Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

Marius_ss

Obrovská škoda toho deravého scenára a zlého obsadenia dvoch hlavných postáv (Washington za mňa úplne mimo), mohlo to byť sci-fi roka ! Vizuál, použita hudba, budovanie sveta...to všetko bolo na jednotku. ()

mclenin

Sci-fi roka to síce nie je, no určite to patrí medzi to kvalitnejšie čo sa v priebehu roka 2023 v rámci komerčnej, popcornovej tvorby urodilo. Hoci ide o akýsi kompilát motívov, ktoré sme už videli inde (The Last of Us, Avatar, atď.), baví to aj v tejto mierne upravenej podobe. Vizuál a hudba hrajú prím, zvyšok trochu zaostáva, ale nič čo by malo film zhadzovať hlbšie do modrých čísel. Rating je podľa môjho názoru trochu podhodnotený a sklamanie divákov možno vyčítať predovšetkým z vysoko nastavených očakávaní  či nenaplneného potenciálu. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Not off. Standby."     Akčný sci-fi film, ktorý zrovna originalitou neoplýva, s poriadne otrepanou zápletkou. Nechápem, že práve dielo sci-fi žánru, od ktorého očakávam predovšetkým to, že bude hýriť fantáziou, musí byť napokon takéto fádne. Zúfalo ma nebavil ani ten svet a ani ten dej, všetko je vytvorené ako podľa nejakej šablóny, prázdne a neživé. Prečo, preboha, tam musí zakaždým figurovať postava akéhosi spasiteľa, od ktorého si "dobrí ľudia" sľubujú, že zachráni svet pred skazou? To len jedno z veľkého množstva klišé. Celé je to dosť plytké, ale pritom sa to tvári strašne hlboko, priam až filozoficky (tak ako sa to aj snaží budiť dojem veľmi drahej produkcie). Mám taký pocit, akoby tvorcovia podceňovali inteligenciu diváka a snažili sa ho opiť rožkom. Ohúriť ma nedokázala ani vizuálna stránka, čo je asi jediná vec, ktorá je vo všeobecnosti na filme vyzdvihovaná a ani (celkom dobrá) hudba velikána Hansa Zimmera nedokáže toto dielo povýšiť na niečo viac. Tu a tam to má pár výborných momentov (rútiaci sa NOMAD), či aj pár takých, kde krásne zarezonuje hudba (Radiohead) a niečo tiež dokážu zachrániť charizmatický John David Washington (Joshua), či roztomilá Madeleine Yuna Voyles (Alphie). Oceniť by som ešte mohol ostrú reflexiu arogantnej a agresívnej americkej zahraničnej politiky od 2. svetovej vojny (obzvlášť vo východnej Ázii a aj na Blízkom východe).     "What do you want, sweetie?" "For robots to be free." "Oh. We don't have that in the fridge. How about ice cream?" ()

filipvrbik

The Creator je vynikající akční sci-fi, a za tím si stojím. Audiovizuální orgie (hudební podklad od Hanse Zimmera opět ohromí), téměř srovnatelné s Avatarem... Ano chápu - někomu se nezdá, že to čerpá se spousty jiných sci-fi od Star Wars (droidi, hologramy), přes District 9, Chappie, až po příběh, který je v podstatě kopií jedničky Avataru..... Ale to přece vůbec nevadí, přesně takhle si představuju kvalitní, ultimátní scifárnu, která si prostě ze všeho vzala jen to nejlepší! Začátek je sice pozvolný takový trošku, no trošku hodně dystopický - ale teď musím porovnat s Bodem Obnovy - rozdíl je v tom, že Stvořitel má stoupající tendenci, skvělé herce - Johna Davida Washingtona, Madeleine Yunu Voyles a taky i Kena Watanabeho, je to prostě hodně cílené na asijské publikum. Taky efektů je tady asi stokrát víc.. No a teď to hlavní - poslední půlhodina je natolik skvělá, že nejen, že dám za pět hvězd, ale i to vřele doporučím k návštěvě kina (bohužel je to jen ve 2D, což mě mrzí, ale takový je holt trend). Příběh je sice přímočarý a opravdu vypadá, že ho napsala umělá inteligence, ale na konci se přece jen dočkáme něčeho ne moc častého v blockbusterech... Takže to hezky uzavřeme, viděno v kině Velký Špalíček (Brno, 2D cze.)...97% ()

Renfield

Nebylo by špatné si přiznat, že to prostě není nic velkého, nic co potřebuje hluboká poselství, filozofování a rozdělování do kapitol, protože i tím si Gareth Edwards podráží nohy. Raději se více zaměřit na nelogičnosti v prostém příběhu, jenž by si potom snad i vystačil. To ale samozřejmě za předpokladu, že by se zapracovalo na postavách, protože ty jsou naprosto mdlé, čímž je neuvěřitelná závěrečná dvacetiminutovka ještě více mimo. Vizuálně je to na výbornou, obzvlášť právě tolik zmiňovaná kamera opravdu překvapí. Samozřejmě nechybí krásné exteriéry a v nich se odehrávající velmi slušně natočené akční scény. Problém nemám ani s designem toho světa, od zbraní, architektury až po různé maličkosti. Jasný, je tu hodně věcí, které už byly někde viděny, to mě však tíží méně, než vzhled simulantů, ten totiž nejednou také pobaví. V rámci možností jsem si to užíval, než přišla přehlídka filmového kýče. Posledních dvacet minut jsem měl pocit, že se ten Vietnam Edwardsovi nakonec podařilo přiblížit. Pocitově jsem si v nich totiž prožil své osobní Apocalypse Now! 55% ()

bobstock

Očekávaný kousek se shledal s rozporuplnými emocemi a já dávám částečně za pravdu. Bohužel to možná byl jeden z těch monumentálních scifi kousků, který byl až nechutně prostříháván k produkčním potřebám a kino dynamice. Prostě někdo nechtěl další BladeRunner49. Pusobí to, že  nosné postavy z toho vyšly jaksi na boso a Washington to celé nedokáže unést na svých bedrech. Divák rychle pochopí o co jde, ale příběh hledání lásky a matky svého dítěte, o které jste si mysleli, že je dávno ztracená je vyprávěn v sekaných sekvencích a kostrbatě vynahrazuje části, které nám měli svět za 50let přiblížit daleko citlivěji. Vše tak bere na sebe psychologická past v podobě roztomilé Madeleiny Y.V. Ostatní jak je řemeslu pana Edwardse blízké se za mě povedlo. Dokonce jsem byl s přispěním zajímavých hudebních předělů, např. song od Radiohead-Everything In Its Right Place, potěšen až dojat. Co se týče všech akčních scén a vůbec vizuálu čehokoliv, co vidíte je first class nahutněných v 80milionech dolarů! Musim i uznat, že mě snímek někdy uprostřed donutil přemýšlet o filozofii robota jako společníka či spoluobčana a né jako nepřítele. Takovej ten pes se zubama, kterej se vás nakonec bojí víc než vy jeho. Zanedlouho ho pohladíte, emoce propuknou a už o něho nechcete nikdy přijít. Né úplně dobře podaný film o ponuré budoucnosti, kterou si tak vypadá lidstvo přeje prožít či protrpět až někdo či něco zmáčkne tlačítko. 65%  + neuvěřitelná zkušenost mít  sál Theatre de luxe naprosto jen pro sebe THANX VERY MUCH :) ()

Klajnik

Ad Astra syndrom. Stvořitel je stylem vážné a nabubřele se tvářící sci-fi, které je však obsahově tak moc hloupé, že výsledný dojem v lepším případě rozporuplný a v horším prostě jen špatný a to bez ohledu na audiovizuální podání, kterého se tvůrcům podařilo docílit. Za 80 mega natočili film, který však vypadá 2x dražší (resp. v poslední době jsem viděl i filmy, které jsou třeba i 3x dražší, ale vypadají ohavně: Flash, Fast X, Indiana Jones 5). ()

Ant_Antony

Dokoukal jsem to spíš z povinnosti... A chtěl jsem si užít track Standby s obrázky, jelikož jsem k té náloži hudby čekal i odpovídající děj... Oh, já naivka... Škoda no, obrázky byly místy pěkný, ale ten zbytek... ()

Eterninox

Edwardsova Stvořitele mnozí (oprávněně) přirovnávají k pastiši mnoha etablovaných moderních scifek - District 9, Elysium, Avatar, oba Blade Runneři, Animatrix: Second Renaissance, apod. - ale z hlediska diváckého zážitku mi nejvíc připomněl Sandersovu Sněhurku. *** Oba filmy totiž mají zajímavou myšlenkovou premisu, precizně vyzicelovaný vizuál, uhrančivou scéniku a sympatické obsazení vedlejších rolí, ale zároveň jsou také scénáristicky nedotažené, s nevýrazným protagonistou, jejich postavám i světu chybí vnitřní konzistence a potenciálně velmi emočně působivé momenty tak zdaleka nemají zamýšlenou sílu. Hlavní rozdíl nicméně je, že Edwards dokázal za polovinu rozpočtu vykouzlit jedno z nejskvostněji vypadajících scifek posledních let, ze kterého krom promrhaného potenciálu čiší i trocha té duše. *** 70% tedy zaokrouhlím nahoru. ()

Flopik

Dlho som nevidel tak pekne vyzerajúcu sci-fi, ktorá ale tak neskutočne nudí. Príbehovo je to tak ploché až to bolí. Pritom nápady tam boli, Gareth mal ideu ísť do hĺbky ale čím dlhšie som to sledoval, tým viac mi bolo všetko jedno. Akcie je pomerne dosť, ale za mňa toto teda nie je vôbec dobré prevedenie. Troška svetielok, nejaký výbuch a pár odstrelených robotov. To bola ďalšia vec čo ma ohromne štvala, aby AI roboti (pololudia) nedokázali pomaly ani trafiť jedného vojaka, to mi už fakt hlava nebrala (áno, narážam na scénu na moste). Popravde sklamal tu aj Hans, ktorý až do poriadneho soundtracku finále bol úplne neviditeľný. Herecky je to obstojné, za ten "smiešny" rozpočet to vyzerá fakt skvelo ale to je tak všetko. Finále čistý priemer. Aby na Nomádovi, najväčšej zbrani ľudí bolo 10 vojakov ako ochranka...ach jaj. Za mňa sklamanie a čistý priemer. ()

bozka10

Tak to je sračka.Kdo čakal nadupané originálne sci-fi bude horko sklamaný.Je to nuda k posraniu.Technická stránka fajn,ale to si môžem rozložiť karimatku pred Jaslovské Bohunice, síce je pekné vidieť tú technológiu,ale kukať na jeden komín je hruza. ()

TheSpearCZ

Zklamání z Edwardsova Stvořitele pociťuju, myslím, že mluvím za všechny, když napíšu, že každý očekával víc, především po příběhové stránce film moc nefunguje, vztahy mezi postavami jsou snad přes celou polovinu na totálním bodu mrazu, takže divák jenom čumí a vztah k postavám si nevybuduje. Co Edwards zvládá je krásný vizuál a kamera, to je teda precizní práce, na které si vyloženě vyhrál. Jak tak na to koukám, tak by Edwards potřeboval druhého režiséra, který by se postaral o příběh a pak by to byla bomba, takhle jenom průměrné Sci-fíčko, na které se zapomene dřív než se o něm bude mluvit. Čisté 3* ()

Muel

| New Regency Pictures | Páči sa mi Edwardsov prístup k epickým sci-fi žánrovkám, nazval by som ho takým nedopečeným Villeneuveom. Ani zďaleka nie je na Denisovej úrovni, ale ten cit pre snímanie mohutných objektov a zostavovanie akčných scén vo veľkých priestorov tam proste je a preto si nemyslím, že by bol The Creator zlým filmom, práve naopak. Veľká škoda tak generickému príbehu a nie najzaujímavejšiemu protagonistovi, mohla z toho byť absolútna sci-fi pecka roku, takto iba ľahký nadpriemer. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

JM87

Mám rád Rogue One, tak na tohle jsem byl hodně zvědavej a bylo to moc příjemný a inteligentní scifi. Dokonce když jsem na to koukal, tak jsem si říkal, že by to byl super seriál. Byly tam sice nějaký drobnosti ve scénáři, který úplně nedávaly smysl, ale celý to bylo moc fajn. ()

majec4

Myšlienka sa mi páčila, aj samotné spracovanie. Bolo tam aj kus filozofie, pre mňa to nebolo jedno z mnohých sci-fi, ktoré vám nič nedá, avšak tie postavy ma akosi nechytili za srdce. Bolo mi to celé dosť ľahostajné ako sa to vlastne skončí. Škoda, lebo i napriek nie práve najpozitívnejším recenziám som to chcel skúsiť a dá sa povedať, že som si ten film užil. No pri spätnom pohľade na napadlo, že mne to bolo vlastne celé u prdele. Neviem, niečo mi tam fakt chýbalo a ide vyslovene o príbeh. ()

GavlaDan

Stvořitel je pro mě z větší části zklamáním. Do příběhu jsem se totiž nebyl schopen (neznámo proč) ponořit. Což je problém, protože se potom u filmu nudím. Na druhou stranu to zachraňuje Greig Fraser, který stál za kamerou. Ten makal třeba na Batmanovi, Rogue One nebo na první i druhé Duně. Společně s ním film tahají značně nahoru i efekty. ILM je očividně ve svojí nejlepší formě a digitálnu nelze vytknout sebemenší maličkost. Jenomže postavy mě moc nezaujaly. A když se nedokážu napojit na postavy, tak pro mě film extrémně ztrácí. Navíc mi strašně vadilo, že mezi AI a lidmi není vůbec žádný rozdíl, kromě toho, že AI postavy nemají uší a místo nich mají díru v hlavě. Já chápu, že film chtěl na něco (nebudu spoilerovat) poukázat, ale tady AI doslova působí jako obyčejní lidé s protézou. Stárnou stejně jako lidi. Jsou stejně zranitelní jako lidi. Nemůžou se nikam nakopírovat. Neumí přemýšlet rychleji než lidi. Zkrátka žádný rozdíl. Což prostě nedává smysl a strašně mi to vadí, zvlášť když se kolem nich točí celý příběh. 6/10 ()

Tolli

Tento film mohl být opravdu povedený, dal bych vyšší hodnocení, ale mám k filmu dost nedostatků. Nechci moc prozradit, ale proč nepřišel zničující útok rovnou a čekalo se až na konec filmu? Proč jsou roboti takový amatéři, že je zničí úplně easy snad každá zbraň nepřítele. Proč hlavní hrdina s dítětem má problém přejet pár míst, ale pronásledovatel v ukradeném policejním autě jede jakoby nic. Jako tady bych přimořil oči, ale robot klasické oči nemá, takže by nemělo být problém na "kontrolním" stanovišti odhalit kdo je v autě. Podobných za mě chyb je ve filmu moc a výsledek vlastně nedává úplně moc smysl. Ale příště prostě jen stačí, když roboti vytvoří raketu, co sundá tu létající pevnost a je hotovo, případně naopak, stačí hned na začátku na roboty poslat rakety a je hotovo. Mimochodem, proč si nepořídějí rušičky a "patriot", který by ty útočné rakety zneškodnil. Moc otázek, málo odpovědí. Vzhled se aspoň povedl a dítě ve formě robota zahrálo na city. Za mě průměr 3*. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu