Jo Hardingová (Helen Huntová), rovnako ako jej kolegovia, je doslova posadnutá predstavou, že sa jej podarí „skrotiť“ tornáda, respektíve vyvinúť spoľahlivý varovný systém. Nie je to nemožné. Stačí uviesť do prevádzky a v praxi vyskúšať prístroj, ktorý navrhol jej muž Bill (Bill Paxton), niekdajší člen tímu meteorológov, za ktorými prichádza do terénu, aby Jo pripomenul, že mu ešte stále dlhuje súhlas na rozvod. So svojou novou partnerkou, psychologičkou Melissou (Jami Gertzová), s ktorou chce začať nový život, sa spočiatku proti svojej vôli, pripojí k šialenej naháňačke za ničivým prírodným živlom... (TV JOJ)

Brano

Príbeh trochu slabší, ale za to triky celkom slušné. Skôr mi tento film pripomínal TV produkciu, na nudnejší nedeľný večer. Ku koncu to už začínala byť nuda. Aspoň herci boli sympatický. ()

horor2

Vždycky si u tohoto filmu vzpomenu, jak jsem ho viděl na VHS poprvé a čuměl u toho jak šulin a řekl si: To už dokážou dneska natočit takový film? Paráda, které nechybí na svou dobu slušné efekty, napětí, dobrodružství a sympatičtí herci. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,4/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 59%, Audience Score - 58% | FDb.cz - 72.2% | Příjemní herci, skvělá akce, nadmíru slušné efekty a k tomu všemu enormí vítr s tornády. Samozřejmě to jistým způsobem bizarní je - "lovci tornád", ale nedávno jsme viděli Emmerichův Den poté, a proto se musíme přiklonit k "vyššímu hodnocení", protože POMO má pravdu - film, na který nikdy nebude Emmerich moci být hrdý... 70% ()

JosefTomas

Twister je další trefou Jan de Bonta, který opět předvedl, že není jen skvělý kameraman, ale i režisér a opět drží napětí jako v Nebezpečné rychlosti, jen má ovšem nevýhodu, že nemá po ruce tak skvělý scénář, jako je Nebezpečná rychlost a z pohledu moderního diváka jsou efekty trochu slabší, než bývá zvykem. (Osobně mi to nevadí, ale ta kráva byla nic moc). Jan de Bont to ale znovu dokázal a vytvořil svůj poslední filmový klenot. ()

mrclTV

Dlho mi táto klasika 90-tych rokov unikala, teda až doteraz. Film ponúka klasický jednoduchý (až naivný) príbeh o vzťahu v rozklade (najlepšie pred alebo počas rozvodu), napätia z prichádzajúcej katastrofy historických rozmerov, množstva odborného "tech-talku" a súboja s nespútaným živlom. Aby to nebolo až tak tuctové, tak tu máme doplnkový súboj proti konkurenčnému "gangu" lovcov búrok (ale tí sú tu fakt len do počtu). Tradičný katastrofický film, ktorý ponúkne pozerateľný zážitok, ale na môjho obľúbenca Dante´s Peak rozhodne nemá. Aj pri dĺžke hodina a trištvrte mi to prišlo dlhé a bez invencie, proste tornádo rozfúkalo 4 Dorotky, pár domov a kráv, prišlo veľké finále s maxi tornádom a nastal učakávaný happy end. ()

Blazkowicz

Vůbec to není tak dobré, jak se zdá. Otřesný příběh plný pištění a rychlé jízdy autem přímo do čehokoliv co je na cestě a podprůměrné vizuální efekty. Ty tornáda vypadají fakt hnusně. Taky to trvá zbytečně dlouho. Stačilo, aby je hned první tornádo odfouklo a bylo po problému. 2+* ()

George.Camel

Na tenhle film, když se promítal v kině, jsem stál frontu a v potemnělém sále jsem hlatal každou vteřinu ... létající krávy, kombajn, tornáda, hořící cisternu, Dorothy, ba i zvuk tornád ... Je to prostě bomba. A i když se proud tornáda otáčí opačným směrem, tvůrcům to prominete, protože nápad se cení, a v případě twisteru, myslím, nešlápli vedle. Vřele doporučuji. ()

megajalec

Mňa osobne to nejak nezaujalo. Dej je prostý, naháňanie tornád a keď už boli pri ňom, snažili sa mu vyhnúť. Nejako som to nepochopil, o viacerých logických lapsusoch ani nehovoriac. ()

yatan

Twister bol mojou branou do sveta filmu. Mal som len 11 rokov, ked ma babka zobrala do kina na Twister a odvtedy som kino jednoducho miloval. Teraz z odstupom casu po skoro 19 rokoch som si pozrel twister na ipade so sluchatkami a musim povedat, ze Twister z 96teho funguje lepsie ako 80% uvrestanych a prachmi nadopovanych summer-blockbusterov sucastnosti. ()

RobinPM100

Tento film je povinnost pro všechny milovníky Billa Paxtona (R.I.P.). Ve většině filmů se proslavil svými vedlejšími rolemi, které ovšem naprosto zkultovněly, nejlepší příkladem je jeho Hudson ve Vetřelcích. V Twisteru je vyjímečně v roli hlavní a musím konstatovat, že na něm film stojí a padá. Je to prostě naprosto charizmatický borec, který povýšil jinak obstojný tornádo film na nadprůměr. Film mě zaujal i fajn kamerou, široké americké pláně jsou zmítané v poryvech větru, zejména zabrat dostane kukuřičné pole ke konci filmu - tornádo F5 není rozhodně žádný drobek. Nicméně nebyl by to Bill Paxton, aby toho nějak chytře (v tomto případě vědecky) nevyužil. ()

Bbbulanek

Bohužel mi na film,u šíleně vadí to ohrané milostné trio, a to hlavně fakt, že chování osob nedává vůbec žádný smysl. Helen Hunt je silně nesympatická, Paxton je nejhorší snoubenec na světě (během několika dnů opustí snoubenku kvůli bývalé ženě, za kterou jel dálku, aby ji přinutil podepsat rozvodové papíry??) a Gertz má neuvěřitelnou trpělivost. Navíc prostě nechápete, proč ti dva (Paxton-Gertzú spolu byli, když nemají absolutně nic společného. Chápu, že film je o tornádech, ale pokud tolik hraje na city jako tento snímek, měl by mít aspoň trošinku logiky ve vztazích hlavních hrdinů. Za mě je to zkrátka totální cliché, se kterým se nedá ztotožnit. 35% ()

blazma

Mám takový dojem že to byl jeden z prvních vážnějších filmů, na který mi bylo dovoleno se kouknout když to dávali hodně pozdě v televizi :D aspoň takový mám z toho pocit. Stejně tak jsem se i po tomhle filmu jako mladej 10ti letej kluk zamiloval do Helen Hunt. Prostě a jednoduše spousta nostalgie u tohoto snímku a musím, prostě musím ho hodnotit trošku víc než bych možná měl. ()

freeeeedom

Sympatcky mily akcny filmik s tornadom v hlavnej ulohe u ktoreho je najsympatickejsie prave to ze sa na nic nehra. Cely dej je v podstate zalozeny na jednoduchom principe: zamerali sme tornado/ideme ho "chytit" a dostat donho sondu/auto zapadne popripade ma v ceste prekazku/utekame pred tornadom zatial co okolo nas poletuju domy, stromy, plechov pripadne buciace kravy. Vizualne na urovni, svizne ako F5, z hercov najvyraznejsia podla ocakavania Helen Hunt. Proste lepsi priemer ktory neunudi. ()

imaginer21

Twister je jeden z těch filmů, který mám i přes veškeré nešvary tvůrců (počínaje špatnou interpretací reálných podmínek v terénu a nelogickými sekvencemi záběrů konče) poměrně rád. Problém u takových filmů je, že se tvůrci každou měrou snaží film obout do hollywoodského kabátu a tím tak podkosí původní dobrý záměr natočit katastrofický film s reálnými kořeny. Vadí mi, že tak intenzivně probírané téma skončí jako nepřipravená husa na talíři, kde chutná hlavně ta omáčka okolo. Ano, poněkud drastický příměr podporuje i recenze k filmu od skutečného odborníka, Martina Setváka - pracovníka Českého hydrometeorologického ústavu. Ten veškeré nešvary popisuje z pohledu skutečně znalého a jasně odůvodňuje v mnohaodstavcovém komentáři vše, co dělá z filmu pouhou pohádku. Recenzi najdete ZDE. Já bych k recenzi dodal potíže s nenávazností v některých okamžicích děje, především z hlediska počasí (například u posledního tornáda jede naše parta kousek od obávané F-5, všude je typicky bouřkové šero, ve výhledu je kruté tornádo a hned v dalším záběru, kdy sypou okřídlené senzory do připravených "popelnic", je krásně slunečno). To je ovšem z mé negace vše. Tak nějak se hold už smiřuji, že vědecká témata hollywoodští tvůrci nikdy nedotáhnou k alepsoň polovičnímu reálu a vždy dají přednost melancholické zápletce, akci, typickému americkému humoru a neposledně výrazně pokročilým speciálním efektům, které však popisují úkazy příčící se fyzikálním učebncicím. Proto, pokud na film budu koukat z pohledu laika, určitě u mě zabodoval především kvůli mé sympatii k Helen Huntové, jež je tady skvělá. Neméně tleskám i Billu Paxtonovi (aka Fred Haise z Apolla 13). V pozadí hraje už mnohými opěvovaná hudba v rukou Marka Maciny a výběr pěkných písniček podívanou jen umocňuje. Úplný závěr (u titulků) patří Van Halenovi, jehož skřípavé zvuky jsou v konfrontaci s reálnými záběry na vyvíjející se oblaka skutečně trefené a i samotná zápletka o velmi pokročilé manželské krizi se mi v tomto podání líbila. Navíc moc takhle povedených filmů o tornádech ve filmovém sortimentu nenajdeme a tento je z nich nepochybně nejlepší. Kamera, střih i hudba jsou (až na ty nedostatky v občasné nelogické poslouplosti záběrů) prvotřídní. U mě tedy 85%, čili 4 hvězdičky. ()

YOGI_BEAR

Kameraman Jan de Bont potvrdil svým druhým filmem, že dokáže natočit snímek plný akce a napětí. Bohužel to byl také jeho poslední film, kde se mu něco podobného povedlo. Twister má všechno, co má správný biják mít. Skvělé herce(pošťuchování mezi Paxtonem a Hunt, magor Hoffman), v tu dobu výborné triky(dnes překonané digitální tornádo například filmem Den poté), parádní kameru(záběry na jedoucí kolony aut), létající krávy, dobrou hudbu a co já vím ještě. Spousta scén je lehce neuvěřitelných, ale já jsem s tím neměl sebemenší problém. V devadesátých letech se natočila strašná spousta podobných odlehčených filmů, dnes mi něco podobného v kinách schází... ()

Sethlans

Jeden z katastrofických filmů,který se vážne povedl a má i DĚJ. Skvělá podíváná s vynikajícími efekty a dobrými herci. Film od začátku do konce má plnohodnoutnou atmosféru a výbornou hudbu. Na tu dobu opravdu hezké 90% ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

14.04.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022