Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

ROCK,THE

Inu mám za sebou předpremiéru snímku Stvořitel a jak dopadl? Za mě je to ukázkové sci-fi které má vše co by člověk od takového snímku čekal skvělou akci a co hlavně nádherný audiovizuál. Příběh je řekl bych normální až průměrný a dobře zpracovaný leč musím říct že jsem se místy i nudil ale na to že jsem od snímku nevěděl co čekat tak jsem dostal celkem obstojný a kvalitní sci-fi příběh. Jak říkám audiovizuál je opravdu dokonalý a za zmínku stojí spousta pomrknutí za ostatními sci-fi filmy, zejména pak Nomád který z vesmíru vypadá jak stanice z Rogue One či vesnické kopule které vypadají jak Hvězdy smrti či některá futuristická vozidla která zas připomínají Batmanův Tumbler, jako rozhodně se na tom režisér vyřádil a dodal spoustu pomrknutí za spoustami sci-fi filmů nejen Star Wars. Pak tu máme skvělou hudbu od Hanse Zimmera která nádherně umocnila některé emočně vypjaté scény a dokonale tam zapadla. Když pominu místy hluchý a mírně slabší děj tak tu máme opravdu pastvu pro oči která stojí za to vidět a kochat se ji na velkém plátně. Casting nemohl být lepší. Stvořitel tudíž pro mě není nejlepším sci-fi filmem všech dob ale taky pro mě není ani žádným zklamáním, příběhově průměr audiovizuálně, herecky a hudebně větší nadprůměr. Názor si udělejte sami…STVOŘITEL Mé hodnocení: 7/10 ()

TORTERAjirka

Už od začátku filmu mi bylo jasné, že, to, co tenhle film udělá filmem roku nebo průměrem bude, jakým způsobem naloží scenáristé se zajímavou myšlenkou a krásnými vizuály a zasadí je do dobrého příběhu. Bohužel, to se nestalo. Přestože se film soustředí jen na pár postav tak u nich vidíme velmi málo vývoje a hlavní postava se chová spíše jako naprogramované AI s předem určeným cílem. Předvídatelné od začátku do konce, příběhově velmi stereotypní s opakujícími se vzorci. Ten svět je  přenádherný a obrovská škoda, že to scénář tak zkazil. Za mě poměrně silné zklamání. ()

Batahst8

6/10. Bohužel nová sci-fi klasika se tady nekoná, což je mega škoda, protože ten potenciál tu byl enormní. Gareth Edwards patří k mým oblíbencům, protože jak jeho Godzillu, tak i Rogue One považuji za výborné filmy, které se v některých momentech nebojí vyskočit ze škatulky klasických blockbusterů (hlavně teda Godzilla). A The Creator je v tomhle naskrz stejný, jenže oproti Godzille a Rogue One si tady Edwards psal scénář ve směs sám, což byla dost velká chyba. Edwards je totiž fenomenální režisér a designér, ale taky dost špatný scénárista a vypravěč. Aby jste mě nechápali špatně mě vůbec nevadí jednoduché příběhy, avšak zde to už nebylo jednoduché, ale banální. Já bych ten film i dost v klídku rád bránil a i s hodnocením bych byl o něco výš, nebýt toho fakt příšerného a nesmírně zrychleného finále. A pokud jste se stejně jako já těšili na nějaké ty myšlenky, tak ony ve filmu celkem jsou, leč nejsou absolutně využity. Ale už k něčemu sakra pozitivnímu, a to dost hodně pozitivnímu. Ten film vypadá kurva nádherně, a to jak vizuálně, tak i designově a vůbec nevypadá na 80 mil., ale tak na 250 až 300 mil., což já jako absolutně nechápu. Dopomáhá tomu dechberoucí kamera Greiga Frasera a Orena Soffera, která se z každého záběru snaží udělat něco výjimečného. A jak už jsem zmínil, Edwards je sakra fenomenální režisér, který přesně ví kdy má zpomalit a kdy zrychlit, umí udělat neskutečně nápaditou akci, každých deset minut přichází s nějakým cool nápadem a  každé dvě minuty přijde s nějakou brilantní designovou atrakcí. Hudba od Zimmera je zase poveda, i když tentokrát to není žádný masterpiece. Herci jsou dost v pohodě, hlavně teda mladá Madeleine Yuna Voyles, ze které by mohla vyrůst vcelku velká hvězda. A ten svět je výborně vystavěn a okamžitě chci z něho vidět víc. The Creator je bohužel zklamáním, který sice vypadá naprosto Božsky, ale příběhově je na tom špatně. ()

