Incantation

Taiwan, 2022, 110 min

Ruo Nan (Hsuan-yen Tsai) před 6 lety náhodou porušila náboženské tabu. To způsobilo, že její přítel a rodina bez důvodu zemřeli. Prošla temným obdobím pověr a své tajemství před lidmi tajila, dokonce své nově narozené dítě dala jiné rodině. Po několika letech šla na terapii a vrátila se do normálního života. Rozhodla se, že její dítě bude žít s ní, ale její dcera se začala objevovat jako znamení prokletí, které potkala před 6 lety. Ruo Nan je při ochraně své dcery nucena čelit té největší hrůze. Začne zaznamenávat vše o kletbě a snaží se najít způsob, jak zachránit své dítě. (mikki089)

J*A*S*M

Velmi solidní found footage strašení v ne zcela podmanivě a plynule odvyprávěném příběhu. Dějově je to občas lehce chaos, ani ne tak kvůli dvěma střídajícím se časovým rovinám, jako spíš kvůli místním reáliím - je to film ukotvený v místním folklóru a mýma západníma očima mi prostě ne vždy bylo všechno jasné. Jako koncept je to ale vymyšelené pěkně, až jsem byl na konci překvapený, že v tomhle provařeném subžánru ještě někdo vymyslel něco svěžího. Prostříhat o dvacet minut, aby snímek lépe odsýpal, přihodil bych asi čtvrtou hvězdu. ()

EvilPhoEniX

Decentní folklórní, náboženský a rituální Found Footage z Tchaj-Wanu. Tchaj-Wan jakožto Outsider Asie se letos slušně hlásí o pozornost ( Sadness je pořád letošní topka) a Incantation v rámci FF taktéž nemá moc konkurence. Buddha má svou temnou stránku! Film má dvě časové roviny, má 2 hodiny a občas se tu naleznou hlušší místa, což má za následek fakt, že film nedokáže plně diváka ponořit do děje, byť je sám o sobě zajímavý a svěží, ale né úplně záživný. Film hodně evokuje kultovní Noroi a věřím, že pro Tchaj-Wan bude i tohle malý budoucí kult ( ohlasy jsou velmi příznivé). Incantation sází na znepokojivou atmosféru, údernou hudbu, tamní kletby a folklór a prvky Found Footage, které zde patří k těm lepším. Jsou zde 2 sekvence ve středě a v závěru, které patří k nejhutnějším, atmosféra by se dala krájet a působí patřičně dost creepy a nepříjemně. Došlo i na jednu nepěknou lekačku a trochu krve - po stránce gore jsem čekal mnohem větší nálož ( vypadlé zuby a otřískání hlavy o zeď je sice cool, ale žádal jsem více). Zkrácení o 20 minut by filmu definitivně prospělo, takhle se jedná sice o slušný příspěvek do FF žánru, ale kvůli lehce matoucím ději a pomalejším tempu mě až tak nestrhl. Příběh 3/5. Akce 3/5, Humor 0/5, Násilí 3/5, Zábavnost 3/5 Hudba 4/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 4/5, Napětí 3/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 6.5/10. ()

tron

Ono to nie je zlé a niektoré scény sú príjemne nepríjemné, niektoré azda vari až jemne infarktové, ale videl som už aj mrazivejšie a intenzívnejšie taiwanské horory (napr. The Sadness alebo Predvolanie do pekla), o found footage nehovoriac. Dal by som aj viac hviezd, ale proste ma scenár nebavil, herci nudili, postavy taktiež nudili a bolo to zbytočne dlhé a miestami bez atmosféry. ()

Eliott

Dílu nelze upřít perfektně zmáknutou temnou atmosféru. To činí sledování v několika momentech velice strašidelné. Bohužel mi však nikdy příliš nevyhovoval osobitý styl Tchaj-wanců, ve kterém podřídí na úkor hororových faktorů, vše ostatní. Následkem toho příběh značně pokulhává a podívaná je to zcela neosobní. Člověk se pak trochu bojí, ale v zásadě je mu spíše jedno co bude s hlavními představiteli. Sice to nebylo špatné, ale za měsíc si pravděpodobně ani nevzpomenu, že bych něco podobného někdy viděl. Nakonec u mne o třech hvězdách rozhodla finální scéna, ale stejnak mám takový pocit, že nezaslouženě. To hlavně protože mi připadá jakoby tvůrci nalezli přehnanou inspiraci v jiném starším díle. 53% ()

*CARNIFEX*

Čakal som to horšie. Musíte mať naozaj slabosť na horory z Tchaj-wanu, aby ste ich tvorbu dokázali doceniť. Sú iní, točia inak, nie je to Európa, ani Amerika, ktorá vsádza takmer všetky karty na efekt. Tu je dej pomalší, pričom ak Vás po atmosférickej stránke nevtiahne, nemáte šancu si ho "užiť". Ja osobne spokojný .. ()

Davies182

Spousta POV záběrů vůbec nedává smysl: odkud se vzala, kdo je točil a proč? I přes závěrečnou pointu je tahle mateřská obsese kamerami dost mimo, a filmu jsem prostě nevěřil. Strašení a mytologie super, ale provedení teda silně drhlo. [Netflix] ()

pornogrind

Hodně zajímavej počin v době kdy už mají FF horory téměř odzvoněno. Tu a tam sice nějaký FFko světlo světa spatří a většinou to za moc nestojí. Tohle je ale rozhodně jedno z těch lepších. Výtku bych měl snad jen ke stopáži. Určitý zkrácení by určitě nebylo na škodu. A taky mi celkem vadilo vyprávění ve dvou časových rovinách což bylo kolikrát trochu matoucí. Kdo nebude mít problém s Tchaj-wanským folklórem tak by mohl být spokojen. Ikdyž si myslím, že budou převažovat lidi kterým to spíš nesedne. To ale není můj případ. ()

Arsenal83

Horor na Taiwane už bol a to keď 82-ročná preplastikovaná Nancy Pelosiová tam nedávno len tak pristála, ako by sa ani nechumelilo. A ju keby som zbadal v noci, rozhodne by som sa zľakol viac. ()

Marze

Nadprirozeny horor s nabozenskym scenarem o vesnickem ritu. Ma to ne moc soudrznou logiku a vypraveni, ale pristup je kreativni a zaver zapamatovatelny. Vizual je pekny, atmosfera houstne s kazdou minutou. ()

maddy

Taiwan poslednou dobou na poli hororov rozhodne prekvapuje. Niežeby sme teda dostávali nejako zásadné, silne nadpriemerné kúsky, ale minimálne to čo si v nich Taiwanci zaujmú, to aj splnia. A tak po The Sadness kde sme dostali sľubovanú porciu brutality, v Incantation dostávame zase sľubovanú porciu efektného found footage strašenia. Ktoré si síce občas vypožiačiava z v určitých kruhoch dnes už kultového japonského Noroi až príliš, ale nemôže sa mu uprieť po celý čas trvajúca správne temná atmosféra. Byť to o pol hodinu kratšie a hlavne v druhej polovici menej naťahované, možno by som išiel aj s hviezdičkou vyššie. V tomto zostrihu však "len" poctivé found footage strašenie, u ktorého som si myslel po nedávnom tragickom americkom V/H/S/99, že už dávno vyšlo z módy a nemá čo ponúknuť. Taiwan však dokázal naservírovať poctivú nepríjemnú ff žánrovku. CELKOVO: 6/10 ()

FromHell

Rozťahaná chaotická kokotina s prestrelenou stopážou a nesympatickými postavami. Jedna hviezda za pár creepy momentov. Tak debilne pozliepaný bordel som fakt dlho nevidel. ()

dubinak

Po dlouhé době jsem se zas málem podělala sama doma u FF scény. Tohle bylo fakt hodně nepříjemné strašení a stát se tohle doma mně jednou, tak už volám stěhováky. Hororová stránka tady funguje hodně dobře, bohužel tomu strašně ubližuje forma a necelistvý, zmatečný způsob vyprávění, které je jednak dost nelineární a druhak bude působit na spoustu diváků hodně neatraktivně. I mě při sledování hodně rušilo to věčné přeskakování ze scény na scénu a věčná snaha se v ději neztratit. Postupem stopáže to taky začne trochu dějově upadat a vyskytnou se občas i pasáže, které nudí a chtělo by to celkově trochu pokrátit a přidat na dynamice, jinak bych neváhala jít o hvězdu výš. ()

Sludger

Found Footage nemá plodný rok, dokonca by som povedal, že mu vyschýňa prameň, no z Taiwanu prišiel film, ktorý sa zrejme stane, pokiaľ sa nestane zázrak, najlepším FF hororom tohto roka. Dokonca ho poňal dosť originálne – dve dejové línie, zapojenie diváka do deja alebo využívanie všeliakých možností kamier. Dej sa skladá z dvoch časových rovín. Hlavná zobrazuje súčasnosť. Matka si po niekoľkých rokoch berie svoju dcéru z detského domova a začnú sa diať čudné veci. V druhej časovej rovine sledujeme minulosť; partia mladých ľudí (medzi nimi aj spomínaná matka) prekazí budhistický rituál s fatálnymi dôsledkami. Obidve časové roviny kráčajú hlbšie a hlbšie do temnoty. Snímok má hustú atmosféru, využitie FF v tomto prípade bolo skvelým ťahom, vďaka tejto forme film stiahne diváka priamo do deja a pri scéne v tuneli som až nedýchal. Tá mala fakt, že silu. Exotické prostredie, budihistické náboženstvo a ich rituály sú skvelým “nevšedným” nástrojom vzbudiť hrôzu. Je to niečo iné a hlavne to funguje. Najbližšie k tomuto filmu je Noroi, ktorý tiež výborne pracoval s nevšedným prostredím. Jediné, čo mi vadilo, bolo nevhodné využívanie hudby. Autori použili až moc “bombastickúô hudbu do dramatických scén a to bolo v konfilkte s minimalizom FF žánru a rušilo to atmosféru snímku.  INCANTATION je temným FF hororom s hutnou atmosférou a odohrávajúci sa v exotickom prostredí. Zatiaľ jeden z top hororov roka. Dokonca po dopozeraní filmu pocit strachu pretrval a s malou dušičkou som pozeral do temných zákutí bytu. Konečne! ()

borec999

"Šťastie doprevádza nešťastie." Ázijský nábožensko - okultný mockumentary (film sa tvári že je dokument) found footage. Vo svojich najlepších pasážach docela creepy a s hutnou atmosférou. Najmä na výlete do tunela a okultnej dediny, či v pasážach s "prekliatym" znakom a rituálnou hudbou v pozadí by sa atmosféra dala krájať. Vo svojich slabších pasážach s mierne zmätočnou dejovou náväznosťou, slabšími hercami a kultúrnymi odlišnosťami, ktoré bránia naplno sa do filmu zažrať. V závere vysvitne, že film je dejovo celkom dômyselne premyslený (podobnú pointu som už čiastočne videl v jednom slávnom ázijskom horore ale i tak nie je až tak prevarená a vyznela vcelku odlišne od štandardných rozuzlení) a súhlasím s JASM, že ak by bol Incantation o 20-25 minút kratší možno by som mu prihodil i štvrtú hviezdu, pretože v rámci found footage je to jeden z najlepších filmov posledných rokov. Silné 3* a 60% ()

WathanajX

„Naše vůle a mysl tiše utváří tento svět.“ Ne příliš známý horor z Tchaj-wanu… Asi jsem od toho nic moc nečekala i když téma vypadalo velmi slibně. Čeho jsem se opět ale obávala byla kamera. Klady: Jak jsem čekala velmi zajímavé téma se solidně zvládnutou děsivou atmosférou. Nakonec jsem byla i mile překvapena tím, jak byl film natočen. Rituály, kletba i tajemné božstvo z toho všeho jsem měla opravdu nahnáno. A konečně závěr a video z tajemného tunelu si rozhodně samo o sobě zaslouží hvězdičku. Nevšední a opravdu slušný horor to musím uznat. Zápory: Téma skvělé ale i přesto jsem z filmu měla jednak pocit celkové nedotaženosti a také místy to byl prostě totální chaos. Míchání několika časových linií nebyl také nejlepší nápad. Při té délce mi opravdu spousta věcí chyběla a stejně jako u mnoha dalších hororů jsem i zde postrádala nějaké to podrobnější vysvětlení. Opět obrovská škoda… Hodnocení: 35 % / 3 z 10 – Láká mě film pustit si znovu a možná to někdy opět realizuji. Tento film se ale obecně těžko doporučuje… (30.) ()

Warhorr

Vypadá to, že Asiati se pokoušejí o znovuzrození found footage žánru, který v posledních letech začal upadat a jen málokdy se najde výjimka, z které bych si sednul na prdel. Tohle je takový nemastný, neslaný. Stejný dojem a na stejné brdo jako loňský Rang Zong. Nějaké rituály, prokletí, dlouhý rozjezd, dlouhá stopáž. Jako by jeden druhému z oka vypadnul. Na jedno podívání v rámci mého oblíbeného subžánru ok. ()

Flopik

Možno to je troška aj tým, že som dlho nevidel nič kvalitné ale ja som priam nadšený. Priniesť do FF hororu niečo tak originálne, klaniam sa. Nebojte sa toho, že to je FF štýl, je to natočené veľmi pekne a žiadna šumivá kamera vás tu nečaká. Príbeh sa rozpráva na striedačku, kde sledujeme prítomnosť a čo sa stalo v minulosti a mne to rozprávanie sadlo. Mytológia je spravená skvelo, dozviete sa všetko o "požehnaní", čo sa deje, prečo ľudia recitujú divné zaklínadlá, všetko je krásne dopodrobna vysvetlené. Nečakajte lakačky (pár ich je) ale čisto atmosferickú záležitosť, ktorá je možno troška dlhšia ako by sa patrilo. Pasáž z dedinky, rituálu a tunelu sú strop. Nesadne to každému, ale ja neviem inak ako odporučiť. V noci, som sa skvelo bavil a trochu aj bál. ()

KUFI

Sem fanda FF a tohle nebylo dobry, natahovana nuda z pro me neatraktivniho prostredi. Krome japonskych a korejskych horroru nemam rad asijsky filmy, kort kdyz je v nich jejich nabozenska tematika ()