Woman King

• Česko Válečnice (viac)

Akčná dráma Woman King je pozoruhodný príbeh ženskej vojenskej jednotky, ktorá v r.1800 zúrivou nemilosrdnosťou bránila africké Dahomenjské kráľovstvo. Snímka Woman King, inšpirovaná skutočnými udalosťami, prináša impozantný príbeh generálky Naniscy (Viola Davis), ktorá cvičí  ďalšiu generáciu bojovníčok s jediným cieľom - pripraviť ich na boj s nepriateľom, ktorý chce zničiť ich spôsob života. Za niektoré veci stojí za to bojovať.... (Itafilm)

Big Bear odpad!

Bylo, nebylo jedno Dahomejské království v západní části Afriky. V devatenáctém století prosperovalo hlavně díky obchodu s otroky. Válečníci tohoto království pořádali vojenské výpravy při nichž doslova lovili a unášeli lidi z ostatních kmenů a prodávali je bílým otrokářům na třžištích v dražbách. Odporný bílý kolonizátor a otrokář to měl docela jednoduché. Připlul do zavedeného přístavu, na trhu nakoupil otroky a zase odjel. Neprodaní otroci v lepším případě byli použiti jako otroci Dahomejců, v horším byli obětováni při krvavých náboženských rituálech. Dnešní mileniál si asi zlého bílého otrokáře představuje jako lovce Pampaliniho, který běhá po savaně se síťkou a loví kličkující černoušky. V sedmnáctém století to snad i tak mohlo být, ale v době o které pojednává film Válečnice, navíc točený (bacha!) podle skutečných událostí  bohužel tuto práci odváděli Dahomejci. To ovšem poněkud vrhá trochu jiné světlo na tu omílanou mantru jak zlý bílý otrokář drancoval Afriku a všichni Afričané mají dnes nárok na vše, protože byli oběťmi. Mimochodem víte kdy Dahomejské království začalo zanikat? Na konci devatenáctého století, protože odporný bílý Brit čím dál více tlačil na zrušení otroctví... ! Eh...toliko fakta snadno ověřitelná.  ---  Jednoho dne (doufám, že se to už nedožiju) bude zřejmě vaše smart TV hlásit (nebo tajně odesílat) někam na nějaké Ministerstvo pokroku na co jste koukali, kolik závadného obsahu sledujete a kolik naopak progresivního obsahu jste viděli. Mám tedy tento týden splněno pokrokovým filmem Válečnice !  Hádám, že dnešní neomarxisté a feministky u filmu prožijí několik vícenásobných orgasmů. Hlavními hrdinkami je klan bojovnic co zabíjí muže, bojuje za nezávislost a osvobozuje otroky z jha odporných bílých kolonizátorů. V hlavní roli mužatka, opravdu nepěkná na pohled a trochu jsem se bál aby se mi o ní nezdály ošklivé sny... Tlustá Lashana - nová to  agentka 007 zde opět dostala - Licence to kill (jak se to řekne dahomejsky nevím), stejně tak jako ostatní válečnice...  Já mám rád historické filmy, historie mne zajímá a zejména to devatenácté století. Byla to doba úžasných objevů (samozřejmě na dekadentním západě), technického pokroku a rozvoje. Stateční pohříchu bílí muži jako třeba Livingstone vymazávali z map poslední bílá místa... Za nimi šel mnohdy voják, farář, učitelka a lékař... A s nimi civilizace a západní kultura. Bavíme se o době kdy Afrika byla diverzita sama! Kanibalismus nebyl jen specialitkou Guyjany, Papui a Šalamounových ostrovů, ale i Afriky. Mimochodem tam místně funguje dodnes. Zkuste se narodit jako albín a když se vám podaří zdrhnout jen s uříznutou rukou, budete mít sakra kliku! Můžeme polemizovat o tom, zda měl bílý člověk právo narušit toto rozmanité civilizační a kulturní uspořádání. Sežrat zabité, na ohni na klacku opečené bojovníky z jiného kmene (to aby do mne vstoupila jejich síla přeci)  mohla bejt určitě prima grilovačka s bubnováním pod hvězdnatým africkým nebem. Podobně mohlo být fajn to všelijaké obětování bohům, duchům a krvavé kmenové ritualy, páč logicky jak jinak uchlácholit všechny ty duchy a strašidla jichž je přeci savana plná... Já nijak nesnižuji hrůzu otroctví a obchodu s lidmi. Vím o něm dost, právě kvůli studování dějin USA a kolonií. Ale to je prostě historie. Dnes jsme dál. Potomci afrických otroků žijí mezi námi, jsou to stejní lidé jako my. Mají stejná práva a že mají odlišnou barvu pleti z nich nedělá jiné lidi než jsme my. Stýkáme se s nimi, pracujeme s nimi, bereme si je, máme s nimi děti... Důkazem je konec konců i tento bohužel šílený film. Kde by asi tak dnes byla nějaká Thuso Mbedu bez bělochů? Někde by vyloupávala z kůry larvy na večeři, vykopávala batáty, nebo by jí rodiče někomu provdali za dvacet koz. Kde by byla ,,Britka'' Adjoa Andohová, které při korunovaci britského krále Karla III. připadal balkón s královskou rodinou ,,příšerně bílý'' a ještě to měla potřebu sdělovat veřejně médiím? Dokáže si někdo představit, že by po zvolení prezidenta Obamy nějaký bílý herec veřejně řekl, že Bílý dům je moc černý? Myslím si, že to co by se strhlo poté by byl takový mazec, že by na to zíral jen s otevřenou pusou a neškrtnul by si už ani v reklamě... Kupodivu mne překvapilo, že v Anglii ještě zůstalo nějaké původní obyvatelstvo, co se poté ozvalo úřadu pro britský rozhlasový a telekomunikační úřad se stížností na dehonestaci královské rodiny.  Každý má právo říci svůj názor, ale ruku na srdce. Rovnost v tomto konkrétním případě už neexistuje a největšími rasisty jsou dnes právě všichni ti Afro-čané co žijí na západě. Tolerantní bílá majorita vše zatím schroupáva s klidem, ale filmy jako Anna Boleyn s černou představitelkou, aktuálně Kleopatra nebo tahle neomarxistická kravina o válečnici osvoboditelce, to vše začíná pomalu ale jistě vdouvat vlnu nevole a i zlosti. Dějiny se nesmí přepisovat. Tenhle film je odpad jak vyšitej. Nezbývá než si už jen počkat na nový dokumentární pořad BBC Sira Davida Attenborougha o černých ledních medvědech. Pak už budu mít stoprocentní jistotu, že svět se úplně zbláznil. - ODPAD () (menej) (viac)

666teen odpad!

Příště doporučuju ke zpracování pravdivý příběh příslušníků SS, kteří v Osvětimi založili v roce 1944 kibuc a výtěžek z hospodaření posílali na transparentní účet sloužící k financování oprav Zdi nářků. ()

InJo

Trochu jsem se bál, že mě čeká pouze řemeslně chabá progresivistická banalita zaštítěná hesly jako 'Girl Power' a 'Black Lives Matter'. Dostal jsem však dobře natočené a příjemně staromódní historicko-dobrodružné drama v exotických kulisách, které přes dvě hodiny nadprůměrně baví a své hodnoty (potřeba svobody a rovnoprávnosti) předává plně v souladu s tématem snímku a svou ideologickou rovinu (naštěstí) netlačí za každou cenu do popředí. Nonstop akční jízdu ale rozhodně nečekejte - největší devizou filmu jsou výborně zahrané sympatické ústřední hrdinky. 70 % ()

Chrustyn

Vynikající úvod, rovleklý zbytek. Válečnice je film, který dokáže překvapit i vtáhnout zároveň. Úvodní bitevní scéna je natočená tak, že by ji to mohl závidět kdejaký akčňák. Poté se však celý příběh zaměřuje na komunitu válečnic a jejich tradice i život jako takový a zde už to trochu vrže, protože to sociálním podtextem nedokáže strhnout, jako v akčních sekvencích. Herecky je film výborný, výpravou a kostýmy profesionální i přes nízký rozpočet ale nepřijde už s ničím, co by diváka bavilo až do konce. Přesto překvapivě dobré. ()

Arsenal83

Neviem, no tak píšu síce, že ide o historický film z roku 1800, ale tak mne to prišlo ako súčasnosť. Normálne ako dnešná Afrika. Aj na prvý pohľad na plagát som mal pocit, že ide buď o dokument o živote v Rwande, alebo je to nejaká sociálna sonda vyberačov kontajnerov na sídliskách. Podľa všetkého ide ale o ďalšie prepisovanie histórie tak, aby liberál so správnou vlajočkou v profile bol spokojný, ale musím v tom prípade povedať, že nejak sa opäť zmenili normy. Ak už tak radi prepisujeme dejiny a aj z Achilla či Anny Boleynovej sme urobili černochov, prečo tu nemohli hrdinov hrať belosi? Len preto, že ide o vymyslené dejiny Afriky? No ale tak zase nebuďme prudérni! ()

Marze

Je zde moderní feministický pohled. Válečnice je osvalená žena se silnou vůlí, která používá sílu. Obsazení je přitažlivé a příběh je zabalen do akce, na niž je nabalena silná historická a kulturní kritika. Dialogy jsou ale povšechně plytké. Příběh je zajímavější, než ho vypráví historické učebnice. ()

Jirka_Šč

Líbilo se mi a zaujalo mě (a Prťata při tom řvala). Audio OST. The Woman King je západní produkce, která mohla být ještě trochu víc africká, ale naštěstí mi to výrazněji nevadilo (africká mentalita je jiná a na skutečných afrických filmech je to výrazně vidět). Užíval jsem si africké reálie a odlišnou kulturu středověkých afrických království. O "dahomejských amazonkách" jsem už v minulosti četl a připadlo mi, že je film zobrazuje docela přesně. ■ Jihoafrické herečce Thuso Mbedu (zde na ČSFD bez fotografie), která ztvárňuje mladou dívku Nawi, bych rozhodně nehádal rok narození 1991. ■ Skutečná žena s jménem Nawi zemřela v roce 1979 a byla zřejmě poslední známou Agojie, která bojovala s Francouzi ještě v roce 1892. ()

Morholt

Líbivě natočené. Je tu spousta barviček, holky se pěkně vlní do rytmu, občas zazpívají a trylkují skoro tak dobře jako Xena. Bitky také ušly, ačkoliv točit je pomalu bez jediné kapky krve je trošku faux pas. Nicméně celkově je to strašně prázdné. Spousta blábolení o svobodě, mluví se tu prakticky výhradně ve frázích a když vezmu v potaz osobní příběh hlavní hrdinky, ten je tak blbý, až to bolí. Herecky jakž takž, ale co se Violy Davis týče, tak ta se tu tváří, jako kdyby trpěla fakt drsnou zácpou. Tak třeba se dahomejských Amazonek v budoucnu ujme nějaký fundovaný řezník a vznikne něco jiného, než unylé rodinné drámo. 35% ()

Lacike

Nevadí mi, že sa tam história obracia hore nohami, ale že je to sterilná nuda a kvôli detskému ratingu ani bitky za nič nestoja. 4/10. ()

Gwaihir

Emočně dosti působivé vyprávění inspirované jedním z již poměrně zapomenutých střípků afrických dějin, které nás zavádí přímo do středu jedinečné komunity bojovnic a jejich světa plného vnitřní bolesti, ale zároveň i naděje a vzájemného respektu, a které zdobí především vynikající zpracování obdařené velkou dávkou citu pro umocnění dopadu jednotlivých pasáží a skvělým hereckým představením. Jistě, lze poznamenat, že samy dahomejské amazonky se většinu doby existence na otroctví přímo podílely a k obratu začalo v tomto ohledu docházet vlastně asi až právě v období, v němž se příběh odehrává, nicméně film se této stinné stránce úplně nevyhýbá, i když by mohl onu změnu akcentovat podstatně více, stejně jako bylo možné v dovětku zmínit třeba následnou roli válečnic v bitvách proti kolonistům a osud jejich kultury po ztrátě nezávislosti. 80 % ()

corpsy

Áno, film pre svojich divákov. Tomuto, sa hovorí diverzita, každý má zastúpenie presne tam, kam patrí. Po technickej stránke, ide o takmer vymakané remeslo a moje výhrady sú jedine v pomerne nepriehľadných akčných scénach a v ´´tichých´´, neuvrieskaných sekvenciách v hereckých výkonoch. ()

italka63

Trochu se mi jeví, že pánské osazení tak trochu nemůže skousnout, že jsou ženy, které vydrží víc než chlap, jinak si nelze vysvětlit některé jejich výlevy na adresu filmu.Taktéž rozhodně strávili v Africe se svými předky několik generací a při setkání s bílými otrokáři se tetelili blahem. Skvělá Viola Davis a slušný zážitek, včetně afrických rytmů. ()

grogodil

Už sme mali vo filme veľa krát aj brutálnejším spôsobom zprznenú históriu a nebránilo mi to užit si ho, takže s prevracaním faktov nemám najmenší problém. Akcia je uchádzajúca. Nijak extra nápaditá, ale aspoň to nie je neprehľadný bordel. No zvyšok je proste scenáristický podvýživená a predvídateľná tuctovka. Nejaká feministická angažovanosť a propaganda je absolutne irelevantná, na to je ten film príliš naivný a jednoduchý, aby som tam riešil takéto vrstvy. A rovnako tak nejde brať vážne ako neohrozené divoké africké amazonky ani tie prehrávajúce ženské. Snažil som sa, ale vyvolávalo to skôr pobavený úsmev, než rešpekt pri tej tanečnej spartakiáde, čo tam nacvičujú dokonale vyčesané, upravené , nastajlované a jačiace v naškrobených, vypratých a nažehlených rovnošatách. Ten film si zúfalo žiadal ušpiniť, nech nevyzerá tak televízne lacno. A vyšší rating by tiež nič nepokazil, lebo takto bezkrvé čistky boli naposledy k videniu asi vo Winnetouovi pred 60 rokmi... ledva ** a ten hype fakt nejak nechápem. ()

M.i.k.e

jak už to tak bývá, s historickými fakty o které se Woman King opírá nakládá dvojice Dana Stevens a Gina Prince-Bythewood docela vágně a bere si z nich jen to co se jim hodí do krámu a nebo si je někdy méně a někdy více upravuje aby film nakonec vyzněl tak jak má. Když nicméně tenhle kousek nebudu brát jako "historický" zůstane velmi slušný film z atraktivního a neokoukaného prostředí se slušnými akčními scénami a sympatickým obsazením, který i přes zbytečně nataženou stopáž baví víc než dobře. Opravdu hodně záleží na tom, jak k Woman King divák přistoupí a jak si zprávy, které se snaží sdělit přebere. Předpokládám, že cílem režisérky nebylo přinést jen nadstandardní akční oddechovku, ale přesně to se jí povedlo. Ve vážnější tématech jako třeba otroctví atd totiž jen tiše našlapuje okolo a nic zásadního v nich nepřináší ani neukazuje...70% ()

Aljak

Vzhľadom na priemerné hodnotenia som nemal žiadne vysoké očakávania, avšak podľa popisu ma to celkom zaujalo a bol som na príbeh bojovníčok Agojie pochopiteľne zvedavý. Páčilo sa mi, že to nebola umelá fikcia, ale že Dahomejské kráľovstvo na území dnešného Beninu skutočne existovalo, a film bol postavený aj na reálnych historických okolnostiach. Musím uznať, že vizuálna stránka filmu je vysoko kvalitná, a rovnako aj vynikajúca výprava. Dejovo to bolo vyvážené, zaujímavé a aj zápletka s epickým rozmerom sa mi pozdávala. Akurát tie akčné scény ma až tak nechytili (ale to bude mojou averziou k takýmto praktikám). Každopádne, napokon milé prekvapenie, ktoré by som určite ohodnotil nadpriemerne. 4* ()

Juto

Hereckým výkonom sa tu nedá nič ubrať, Viola Davis je fenomenálna, no nič menej by som od nej ani neočakával. Problém je, že je trochu málo využívaná. Očakával som, že bude hlavnou postavou, ako je to zobrazené v každom traileri a filmovom plagáte, no nakoniec je odsunutá do vedľajšej úlohy. Moje najväčšie obavy sa týkajú réžie a kinematografie. Kamera vyzerala veľmi amatérsky a napriek tomu sú akčné sekvencie dobré zvládnuté. Čo sa týka réžie je premierná, tak ako film. 6/10 ()

majo0007

Najebať ich do dodávky a vykotiť v Spiškej Novej Vsi! Negerské Braveheart - len z opicami a banánmi, kto by odolal... Niektoré dievčiny s full butt by si zaslúžili preplesknúť, nehovoriac o historickej kokotine. Hu-hu-hu opičácký tanec Waka-waka... poď mi do kokotného dírku! Takto dopadne v Európe aj nový Black Panter... napokon si ho bude doberať v Americe aj Cartman zo South Park! ()

fantassia

Po historii tu nebudu slídit, to už udělali druzí a pokud to vezmu jako nějakou novou pohádku, tak nic moc. Mamka babochlap zavraždí nechtěného taťku a přijme nechtěnou dcerku a budou válčit proti otrokářům pod králem obracečem kabátů, tak nežer to 135 minut, víckrát to vidět nemusím. ()

DragonnCZ

5/10. - Zasazení suprový s dobrou choreografií, ale scénář dostal neschopnej člověk, který film neuměl dobře prodat a celkově to byla nuda až na půdu, výjma tedy suprového úvodu do dějě a zžití s postavami, zbytek filmu škoda mluvit. Film jedno velké zklamání, který nesplnil mé očekávání. Nejhorší na tom všem je, že sám film vám není schopen říct o jaké postavě film je. ()

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

04.05.2022

Zatímco nové vedení studia Warner Bros. vymýšlí, co vlastně sakra dělat s jejich hraným DC portfoliem, respektive jak kupu nesourodých projektů usměrnit tak, aby z toho postupem času vzešlo druhé MCU… (viac)