Kdesi v Európe, začiatok 19. storočia. Bratia Grimmovci by hádam ani nemohli byť rozdielnejší – na jednej strane je mimoriadne cynický a občas príliš neomalený, no odvážny hazardér Wilhelm, ktorému ale nik nepovie inak ako Will (Matt Damon), na strane druhej milo naivný a večne zasnívaný romantik Jacob, ktorého zase prezývajú Jake (Heath Ledger). Čo ich však spája je slabosť pre strašidelné príbehy a legendy. Oficiálne sú totiž na cestách ako bojovníci proti strigám a démonom a na živobytie si zarábajú oslobodzovaním a zachraňovaním dediniek, ktorých obyvatelia práve na tieto bytosti temnoty veria - a ktorí sú presvedčení, že všetko nešťastie, čo ich v živote postretlo, majú na svedomí práve ony! „Tím Grimm“, ako bratov tiež zvyknú volať, tak má vďaka ľudskej naivite a poverčivosti zaistený „pravidelný príjem“ - no len do chvíle, keď ich francúzska armáda usvedčí z podvodu a odhalí ich ako hochštaplérov! Veliaci generál ich ušetrí len pod podmienkou, že odhalia tajomstvo prekliateho lesa, v ktorom znova a znova miznú dievčatká. Nuž a práve na tomto čudesnom mieste sa naši neslávni pseudoexorcisti po prvý raz stretnú zoči-voči s naozaj reálnou hrozbou: so zákernou prastarou kráľovnou, ktorá by urobila čokoľvek na svete, aby bola večne mladá a krásna (Monica Bellucci)... Mimochodom, jedno zo stratených dievčatiek nosí červenú pelerínu s kapucňou (Alena Jakobová) – a v lese narazia aj na istého Janka (Martin Světlík), ktorý zúfalo hľadá svoju sestričku Marienku (Denisa Vokurková)... (TV Markíza)

Little

Na Kletbu bratří Grimmů jsem šel bez jakéhokoli očekávání - jen s vědomím, že půjde o zpracování života slavných pohádkářů. Dopředu jsem samozřejmě věděl, že režie se ujal Terry Gilliam a znal jsem i obsazení hlavních rolí. Vyplatilo se. Film mě sice vtáhl do děje jen minimálně, přesto nemohu říct, že bych se nudil. Vizuální stránka je působivá, scénář bohužel slabší, herecké výkony se mi líbily, ať už šlo o Damona nebo Ledgera. Své velké nadání ukázal náš Tomáš Hanák a jeho příjemná angličtina potěšila, před kamerou se mihnul i Miroslav Táborský. A bezesporu bonbónkem nebo třešničkou, chcete-li, byla Monica Bellucci, která byla přímo ztělesněním narcismu své postavy. Atrmosféra snímku je mnohdy dost temná, ale jsou to Grimmové! Když by bylo možné přesnější hodnocení, dal bych 3 1/2 *. Ve výsledku je to film sympatický. ()

vlada-xxx

Neskutecne nudne a zmatene. Scenar k filmu snad vymysleli za pochodu...ke vsemu si jeste pridejme triky kvality TV filmu. Gilliam u me straslive klesl.Jedna hvezdicka za Hanaka. ()

myko

Pred filmom som mal v hlave všetky tie hodnotenia priemernosti tejto snímky, ale Gilliam svojím typickým bádaním v psychike človeka ma, chvalabohu, vôbec nesklamal. To, ako pristupuje človek k človeku, aké neosobné okolnosti to všetko ovplyvňujú, tak do tejto gilliamovskej dimenzie nemôže vstúpiť žiadny producent. A Gilliam nie je mladý tridsiatnik, ktorý by nemal po všetkých tých filmovačkách jasno vo svojej práci. A všetko skvele dopĺňala rozprávková (v tom romantickom, strašidelnom zmysle) atmosféra. ()

lasida

Je mi lito, ale ja jsem ten film nedokazala skouknout do konce kvuli absolutni nezainteresovanosti do deje filmu... Mozna si to nekdy v hodne dlouhe chvili dam, i kdyz pochybuju, ale radsi jsem prepla na neco smysluplnejsiho... Souhlasim s komentari, ktere tvrdi ze dej je prilis roztrhany, chaoticky, nemate sanci se do deje vzit a ja osobne jsem si neodnesla jediny pocit prozitku z pribehu... davam 2 hvezdicky za Lenu Heady, coz je moje oblibena herecka a ziskala si me ve filmu Aberdeen. Tak za ni 2... Mozna, ze od te chvile kdy se objevila na scene to davalo alespon nejaky smysl... ()

Doctord

Terry,promiň,že Ti tykám,ale máš Ty to zapotřebí??? Plusem Ti je,žes to natáčel i u nás,ale sem patriotismus nepatří. Možná jako film na pokračování by to nebylo špatné,ale 118 minut bylo asi dost málo. Tolik pohádkových postav do 2 hodin je prostě škoda.....ale Ty se zlepšíš,viď?:-)SBOHEm:( ()

Skeevee

Jakmile nekde vidim, ze film spada pod zanr horor, dycky vim, ze se u toho pobavim =) a tenhle film nebyl vyjimkou =D Pritomnost ceskych hercu potesila, Hanak byl prima vlcek a byla to prumerna podivana na patecni noc =) ()

Akyno

Matta Damona veľmi nemusím, zato Heath Ledger je pre mňa sympoš jak vyšitý. Škoda len že pri tejto snímke nemal veľmi štastnú ruku. Efekty sú priam televíznej razie a príbeh tiež nijak neohúri. Produkcia Hallmarku by ho však nepochybne mohla zaradiť medzi svoj povestný béčkový repertoár. ()

E.T.Martin

Napoprvé v kině se mi tahle Gilliamovská celkem brutální pohádka moc líbila. Až jsem nechápal její zdejší průměrné hodnocení. Napodruhé viděno v TV - a průměrné hodnocení už chápu. Ani všechny Gilliamovské fantastní vychytávky nezachrání špatný dojem ze zmatené režie a klopýtajícího příběhu. ()

LilDevil

davat tento des (krajsie to nazvat neviem) na prvy sviatok vianocny pred 22 vecer je ten najvacsi zlocin.. a film.. ten ani nekomentujem, hodnotenie hovori za vsetko ()

gu-staff

V tomhle případěje Gilliamův rukopis spíš na škodu. Zmatek, přeskoky, nesoudržnost celého filmu bijí do očí po většinu času. Ani ledger mně tu nebavil, a Hanák coby táta-vlk, mno...Dávám tři spíš z úcty k režisérovi, než z objektivního hlediska. Viděl jsem podrhé v televizi, poprvý z dvd mi to tak špatný (nebo spíš ne dobrý) nepřišlo. Snaží se to naladit jakous takous atmosféru, z který to ale každou chvíli vypadává jak opilec z tramvaje, aby to o kus dál naskočilo zpátky a zase kousek jelo. Pro mně osobně Gilliamův nejslabší film. ()

cici24

Napoprvé nic moc, ale pak už se to dalo...né, že by to bylo nějak úchvatný, ale atmosféru to má a krásná Belluci je jen třešnička:-))...Pro malé děti to ale opravdu není, asi by měli trochu strach.. ()

paniColombova

Pěkný film plný efektů, skvělé atmosféry - opět LES, ten dodává takovým filmům tu správnou strašidelnou podobu. Super výběr. Ale na můj vkus byl film až moc rychlý, šílený, divoký. Mohlo tam být takových scének méně a bylo by to na pět hvězdiček. Velká škoda Heatha Ledgera. ()

Matt Damon je Marco Polo

Matt Damon je Marco Polo

04.05.2005

Scenárista Kráľovstva nebeského William Monahan sa púšťa do písania scenára k pripravovanému dobrodružnému filmu MARCO POLO, ktorý bude vychádzať z Polovej autobiografickej knihy Travels ("Cesty").… (viac)