The Covenant

• Veľká Británia Guy Ritchie's The Covenant (viac)
všetky plagáty

Příběh seržanta Johna Kinleyho, který na své poslední pracovní cestě do Afghánistánu využívá služeb místního tlumočníka Ahmeda. Ten neváhá riskovat život, aby v náročném terénu Johna dopravil do míle vzdáleného bezpečí. (Prime Video)

T2

║Rozpočet $55miliónov║ Tržby USA $16,810,200║ Tržby Celosvetovo $17,540,139▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Ohľadom nešťastnej misie z Afghanistánu som videl dosť filmov a tento Ritchieho akčný dobrodružný biják stojí za to. Hlavne prvá polovička je výborne dravá, zbesilá, šikovne zdramatizovaná. Prekvapil že sa pustil do takejto ošemetnej témy a hlavne to ustál zo cťou.  Jake Gyllenhaal mi na začiatku aj trocha vadil v danej úlohe ale ako väčšinou si človek na neho zvykne a celkom som mu to potom žral. /80%/ ()

POMO

Testosteron meets charakter. Guy Ritchie zastiňuje Bergovu čistokrevnou akční žánrovku Lone Survivor, protože není pouhou čistokrevnou akční žánrovkou. Má silnější příběh, respektive z příběhu, který má, umí vydolovat dramaticky hlubší podívanou s myšlenkovým přesahem. Střílení je u něj na druhém místě. Trefně obsazený a opět fantastický hrající Jake Gyllenhaal. Buddy motiv s Dar Salimem minimalistický v gestech, ale o to silnější v jádru. Závazky a zásady v neprůstřelném chlapském kodexu. ()

verbal

I když se Gej zcela oprostí od svých skvostných hravých ričovinek a originálního kulometného střihu, je pořád schopen uplácat mimo jiné také velmi solidní dvojku Zkrocené nory. Prkenná ropucha Jakub Gdyhlenhrál tentokráte propadne, jak jinak než chlapsky a mačisticky, drsnému šarmu uhrančivého testosteronového Paštuna, ten, jak jinak než maskulinně a šovinisticky, jeho city vřele opětuje a naštěstí mají hošššy celou dobu tolik práce s Talibánem, že na prcání v honáckém stanu už nedošlo. Je z toho parádní svižný a odsejpající válečný napínač, jako obvykle prvoplánově nehonící nad hvězdotřpytným praporem a téměř nepatetický, o latentně homoseksuálním vztahu dvou v manželství trpících chlupáčů, kompenzujících si svůj mindrák sveřepým bojem za svobodu, čest, spravedlnost a jahodový lubrikant pro všechny. Napínač, po němž dostane i nejeden zarputilý heterák chuť nasucho si oškrábat třídenní strniště bojovým nožem, nonšalantně přiříznout fešácký východoněmecký pornoknírek, přeleštit lauf a velkoryse pocákán nejnovějším Gucciho bitevním parfémem Mudjahidin’s goat se bezhlavě vrhnout do té nejteplejší vřavy. Ale dost bylo seriózní filmové kritiky! Byly to opravdu mimořádně zábavné, mile minimalistické, přímočaré, skoro nekýčovité a ideologicky nezkurvené dvě hodiny, připomínající ty nejlepší žánrové kousky 70. a 80. let, v nichž i ten slizce ochrnutý Jakub sem tam působil jako sympaťák. Naprosté vinné potěšení. ()

Enšpígl

Akční luxus kde si Mr. Guy doslovala mazlil s akčníma scénama a líbil se mě i ten "western" motiv o chlapské cti a slibu, tam je věčná škoda, že to nebylo více rozvedeno to dilema, to by pak byl fakt majstrštyk, ale i tak se jedná o nadprůměrnej akční biják. ()

Malarkey

Je sympatické vidět, že Guy Ritchie se nebojí střihnout i vážnější téma, než jen stoprocentní popkulturní zábavu. The Covenant je totiž hodně dobrý kousek. Dobré téma tamních afghánských překladatelů si zaslouží svojí pozornost. Ti lidé to nedělají jen tak a dávají všanc nejen sebe, ale i všechny své blízké. Navíc ta perfektní válečná atmosféra a dokonalé akční sekvence doplňuje chlapská čest. A ta, jak jistě každý chlap potvrdí, je to nejvíc, co můžeme dát. ()

Radek99

Starej dobrej chlapáckej válečnej film aktualizovaný o nepostradatelnou kritiku systému v souvislosti s nekoncepčním a spěšným stažením vojenské mise z Afganistánu a ponecháním lokálních tlumočníků svému osudu... ()

Superpero

Chlapáckej film, kde si jednou zase člověk může užít normální akci. Gyllenhaal dobrej, ale tlumočník měl o úroveň vyšší charisma. ()

Mazarini

Pecka, konecne zadny srance se Stathemem a poradny chlapsky, feels good, emotivni, spravnacky, valecny film k veceru kdyz pritelkyne usne. Skvely cast, dobra hudba, vyborna kamera, skvela atmosfera, jednoduchy pribeh se srdcem ale bez filmarskych natahovacek a zbytecnosti. Moc jsem si to uzil a zitra si musim zahrat Escape from Tarkov... ()

Fr

„AMERICKÁ ARMÁDA ZAMĚSTNALA 50 000 AFGHÁNSKÝCH TLUMOČNÍKŮ V RÁMCI DOHODY, KTERÁ ZAJISTÍ JEJICH NÁROK NA PŘISTĚHOVALECKÁ VÍZA…“  Charakterový drama o slibech Amíků lidem v Afghánistánu.  Film, zaměřenej na příběh, kterýmu víc než Gyllenhaal (překvapivě) šéfuje Dar Salim. Jeho osud táhne film!... Je to jinej Ritchie. Není zde prostor pro konverzační ftípky, akce je stroze vojenská… teda až na ten akčňáckej závěr. Každopádně to baví – ale jinak. Trochu to připomíná „Americkýho snipera“, ale oproti němu je The Covenant „jen“povrchním válečným dobrodružstvím o lidské volbě a obětavosti. Což ovšem neznamená, že by neodrážel pocity skutečných vojáků a diplomatů. ///   -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Zvláštní název filmu: „Guy Ritchie's The Covenant“ je hlavně kvůli odlišení od ostatních. 2.) Na téma pout mezi americkými vojáky a jejich afghánskými protějšky vznikl např. dokumentární film „Retrograde“. 3.) Thx za titule „Grossmelmen“. ///                         PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  ***  NAPĚTÍ  ** ()

EvilPhoEniX

Guy Ritchie a jeho válečná pecka Covenant ! Kdo má rád tyhle moderní válečné vřavy z Afghanistánu, tak zde nebude rozhodně zklamaný. Sice to příbuzné bratry žánrově nepřevyšuje, ale udržuje si podobný vysoký řemeslný nadstandard a to je nejhlavnější. První půl hodina je sice pomalejší, ale potom se to slušně rozjede parádní akční sekvencí s přepadením Talibanců, která vrcholí v nekompromisní Survival dvou skvělých herců. Gyllenhaal i Salim hrají párádně ( skvělá chemie, osudovost, chlapské slovo). Jde o hodně napínavou sekvenci s úderným soundtrackem, kde se divákovi pomalu zatajuje dech. Druhá půlka filmu je trochu jiná, ale rozhodně né špatná. Gyllenhaal předvádí své herecké schopnosti na max a ikdyž ubyde akce, pořád jde o velmi poutavou a kvalitní podívanou, která opět vrcholí akčním intenzivním finále na mostě. Filmu se nedá moc, co vytýkat, tady je zkrátka vše, co od poctivého a skvěle natočeného moderního akčňáku čekáte, sice nemám úplně potřebu vidět Covenant hned znova, jak jsem měl například u 13 hodin vojáci z Benghazi či Lone Survivor, které mám o chlup výše, ale i tohle je skvělá trefa do černého, která by neměla urazit nikoho. Ritchie je frajer a expert přes chlapské filmy. Nechat ženské u plotny a Covenant s pivem nezklame. 8/10. ()

tron

Stále mi behal po rozume Mayday s Butlerom, kde som tiež čakal akčnú nálož a napokon som sa dočkal prekvapivo komorného príbehu o netradičnom chlapskom spojenectve, ba miestami až priateľstve. Ale samozrejme s tým, že The Covenant je predsa len iná liga (sorry, Jean-François Richet). Áno, aj tu som sa tešil na strhujúcu akciu a nie, ani tu som sa jej nedočkal. Ako v Mayday, aj v The Covenant akcie je relatívne málo a jednak to, čo tu je, nie je žiadne enormne strhujúce divadlo, to si treba napísať na rovinu. Ako-tak zasiahne azda len prepadovka v lome a finále pri priehrade, ale obe scény nie ani tak kvôli špičkovej bojovej choreografii (ktorá tu proste nie je), ale skrátka z dôvodu, že vám záležalo na postavách... a škrie vás každá preliata kvapka krvi. Sakra vám na nich záleží najmä na konci. To už ich máte zadreté pod nechtami a ste zvedaví, ako to skončí. Želal som si, aby sa to skončilo dobre... ale toto je film Guya Ritchieho. Najviac ma nudila stagnujúca (paradoxne najakčnejšia) dlhá pasáž, kedy dvojica uteká pred presilou a pokúša sa z posledných síl ako-tak vyrovnať skóre. Občas ma zarazila biedna práca s logikou. Neverím, že ak by Taliban hľadal osobu X a poznal by jej brata a vedel by, že ten brat vie, kde sa osoba X nachádza, že by to z neho nevydoloval. Brat síce vysvetlí, ako je to možné, ale aj tak som nechápavo krútil hlavou. A ak by som bol vojak na úteku pred smrteľne nebezpečnými nepriateľmi a vedel by som, že odhalili dom, v ktorom som sa cez noc ukrýval, fakt by som sa následne naprieč stavbou neprechádzal vystretý a tak, aby ma videli z diaľky X kilometrov, aby ma mohli zamieriť a luxusne trafiť do hlavy. Film teda trpí nielen divnou (ne)logikou, ale i nevyrovnaným tempom. Je ale pravda, že to až tak nevadí, lebo postavám úprimne držíme palce a režisérovi sa perfektne podarilo vystihnúť ten pocit, keď viete, že ste niekomu dlžný za záchranu života a viete, že ak mu to nesplatíte (nech to stojí, čo to stojí, pokojne aj váš život), nebudete sa už nikdy pozrieť do zrkadla. Je tu viacero strhujúcich a intenzívnych scén, paradoxne nie akčných, ale psychologických. Napr. keď sa isté dve postavy po X mesiacoch znova stretnú, prebehne ich prvé stretnutie len s malým množstvom slov. Napriek tomu im všetky emócie dokonale čítate z tvárí. A manželkin preslov sa možno zaradí medzi najsilnejšie scény hollywoodskej kinematografie roku 2023. Veľmi dobrá hudba. Inšpirované skutočnými udalosťami. Chýbal mi dodatok z obdobia, čo sa stalo „potom“. Ale možno to bolo správne rozhodnutie. ()

dO_od

// Film o dvou odlišných polovinách. Ta první je skvělé válečné drama sázející do nějaké míry na realismus, taktickou akci a budování důvěry mezi dvěma muži, která se později přetaví ještě v parádní survival. Druhá polovina je ale patosem přelitá záchranná operace s opět jednou přehrávajícím Gyllenhaalem, kde najednou hrajou prim náhody a deus ex machiny. Po skvělém začátku maličko studená sprcha, v níž sice Ritchie připomíná něco ze svého umu, rozhodně to ale není tak ucelený a vyšperkovaný zážitek, jako jeho revenge opus Wrath of Man. Bacha na ten hype. 7/10 ()

Gimli

Přímočarý film se skvělými herci, který jednoduše bez zbytečných odboček směřuje k cíli. To je spolu se sebevědomou Ritchieho režií Covenantova nejsilnější stránka. Navíc mě po velmi dlouhé době ve filmu doslova uchvátila hudba! ()

Slasher

Zatímco stupidní Operation Fortune jsem nezvládnul dokoukat, tady to je Ritchie v super formě. Silný fokus jako v případě Wrath of Man, perfektní smysl pro exteriéry (španělský horský lokace) a taktický akční sekvence, přesvědčivý duo Salim / Gyllenhaal a hezky přímočarý příběh o tom, že chlapský dluh a něčí slovo pořád k*rva něco znamená. Jeden z top filmů na téma války v Afghánistánu (x) - co se stalo s kolaboranty po skončení US angažmá... ()

H34D

Ačkoli Covenant mapuje nedávnou a v kontextu historie jistě významnou událost středního východu, není jeho "dějepisný" rozměr vůbec důležitý. Stejný příběh by se mohl odehrávat v reáliích druhé světové války nebo doby stěhování národů. Film naprosto exceluje ve své emocionální rovině, nebo spíše takhle - je to fantastický audiovizuální, resp. vyloženě senzuální zážitek. Úderná, ale nikoli maximalistická hudba, úžasná a úžasně drsná příroda a ještě drsnější příběh dvou, ehm, drsňáků. Covenant je nejen film o surovosti válečného konfliktu, je to především film o morálce a cti dvou charakterově vytříbených alfa samců - opravdových mužů. Konkrétní příběh je na filmu možná to nejslabší, ale pocit, který vyvolá za to jednoznačně stojí. 8/10 ()

Morien

Měla jsem problém s hudbou v jejích nejkvílivějších/nejpatetičtějších momentech, při takovém tématu není potřeba zabředat do ještě větší emocionální manipulace. ()

Gilmour93

Epizoda 1: Léčka. Epizoda 2: Přežít. Epizoda 3: Svědomí svítí oranžová, čeká se na zelenou od manželky. Epizoda 4: Splacený dluh. První přinese chlapáctví a testosteron, druhá klidnou sílu Dar Salima, ve třetí se ukáže, že režisér si s postavami prostými nadsázky není tak moc jistý a ve čtvrté už se plní závazek podle očekávaných last minute notiček. Ritchie je mimo své ostrovy kreativně zabržděný a v posledních desítkách zpomalených sekund jsem si říkal, že snad pustil na režisérskou sesli Péťu Berga, ale jako ukázka ze zákoníku cti, který člověkovi vnitřně říká, co je správné udělat, to na mě zapůsobilo. Stejně jako když se objevil Anděl smrti bez siluety z flérů, která mu dala jméno.. ()

Sarkastic

„To bylo naposledy, co jsi mě neuposlechl.“  - „Chápu vaše rozhořčení. Omlouvám se za svůj nevhodný způsob chování.“ - „Chápeme se?“ - „Ano, seržante.“ - „Dobrá práce.“ A to ještě seržant netuší, čeho všeho je nový tlumočník schopen…Nebudu zastírat, že si u mě Ritchie po Rozhněvaném muži a Gentlemanech nastavil laťku vysoko. Tímhle filmem mě však rozhodně nezklamal, právě naopak. Divákovi je hned od začátku jasné, že nabýt vzájemnou důvěru mezi ústředním duem nebude jednoduché, zvlášť, když John je technicky vzato nepřítel země a Ahmed není zrovna vzorem poslušnosti. Ale stačí pár úvodních misí, aby si publikum vytvořilo k těm 2 vztah. Což je důležité, protože při obtížném a nebezpečném útěku to divák prožívá naplno s nimi. Zároveň si u toho užívá solidní porci napětí i akci (vládne samozřejmě ta při přepadení). A v cca půlce se dočká i toho, že film nabere nový kurz. A snaha splatit morální dluh přináší své…Za mě velká spokojenost a silné 4, které potvrzuje i dovětek s odchodem, který má svůj hořký přesah. ()

Eliott

Tak tohle jsem čekal mnohem lepší aneb další zklamání od jednoho z mých oblibenců. Úvod sice vypadal slibně a začal stylem přiblížit nám co možná nejvíce práci a život amerických vojáků v Afghánistánu. Pak následuje trocha řemeslně dokonalé akce, ale to se bohužel rychle láme do nezáživně podané záchranné mise. To vše by ještě tolik nevadilo, co však nedokáži pochopit, je až směšná glorifikace Amíku ve filmu. Nejen, že si žádnou chválu nezaslouží, neboť všichni víme jak to vlastně ve skutečnosti bylo (taky jak to celé dopadlo), ale hlavně to ve filmu občas působí až trapně. A jaké pohnutky vlastně vedly Brita, Guye Ritchieho, aby se navíc pustil do něčeho pro sebe tak atypického? Být to dokument nebo akčňák tak dobrý, ale rádoby oslavné válečné filmy mi ani jemu příliš nesedí a měl by se vrátit zpět ke svým gangsterkám, detektivkám a money heistům, což za ta léta vypiloval k naprosté dokonalosti. 60% ()

3DD!3

Další prvotřídní a soustředěný Ritchieho biják. Podobně jako u WRATH OF MAN nejde o odlehčenou verbálně vytříbenou stylovku, ale přímou a razantní chlapskou akci s minimem dialogů tentokrát vzdávající hold tlumočníkům z řad afghánských. Přestože nevychází ze skutečného příběhu působí velice realisticky a naprostým vrcholem je nahánění se s hadrovými hlavami v horách zhruba uprostřed snímku. Napětí se dá krájet, technicky dokonale natočená akce ve stylu Michaela Manna bere dech. Válčení je krvavé, zemité a i kasárna působí velmi realisticky, spíše jako nevýrobní prostory ve fabrice než moderní řídící středisko. Gyllenhaal rovněž úsporný a nebere Daru Salimovy jeho zásluhy, protože za hlavního borce je tu právě jeho nenápadný mechanik s rodinou a děckem na cestě. Na příběhu nic extra dalšího než co je v synopsi není, ale jde tu tentokrát opravdu o to chlapské slovo a závazek pomoci někomu, kdo vás dostal ze sraček. Rád jsem s vámi nevedl tuto konverzaci. ()

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

19.01.2024

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) v posledních letech nabral velmi zdatné tvůrčí tempo. Zatímco v loňském roce stihl představit v kinech akční komedii Operace Fortune: Ruse de… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

03.02.2023

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) je v posledních letech neuvěřitelně produktivní. Od roku 2019 poslal do kin pět filmů, šestý se začne točit za měsíc, v záloze už má… (viac)