Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (CinemArt SK)

mm13

Definícia povrchnosti. To už je znesiteľnejšia plytkosť, k tej sa dá byť zhovievavý. Keď sa ale niekto dobre neumláti, aby niečo povedal, pritom sa však akosi nenaučil rozprávať, to vytáča. A riadne! Veru tak, pán Gareth, s touto výbavou bežte radšej do Jurského parku (sveta, vesmíru ... čohokoľvek). V objatí dnes už len bezduchej atrakcie to pre vás snáď bude tak akurát. Len od dobrodružného filmu s podtextom, či dupľom od hoci len jemne a "popovo" filozofujúceho sci-fi, sa odteraz prosím držte čo najďalej. Ste v tom otravný, priam neznesiteľný. (A Chris Weitz sa s vami ešte rozpráva? Nemajte mu za zlé, ak už nie. Vidieť takýto výsledok z natoľko sľubného námetu, to by rozzúrilo úplne každého.) ()

RelaxMan

Nejspíš první Blockbuster, u které si snad scénář napsalo AI. Vůbec bych se tomu, v dnešní době nedivil. Film vlastně nenabízí nic moc originálního. Je to takový mix, což už jsme viděli někde jinde, třeba ve filmech District 9, Chappie, Elysium, Avatar a vlastně i Rogue One: Star Wars Story. Co se týče obsazení, tak John David Washington hrál sice docela dobře, ale prostě nemá charisma jeho táty. Musím, ale pochválit dětskou herečku Madeleine Yunu Voyles. Dále Kena Watanabeho a hlavně "záporačku" herečku Allison Janney, která, už mě bavila v seriálu Máma. Triky jsou ve filmu podařené a lokace mě bavila také . Celkově bych hodnotil, tak 3,5 hvězdy. Mám, ale tenhle styl filmů rád a proto přimouřím obě oči a příkloním se k vyššímu hodnocení. Už jen z důvodu, že jsem to viděl v kině. Pokud bych to viděl poprvé v TV, tak dám, ale jen 3. ()

Lacike

Vizuál a triky sú vydarené. Lepšie ako vo väčšine súčasných digibordelových blockbusteroch. Akcia je ale len priemerná. Najhoršie dopadol príbeh. Edwards za mňa točí totálne nezáživné filmy a a tentoraz som si neobľúbil ani jednu postavu ani vďaka hercom. Ani záporáčka Allison Janneyová sa príliš nepredviedla. Celkovo som sa strašne nudil. Nikdy viac. 4/10. ()

ScarPoul

Moje obavy boli neopodstatnené. Edwards je režisér, ktorý dokáže príjemne prekvapiť. Film, ktorý sa bohapusto nespolieha na CGI, ale naopak využíva skutočné lokácie, čo pôsobí, hlavne v tejto prapodivnej filmovej dobe, neuveriteľne sviežo. Ako závan starých čias. Ale najväčším plusom filmu je, že John David Washington tam nepôsobí toporne ani kostrbato. Edwards naplno využíva jeho obmedzený herecký potenciál, a hoci jeho úsmev a slzy občas zaškrípu, hlavne keď sa treba emočne naplno prejaviť, jeho motiváciám rozumieme. A tak to ide celým filmom. Čo by som mohol vytknúť je určitá absencia plynulejších prechodov - hlavne keď postavy putujú z bodu A do bodu B ( čo sa tam deje niekoľko krát). Vždy to pôsobí dojmom, že tam chýba pár sekúnd alebo dokonca celá jedna pasáž. A tieto skoky a preskoky a úskoky, narúšajú tempo a zabraňujú určitým vzťahom komplexnejšie sa vyvinúť. Čo hlavne cítiť medzi Joshuom a jeho kamošom a tiež medzi Joshuom a Alphie ( kde chýba vrúcnejšia scéna). Emócie ale fungujú. Vizuál je parádny a myšlienkový presah citeľný. Aj napriek tomu, že sa stále vraciame k Asimovi a jeho zákonom robotiky. Najslabší Edwards, ale zároveň jeden z tých lepších filmov roku 2023. Po dlhom čase pre mňa jeden z tých ojedinelých prípadov, kedy klady značne prevýšili zápory. ()

Gwaihir

Inu, do jisté míry se dá říct, že zde forma vítězí nad obsahem, ovšem ona technická stránka je tedy opravdu vychytaná, takže je na co se dívat, ale zároveň se rozhodně nedá říct, že by to z dějového hlediska byla nuda nebo že by snad nebylo, o čem přemýšlet, i když ten pohled na konflikt mezi částí lidské společnosti a umělou inteligencí je tady velmi zjednodušený a trochu překvapivě je použita americko-centrická optika, jen s obrácenými rolemi. 70 % ()

BoPo

Prvotný nástrel zápletky ako z Terminátora. Postupom času sa nabaľujú motívy typu Blade Runner, Ex Machina či Elysium. Vizuálna stránka je 5*. Len tá logika, ach tá logika. Prečo urobilo to? Prečo neurobilo to? To Vás bude od polovice filmu trápiť čoraz častejšie. A pritom by k spokojnosti stačilo, aby tam bolo zopár cool postáv a aspoň jeden fungujúci vzťah. Začalo to ak jedno z najlepších sci-fi za posledné roky. Potom nastal zošup do kategórie priemerné, ale fantasticky vyzerajúce. No a dojmy skončili na úrovni pekné, ale k hovnu. Čo sa však Stvořitelovi nedá odoprieť je skutočnosť, že Marvelu natrhol prdel čo sa týka pomeru cena vs výkon. ()

Padme_Anakin

Ze všeho nejvíc se mi líbila ta malá holčinka Madeleine Yuna Voyles, tu bych si hned vzala domů.. Příběh o válce mezi lidmi a umělou inteligencí mě ničím nenadchnul, no na druhou stranu mi vlastně ani ničím nevadil.. Vizuálně pohledné, dobře se na to kouká, herci slušní, tedy s hodnocením zůstávám na třech hvězdách, žádná hlubší filmová stopa se nekonala.. ()

salisbury

Do kin velkopansky přistává Stvořitel, film pln efektní podívané, který bez nijaké velké herecké star ustál svůj let a aniž by budil v médiích monstrózní pozornost za zhlédnutí si myslím rozhodně stojí. Na režisérském polokřesílku si poseděl Gareth Edwards, který se zapsal do historie Godzillou nebo filmovou epizodou Rogue One z mezigalaktického světa Star Wars. Hudbu si vzal na starost ostřílený mazák Hans Zimmer, který filmu snad ani ostudu udělat neumí. Hlavní role se ujmul John David Washington, který se do podvědomí nenápadně zapsal filmy Tenet či BlacKkKlansman a jedna z mála známých tváří snímku je určitě Ken Watanabe nebo Allison Janney. Od filmu jsem nic moc neočekával a i díky tomu to bylo příjemné pozitivní překvapení, které je fajn vidět na velkém plátně. ()

PauloZ

Hrozně dlouho se mi v kině nestalo, že by mě film pomalu s plynoucím se dějem přestával tak nějak bavit. A to do takové míry až mi vlastně bylo úplně ukradené jak to celé skončí. Nebo jsem byl jenom utahaný za celý den? Mrzí mě to, protože jsem se po všech těch pompézních trailerech fakt těšil. Bohužel to nebuduje nijaké výraznější emoce a vztah k postávam je vyloženě na nule. Poradoxně mě nejvíc mrzel ten jeden robot, který tam byl v pár scénách a vyloženě akční mazec to taky není. Navíc to místama skáče dějem mnohem víc než by se slušelo. Přitom to má přes dvě hodky! Hodně mi to připomělo Distric 9, který je kvalitama úplně jinde. Každopádně palec nahoru za celý vizuál a místama hudbu. Moc hezky se na to dívá. Edwards by měl jít urychleně do Marvelu a jiných předražených produkcí supervizovat efekty! Aby se už nikdy nestalo že Ant-man 3 za 300mega vypadá jako odpad proti tomhle za kolik? 80 mega? Wtf ()

ledzepfan

Podle traileru a recenzí jsem to čekal mnohem horší.. První cca 2/3 to docela funguje. Ten světovej konflikt má velmi povědomou strukturu, parametry a parádní design. Postavy mají své místo a budují nějaké vztahové vazby které jsou minimálně v rámci akčního sci-fi dramatu funkční a čitelné.. Pak se ale s nástupem poslední třetiny muselo někde něco zásadního stát, protože od té doby se film na všech frontách začíná rozpadat. Emoce, akce, smysluplnost, nějaké základní logika, dynamika, to vše sviští rovnou do hajzlu a já koukám na obrazovku a mám neustále pocit, že jsem musel na chvíli usnout, nebo ztratit pozornost, protože to na co koukám najednou nějak nepobírám... Škoda, protože ten svět tak jak byl vykreslenej mě docela bavil. ()

maddy

Film s názvom Tvorca, ktorého tvorcovia zďaleka nie sú takí inteligentní ako sa tvária. Gareth Edwards je famózny vizuálny režisér, ktorý vie skutočne natočiť priam dokonale vyzerajúci film a musím uznať, že ten vizuál kombinujúci nádhernú prírodu Vietnamu so sci-fi prvkami mi neraz vyrazil počas sledovania dych. Je to dostatočne pútavé a pomerne originálne. Čo už však originálne nie je je ten zvyšok. Tam kde Gareth Edwards valcuje konkurenciu po vizuálnej stránke, inde zlyháva ako scenárista a rozprávač akokoľvek zaujímavého príbehu, ktorý dokáže postavám vdýchnúť život a predstaviť zmysluplný svet. Jeho novinka je tak plná pekných, ale úplne mŕtvolných obrázkov, kde síce umierajú ľudia a roboty v masových počtoch, ale ani raz to nijako emocionálne nestrhne, ani neponúkne žiadnu hlbšiu myšlienku. Tvorca síce na prvý pohľad pôsobí ako filozofické dielo, no vo výsledku neponúkne nič k zamysleniu, všetky idey sú iba ledabolo nahodené, ale nakoniec ani len nekĺznu po povrchu. Vo výsledku tak vznikol film, na ktorý sa síce fantasticky pozerá, ale ktorý sa tvári ako niečo viac, pritom ponúka iba jednoduché sci-fíčko s Béčkovým príbehom po vzore Elysium, akurát menej zábavne. CELKOVO: 6/10 ()

Bakllazaan

V duchu beckovych 90kovych filmu jsem byl nadsen. Nad dejem se proto nesmi premyslet, pak je to akcni jizda, ktera fakt dobre vypada. Jednu hvezdu navic davam proto, ze hollywood v posledni dobe produkuje digibordel bez citu. Tenhle film rozhodne srdicko ma. ()

Praxis

Nechápu ty hejty tady. Jasně, je to ve výsledku blbina, ale naštěstí velmi oddychová blbina s neskutečným vizuálem. Tohle stálo "jen" 100 mega? Vizuálně tak třikrát dražší a s přehledem strká do kapsy všechny ty přebarvičkovaný Volume hrůzy od Marvelu. Občas zabolí logické lapsy a scénář občas šustí papírem, ale naštěstí to zachraňuje neskutečné tempo, které prakticky vůbec nestačí nudit. Akce je tak hodně, že se zabaví úplně všichni. Kteří k tomu filmu přistoupí s čistou hlavou a prakticky nulovým očekáváním. Za mě solidních 78% ()

Olicak

První hodina filmu byla úplně super. Ale poté co natočili první hodinu někdo přišel a řekl, že došly finance a další dvě hodiny filmu musí nacpat do jedné hodiny... Je to škoda, film měl velký potenciál, ale bohužel dávám 60%. ()

Alementina

Krásný vizual, ale ten scénář je hrozně blbej. To vypadá, že ti, co používají AI zijou jak ve středověku a bez AI se dostanete k té nejvyspelejsi technologii, trochu divný, ne? ()

slord

Už prvý trailer za doprovodu Dream on mi učaroval, takže očakávania v pecku a jeden z filmov roku boli u mňa na mieste, no bohužiaľ očakávania sa tak úplne nenaplnili. Gareth Edwards servíruje neskutočnú vizuálnu podívanú, ktorá vyráža dych, s rozpočtom 80 miliónov sa tu dejú divy a už len kvôli tomu si ten  film návštevu v kine zaslúži, pretože pôvodných sci-fi počinov je teraz ako šafranu. Všetci tí čo sa podieľali na tom ako to celé vyzerá a pôsobí si zaslúžia veľkú pochvalu a potlesk, prvotriedna práca. Svet, do ktorého ma Edwards zaviedol mi prišiel veľmi príťažlivý, dalo by sa v ňom nájsť mnoho ciest, kam smerovať, veľa zaujímavých vecí a nápadov tu bolo predložených. Je teda škoda, že svoju pozornosť venoval do takto obyčajného a vlastne tuctového príbehu, ktorý nemá čím prekvapiť. Čo sa týka postáv, tak tie podstatné dve, ktoré sledujeme mi prišli dosť fajn, John David Washington, ktorý ma zatiaľ nikdy úplne neodpálil, si to tu dáva  slušne, no rozhodne srdcom a dušou filmu je detská herečka Madeleine Yuna Voyles. Ich vzťah však určite mohol by lepšie rozpracovaný, a to puto, ktoré si medzi sebou vytvorili sa mohlo vyvinúť organickejšie, avšak napriek tomu na konci ma dokázali emočne strhnúť a aj nejaké to navlhnutie očí sa dostavilo. A k tomu hlavnému konfliktu čo tu prebieha, mrzí ma trochu, že je to také jednostranné (Avatar vibe), kde ľuďom proste absolútne nefandíte a nechcete aby zvíťazili, lebo oni sú to hlavné zlo, chcelo to viacvrstevnosť a trošku väčšiu hĺbku. Ale keď už dôjde na samotný stret medzi ľuďmi a AI, tak to vie byť drsné a niektoré scény sa vedia zapísať do pamäte. Napriek tej jednoduchosti a nevyužitému potenciálu na mňa ten film fungoval  po celý čas, a aj keď som čakal niečo viac, tak nemôžem povedať, že to čo som dostal ma nebavilo. 7/10 ()

PogoJoe

To je sci-fi podle mého gusta, lebedil jsem si. Zajímavý příběh, skvělá audio (pan Zimmer umí) i vizuální stránka, pár neotřelých nápadů, sem tam i vtipných momentů. JD Washington do své role taky pasuje a přináší jisté charizma. Teď ovšem bohužel přijde ono neoblíbené ALE - nějak to začalo ztrácet jiskru, příběhu došel dech, začalo mi to připadat už trochu dlouhé, poslední zhruba půlhodina, zvlášť pasáž na Nomadu. Když se na plátně konečně objevil nápis "Directed by Gareth Edwards" a v sále při projekci se rozhostilo naprosté ticho, přímo jsem cítil rozpaky vyzařované všude okolo, taky jsem je trochu cítil. Nicméně celkově jde stále o nadprůměrné sci-fi, většinu filmu jsem se skvěle bavil a milovníkům sci-fi žánru vřele doporučuji. ()

Blackhand47

Stvořitel je taková horská dráha, kdy jste chvíli ohromeni vizuálem, tematikou nebo vás dostanou emocionální scény, ale pak přichází pasáže, kdy zíváte na celé kino a doufáte, že to už brzo skončí. Na úrovni žánru nečekejte nic přelomového, stroje, města i všechno ostatní je stylizované tak, jak znáte z jiné tvorby, jsou zde užitá známá klišé, ale na druhou stranu povedeně, takže mi to v případě tohohle filmu ani nevadilo. Po filmech jako Wall-E nebo Chappie je to jinak další z dílek, které vás donutí uronit slzičku nad umělou inteligencí, za což dávám filmu taky vyšší hodnocení. Kdyby se mu nepodařilo mě rozbrečet, šel bych se skóre níže, ale emoce fungovaly. Hodnocení: 75 % ()

Colby Sawyer

Kde je Tony Gilroy, když ho potřebujeme?! Vypadá to, že Rogue One je nejlepší Disney SW film právě díky němu. Přitom ve Stvořiteli je všechno od fajn herců až po parádní world design. Všechno je prvotřídní až na ten scénář. Já jsem člověk, který si užije Transformery i F&F, i když je to někdy hodně pitomé. Jenže Stvořitel je tak dějově debilní, že si člověk nedokáže naplno užít ten zbytek. Ještě u setkání s Nimratou, jehož odhalení bylo dost béčkové a vzhledem k tomu, že film má tak pět pojmenovaných postav i nepřekvapivé, jsem si říkal fajn. To by se ještě dalo kousnout a na nějakých 7-8/10 by to klidně ještě bylo, jenže co se začne dít potom, to zůstával rozum stát. Bod Obnovy z minulého týdne je z tohohle pohledu scénáristický majstrštyk. Štve mě to. Edwards ukazuje, že za málo peněz lze natočit hodně muziky, ale i přes nízký rozpočet tohle zřejmě propadne, protože kvůli pochybnému scénáři tomu šuškanda fakt nepomůže. Příště, když už seženu zdroje na originální sci-fi, tak by bylo fajn dát scénář přečíst někomu příčetnému. Protože jinak z Edwards bude druhy Blomkamp, který akorát sází na laciné ždímání emocí. ()

Trevor

Nie zlý príbeh, plný zlých bielych ujov usilujúcich o vojnu a dobrej ženičky a dieťatka (aj keď...dva v jednom...), objaví sa síce jedná zlá postava ženského pohlavia, tá je však pochopiteľne biela...a dajte potom takémuto príbehu aj štvrtú hviezdu...aj keď jedno veľké prekvapenie sa predsa len koná...zlý je Západ a dobrý je Východ, pochopiteľne nie ten zo Sibíri... umelá inteligencia nie je až tak zlá, aj keď bez tisíc iných reklám si už neotvoríte ani stránku reklamnej agentúry, nehovoriac o pokuse pracovať na dvoch excelovských dokumentoch zároveň, ale umelá inteligencia, autoboti na chate či samoobslužné pokladne sú vlastne dokonalé a iba ľudia nevedia nič :-D....toľko skrytý podtextík priemerného, aj keď miestami výborne natočeného filmu. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu