Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

BoredSeal

Kvůli parádní výtvarné stránce, efektům a scénám (a vlastně i zajímavému názorově rozpolcenému světu) bych možná neměl problém napálit o hvězdičku vyšší hodnocení. Od druhé třetiny se ale příběh vyvine v chudou variantu E.T., kde je hlavní postava hloupý sobec, který kvůli svým osobním potřebám několikrát zradí nebo zmaří život těm, co se mu snaží pomoci. Navíc ho hraje opět velmi vlažně syn Denzela. Je škoda, že se takhle technicky vymakaný film nedočkal v druhé polovině lepšího příběhu a vývoje. Fakt škoda. ()

ilemas

Nejprve jsem četl kladné recenze , že to bude taková událost jako byl Vetřelec a Terminátor, pak zase že to nestojí za nic. Začátek filmu se odehrává téměř v noci, tma, krátké snad dvouvtěřinové vizuální efekty, které jsem viděl v traileru, např. výbuch jaderné bomby, pomalu jsem dával negativním recenzím za pravdu. Pak mě to chytlo a vyklubala se z toho velkolepá sci-fi žranice. Uznávám, mohlo to být lepší, propracovanšjší a napínavější, ale jako celek se mě to hodně líbilo. Zvuk parádní, Hans Zimmer nezklame. Viděno podruhé, přidávám hvězdičku. ()

Axis

Ulepená šestka za krásný vizuál a povedené akční scény, jinak je to prostříhaný kompilát mnohem lepších  anime/sci-fi/fantasy. Asi by si režiséři, co jinak umí, neměli psát vlastní scénáře... koukám i na tebe Blomkampe! 6/10 ()

William_

4/10. Budu zlej ale nejprve začnu pozitivy a tím nejlepším na tomto filmu je skvělá vizuální stránka. Efekty se povedly a fakt se na to pěkně dívá. Hudba od skvělého Hanse Zimmera byla taky poslouchatelná. Tady ale výčet pozitiv končí. Už dlouho jsem neměl problém se "sžít" s nějakou postavou, jako u tohoto filmu. Nevím jestli za to můžou nepřesvědčivé herecké výkony všech zúčastněných, nebo celkově špatně napsané postavy. V polovině filmu se to začne všechno tahat a udržet pozornost je pro ty nejotrlejší. Celkově děj odhadnete už z traileru ,a tak Vás toho ve filmu ve výsledku už moc nepřekvapí. Vůbec jsem s tím nebyl spokojenej a dost mě překvapuje, že tím lepším sci-fi co v září roku 2023 bylo v kinech k vidění, byl český Bod obnovy s daleko menším rozpočtem. Za mě velké zklamání. ()

M.i.k.e

boj zlých lidí s někým kdo chce žít v míru (v tomhle případě AI, roboti atd), do kterého vstoupí jakýsi spasitel, který všechny války ukončí je v jádru dost banální (zdravím Avatara), plný klišé a laciných mouder, ale co naplat když mě Edwards dokázal utáhnout na parádní vizuál, kdy ten film vypadá skvěle a podstatně dráž než v reálu stál.  Cameron by ze všech těch ultra zlých vojáků, obřích raket, ještě větší tanků a kolosální bojové stanice na oběžné dráze měl fakt radost a měl sem jí i já. Je sice si třeba odmyslet že příběhově to kulhá na obě nohy a JDW není Denzel, ale já se bavil. Snaha o přesah tu sice úplně nefunguje a výsledek je spíš jednohubka, ale působivá a hlavně zábavná...70% ()

Joe321

Na další počin Edwardse jsem se hrooozně těšil. Trailery vypadaly super... Výsledek je smůla. Působí, jakoby Edwards točil za pochodu bez scénáře. Ten audiovizuál je úchvatný, záběry promyšlené, hlavně práce s rozměry, CGI neskutečný (obzvlášť vzhledem k rozpočtu), i ten lore zatím. Jenže čistě příběhově je tohle uplná blbina s tolika facepalm momentama, že jsme se v kině i smáli. Škoda... ()

Lenka.Vilka

Nemůžu si pomoct, ale mě se Stvořitel prostě líbil. Oceňuji úplně nový svět a celé vizuální zobrazení. Ano, scénář v podstatě nepřišel s ničím novým. Ale zároveň je tady se všemi možnými kliše pracováno dobře. A ve výsledku je to vlastně fajn film, který umí napnout, dojmout a potěšit. A možná jsem ovlivněna tím, že mám podobný koncept vztahů mezi postavama (o mé degradaci ducha svědčí i moje hodnocení filmu 65) slabost. Jenže na mě to prostě fungovalo. Respektuju, že postavy mohou být někomu ukradený, ale stejně to nechápu. Protože pokud jde o ten "správný pocit" na konci, ten se dostavil. Takže jo, u mě všechno dobrý  :) ()

BarryLyndon

V kině jsem to měl za docela OK. Žádný hate nebo nadšení jsem necítil. Doma šly oba protichůdné pocity do naprostých extrémů. A doporučuji všem druhou projekci.  1) Vypadá to totálně fantasticky, když už jsem nemusel dávat pozor, jenom jsem se kochal. Tohle má blíž k rozpočtu 500 a ne 80. Beze srandy bych tam viděl některé oscarové kategorie. A nejenom technicky, i výtvarně je to skvostný unikát. 2) Základní premisa je asi ok, ale scénář je na odpadové hodnocení. Nedává tam smysl vůbec nic, hlavní zbraň, proti zbraň ani chování klíčových postav, které je horší než v Prometheovi. Člověk opravdu zasne, jak plytce a bez logiky někdo dokáže psát. Až je mi Edwardse líto, že nemá soudnost, aby si nechal pomoct. Průměr z desítky a nuly je 5/10 ()

bourec

Tak to je slušná kejda. Určitě se filmu nedá skoro nic vytknout ohledně technický kvality. Trikový sekvence slušný. Ale co ten děj, proboha. Naprosto dojivejch posledních třicet minut. Slabá akční stránka bez jakýhokoliv napětí a emocí. Tím ovšem nemyslím hektolitry slz, těch je tady po kýblech. a Washington. Hraje mizerně. Neuvěřitelně zmršenej film. 40%. ()

Streeper

Vizuálně je to naprosto dokonalé, takže by se dalo říct, že v rámci nejlepších efektů mám svého adepta na Oscara. Námět už tu několikrát byl, alespoň s podobným tématem, ale je to dobře zpracované. Co tomu ale škodí je bezesporu John David Washington. Není to špatný herec, ale tady se mi prostě vůbec nehodil. Dokázala bych si představit někoho jinačího. On v té roli prostě nefungoval. Dávám ale palec nahoru za konec, který není typickým happyendem. ()

C0r0ner

Zklamání jako prase. Tahle věc měla obří potenciál, vizuálně a námětově je to špička, spousta parádních nápadů... a k tomu scénář jak z prdele plný klišé a hloupostí, ach jo. Tak si říkám, co by s něčím takovým udělal třeba Nolan nebo Snyder. 55% ()

Martrix

K dokonalosti má tento film stejně daleko jako třeba Chappie, nebo Alita. S nimi totiž sdílí nejen pěkný vizuál, ale i mizerný scénář. Scénář vyzněním sice fajn, ale jinak s mnoha hloupostmi, které tvůrce usvědčují z neznalosti žánru, nebo podceňování diváka. Pokud zazní o UI sofistikované superzbrani věta jako: má děsuplné schopnosti, dokáže zapínat a vypínat přístroje na dálku, nevěděl jsem že to umí...., tak se tomu průměrně inteligentní člověk zasměje protože univerzální dálkové ovladače jsou i dnes, něco docela neděsuplného. Ovládání přes bluetooth je rovněž běžné. Natož v budoucnosti. Jakoby ten scénář ležel 20 let v šuplíku a nikdo se nepokoušel ho aktualizovat. Už jen ta zápletka, že se USA snaží potřít UI po celém světě, protože selhalo .... . Mám filmy o UI rád, ale velmi často jsem zklamaný, protože tvůrci tématu nerozumí. Jsem odkojený Asimovem (knižním). Průpovídka, chceme žít v míru, pokojným životem, k UI se svobodnou vůlí nepatří stejně, jako typicky lidské emoce nebo zmrzlina. Tibetský mnich jako UI robot je velmi laciné cingrlátko pro cílovku, která bere sci-fi jen jako moderní pohádky. Stvořitel mě ničím neuráží a nejsem extra zklamaný, protože jsem si ho pustil později, takže jsem byl s výjimkou jedné bezelstné duše, ostatními varován. I když pravda, díky Lampsovi jsem trochu doufal, že špatná hodnocení jdou za stádovitostí haterů, které nabulíkoval nějaký ten Fila a jemu podobní. Bohužel ne, Jakube, mnohé výhrady mají své opodstatnění, resp. pro mě je ta halprující logika v tomto žánru zásadní. Dokonce tak moc, že výjimečně beze zbytku souhlasím s komentářem Verbala. Ale nevadí, o to víc si cením těch povedených kousků, jako je, Ghost in the Shell, Blade Runner 2049, Ona, A.I. Umělá inteligence, Ex Machina nebo Upgrade. Vedle nich je Stvořitel dost přihlouplý film. Věta: chtěli jsme ji zničit, ale nedovolí nám to....ta je doslova pitomá a chápu mnohé diváky, že to vzali osobně.... jakoby by tvůrci naznačovali, že divák má max. IQ běžící bomby. ()

Ondatra

Film, který měl podle mě veliký potenciál stát se například druhým Blade Runnerem nebo Interstellarem, ale bohužel toho nevyužil. Film po vizuální a grafické stránce je velmi pěkný, ale problémem tu jsou dialogy a scénář. Ve filmu totiž hodně vystupuje umělá inteligence a právě ta mi přijde, že se podílela na scénaři a dialozích, protože to podle toho tak vypadá. Chápu, že je rok 2023 a umělá inteligence, moderní technologie a internet jde neustále dopředu, ale není dobré vše uspěchat. Pak to dopadá právě takhle a to nikdo nechce. 5/10 ()

Juto

Film vyzerá úžasne. A audiovizuálna stránka je progresívna a vyrovná sa filmom, ktoré majú 2-krát väčší rozpočet. Ale, čo mi nefungovalo, bol príbeh a scenár. Zdá sa, že Edwards nemá spisovateľské schopnosti, ktoré by zodpovedali jeho silným režisérskym schopnostiam. Dialógy sú blbé a príbehu sa dejú veci pri, ktorých som len neveriaci krútil hlavou. Najťažšia vec sú pre mňa obrovské dejové chyby. Bolo to tak otravné! Scenáristi by mali dať veciam zmysel a postavy by mali robiť veci, ktoré sú v ich situácii uveriteľné. 6/10 ()

BoXBe

Nádherné sci-fi. Estetika za pět hvězd. Obsah tak za jednu. Garethovi Edwardsovi bych svěřil k natočení cokoliv. Cokoliv, čemu sám nebude psát scénář, byť by to uchopil sebelíp, co se vizuální i koncepční propracovanosti světa týče. Od Star Wars: Rogue One vypadal v tomto žánru stejně dobře jen druhý Avatar a Duna. Super, co do vizuálních orgií, vůbec ne super co se příběhu týče (primitivní, přitom podaný zbytečně komplikovaně), vůbec ne super co do motivace Johna Davida Washingtona, který chudák musel stokrát opakovat, že chce Máju (a nikoho jiného to netrápilo, o její dítě se nezajímal vůbec). Musel se schovávat v dodávce zpívajících dětí a musel poslouchat Radiohead ve chvíli, kdy to vůbec nedávalo smysl. Dokázal proběhnout v dystopickém světě letištěm plném automatizovaných kontrol a člověk teskně vzpomínal na jeho chladnou postavu v Tenetu, kterou vytahoval v akčních scénách, kde měl aspoň nějaký důvod. Tam mi seděl. Amerika je tady vysloveně zlý policajt, bez kompromisů, což o to, ale pak to bouchne, všichni slaví a nic dobrého to nevěští ani tak. Tak příště lépe a s lepší kontrolou režie, jestli to jako celek vůbec dává smysl. A Hans Zimmer se tady taky kdovíjak nepředvedl, ani jsem si jej nevšiml. ()

alchac

Nikdy mě asi nepřestane udivovat, proč úplně ale úplně ta samá kohorta jedinců, která tu je schopna drtivou většinu Rychle a Zběsile pásově (re)produkovaných zMrvlených lobotomických výplachů, v nichž je originality méně než ve vietnamských konverskách, vyhonit do naprosto neadekvátních červených čísel, se čas od času sejde nad vybraným kusem za účelem jeho poflusání z důvodu absence originality, resp. opisování z oblíbených večerníčků (jistě to nebude tím, že tu kdosi napísal, že vraj Stvoriteľ kradne z Camerona), a proč zatímco např. u takových Hvězdných válek je úpa super, jak v nich Lukáš recykloval všechno od válečných filmů po samurajské řezničiny a je znakem správného nerda, že všechny tyhle odkazy do písmene zná, jinde by za totéž měl být tvůrce minimálně popraven světelnou katanou. Předně nechápu, proč aby bylo něco dobré, musí to být nutně nové, dále by mě zajímalo, co se po nějakých sedmi osmi tisíciletích písemného zaznamenávání pohádek všeho druhu dá vlastně označit za originální, přičemž konkrétně ve vztahu k hodnocenému dílu lze cca 90 % v něm obsažených myšlenek najít už v R.U.R a Válce s mloky, které ten pán, co napsal Dášenku (*mrk, mrk*), bohužel neopatřil obrázky s bublinami. Čímž chci zejména naznačit, že ty zde údajně fujky fujky opsané kulturní klenoty na tom v daném ohledu nejsou lépe a argumentovat stran oněch „zlodějin“ dokonce brutální kopírkou jménem Avatar, lze směle označit za opravdu elegantní nasrání si do huby. Ano, Stvořitel je bez jakékoliv debaty neuvěřitelný sci-fi eintopf, do něhož autor neváhal semlít i své předchozí kusy, nicméně eintopf dynamicky akční, až na několik Rambo momentů vůbec ne blbý a zejména přenádherně vizuálně rozmáchlý (s příjemně lahodnou Falloutově mangovou příchutí), v němž mi k mému velkému překvapení dokonce vůbec nevadil ani Denzl junior, a který jsem si proto z uvedených důvodů do poslední lžíce vychutnal a ještě do sucha vylízal talíř. Z důvodů výše uvedených pak povyšuji subjektivně objektivní čtyřhvězdu (no, čtyřapůlhvězdu) na protestní plný počet. P.S.: Po zhlédnutí bych docela rád viděl Edwardse zahrát si ping pong s Blomkampem. ()

bartias

Epický film podle původního námětu je v dnešní době velkou vzácností. Když navíc vypadá nádherně… tak to není špatné, jenže pořád něco chybí. Gareth Edwards má zajímavé a poměrně originální nápady, které následně míchá s okoukaným klišé. Někdy to může fungovat, tady to spíše otravuje. Vizuální citace Star Wars jsou zajímavé ale nakonec platí, že Stvořitel vyvolá velký hype, který se nakonec „nenačte”. 7/10 ()

NiWi

Za líbivým near future vizuálem se skrývá naprosto fádní a ničím výjimečný příběh poslední naděje AI lidu proti skutečnému lidu. Obdiv k tomu co dokázali trikaři a režisér na plátně vymyslet (a za jak nesmyslně malé peníze) se rychle změní v nepochopení toho jak je vlastně film prázdný, nedokáže pořádně rozvinout žádnou zajímavou myšlenku a dokonce ani nedokáže naplno prodat žádnou svoji postavu. Ta hlavní pak není rozpolcený chlapík mezi dvěma světy, ale ubrečený chudák který se za celý film nepostaví mezi jediné těžké rozhodnutí, nemluvě o značně předvídatelnosti toho jakým směrem se bude ubírat. Stvořitel je příkladem filmu, kde forma zkrátka vítězí nad obsahem na plné čáře. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu