čert vem tu nápaditost) a Glen většinu času přeskakuje mezi klasickou Mooreovou šílenou bondovkou s gagy a zároveň se snaží v podstatě naservírovat vážný film o pomstě, která v tomhle případě pramení z Bond girl Meliny Columbo v podání Carole Bouquet. Právě tato Bond girl je díky silnému archu dost možná jednou z nejlepších/rozhodně nejzajímavějších Bondových žen a navíc má atributy, které snadno agenta 007 donutí k jejímu svádění. U Jen pro tvé oči je ale pořád přece jen většinu času cítit jistá nejistota v ohledu směru, která mě osobně přece jen chvílemi výrazněji vyrušovala. Julian Glover je jako hlavní záporák Aristotle Kristatos super a Glover dokazuje, že je do role záporáků ideální. Ze všech bondových protivníků sice ve finále patří do té druhé půlky v rámci výraznosti, je to ale možná přece jen proto, že pořád platí, že od Goldfingeru po poslední Mooreovu bondovku jsou vytyčená jistá klišé, která se právě od Goldfingera opakují až po Vyhlídku na vraždu. Kvalitu Glovera výkonu to ale rozhodně nesnižuje. Dech života má největší problém přece jen v tom, že se snaží být trochu komplexnějším a dospělejším filmem, který si ale pořád drží výrazné trademarky Mooreovy rozparáděné éry. Už tehdy se ale ukázalo, že by některé vážné motivy mohli ve spojitosti s Bondem opravdu fungovat a o několik let později se skutečně podařilo vymlátit. Dech života rozhodně není špatný film a pořád by se našlo pár horších bondovek. Zároveň jde bohužel o první bondovku od Dr. No, kde se v roli M neobjeví Bernard Lee, který zemřel těsně před premiérou a už v době natáčení nebyl schopný si roli M zopakovat. (Nový M se objeví až v následující bondovce Chobotnička, kde se vrací herec Robert Brown, který si předtím ve Špion, který mne miloval zahrál viceadmirála Hargreavese a je dost možné, že jde v podstatě o stejnou postavu). Jen pro tvé oči tak bylo první bondovkou, která dokázala fakt, že čas běží neskutečným tempem (alespoň původní Q poté vydržel do roku 1999) a především, že i když se Moore snaží, jeho blížící se šedesátka je velmi snadno rozpoznatelná. Přesto se Moore pořád dokázal v akčních sekvencích předvést a sérii ve finále definitivně opustil až ve věku 58 let. Režisér John Glen už zde nicméně dokázal, že bondovky alespoň částečně režírovat umí. Pak už byla pouze otázka, zda to dokáže předvést ještě lépe u těch následujících...... () (menej) (viac)

JohnnyD

Klady: Roger Moore, ohromný úvod, Columbo Zápory: disco hudba (dokonca sa nedá označiť ani ako dobová - vtedy už disco bolo passé - o to viac je to čudné), strašne slabý dej a hlavne neodpustiteľný zápor filmu: nuda. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (viac)