Jumbox

Stvořitel má zdařilé efekty, výpravou hudbu a z traileru jsem se na opravdu těšil. K hlavnímu hrdinovi jsem si ale nedokázal pořádně najít cestu a místy byla budoucnost dost absurdní (AI tibetští mniši, černobílé malé obrazovky). A finále byl si to zasloužilo více logiky. ()

warrenur

Velmi zaujimavy a vydareny soundtrack a potesili i kapitolove predely. Samotne sci-fi vsak nie je vobec vynimocne. Naopak je plne predivdatelneho klise a "zvratov" z inych, podobnych filmov. Esteze tam AI hra tak mile dievcatko, Madeleine Yuna. Slabsi priemer, hoci par peknych scen sa Edwards-ovi podarilo. Btw. kolki sme videli vybornych Humans, kde excelovala v ustrednej postave samotna Gemma Chan a preto dostala priestor zrejme i v tomto filme. Pozrite si radsej to. ()

Grizzly

Jak to nekdo muze takhle zkurvit? Neuveritelna slatanina. Napad je celkem dobrej, vizual je supr, ale vetsinu casu to vubec nedava smysl. Jsou to takovy nahodny sceny, ktere na sebe jen volne navazuji se spoustou vrsicich se nelogicnosti. Navic herci jsou otresni, a to v cele s tim polenem v hlavni roli. Naprosto zabitej potencial a skoda 2 hodin zivota. 10% za tu holcicku s dirou misto usi. ()

molcan2

Ach, bože. Veľmi som sa na to tešil a podarilo sa mi zohnať lístok na predpremiéru. Odišiel som sklamaný. Príliš veľa filmárov nepochopilo, že samotné CGI nerobí film. Efekty môžu urobiť dobrý film lepším, ale nemôžu urobiť priemerný film dobrým. Marvel, pozerám sa na teba. Nestačí navliecť na seba niekoľko akčných scén a zakončiť ich naozaj veľkými výbuchmi. Musíte mať príbeh - najlepšie taký, ktorý súvisle nadväzuje. Práve to chýba tomuto filmu, ktorého diery v deji sú výraznejšie ako diery v miestach, kde by mali postavy s umelou inteligenciou uši. Len jeden príklad - náš hrdina je na úteku v bližšie nešpecifikovanom ázijskom kraji, kde sa zistí, že neovláda jazyk. Zlomí sa. Zastaví mu dodávka a spýta sa ho, či nepotrebuje pomoc. Pýta sa ho perfektnou angličtinou. To je dosť zlé - ale potom náš dobrý samaritán bez akéhokoľvek preskúmaného dôvodu prejde od toho, že neznámeho odvezie, k tomu, že mu pomôže prejsť cez policajný zátaras a riskuje pritom životy svojich piatich detí. Prečo sú v Nomáde záhrady? Prečo, ak je to posledné slovo vo vojenskej technológii, je tak ľahké ho vyhodiť do vzduchu ako Hviezdu smrti alebo brloh bondovského zloducha? Dieťa-McGuffin je stvárnené vynikajúcim mladým hercom, ale nedáva žiadny logický zmysel. Jadrový výbuch v Los Angeles (videný v traileri, takže nejde o spoiler) je uvedený ako dôvod vojny proti UI. Na konci filmu je o tom jedna odhodená replika - ale je to len to: odhodená replika. Jej sledovanie by viedlo k oveľa zaujímavejšiemu filmu. Počul som, že by sa to malo chápať ako metafora americkej účasti vo Vietname, Ak je to tak, je to unavené opakovanie a štyridsať rokov neskoro. Takisto by to znamenalo považovať ho za inteligentný film, ktorým absolútne nie je Len ďalšia premárnená veľkorozpočtová príležitosť. ()

theSaint

Neuvěřitelně zručně natočená sci-fi, kterou je radost sledovat. Dovolím si tvrdit, že po vizuální stránce je to to nejlepší, co se po mnoha mnoha letech objevilo. Cinematic look, jemné zrno a další inspirace z 80' -90's kinematografie, společně s hudbou, jsou výborně využity a Gareth ukazuje, jak by to mělo vypadat. U sledování jsem si říkal, jak by bylo skvělé, kdyby se někdo takový chopil Vetřelce či Predátora. Stvořitel je sice takový utahaný, ale mně to zrovna sedlo a vizuál má na tom lví podíl. Rozhodně nemůžu říct, že bych se nudil. Je tam spousta inspirace jinými filmy, ale neuráželo mě to. Otázka AI je vděčná a aktuální, milostná linka taky sedla, malá sim pěkně. Není to nic zásadního, ale filmově moc příjemný. Washington klasicky nijaký a tahá to dolu. Tohle všechno na kameru za 4tis dolarů. Tleskám. ()

BOURQUE

Vizuálne mierne nadpriemerný sci-fi, ale príbehovo nie (aj keď sa to na prvý pohľad nezdá). G. Edwards s radosťou sa inšpiruje od R. Scotta či J. Camerona, ale to všetko je „len pozadie“. J. D. Washington funguje s polovičným plynom a charizmou, film postráca skutočne silnú zápornú postavu. Z pohľadu predchádzajúcej réžii G. Edwardsa sa jedná spíš o krok dozadu. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

Domis2809

Udělat vizuálně krásně vypadající snímek a k tomu vytvořit takový děj, aby z něj divák odcházel z kina se zážitkem, je v dnešní době dost nadlidský úkol. Ačkoliv potenciál stvořitele odpovídá výše zmíněnému vizuálně-emočnímu kinopornu, nic takového se nekoná. Stále opakující se motivy, nesmyslné dialogy, klišé scény každých 10 minut a pár nesmyslností příběhu, které si určitě každý našel, dělají ze stvořitele nudnou a nezajímavou podívanou, během které byste nejraději sami odešli za svým stvořitelem. Film je krásný, o tom žádná, ale jakoby tvůrci sázeli na efekt krásy vybuchujících raket, tudíž příběh okolo nich není už tolik potřeba. Čekal jsem filmovou revoluci, bohužel se zase nic takového nekoná. ()

Kopi1

Má to hrozně velký potenciál, krásný svět, docela dost akce a to je asi tak vše...Přijde mi, že se Gareth Edwards bál ještě více zariskovat s příběhem a charaktery a tak zůstal na klasických průměrech. Joshua mi nepřišel nějak zázračný a ani dobře napsaný. Vy chcete aby film byl dobrý, ale furt vás to v něčem táhne zpět. Bohužel takhle je to prostě průměr a víc to nevytáhnu. Kouká se na to dobře, ale nakonec neodcházíte z kina nijak překvapení. ()

Artard

Ten pocit keď sa na konci všetci tešia as 5 min, že porazili to "zlo" and here i am, bez emócií, bez ničoho, len si hovorím, prečo by som sa mal tešiť s nimi? ()

AnanAss

Filmový důkaz toho, že nás postupně EjAj pošle do záhuby. A pokud nebudeme mít mladého Washingtona s blonďatými kudrlinami, cestujícího s robotím dítkem, které dokáže silou vůle vypínat nejen veškeré elektrické zařízení, tak jsme nejspíš v loji. Tak trochu vykrádačka Avatara a filozofická roadmovie, ve futuristickém světě jako od Blomkampa, se spoustou serepetiček a robotů, kde vidím i inspiraci v Džonym Pětce. Prostě vizuálně nádherně zabalené velké nic, které je barevné a hýbe se, ale v ději jsou ty díry větší, než v hlavách zdejších androidů. A nespasí to ani psisko aportující granáty. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

Hapretor

Sci-fi patří mezi můj nejoblíbenější filmový žánr ... bohužel v dnešní době není nikdo schopný natočit nic, co by se mi opravdu líbilo ... mám prostě smůlu ... tento film je akorát dobrý, že nad ním můžete diskutovat třeba v hospodě nebo na návštěvě u kamaráda, když už Vám dojdou zajímavá jiná témata, a můžu se tu rozepsat třeba přes celý monitor, proč se mi to tak moc nelíbilo a zklamalo mě to ... a můžu tu dělat chytráka a svý názory nějak zdůvodňovat a argumentovat vůči ostatním ... ale kašlu na to ... tahle debilita za to nestojí ... bylo to prostě pro mě blbé, nudné, úplně trapně pojaté ... přišlo mi to jako snímek Alien:Covenant - vizuálně krásné a poutavé na oko ... však scénář - děj, myšlenky, obsah ... úplně debilní a nedávající pořádný smysl, ... něco, aby to drželo pohromadě ... jedna scéna smyslem vyvrací druhou a je to akorát na bolehlav ... v dobách sračky Avataru, předělávek Star-Wars ... Disney produkce, kde je vše uzpůsobeno pro dětského diváka ( naprostá demence ) ... bude vše vypadat nepřirozeně, divně, odpudivě, ... jak bylo poukázáno ... asi nejvíc do očí bijící ... vše něco vybuchuje, na všechno se střílí, všichni umírají, lítají na kusy, ale ani kapka krve, ... nejsem pro filmové násilí, to rozhodně ne ... ale tyhle "modifikace" vždy všemu škodí na reálnosti a koukatelnosti ... jak se pak divák má vžít do děje ... mám pocit, že se dívám jen na plastovou květinu ... necítím její vůni ... ()

montongery

Jeden z těch filmů, kdy je trailer 100x lepší. Jasně efekty a výprava pěkná, ale to bohužel už v dnešní době nestačí a asi ani nikoho moc neoslní. Ale opět jako u spousty nových snímků - ten scénář... Vždyť to prostě vůbec nedávalo smysl a to celkově a někdy ani v detailech. Jinak struktura vyprávění a vše naprosto standartní hollywoodské noty, kdy se dá hodně i předvídat. Takže místo inovativní scifi desetiletý se člověk spíš nudil. ()

VojtechAllen

Prázdnější film aby člověk pohledal, scénář je úplně lame s minimem originálních nápadů. emoce a nějáké charizma tu prostě neexistuje. Je tu jedna věc co tomuhle filmu nemůžu upřít, a to jeho fenomenální vizuální stránka,která je určitě tím nejlepším na tomhle snímku. Rád bych rozebral ještě něco jenže tenhle film prostě nemá co, protože tu je všechno (krom vizuální stránky) naprosto podprůměrné-průměrné a nezajímavé. 4/10 ()

lemonova

Na môj vkus priveľa nelogickostí .. rušili ma tak veľmi, že som nad nimi uvažovala viac než nad samotným príbehom. A to je problém. ()

Daiker

Ach jo.... Tak krásný vizuál, pěkná hudba a skvělá akce a přitom to je taková buddhistická sračka.... Roboti, které bych spíš nazýval stroje, se modlí, meditují, kouří vodní dýmky, pořádají pohřby a další nesmysly. Roboti jsou oblečení jako mniši... WTF? Takové filmy by neměli vznikat, nebezpečí AI je stále větší a tady tento film nám ukazuje, jak tyto stroje chtějí žít a bojují za osvojí svobodu. Hraní na city, kdy stroj, který imituje malé dítě, prosí ať nejde do nebíčka... WTF? Samozřejmě lidské postavy jsou nesympatické. Člověk se asi třikrát i zasmál.... Ale tohle jsem opravdu nečekal, očekával jsem chytré Sci-fi a né buddhistickou robotí utopii ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu