Strašiak

• Česko Kostlivec (viac)

Stredoškoláčka Sadie Harperová a jej mladšia sestra Sawyer sa spamätávajú z nedávnej smrti matky a ich otec Will, terapeut, ktorý sa vyrovnáva s vlastnou bolesťou, im nie je veľkou oporou. Keď sa u nich doma nečakane objaví zúfalý pacient, ktorý hľadá pomoc, zanechá po sebe desivú nadprirodzenú bytosť, ktorá sa priživuje na rodinách a živí sa utrpením svojich obetí. (CinemArt SK)

FromHell

Sympatické mainstreamové strašenie bez nejakých omáčok so všetkým, čo k tomu patrí. Rob Savage horory robiť vie a Sophie Thatcher má budúcnosť... ()

TomX2

Poctivý a neurážlivý horor. Mínusom je slabé stupňovanie scén (bolo tu hneď niekoľko príležitostí natočiť fakticky poriadny jump scare, ale časovanie bolo príliš pozadu) a že občas hapruje logika, pričom druhá polovica je predsa len trošičku slabšia a niektoré veci si toho pýtajú trošku viac (akoby sa film bál vystrašiť a opatrne stál na mieste). Pozitívom je všetko ostatné - od strašiaka, cez hercov až po celkovú atmosféru a náladu filmu. Má to nápady, ktoré mi prišli veľmi milé a páčili sa mi (napríklad tá guľa + scéna s trhaním zubov + videohra) a v porovnaní s inými horormi tu postavy majú nejakú hĺbku, rozumiete im a záleží vám na nich. Nestáva sa to často, tu mi ale životné príbehy dvoch sestier boli veľmi sympatické a "príjemne" smutné. Páčilo sa mi to, v prvej polovici až tak, že sa to chvíli držalo na pozícii najlepšieho hororu, aký som za tento rok videl. Len v tej druhej to akosi neudržalo dobre nastavenú latku a bol tam citeľný prepad kvality. Čo je škoda. Ale aj tak si to zaslúži uspokojivé tri hviezdy. ()

Praxis

Slušné hororové bubání s hnusnym bubákem, co nemá rád opalování a měl by pro příště používat ochranný faktor minimálně s UV 100. Místy je to takové až příliš mainstream, hororová atmoška negraduje, ale je ukončena nějakým dalším twistem. Bubák hnusnej, vizuál poměrně dost ve tmě, herci fajn, ale celé je to takové až příliš šablonovité. Prostě klasika - holce nikdo zezačátku moc nevěří, pak přijde pár scén, kdy najednou všichni uvěří a na závěr likvidace (?) bubáka ve sklepě (proč všechny sklepy vypadají stejně?). Jako nic vyloženě urážejícího to není, ale na druhou stranu, vypadá to tuctově jako dalších X bubákových hororů. Zabaví, to jo, ale přesto bych rád takovou tu třešničku na dortu. 60% ()

raimi

,,Přijde běloška, Asiatka, černoška a Hispánka do hospody a..." Ne, to není začátek nějakýho vtipu, to je filmovej otisk "reality" podle hollywoodských progresivistů. Takhle si představují ideální svět, ten bublající tavící multietnický kotel, který nás všechny dovede k jejich vysněným lepším zítřkům. Nemá to nic společnýho s tím, jak lidi fungují a koexistují v reálným životě. Jejich filmy už dávno nereflektují skutečnost, nálady ve společnosti ani netepou do nešvarů doby. A když už, tak ne trefně. Jejich filmy jsou už jen čirá probuzenecká propaganda. Někdy v míře větší, někdy v míře menší, ale 99% produkce je bohužel woke virusem infikovaný. U Kostlivce se to má následovně: Máme tady dívčí partu čítající ukázkový etnický zastoupení. Trochu toho protibělošskýho rasismu - jako vždycky, ta největší bezcharakterní svině z děvčat je běloška. Samozřejmostí je nepřetržitej girlboss vibe, kdy ženy všech věkových kategorií naprosto ovládají dění, ženou se statečně a nezištně do smrtelně nebezpečných situací a řeší všechny problémy a bolístky světa.  Prostě čapnou hokejku nebo brokovnicu, a jdou bojovat s nadpřirozenou bytostí živící se strachem. Černošky jsou vyobrazený jako andělsky bezchybný bytosti, který ukazují společnosti správnou cestu- vyšetřují vraždy a jako terapeutky pomáhají tápajícím a psychicky labilním bělochům hledat smysl života. Neznají závist, zášť ni zlobu, a všechny mají výrazné africké rysy a doplňky, aby zdůraznili jejich kulturu. Věřím tomu, že kdyby byl ve filmu Moravák, chodil by ten šuhaj v kroju a s valaškou, jen by sa vykrúcal. A propos, muži... Ve filmu jsou to jen emocionální trosky a zbabělci, problémy vyvolávající potížisti, co neumí naslouchat. Ale přeci jen se filmaři celkem udrželi na uzdě, a vědomi si toho, že točí film o rodině v ohrožení, se naštěsti nevydali cestou nedávnýho zvěrstva jménem Evil Dead Rise. No, nakonec je to v mých očích jen další generickej, natahovanej a neskutečně nudnej mainstreamovej kýč se zaměnitelným digitálním bubákem a nevýraznýma hercama, kterej navíc doráží k zemi woke infekce. ()

William_

No žádný hororový zázrak se nekonal. Tak jak jsem před nedávnem kritizoval Úsměv, tak u něho jsem se v závěrečných minutách aspoň bál, tady byl ten konec spíš tak z donucení a připomínal světelnou blikající komedii s výrazným očním znásilněním v potemnělém kinosále. Dějově průměr avšak slova chvály musím vznést alespoň na dobře hrající Sophie Thatcher, která se mi z tohoto snímku líbila asi nejvíce. Na VOD asi v poho, v kině to byl ale asi podobný zážitek jako nedávná M3GAN - nemastný, neslaný horor, který ale neurazí. ()

M.i.k.e

hororová jednohubka postavená na těch nejzákladnějších klišé (smrt rodiče, druhý rodič lékař/psycholog. dítě kterému se nevěří, bubák využívající smutku/slabosti), která ale neurazí a dá se bez větších problémů vydržet. Bát se sice divák úplně nebude, nicméně scény kde se lehce straší mají minimálně ze začátku celkem fajn atmosféru. Je každopádně škoda, že většina z nich byla opět propálená v trailerech a dojem z nich je tak poloviční. Finále je standard, který nemá čím překvapit, ale ani vyloženě nezklame, což se nakonec dá říct o celém Boogeymanovi...60% ()

bourec

Do filmu se mi moc nechtělo. Ale nakonec je to spíš na pochvalu. Sice to je ohrané téma, ale Rob Savage natočil nijak krvavou, ale ve strašení hutnou jednohubku, která milovníka podobnejch filmů nemůže urazit. Dalším kladem je vcelku sympatický obsazení. Slušný. 60%. ()

moviefreak

S chlapcami z OD VECI K VECI sme sa vybrali pozrieť horor Strašiak od CinemArt SK a legendárneho spisovateľa Stephnena Kinga. Že sa zasmejeme ako to zase Hollywood pototo... Neznámi režisér bez hitu, neznámi herci a kliatba Kinga a jeho adaptacii... A ŠOK!!! Dostali sme vizuálne nadštandardne nakrútený film, s totálne depresívnou atmosférou, ktorá vás okamžite vtiahne, napätie, ktoré vám nedovolí dýchať, žrať popkorn, piť alebo sa sústrediť na čokoľvek iné ako plátno. Áno dej je štandardne Bčko ale herecké výkony a réžia z neho robia jeden z TOP hororov za pekne dlho!!! Monštrum dlho neuvidíme a keď už, ide z neho iba strach, aké mocné je zverstvo!!! Jeho dizajn tiež potešil... Áno, finále už bolo jemne prestrelené ale moje hodnotenie nezmení, takže 8,5/10 a na csfd 4,5/5. Za mňa hororové prekvapenie roka!!! ()

Lenka.Vilka

Kdybych měla hodnotit porovnáním, tak adpatace prohraje vůči předloze na plné čáře. Kostlivec je totiž skvělá povídka. Jenže filmový Kostlivec působí tak trochu jako Černý telefon, protože nemá na výběr a musí myšlenku původních pár stran rozvést do něčeho většího. Trochu se změní pointa (která je v Kostlivci skvělá) a vznikne film, který si ze své předlohy bere to nejlepší a dává do toho své vlastní. Myslím, že to je právě ten balanc, kdy se film může líbit tomu, kdo povídku četl i nečetl. Pouze zamrzí ta lehce rozmělněná pointa, která zde není až tak úderná, ale postupně ťuká v celé druhé polovině. Ale zároveň to je jeden z nejlepších hororů za poslední dobu. Proč? Bála jsem se, bylo to hezky natočené a skvěle zpracované. Já skutečně víc nepotřebuju. Ale pokud potřebujete vidět krev a přišeru hned od začátku jasně a zřetelně a zároveň jste například snímku Babadook dali jednu hvězdu, udělejte si tu laskavost a na Kostlivelce nechoďte, co dostanete, se vám nebude logicky líbit. ()

dubinak

Já se obecně držím názoru, že je velké umění vytvořit nadprůměrně kvalitní adaptaci podle předlohy Stephena Kinga. A ve většině případů to dopádá právě asi nějak jako v případě The Boogeymana: průměrně. Herecky je to přijatelné, atmosféra celkem šlape, příběh je opravdu opravdu jednoduchý, možná až moc. Proto vás tam nemá v podstatě co překvapit. Jedná se zde akorát o funkčnost, což z řemeslného hlediska lze potvrdit a jinak je to pak už jen o tom, jak rychle se vám tenhle kousek vypaří z hlavy. U mě to šlo upřímně poměrně rychle, takže tak. ()

Sludger

Ku terapeutovi príde chlap a povie mu, že jeho tri deti zabil Strašiak zo šatníka a on tomu nedokázal zabrániť. V podstate ide o citáciu z poviedky, ktorá vyvrcholí výborným zvratom, no film sa už v úvode oddelí od poviedky, pretože chlap zomrie v šatníku a Strašiak sa nalepí na novú rodinu. Čiže ide skôr o akési voľné pokračovanie poviedky ako jej adaptáciu. Film spadá do trendu súčasného hororu, ktorý mieša strašidelný žáner s rodinnou drámou (v tomto prípade strata matky a vyrovnanie sa s touto situáciou). Tentokrát idú žánre „fifty-fifty“, nenarážajú do seba, ale pekne spolupracujú. Robovi Savageovi ako šikovnému režisérovi (má za sebou Host či Dashcam) sa vo filme darí postupne gradovať atmosféru, strašiť s jumpscaremi, nepreháňať to s nimi a prísť s veľkou kopou strašidelných scén (naozaj ich tam bolo nadpriemerne veľa). Oceňujem aj samotného Strašiaka. Režisér sa vyhral jednak s tým, že ho väčšinu času necháva skrytého v temnote a svietia mu len oči, čím sa výborne tvaruje temná atmosféra a keď na konci príde s odhalením, tak je vidieť, že sa kreatívne vyhral s dizajnom a hlavne Strašiak pôsobí desivo. Na záver treba dodať, že nejde o nič nové. V podstate rutina. Ale kvalitne natočená rutina. Výborná atmosféra, trpká pachuť rodinnej drámy, hrozivé monštrum a skvelo vygradovaný dej. Pokiaľ však čakáš niečo iné, náznak niečoho nového, inovátorského, budeš zrejme sklamaný. Pre mňa jeden z najlepšie natočených hororov podľa Kinga. ()

angel74

Filmy inspirované dílem Stephena Kinga, které vznikly v posledních patnácti letech, až na pár výjimek nejsou moc kvalitní. O to víc mě překvapilo, že horor The Boogeyman se docela povedl. Tvůrci velmi dobře budují ponurou atmosféru a servírují poměrně slušné množství lekaček. Děj má spád, náboj i napětí, jak to vlastně všechno dopadne. Osobně jsem si nejvíce vychutnala peripetie se zubem, včetně jeho vytržení. (70%) ()

Nivenx

Film který neobsahuje téměř nic. Pořád je ve tme a hraje si se světlama a zkouší lekat  ale žalostně mu to nejde. Lekacky nefunkční  atmosféra nikde a pointa také nic moc. ()

DJ Rocco iNc

Každý má svojho strašiaka, s ktorým sa musí vysporiadať. Je to určite boj, ktorý človek buď vyhrá alebo tomu podľahne. A ešte, ak vás terorizuje aj skutočný boogyman, máte čo robiť, aby ste ostali nažive. Takto celé by som to asi zhrnul. Väčšina príbehov Stephena Kinga má prevažne psychologický podtext, kde sa hlavné postavy musia vyrovnať alebo sa vyrovnávajú s reálnymi problémami, rovnako ako aj v tomto filme. Ja osobne som spokojný. Niekedy je lepší horor aj ten, ktorý má aj hlbokú myšlienku. ()

Lachtaan

Ve víru včerejšího svátku všech děsuplných jsem se konečně dokopal k restu tohoto léta a třebaže nejde o vůbec revoluční záležitost, kterou za pár měsíců zavane hustý prach času, v záplavě všech (nejen letošních) hororů je na co koukat. Ať už na skvělou práci s kamerou, světly a stíny, tak i s nastolováním atmošky, která v mých očích dlouho nebyla nikde tak napjatá. Jde o ryzí jednohubku, ale žánrově přesně takovou, která stačí na podzimní (pod)večer. A můj nejoblíbenější song od Elvise Presleyho v závěrečných titulcích si zaslouží vlastní shoutout. [viděno na Disney+ 1.11.2023] ()

BROKEN_

Na tento horor jsem se velmi těšil. Trailery slibovaly nejděsivější, minimálně jeden z nejděsivějších hororů roku. Povídka podle Stephena Kinga, talentovaný režisér Rob Savage (Host je úžasně děsivý horor). Natěšení bylo na místě. Obstál The Boogeyman? ANO.  V kině jsem si v ten den dal Insidious 5 a potom Kostlivce. Po slabém Insidiousu jsem byl velmi rád, že mi Kostlivec nadělil příjemný hororový zážitek. Atmosféra je velmi dobrá (scéna se Sawyer, která hraje videohru je skvělá) , technicky skvěle zpracované (monstrum, ač je digitální, tak nevypadá vůbec špatně, ty peníze v tom jdou vidět… film stál 35 mega). Postavy jsou úplně v pohodě a herecky je to nadprůměrné. Co bych vytknul, tak to je jedna akčnější pasáž, která je bohužel předvídatelná a shazuje atmosféru, kterou snímek pěkně buduje. Následně přijde akční finále, které mě nijak nenaštvalo, a ačkoliv bych samozřejmě uvítal hororovější finále, tak jsem s tím neměl problém. Ve výsledku je Kostlivec jeden z těch povedenějších hororů roku a mile rád se na něho podívám znova. Slušná žánrovka. 7/10 ()

Hugh Grant a horor od studia A24?

Hugh Grant a horor od studia A24?

11.06.2023

Scenáristům Scottu Beckovi a Bryanu Woodsovi se v roce 2018 podařilo výrazně prorazit díky úspěšnému a chválenému Tichému místu a letos poslali do kin nejen svůj společný režijní počin pod názvem 65,… (viac)