The Covenant

• Veľká Británia Guy Ritchie's The Covenant (viac)
všetky plagáty

Příběh seržanta Johna Kinleyho, který na své poslední pracovní cestě do Afghánistánu využívá služeb místního tlumočníka Ahmeda. Ten neváhá riskovat život, aby v náročném terénu Johna dopravil do míle vzdáleného bezpečí. (Prime Video)

maddy

Lone Survivor meets Jarhead. A Guy Ritchie po pomerne slabom tohtoročnom Operation Fortune, kde iba recykloval všetky svoje nápady, dokazuje, že je režíjny chameleón a servíruje tentoraz skutočnú pecku, v ktorej paradoxne jeho režíjny rukopis takmer nebadať. Namiesto hravej, uvoľnenej réžii na ktorú sme od Ritchieho za tie roky ako diváci zvyknutí, dostávame chlapácky, vojenský film z Afganistanu silne vsádzajúci na čo najväčší realizmus, pomerne nehollywoodsky podanú akciu, kde je kladený dôraz skôr na taktiku a prežitie, než hrdinské vypálenie čo najviac nábojov. A keď už sa zdá, že Covenant nemá čo ponúknuť, tak sa pretaví do fukčného survival thrilleru a následnej záchrannej akcie, avšak postavenej na dojemnom príbehu dvoch postáv, na ktorých osude vám bude záležať. K druhej polovici mám síce pár výhrad - od v niektorých momentoch zbytočne prehrávajúceho Jakea Gyllenhalla (predramatizované kričenie do telefónu), čo skôr pripisujem scenáru, než jeho hereckým schopnostiam, až po pomerne mnoho náhod (záchrana príde vždy v momente, keď postavám dôjde poslený náboj), ktoré narúšajú ten realistický look, ktorý sa filmu darí po väčšinu času držať. Vo výsledku som však spokojný a po odťažitom začiatku som si v závere dokonca želal, aby ten film mal namiesto dvoch hodín pokojne aj štyri hodiny a jednotlivé kapitoly rozpracoval dlhšie, detailnejšie (survival časť natiahol na viac ako 20 minút, psychologický dopad na postavu Gyllenhaal domov do USA na viac ako 2 scény atď.), no chápem, že v takom prípade by z toho už skôr bola miniséria, než kino film. CELKOVO: 8/10 ()

agentmiky

Povedený snímek zasazený do války v Afghánistánu, který stojí na důležitosti splácení dluhu. Za mě docela překvapení, že se takového tématu uchopil Ritchie, on mi vždy připadal, že mu žánrově sedí jiné vody (ale třeba to byl jeho vysněný projekt). Herecky naprosto excelentní. Gylenhaal (opět!) předvedl famózní výkon. A Dar Salim mu zdatně sekundoval. Film dost sází na komorno, kde tito dva hlavní protagonisté předvádí, že herecký um jim není cizím pojmem. A Chritopher Benstead se opět vyznamenal. Jeho úderný, ale v jistých situacích dosti emocionální soundtrack tne do živého. Mistrovská práce! Ale zklamal mě jeden aspekt...A to akční sekvence. Trochu mi nejde na rozum, že zrovna při sledování Ritchieho tvorby pociťuji jistou dávku sterility (když si vzpomenu na v tomto ohledu absolutně dokonalého Rozhněvaného muže, tak to fakt nepobírám). Prostě mě ty přestřelky absolutně ničím nezaujaly (aspoň ta AC-130 v závěru potěšila). Na druhou stranu. Zápletka potěší, herci válí jako naprostá extratřída...A dostane se i na Antonyho Starra. Za mě dávám 7,5/10 P.S. Ale takový Lone Survivor od Berga kvalitativně úplně jinde :) ()

Paxxx.cz

Po nějaké době podařený akční vojenský film tentokráte od Guye Ritchieho. Bojové scény a kamera jsou zde super, příběh taky fajn i když je třeba přehlídnout pár klišé...závěr mě potěšil díky dejavu na staré dobré call of duty MW1, které jsem tehdá před 16ti lety s nadšením buřil...75%. ()

kolda1990

Dohoda, pouto, slib, věrnost. Přímočaré, rychle odsýpající válečné drámo. Málo dialogů, ale tady to šlo i "beze slov". Strašně silnej příběh dvou prakticky cizích chlapů, kteří mají sakra obrovskej charakter. Dar Salim strčil Gyllenhaala do kapsy, tady to bylo hlavně o něm. Tohle, že bylo od Guye Ritchieho? Film, který i přes ten hnus nesmyslných válek zahřeje na srdíčku. A za to slabší pětka. ()

slord

The Covenant je veľmi fajn, je to síce taký netradičný Ritchie, ale aj v takejto žánrovke mu to ide dobre, Jake Gyllenhaal a Dar Salim si to dávajú viac než slušne, film je vlastne rozdelený na dve časti, tá prvá mala určite lepší švih a tú so si dosť užíval, v tej druhej to trošku poľaví, ale nie je to nič čo by ma výrazne nebavilo, ale má to aj super hudbu, ktorá vie byť poriadne intenzívna a dáva vyniknúť mnohým momentom, Ritchieho dvorný skladateľ od Gentlemanov (Christopher Bernstead), ktorý mi ulahodil hlavne u Rozhnevaného muža si aj tu vybral dobrú chvilku. Ničím to príliš nevybočuje, ale to vlastne ani nevadí, všetko tam je funkčné a plní to svoj účel. 7/10 ()

Makky

Nejde o zásadné dielo v žánrovej tématike. Sledujeme však poctivý a príjemne odsýpajúci akčňák, kde je akcia až na druhom mieste. Prím hraje odhodlanie a chémia dua hercov. Prvý raz som videl, že bol vo filme Gyllenhaal niekým zatienený. Chlapácky film. ()

italka63

Lze jen smeknout před tímto lidským příběhem ve válečném konfliktu i zpracováním tématu. Perfektní práce Guye Rutchieho i herců. ()

Remedy

Po vynikající "antiritchieovce" Wrath of Man omračuje Guy Ritchie další zcela seriózní látkou, tentokrát na poli válečného thrilleru z období války v Afghánistánu. Upřímně moc nevyhledávám tvůrce, kteří na sílu dekonstruují svůj osobitý styl, jenže Guy Ritchie se ukazuje jako naprosto kompetentní a áčkový režisér i ve vážných polohách. Ten timing v akčních scénách je neuvěřitelný a nápadité zakomponování jednoduchého, ale v klíčových scénách sugestivního soundtracku, přispívá k prohloubení emocionální intenzity v klíčových pasážích. Military thriller jako z partesu, který do popředí svého dění sympaticky staví hodnoty jako je loajalita, respekt a schopnost dostát svým závazkům. Hodně silné 4*. [80%] ()

Steven47

Je mi trochu blbý zase psát, jak je Guy Ritchie skvělý. Letos už podruhé, v rozmezí ani ne půl roku. Ale co se dá dělat. The Covenant má sice pomalejší rozjezd, po nějaké půl hodině mě nicméně naplno vtáhnul, způsobem režisérovi vlastním. Perfektně natočená intenzivní akční pasáž geniálně využívající prostředí, která plynule přejde do survival thrilleru. Jake Gyllenhaal a Dar Salim skvělí, jejich chemie napříč filmem je parádní. Druhá půlka má odlišnou atmosféru a reflektuje jinou stránku života vojáka, aby se vzápětí opět vrátila do akce. Ta sice už není tak dobrá, zvlášť ke konci jí chybí potřebná gradace, místy působí až moc snadně, avšak pořád baví. Konec je emotivní a zároveň netěží z patosu, ale pouze ze vzájemného pouta dvou mužů. Ačkoliv je příběh jednoduchý, dokáže být opravdu silný svým tématem. To koneckonců podtrhuje hudba, která je minimalistická, a přesto naprosto pohlcující. Nejedná se o perfektní dílo, já jsem ovšem spokojený. 8/10 ()

Trevor

Po trápnom vyhnaní spojencov z Afganistanu bolo treba natočiť niečo čo vyzerá dobre. Aspoň v prvej polovici, ktorá je naozaj skvelá. Avšak tá druhá od momentu telefonátov hlavného hrdinu s úradmi na sile stratila a úplným, avšak očakávaným fisakom bol záver, lepšiu úspešnosť streľby majú už iba Ukrajinci v našich správach, minule zostrelili 32 z 30 rakiet, ktoré na nich Rusi počas noci vypálili (toto bola naozaj správa uverejnená na webe nemenovaného denníka, ktorú opravili až po komentári istého chlapíka, ktorý si z nich robil srandu či im tieto sračky ešte niekto žerie) a momentálne na majstrovstvách sveta v hokeji Švjačiari, oni tiež trafia všetko. Tuctový príbeh so strašne spackanými 20 minútami medzi prvou a druhou časťou, skrátka po zostrelenom čiernom jastrabovi už z Iraku a Afganistanu ťažko natočí niekto niečo lepšie. ()

higuain

Ačkoliv cením hlavní message, od filmu jsem po těch nadšených ohlasech čekal přece jen víc. Všichni se snaží, hudba je sama o sobě super, nicméně po celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, že do tématu, který Ritchie zpracovává, se tyhle jeho epileptický videoklipový montáže opravdu nehodí. ()

kajas

Když se na tento film podíváte, budete mít možná pocit, že se tvůrci nemohli rozhodnout, jestli natočí realistické válečné drama (s velmi pomalým tempem využívajícím až repetitivní postupy – tým vojáků chodí systematicky od domu k domu a hledá zbraně), nebo typicky „americký" akční výplach, kde se vždycky v posledním možném okamžiku objeví zázračné řešení nebo záchrana hrdinů v ohrožení. Tady najdete obojí :). Osobně válečný žánr příliš nevyhledávám a bavila mě více druhá, skoro až pohádková polovina. Je to každopádně velmi slušný chlapský film, kde hlavní hvězdu Gyllenhalla trochu zastiňuje výkon jeho věrného parťáka tlumočníka. Skoro 4*. ()

kinderman

Protože Gyllenhaal vykazuje nepříjemné tendence k přehrávání (v Bayově Ambulanci byl opravdu příšerný), považuji za Ritchieho mistrovský kousek položení jeho postavy na káru a zabalení do koberců. A byl klid. Plakat zlostí tak můžeme jedině nad tím, že se tenhle výborný snímek neobjevil v (našich) kinech. ()

dee-key

Nebudeme se tvářit, že to celé nebylo přímočaré a předvídatelné, ale ty čtyři si to rozhodně zaslouží. Ritchie evidentně poslední dobou zkouší vstoupit i do jiných vod, než na které jsme u něho zvyklí. Někdy to nevyjde, ale tohle se mu povedlo. ()

Lexonka97

Miluju práci Guye Ritchieho a při oznámení filmu s názvem The Covenant jsem doufal, že půjde o další z jeho nesmírně povedených filmů. Avšak naplnilo se mé očekávání? ANO! The Covenant je nesmírně zábavným dramatem poukazující na nezlomnou odvahu a vůli, kterou musí mít jak vojáci, tak i samotní občané Afghánistánu. Není jednoduché zde přežít a už vůbec ne, když pomáháte nepřátelům. Ritchie zde opět pracuje se zajímavými postavami a Jake Gyllenhaa spolu s Dar Salimem si to neskutečně dávají. Takový menší přídavek s mým čím dál více oblíbeným Antony Starrem filmu jen více napomáhá a já si film ještě více užívám. Dalším pomocníkem je hudba. Především ve druhé pomyslné části filmu, kdy nápadně připomíná soundtrack z Gentlemanů a i přes odlišné téma i zasazení obou dvou filmů sem neskutečně zapadá. Po spíše nadprůměrné Operaci Fortune se zde Ritchie opět vyřádil a mě opět dokazuje, že je jedním z nejzkušenějších tvůrců. ()

M.i.k.e

Příběhově prostý a v jádru komorní válečňák, ve kterém válka a akce hrají až druhé housle a prim hraje vztah dvou mužů pro něž čest, odvaha a chlapské slovo nejsou pouze prázdné pojmy. Ritchie potřetí opustil pro něj typické vychytávky a přišel s kouskem, při jehož sledování sem si sice několikrát vzpomněl na Bergova Lone Survivora, ale zatímco ten se nakonci utopil v patosu na hraně snesitelnosti, tady tomu tak není a jak už tu padlo, jeho příběh je natolik univerzální, že by se klidně mohl odehrávat kdekoliv jinde a fungoval by úplně stejně. Druhá polovina je sice trošku slabší, nicméně ne natolik aby ovlivnila výsledný dojem…80% ()

Vyhy

Silný příběh, kterými dvacetileté působení v Afghánistánu muselo být protkané, okořeněné skvělou kamerou, akcí a lokacemi. Abych šel pro pět hvězd, potřeboval bych lehce upravit finále, které působilo možná (asi by to tak ale mohlo být v reálu) až moc héroicky. Jinak spokojenost! ()

BarryLyndon

Guy Ritchie to zase dokázal a diváci to zase nepochopili. Nádherný chlapácky dobrodružný válečný film a za mne nejlepší kousek z Afganistánu, co jsem viděl. Gylenhaal a afgánský Doron Kabilio tu naprosto vládnou se skvělou buddy chemií. Má to v podstatě 2, 3 akční vrcholy u kterých jsem se královsky bavil a byl napnutý jako struna. Pamatuju dobu, kdy jsem Guye moc nemusel a teď bych mu sežral i dokument o krmení holubů. 9/10 ()

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

19.01.2024

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) v posledních letech nabral velmi zdatné tvůrčí tempo. Zatímco v loňském roce stihl představit v kinech akční komedii Operace Fortune: Ruse de… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

03.02.2023

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) je v posledních letech neuvěřitelně produktivní. Od roku 2019 poslal do kin pět filmů, šestý se začne točit za měsíc, v záloze už má… (viac)